Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Такі чесні, що в церкві свічки покрали. / Українська народна мудрість

Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.



Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Станіслав Лем. ЕДЕМ


- Один - кілька - багато - правління - невідомо. Невідомо, - повторив він.

- Тобто як невідомо? Що це означає? - запитав здивований Координатор.

- Зараз довідаємося. Невідомо тобі - чи невідомо - нікому - на планеті? - сказав він у мікрофон.

Дуплекс відповів, і калькулятор знову викинув у репродуктор:

- Зв’язок - динамічний - подвійний. Відомо - одне- існує. Відомо - друге - ні.

- Нічого не розумію! - Координатор глянув на товаришів. - А ви?

- Почекай, - сказав Кібернетик, вдивляючись у дуплекса, який повільно ще раз наблизив обличчя до свого мікрофона й двічі кашлянув.

Калькулятор почав перекладати:

- Багато обертів планети - колись - управління централізоване - розподілене. Пауза. Один дуплекс - одне управління. Пауза. Сто тринадцять обертів планети - так. Пауза. Сто одинадцятий оберт планети - один дуплекс - правління - смерть. Пауза. Інший один - управління - смерть. Пауза. Один - один - смерть. Пауза. Потім - один дуплекс - управління - невідомо - хто. Відомо - центральне - управління. Пауза. Невідомо - хто - управління. Пауза.

- Так, це справді ребус, - зітхнув Координатор. - І що ви з цим робите?

- Це зовсім не ребус, - відповів Кібернетик. - Він сказав, що до сто тринадцятого року, рахуючи від сьогоднішнього дня, в них був центральний уряд, який складався з кількох індивідуумів. “Управління централізоване, розподілене”. Потім настало правління одиночок - щось на зразок монархії чи тиранії. В сто двадцятому і сто одинадцятому роках - вони лічать від сьогоднішнього дня, тепер у них нульовий рік, - відбулися якісь бурхливі двірцеві перевороти. Четверо володарів змінилися протягом двох років, їхнє правління кінчалося смертю, ясна річ, не природною. Потім з’явився новий правитель, але їм невідомо, хто це був. Вони знали, що він існує, але хто конкретно, - це була таємниця.

- Анонімний володар? - здивувався Інженер.

- Мабуть. Спробуємо довідатися більше. - І він знову обернувся до мікрофона: - Тепер відомо, що один індивід править суспільством, але невідомо, хто це, так? - запитав він.

Калькулятор нерозбірливо захрипів, дуплекс відкашлявся, наче мить повагався, потів знову кілька разів кашлянув, і репродуктор відповів:

- Ні. Не так. Пауза. Шістдесят обертів планети - відомо, один дуплекс- центральне управління. Пауза. Потім відомо - жоден. Пауза. Ніхто. Ніхто - центральне управління. Так відомо. Ніхто - управління. Пауза.

- Тепер і я вже нічого не розумію, - признався Фізик. Кібернетик сидів, схилившись над приладом і прикусивши губу.

- Стривайте. Загальна інформація така, що немає центральної влади? Так? - запитав він у мікрофон. - А реальність така, що центральна влада існує. Так?

Калькулятор перемовлявся з дуплексом, видаючи стрекотливі звуки. Всі чекали, повернувши голови до репродуктора.

- Така правда. Так. Пауза. Хто інформація - є центральне управління, той - є, немає. Хто інформація така - той є, немає. Той - колись є - потім немає.

Усі мовчки перезирнулися.

- Хто говорить, що існує влада, сам перестає існувати. Так він сказав? - напівголосно запитав Інженер.

Кібернетик повільно кивнув головою.

- Але ж це неможливо! - вигукнув Інженер. - Адже влада повинна мати свою резиденцію, вона повинна видавати укази, закони, повинні існувати її виконавчі органи, ієрархічно нижчі, армія - адже ми зустрічалися з їхніми озброєними...

Фізик поклав руку йому на плече. Інженер змовк. Дуплекс іще якусь хвилину покашлював. Зелене око калькулятора швидко затрепетало, він весь загув. Репродуктор заговорив:

- Інформація - подвійна. Пауза. Одна інформація хто - той є. Пауза. Друга інформація - хто - той колись є, потім немає. Пауза.

- Існує інформація, яка блокується? - запитав у мікрофон Фізик. - Так? Хто ставить запитання з галузі цієї інформації - тому загрожує смерть, так?

Знову по той бік приладу почулися скрип репродуктора й покашлювання дуплекса.

- Ні. Не так. Пауза, - відповів калькулятор своїм байдужим голосом. Він розмірено відокремлював слова одне від одного. - Хто колись є, потім немає - той не смерть. Пауза.

Усі зітхнули.

- Отже, не покарання смертю? - вигукнув Інженер. - Запитай його, що вони роблять з такими? - попросив він Кібернетика.

- Боюся, що цього не вдасться зробити, - відповів Кібернетик, та Координатор й Інженер наполягали на своєму, і тоді він здався: - Гаразд. Як хочете. Але я не відповідаю за результат. Що чекає того, хто розповсюджує блоковану інформацію? - запитав він у мікрофон.

Хрипливий діалог калькулятора з дуплексом, який безвладно лежав на підлозі, тривав досить довго. Нарешті репродуктор заговорив:

- Той, хто така інформація інкорпорований самокерована група невідомий ступінь імовірність дегенерація межа. Пауза. Кумулятивний ефект брак терміну адаптація така необхідність боротьба сповільнення сили потенціал брак терміну пауза. Невелика кількість обертів планети смерть пауза.

- Що він сказав? - обернулися до Кібернетика Хімік, Координатор й Інженер.

Той знизав плечима:

- Уявлення не маю. Я вам казав, що це безнадійно. Надто складна проблема. Уперед треба посуватися поступово. Я здогадуюся, що долі такого індивіда не позаздриш. Його чекає передчасна смерть, останнє речення було досить недвозначне, але який механізм усього цього процесу, я не знаю. Якісь самокеровані групи. Ясна річ, із приводу цього можна будувати різні гіпотези, але довільних комбінацій з мене, мабуть, доволі.

- Гаразд, - сказав Інженер, - тоді запитай його про той завод на півночі.

- Вже запитували, - відповів Фізик. - Це теж дуже складна справа. Щодо цього в нас така теорія...

- Чому теорія!? Хіба він не відповів вам виразно?! - втрутився Координатор.

- Ні, бо це теж торкається явищ вищого порядку” Що ж до самого заводу, то його покинули в той період, коли він повинен був розпочати давати продукцію. Це ми знаємо абсолютно точно. Важче з’ясувати причини, чому це сталося. Років п’ятдесят тому вони ухвалили план біологічної реконструкції. Перебудова функції тіла - а може, й форми, - це темна історія. Майже все населення планети протягом кількох років було піддане серії операцій. Ішлося, як мені здається, про перебудову не стільки тодішнього покоління, скільки наступних, через скеровані мутації генеративних клітин. Так ми це собі пояснюємо. В галузі біології порозуміння - дуже складна справа.

- Якою мала бути ця перебудова? В якому напрямку? - запитав Координатор.

- Цього з’ясувати нам не вдалося, - відповів Фізик.

- Ну, дещо ми все ж таки знаємо, - не погодився з ним Кібернетик. - Біологія, зокрема вивчення життєвих процесів, на відміну від інших галузей науки, носить у них своєрідний, так би мовити, доктринерський характер. - Виходячи з того, що їхні вірування - це скоріше система вимог і правил, які стосуються недовгого життя, система, позбавлена трансцедентальних елементів.

- А вони ніколи не вірили в якогось творця? - запитав Координатор.

- Невідомо. Зрозумій, такі абстрактні поняття, як віра, бог, мораль, душа, взагалі неможливо уніфікувати в межах калькулятора. Ми змушені задавати безліч конкретних запитань і з цілої маси відповідей, непорозумінь, часткового перекриття значень намагаємося лише вивести осмислену й узагальнену екстраполяцію. По-моєму, те, що Лікар називає релігією, - просто традиція, історично нашаровані звичаї, ритуали.

- Але що спільного може мати релігія чи традиція з біологічними дослідженнями? - запитав Інженер.

- Саме цього ми й не змогли з’ясувати. Та зв’язок, в усякому разі, існує, і то цілком очевидний.

- Може, йшлося про те, що вони намагалися пристосувати деякі біологічні факти до своїх вірувань чи забобонів?

- Ні, тут якась значно складніша історія.

- Вернімося до суті справи, - сказав Координатор. - Які були наслідки втілення в життя того біологічного плану?

- А такі, що на світ почали з’являтися індивіди з неоднаковою кількістю очей або й зовсім безокі, нездатні до життя, спотворені, безносі, а також велика кількість психічно неповноцінних.

- Ах! Наш дуплекс і ті, інші!

- Так. Мабуть, теорія, на яку вони спиралися, виявилася хибною. Впродовж кільканадцятьох років з’явилися тисячі скалічених, деформованих мутантів - трагічні плоди цього експерименту вони пожинають ще й сьогодні.

- Від цього плану вони, звичайно, відмовилися?

- Ми навіть не запитували про це, - признався Кібернетик. І обернувся до мікрофона: - План біологічної реконструкції - чи існує він ще й досі? Яке його майбутнє?

Калькулятор, поскрипуючи, якусь хвилину немовби сперечався з дуплексом, який видавав слабке покашлювання.

- Може, йому недобре? - тихо запитав Координатор Лікаря.

- Ні, йому краще, ніж я сподівався. Він стомлений, але досі нізащо не хотів вийти звідси. Я навіть переливання крові не можу йому зробити, бо кров нашого дуплекса, очевидно, осадить його червоні тільця...

- Цсс! - цикнув Фізик.

Репродуктор захрипів:

- План - є, немає. Пауза. Тепер - план колись - не був. Пауза. Тепер - мутації - хвороба. Пауза. Інформація правдива - план був - тепер немає.

- Не вловив, - признався Інженер.

- Він каже, що нині заперечується існування цього плану - буцімто його взагалі ніколи не існувало, а мутації буцімто - вид хвороби. Насправді план було впроваджено в життя, а потім його відкинули, не бажаючи визнати перед загалом своєї поразки.

- Хто?

- Ця їхня нібито неіснуюча влада.

- Стривайте, - здивувався Інженер, - як же це? З того часу, як перестав існувати останній анонімний володар, у них почалося щось на зразок “епохи анархії”, так? Хто ж тоді впроваджував у життя цей план?

- Ти ж чув сам. Його ніхто не впроваджував - ніякого плану не було. У всякому разі, так нині повсюдно стверджують.

- Ну гаразд, але тоді, п’ятдесят чи скількись там років тому?

- Тоді стверджували щось зовсім інше.

- Ні, це неможливо збагнути!

- Чому? Ти добре знаєш, що й у нас, на Землі, існують певні явища, про які не заведено говорити прилюдно, хоча про них усім відомо. Наприклад, у сфері товариського життя, яке було б неможливе без певної дози прикидів. Те, що в нас не є визначальним, а другорядним, у них - головний фактор.

- Усе це страшенно заплутане й малоймовірне, - зітхнув Інженер. - А яке відношення до цього має той завод на півночі?

- Він повинен був виробляти якусь продукцію, пов’язану з втіленням цього плану в життя, - може, апаратуру для операцій або об’єкти, які їм самим не були потрібні, але які нібито могли знадобитися майбутнім “реконструйованим” поколінням. Та це тільки мої здогади, - з притиском мовив Кібернетик, - а що вони насправді збиралися там виробляти, нам невідомо.

- Таких заводів, мабуть, повинно було бути більше?

- Заводів, похідних біологічного плану, кількість мала- чи велика? Як багато? - запитав Кібернетик.

Дуплекс відкашлявся, і калькулятор майже зразу ж відповів:

- Невідомо. Заводи - ймовірно багато. Пауза. Інформація - жодних заводів.

- Це, однак, якесь суспільство... страхітливе! - вигукнув Інженер.

- Чому? Ти що, ніколи не чув про військову таємницю або щось подібне?

- Яка енергія рухає ці заводи? - обернувся Інженер до Кібернетика, але сказав це так близько від мікрофона, що калькулятор відразу ж переклав його запитання.

Репродуктор хвилину погув, а тоді продекламував:

- Неорган термін відсутній біо біо пауза ентропія константа біо система. - Решта слів потонула в наростаючому гудінні.

На панелі спалахнуло червоне світло.

- Прогалини в словнику, - пояснив Кібернетик.

- Давай увімкнемо його полівалентно, - запропонував Фізик.

- Навіщо? Щоб він почав базікати, як шизофренік?

- Може, вдасться більше зрозуміти.

- Про що мова? - поцікавився Лікар.

- Він хоче зменшити селективність калькулятора, - пояснив Кібернетик. - Коли спектр значень якогось слова недостатньо гострий, калькулятор відповідає, що термін відсутній. Якщо я ввімкну його полівалентно, він удасться до контамінації - створюватиме словесні гібриди, яких немає в жодній людській мові.

- В такий спосіб ми наблизимося до його мови, - наполягав на своєму Фізик.

- Будь ласка. Можемо спробувати.

Кібернетик перемкнув штекер. Координатор глянув на дуплекса, який лежав із заплющеними очима. Лікар підійшов до нього, кілька хвилин оглядав його і, не сказавши ні слова, повернувся на своє місце.

Координатор сказав у мікрофон:

- На південь від цього місця- тут - є долина. Там - великі будівлі, в будівлях скелети, довкола, в грунті - могили. Що це?

- Зачекай, могили нічого не означають. Кібернетик притягнув до себе гнучку стійку мікрофона.

- На півдні - архітектурна конструкція, біля неї - в отворах у грунті - мертві тіла. Мертві дуплекси. Що це означає?

Цього разу калькулятор трохи довше обмінювався з дуплексом скреготливими звуками. Люди помітили, що машина вперше мовби сама від себе запитувала про щось ще раз, нарешті звернений до них репродуктор монотонно повідомив:

- Дуплекс - фізична праця - ні. Пауза. Електричний орган - праця - так, але акселероінволюція - дегенерація - зловживання. Пауза. Південь - це екземпліфікація самокерованої прокрустики. Пауза. Суспільна ізоляція - не сила, не примус. Пауза. Добровільність. Пауза. Мікроадаптація групи - центросамотяг і продукція так ні. Пауза.

- Ну що, задоволений? - Кібернетик сердито глянув на Фізика. - “Центросамотяг”, “антисмерть”, “біосоцзамикання”. Я тобі що казав? Будь ласка, маєш. Тепер роби щось із цим.

- Не гарячкуй, - сказав Фізик. - Це має щось спільне з примусовою працею.

- Неправда. Він сказав “не сила, не примус”, “добровільність”.

- Ну, тоді запитаємо ще раз. - Фізик підтягнув до себе мікрофон. - Незрозуміло, - сказав він. - Скажи - дуже просто - що на півдні в долині? Колонія? Група засуджених? Ізоляція? Виробництво? Яке виробництво? Хто виробляє? Що? І навіщо? З якою метою?

Калькулятор знову перемовлявся з дуплексом хвилин із п’ять, а тоді заговорив:

- Ізоломікрогрупа - добровільність - інтерзчеплення - примус - ні. Пауза. Кожен дуплекс - протигра - ізоломікрогрупа. Пауза. Головний зв’язок - центральний самотяг. Пауза. Зв’язок - гнівисть. Пауза. Хто вина - той покарання. Пауза. Хто покарання - той ізоломікрогрупа - добровільність. Пауза. Що таке ізоломікрогрупа? Пауза. Інтерзв’язки зворотні; напівіндивідуальні - зчеплення - гнівисть - самоціль - гнівисть - самоціль. Пауза. Соціопсихоциркуляція - внутрішня антисмерть. Пауза.

- Стійте! - крикнув Кібернетик, бачачи, що інші неспокійно заворушилися. - Що це означає - “самоціль?” Яка ціль?

- Самоці...ління, - пробуркотів калькулятор, який цього разу взагалі не звернувся до дуплекса.

- Ага! Інстинкт самозбереження! - вигукнув Фізик, а калькулятор квапливо пояснив:

- Інстинкт самозбереження. Так. Так.

- Ти хочеш сказати, що розумієш, про що вій говорить?! - підхопився з місця Інженер.

- Не знаю, чи розумію, але здогадуюся, - мова йде про якийсь різновид їхньої системи покарань. Очевидно, це якісь мікросуспільства, автономні групи, котрі, так би мовити, навзаєм тримають одні одних у постійному страху.

- Тобто як? Без охорони? Без наглядачів?

- Так. Адже він сказав цілком виразно, що ніякого примусу не існує.

- Це неможливо!

- Чому ж? Уяви собі двох людей: в одного є сірники, а в другого коробка. Вони можуть ненавидіти один одного, але вогонь викрешуть тільки разом. Гнівисть - це гнів і ненависть чи щось близьке до цього. Тому кооперація в групі виникає завдяки зворотним зв’язкам, як у моєму прикладі, але, звісна річ, не так просто! Примус народжується якось сам собою - його створює внутрішнє становище групи.

- Ну гаразд, але що вони там роблять? Що вони там роблять? Хто лежить у тих могилах? І чому?

- Ти чув, що сказав калькулятор? “Прокрустика”! Очевидячки, це похідне від прокрустового ложа.

- Дурниці! Звідки дуплекс чув про Проскруста?!

- Калькулятор, а не дуплекс! Він вишукує найближчі поняття відповідно до резонансу в семантичному спектрі! Там, у цих групах, запроваджено виснажливу працю. Можливо, вона не має ніякої мети й ніякого сенсу - він сказав “продукція так ні” - отже, вони щось продукують, повинні це робити, бо це така покара.

- Чому повинні? Хто їх до цього примушує, якщо там немає ніякої охорони?!

- Який же ти впертий! З приводу тієї продукції я, може, й помиляюся, але примус випливає з ситуації. Ти що, ніколи не чув про примусові ситуації? Скажімо, на потопаючому кораблі варіантів вибору порятунку дуже мало - може, під ногами в них усе життя палуба такого корабля?.. Оскільки фізична праця, а надто праця виснажлива, завдає їм шкоди, то тут відбувається якесь “біозамикання”, скажімо, в межах електричного органа.

- Він сказав “біосоціозамикання”. Це, мабуть, щось інше.

- Але щось близьке до цього. В групі існує зчеплення - взаємне притягання, тобто група чомусь полишена сама на себе, ізольована від суспільства.

- Це дуже туманно. Що ж вони там усе-таки роблять?

- Ну як же я можу це тобі сказати ясніше? Я знаю стільки ж, як і ти. Адже непорозуміння й зміщення значень накладаються одне на одне - не тільки з нашого боку, але точнісінько так само й між калькулятором і дуплексом - з другого! Може, в них існує спеціальна наукова дисципліна - “прокрустика”, теорія динаміки таких груп! Вони заздалегідь планують тип дій, конфліктів і взаємних притягань у її сфері, функції розподілені й заплановані так, щоб утворилася своєрідна рівновага, обмін, циркуляція гніву, страху, ненависті, щоб ці почуття злютовували їх і воднораз щоб вони не могли знайти спільної мови з кимось поза групою...

- Це твої власні варіації на тему шизофренічної маячні калькулятора, але зовсім не пояснення! - вигукнув Хімік.

- Він страшенно стомлений, - сказав Лікар. - Ще одне-двоє запитань, не більше. Хто хоче їх задати?

- Будь ласка, можеш зайняти моє місце. Може, в тебе піде краще.

Якусь хвилину панувала тиша.

- Я, - озвався нарешті Координатор. - Звідки ти довідався про нас? - кинув у мікрофон.

- Інформація - метеорит - корабель, - відповів за хвилину калькулятор, обмінявшись кількома короткими, хрипкими звуками з дуплексом. - Корабель - іншої планети - космічне випромінювання - дегенерація істот. Пауза. Спричиняють смерть. Пауза. Скляниста ізоляція з метою ліквідації. Пауза. Обсерваторія. Пауза. Гуркіт. Здійснив - пеленгування - напрямок звуку - джерело гуркоту - фокус попадань ракета. Пауза. Пішов, коли ніч. Пауза. Чекав - Захисник відкрив інкапсуляцію. Ввійшов. Тут. Пауза.

- Оголосили, що впав корабель з якимись чудовиськами, еге ж? - запитав Інженер.

- Так. Що ми дегенерували під впливом космічного випромінювання. І що вони мають намір замкнути нас, оточити цією склянистою масою. За звуком він запеленгував напрям обстрілу, визначив ціль і таким чином знайшов нас.

- Ти не боявся чудовиськ? - кинув Координатор у мікрофон.

- “Не боявся” - це нічого не означає. Хвилинку, яке там було слово? Ага, гнівисть. Може, він так перекладе.

Кібернетик повторив своє запитання химерним жаргоном калькулятора.

- Так, - майже відразу ж відповів репродуктор. - Так. Але - шанс - один на мільйон обертів планети.

- Це зрозуміло. Кожен із нас пішов би, - кивнув головою Фізик.

- Ти хочеш залишитися з нами? Ми - вилікуємо тебе. Смерті не буде, - повільно сказав Лікар. - Ти залишишся у нас?

- Ні, - відповів репродуктор.

- Ти хочеш піти? Хочеш повернутися - до своїх?

- Повернення - ні, - відповів репродуктор. Люди перезирнулися.

- Ти справді не помреш! Ми тебе справді вилікуємо! - вигукнув Лікар. - Скажи, що ти хочеш зробити, коли будеш здоровий?

Калькулятор заскрипів, дуплекс відповів одним звуком, таким коротким, що його ледве було чути.

- Нуль, - мовби вагаючись, відповів репродуктор. І за хвилину додав, ніби не зовсім був упевнений, що його правильно зрозуміли: - Нуль. Нуль.

- Не хоче залишатися, повертатися - теж, - буркнув Хімік. - Може, він... маячить?

Усі глянули на дуплекса. Його блідо-голубі очі застигло втупилися в них. Серед запалої раптом тиші було чути його повільне, глухе дихання.

- Досить, - сказав Лікар, підводячись. - Вийдіть усі.

- А ти?

- Зараз прийду. Я двічі приймав психедрин і можу з ним іще хвилинку посидіти.

Коли люди підвелися й рушили до дверей, маленький торс дуплекса, який досі ніби підтримувала якась невидима опора, несподівано зламався - очі його заплющилися, голова безсило закинулася назад.

- Послухайте, досі весь час розпитували тільки ми, а чому він ні про що не запитав нас? - схаменувся в коридорі Інженер.

- Чому ж, раніше й він питав, - відповів Кібернетик. - Про відносини, які панують на Землі, про нашу історію, про розвиток астронавтики - ще за якоїсь півгодини до того, як ви прийшли, він говорив значно більше.

- Мабуть, і справді дуже ослаб.

- Напевне. Він дістав велику дозу опромінення, подорож через пустелю, мабуть, добряче стомила його, тим паче що він уже не молодий.

- Як довго вони живуть?

- Близько шістдесятьох обертів планети, тобто трохи менше шістдесятьох наших років. Едем обертається довкола Сонця швидше, ніж Земля.

- Як вони живляться?

- Досить своєрідно. Здається, еволюція проходила тут інакше, ніж на Землі. Вони можуть безпосередньо засвоювати деякі неорганічні речовини.

- Це справді своєрідно, - сказав Інженер.

- Ага, грунт, який виніс той, перший! - раптом здогадався Хімік.

Вони зупинилися.

- Так, але в такий спосіб вони живилися тисячоліття тому. Тепер, за нормальних умов, так ніхто не чинить. Ці тонкі чаші на рівнині - щось на зразок їхніх “акумуляторів продуктів”.

- Невже це й справді живі створіння?

- Не знаю. В усякому разі, вони вибірково витягують з глибини грунту речовини, які служать дуплексам за поживу, і накопичують їх у “чаші”. Їх багато, й вони різних видів.

- Так, напевне, дуплекси змушені їх розводити чи, точніше, обробляти, - сказав Хімік. - На півдні ми бачили цілі плантації цих “чаш”. Але чого той, що забрався в ракету, копирсався в глині?

- Бо після заходу сонця чаші втягуються під грунт.

- Але ж глини все одно було скрізь більш, ніж досить, а він вибрав акурат ту, що в ракеті.

- Може, тому, що вона була розпушена, а він - голодний. Ми не говорили про це з нашим... астрономом. Можливо, той дуплекс і справді втік з долини на півдні...

- Любі мої, йдіть уже спати, - обернувся Координатор до Фізика й Кібернетика, - а ми займемося ділом. Скоро дванадцять.

- Дванадцять ночі?

- Ну звичайно. Я бачу, ти вже зовсім згубив лік часові?

- Ну, за таких умов...

Позаду залунали чиїсь кроки. З бібліотеки вийшов Лікар. Усі запитливо глянули на нього.

- Спить, - сказав він. - Але справи його кепські. Коли ви вийшли, я вже був навіть подумав... - Він не докінчив.

- Ти з ним більше не розмовляв?

- Розмовляв. Тобто... розумієте, мені здалося, що це вже кінець, і я запитав його, чи не змогли б ми для них щось зробити. Для всіх.

- Ну й що ж він тобі відповів?

- Нуль, - повільно повторив Лікар, і всім раптом здалося, що вони чують мертвий голос калькулятора.

- Ідіть уже спати, - сказав Координатор після невеликої паузи. - Але я ще хочу скористатися тим, що ми тут усі разом, і запитати вас: будемо стартувати чи ні?

- Так, - шдповів Інженер.

- Так, - майже водночас вимовили Фізик і Хімік.

- Так, - приєднався до них Кібернетик.

- А ти? Мовчиш? У таку хвилину? - обернувся Координатор до Лікаря.

- Я розмірковую. Розумієте, мені ще ніколи не було так цікаво...

- Розумію, тебе цікавило, як їм можна допомогти. Але тепер ти вже знаєш, що...

- Ні. Не знаю, - тихо сказав Лікар.

14

Через годину по відкинутій кришці вантажного люка з’їхав Захисник. Інженер зупинив його за двісті метрів від склянистої стіни, яка сходилася вгорі, наче недобудоване склепіння, і взявся до роботи. Пітьма гігантськими стрибками тікала в глиб пустелі. Яскравіші за сонце, гримучі батоги розтинали дзеркальну стіну, плити, які сочилися жаром, падали на грунт, білий дим клубочився над піском. Інженер залишав шматки будівельного матеріалу, щоб вони охолонули, й далі шмагав анігілятором, вирубуючи у склепінні вікна, з яких стікали вогненні цівки. В каламутній, напівпрозорій оболонці виникали низки чотирикутних дірок, і в них блискали криниці зоряного неба. Дим клубами стелився по піску, в жилах склянистого колоса щось постогнувало, тріщало, уламки затягувало темним жаром; нарешті Захисник під’їхав задом до ракети. Інженер з відстані вимірював радіоактивність уламків. Лічильники застережливо гули.

- Нам довелося б чекати щонайменше чотири доби, - констатував Координатор, - але ми пустимо туди Чорного й очищувачів.

- Так, радіоактивність велика тільки на поверхні. Сильний струмінь піску під тиском дасть їй ради. А уламки треба зібрати в одному місці й закопати.

- Можна б повантажити їх у відстійник на кормі. - Координатор замислено дивився на вишневий відблиск руїн, охоплених вогнем.

- Ти так гадаєш? Навіщо? - здивувався Інженер. - Нам це нічого не дасть, тільки зайвий баласт.

- Я волів би не залишати тут своїх радіоактивних слідів... Вони не знають атомної енергії, й краще, щоб вони її й не знали.

- Може, ти й маєш рацію, - буркнув Інженер. - Едем... - додав він за хвилину, - Знаєш, переді мною починає вимальовуватися якась картина. Після того, що розповів дуплекс, цей астроном, точніше... калькулятор... Вона жахлива...

- Так, - повільно кивнув головою Координатор. - Якесь граничне, послідовне зловживання теорією інформації, аж волосся диба стає. Виявляється, вона може бути знаряддям тортур, набагато страхітливіших, ніж усі фізичні муки, ти це розумієш? Селекція, гальмування, блокування інформації - в такий спосіб і справді можна культивувати якусь геометрично точну, жахливу “прокрустику”, як сказав калькулятор.

- Як ти гадаєш, вони... він це розуміє?

- Тобто як? А, ти маєш на увазі, чи вважає він такий стан нормальним? Ну, в певному розумінні, мабуть, так, бо нічого іншого він не знає. Хоча він посилався на їхню давню історію - тиранів, спершу звичайних, потім “анонімних”, - отже, він володіє масштабом для порівняй, ня. Так, без сумніву, бо якби йому не було з чим порівнювати, то він не зумів би нам про все це розповісти.

- Якщо апелювання до тиранії дає йому змогу згадати про “кращі часи”, то... дякую...

- І все ж таки. Це до певної міри логічний шлях розвитку. Якомусь черговому тиранові, видно, сяйнула думка, що особиста анонімність при існуючій системі управління буде вигіднішою. Суспільство, не маючи змоги сконцентрувати опір, спрямувати свої ворожі почуття на конкретну особу, стає якоюсь мірою морально роззброєним.

- Ах, он як ти це розумієш? Безликий тиран, так?

- Можливо, це хибна аналогія, але по якомусь часі, коли склалися теоретичні основи цієї їхньої “прокрустики”, хтось із його наступників пішов іще далі, ліквідував - не насправді, звичайно - навіть своє “інкогніто”, скасував самого себе, саму систему правління. Певна річ, тільки в сфері понять, слів, публічних висловлювань...

- Але чому тут немає ніяких визвольних рухів? Цього я не можу зрозуміти! Навіть якщо вони карають своїх “злочинців”, поміщаючи їх в автономні, ізольовані групи, то при відсутності будь-якої охорони, нагляду, зовнішнього насильства можливі індивідуальні втечі, ба навіть організований опір.

- Щоб могла виникнути організація, для цього повинні існувати засоби взаєморозуміння. - Координатор висунув через лаз башточки вічко лічильника Гейгера, тріск якого, здавалося, потроху втихав. - Зверни увагу: певні явища у них взагалі не позбавлені назви чи зв’язку з іншими, але і назви, і зв’язки, які видаються за справжні, - це маски. Спотворення, викликані мутаціями, називаються епідемією якоїсь хвороби; те ж саме, мабуть, відбувається й з усім іншим. Щоб підкорити світ, його спочатку треба назвати. Без знання, без зброї, без організації, відрізані від інших едемців, вони небагато можуть зробити.

- Так, - погодився з ним Інженер, - але... та сцена на кладовищі, той рів під містом свідчать, можливо, про те, що порядок тут усе ж таки не такий досконалий, як цього хотілося б невідомому володареві. А те, як злякався наш дуплекс склянистої стіни, пам’ятаєш? Видно, не все тут іще йде гладенько.

Лічильник Гейгера над головами в них цокав дедалі лінивіше. Уламки під стіною, яка оточувала корабель, потемніли, тільки грунт іще димів, і у високому стовпі вібруючого повітря дивно погойдувалися зірки.

- Ми вирішили стартувати, - провадив далі Інженер, - а ми ж могли б краще пізнати їхню мову. Зрозуміти, як діє ця їхня проклята влада, яка вдає, що насправді не існує. І... дати їм зброю...

- Кому? Тим нещасним, схожим на нашого дуплекса? І ти дав би йому в руки анігілятора? Ну знаєш...

- Для почину ми могли б самі...

- Знищити цю владу, еге ж? - спокійно підказав Координатор. - Інакше кажучи, визволити їх силоміць.

- Якщо іншого способу немає, то...

- По-перше, це не люди. Ти не повинен забувати, що кінець кінцем розмовляєш з калькулятором і що дуплекса розумієш остільки, оскільки його розуміє сам калькулятор. По-друге, ніхто їм того, що в них є, не накидав. Принаймні ніхто із космосу. Вони самі...

- Міркуючи так, ти погоджуєшся на все. На все! - вигукнув Інженер.

- А як ти хочеш, щоб я міркував? Хіба населення планети - це дитина, яка зайшла в глухий кут, звідки її можна вивести за ручку? Якби це було так просто, боже мій! ГенрикуІ визволення почалося б із того, що нам довелося б убивати, і чим запеклішою була б боротьба, тим менше ми замислювалися б під час дій, убиваючи вже зрештою тільки для того, щоб відкрити собі шлях для відступу або дорогу для контратаки, вбиваючи всіх, хто стане перед Захисником, - ти добре знаєш, як це легко!

Книга: Станіслав Лем. ЕДЕМ

ЗМІСТ

1. Станіслав Лем. ЕДЕМ
2. Зненацька вони опинилися на краю круглої западини діаметром у...
3. Через кількасот метрів люди наштовхнулися на секцію, яка,...
4. - Двісті вісімнадцять... двісті два... сто дев’яносто п’ять, -...
5. - А все-таки це дивно, що нас досі не помітили, - зауважив...
6. [1], - додав він. - Ти вивчав латину?...
7. З вісімнадцяти оглянутих ям мертві тіла виявили у сімох. І дивна...
8. Наші мандрівники йшли далі; в них виникло таке відчуття, ніби...
9. Він підскочив до всюдихода, але відразу ж відсахнувся, побачивши...
10. - Якби навіть жителів цієї планети було створено в ретортах чи...
11. - Я не люблю чудес, - підтримав його Кібернетик, ударивши ручкою...
12. Спідометр показував двохсотий кілометр, сонце вже торкалося...
13. - Було темно. Вони... ховалися в хащах. Мені здається... я бачив...
14. Кінець пояса розгорнувся й зашелестів, наче металева фольга....
15. - Один - кілька - багато - правління - невідомо. Невідомо, -...
16. - Знаю, - буркнув Інженер. - А втім, - додав він, - іще нічого...

На попередню


Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate