Додати в закладки
Переклад Translate
Вхід в УЧАН Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами. |
|
Скачати одним файлом. Книга: Вергілій Енеїда Переклад М.Білика
ПРИМІТКИ
КНИГА ПЕРША* Зміст
[* У примітках подані найнеобхідніші пояснення до тексту. Власні імена і географічні назви пояснені в окремому словнику.]
Енеїв флот, що від берегів Трої прямує до Італії, настигає буря, наслана богинею Юноною. Але бог Нептун рятує троянців з рештками їх кораблів, і вони щасливо виходять на африканське узбережжя. Заспокоюючи матір Енея, богиню Венеру, Юпітер запевняє її, що доля Енея і слава його потомства залишаться незмінними; він посилає бога Меркурія до тірійців, щоб прихилити їх до троян. Венера з'являється Енеєві і розповідає йому про Карфаген і царицю Дідону. Еней прибуває до Карфагена і оглядає місто й храм. Дідона гостинно приймає Енея та його супутників. Еней посилає по свого сина Іула. Щоб викликати в Дідони любов до Енея, Венера підміняє його сина Купідоном. Урочиста учта у Дідони на честь Енея.
1. У заспіві, в якому стисло викладається тема «Енеїди» та міститься традиційне звертання до музи, Вергілій не згадує імені свого героя, бо кожний римлянин прекрасно знав, що з Трої до Лацію прибув саме Еней.
2. Землі лавінські - територія міста Лавінії на західному узбережжі Лацію, заснованого, за легендоіо, Енеєм на честь Лавінії, дочки царя Латина, з якою він одружився після переможної війни з Турном.
7. ...родоначальники Альби й мури походили Рима.- Місто Альба-Лонга, засноване сином Енея Асканієм, стало столицею Лацію. Тут довгі роки правили нащадки другого сина Енея - Сільвія (від Лавінії). Засновниками ж Рима, за переказом, були брати-близнята Ромул і Рем, сини царівни з Альби-Лонги Реї Сільвії і бога Марса.
12. Карфаген заснували фінікійські колоністи з міста Тіра в IX ст. до н. є. (814 р.). Отже, зіставлення часу падіння Трої, яке мало місце в кінці XII ст., з заснуванням Карфагена -• явний анахронізм.
20. ...вирвуть колись із корінням твердині тірійські...- Натяк на зруйнування Карфагена римлянами в 146 р. до н. $.
24. ...за любих аргейців.- За греків. Юнона була на стороні греків під час Троянської війни. В «Енеїді» вона далі переслідує троянців.
26. ...присуд Парісів...- Троянський царевич Паріс присудив яблуко краси Ве-нері, через що викликав гнів Юнони і Мінерви, які претендували на титул найкрасивішої богині.
28. ...й шана, яку Ганімед тепер має.- Предок Енея Ганімед був поставлений виночерпієм богів замість дочки Юнони - Геби.
34. Свою розповідь починає Вергілій не від падіння Трої, а з часу, коли троянці на сьомому році блукання наближалися до Італії. Попередні події викладені в II і III книгах у розповіді Енея.
97. За Гомером («Іліада», V, 329 і далі), Еней загинув би від меча грецького героя Діомеда, сина Тідея, коли б його не врятувала Венера. 176. Блага Церери - зерно, хліб, їжа. 182-183. Двоєрядні судна - так звані біреми - кораблі з двома ярусами весел.
[289]
184. Зброя Каїка - на кормі корабля вміщували для його відзнаки зброю.
215. ...Вакхом старим...- тобто старим вином.
268. Ілійська держава - Троя, яка мала ще іншу назву - Іліон.
273. ...племені Ректора...-- троянцям, що походять від троянського героя Гектора.
273-274. Цариця й жриця - Рея Сільвія, мати Ромула і Рема. Амулій, який скинув з престолу в Альба-Лонзі свого брата і батька Реї Сільвії Нумітора, посвятив її у весталки, що мусили давати обітницю безшлюбності для того, щоб від неї не було законного спадкоємця.
282. ...народові в тогах.- Тога - національний одяг римлян.
287. Цезар - тут Октавіан Август, усиновлений Гаєм Юлієм Цезарем.
290. ...з трофеями Сходу.- Поет має на увазі перемоги Октавіана над єгипетською царицею Клеопатрою.
294. ...замкнені будуть жахливі ворота Війни - відчинені двері храму Ян>-са показували, що римська держава веде війну, зачинені - що мирний час.
297. ...сина шле Майї...- тобто бога Меркурія, вісника богів.
337. Котурн - високе мисливське взуття.
395. ...птах... Юпітерів...- орел.
410-411. Венера у хмару їх загорнула...- Аналогічно в «Одіссеї» Гомера (VII, 39 і далі) Афіна окутує Одіссея туманом, щоб він непоміченим увійшов до міста і палацу Алкіноя.
443. ...швидкого коня голова пишногрива...- Голова коня була викарбувана на карфагенських монетах як емблема міста.
455 і далі. За допомогою опису картин у карфагенському храмі, які зображають сцени Троянської війни, Вергілій пов'язує «Іліаду» і «Енеїду». Опис творів образотворчого мистецтва модним був в александрійській поезії.
505. Сіла у храмі...- Вергілій переносить на карфагенські стосунки римський звичай вести засідання сенату в храмах богів.
534. Неповний вірш. Таких в «Енеїді» - 58.
555. Батечко тевкрів - Еней, проводир троянців.
593. Мармур пароський - мармур із острова Пароса вважався найкращим.
661. ...двоємовних тірійців...- Римляни вважали карфагенян віроломними.
665. ...стріл не боїшся Тіфея.- Стріли Тіфея - громи Юпітера. Названі так тому, що Юпітер уперше громом убив велетня Тіфея. Цим порівнянням зображено всемогутність бога любові.
740 741. Іопас грав...- Іопас оспівує виникнення світу і життя на землі, подібно, як Орфей в «Аргонавтиці» Аполлонія Родоського.
751. Син Аврори - Мемнон, ватажок ефіопів.
КНИГА ДРУГА Зміст
Снеи розповідає про зруйнування Трої. Обмануті підступними розмовами полоненого грека Сінона, троянці, незважаючи на застереження жерця Лаокоона, вводять -у місто спорудженого греками великого дерев'яного коня. Заховані в ньому греки вночі [290] вискакують і оволодівають містом. Тінь Гектора з'являється у сні Енеєві. Еней разом з товаришами йде в останній бій. Товариші Енея падають у борні за полонену греками Кассандру. В бою біля Пріамового палацу Пірр убиває Пріама. Венера умовляє Енея тікати з мурів зруйнованої Трої. Еней з утікачами подається на гору Іду.
84. Улісс звинуватив Паламеда в зраді, знайшовши у нього сфальшований лист троянського царя Пріама і гроші, що закопав у його наметі сам Улісс. Греки вбили Паламеда (див. рядок 90).
116. ...дівчини смертю...- При вирушенні в Трою греків затримала буря в Авліді; щоб мати благополучне плавання, за провіщанням оракула, вони принесли в жертву дочку ваРя Агамемнона-Іфігенію (за міфом, Артеміда замінила Іфігенію ланню і взяла дівчину в Тавріду)-.
122. Ітакієць- Одіссей, правитель острова Ітаки.
125. Митець-лиходій - той же Одіссей-Улісс.
133. ... мука готувалась солона...- Стародавні греки і римляни посипали голови жертовних тварин перед тим, як зарізати, мукою, грубо меленою і змішаною з сіллю, та прикрашували їх стрічками.
193. ...до Пелопових мурів...- до Аргосу і Мікен на Пелопоннесі. Мури ці побудував Пелопс.
201-224. Опис загибелі Лаокоона та його синів, задушених велетенськими зміями, що їх наслали розгнівані боги. Лессінг у славнозвісній праці «Лаокоон» порівнює Вергілієве зображення з античною скульптурою - групою Лаокоона (знайденою в Римі в 1506 р.), яку створили родоські скульптори в І ст. до н. є.- Агесандр, Полідор і Афінодор, і досліджує питання різниці між літературою і образотворчим мистецтвом.
225. Трітоніда - тобто Мшерва, зображення якої стояло в Трої.
242. ...на самім порозі, разів аж чотири спіткнулись...- спіткнутись на порозі вважалось в античності лиховісною прикметою.
257. Блиснув вогонь на царському судні...- знак, поданий греками Сінонові для того, щоб той відчинив дерев'яного коня.
271. ..-понесений возом...- Гектор з'являється Енеєві в сні у такому вигляді, який він мав, коли Ахілл волочив його мертвого на колісниці навколо мурів Трої.
275. ...в зброї Ахілловій...- Гектор заволодів зброєю Ахілла, перемігши в єдиноборстві його найсердечнішого друга Патрокла, що вийшов на бій у доспіхах побратима.
276. ...кидав фрігійські вогні...- Гектор запалив кораблі данайців, коли ображений Ахілл не брав участі в битві.
296. Пов'язки - священні пов'язки богів.
312. Укалегон - замість дім Укалегона.
418. Нерей із тризубцем - морський бог Нерей, як і Нептун, має в руках тризубець - символ влади над морем.
423. ...зраджує в мові різниця...- греки, які повернулись після втечі, дізнаються про обман по різниці в мові.
425. 36ройногрізна богиня - Мінерва (Афіна-Паллада).
441. ...черепахи зробивши з щитів...- бойовий прийом римських легіонерів: римські солдати тримали над головою щити так, що краї їх заходили один за один і могли захистити від будь-якої зброї.
[291]
503. П'ятдесят тоді спалень...- Гомер в «Іліаді» (VI, 243) згадує про кімнати п ятдесяти синів і дванадцяти зятів Пріамових.
523. ...нас жертовник оцей урятує...- храм або жертовник служили надійним захистом для переслідуваних.
568. Тіндареєва донька - Єлена, дружина Менелая.
616. ...Горгоною грізна...- Зображення Горгони, яка обертала людей у камінь, прикрашувало щит Мінерви. Зміст: навіть покровителька Трої - богиня Мінерва - набрала грізного вигляду і погрожує Горгоною зі свого щита.
616. Сам батько - Юпітер.
625. Троя нептунська - за переказом, Нептун і Аполлон допомогли Лаомедон-тові збудувати мури Трої.
636. ... винести в гори високі...- тому що Анхіс був уражений блискавкою (див. рядки 648-649).
643. Бачили в'яві загибель одну...- Вже раніше Геракл, якому віроломний троянський цар Лаомедонт не дав нагороди за врятування царевої дочки Гесіони, здобув Трою, убив Лаомедонта і його синів, лишивши живим тільки Пріама.
692-693. ...ізліва гуркіт з небес...-- грім з лівого боку римляни вважали щасливим провіщенням.
773. ...більша, ніж та, яку знав я...- Тіні померлих ввижались більшими, ніж тіні живих людей.
781-782. -Лідійський Тібр - річка Тібр починається на території етрусків, які, за свідченням деяких античних письменників, прибули в Італію з Лідії, з Малої Азії.
788. Мати велика богів - Кібела, що вшановувалася в Малій Азії.
КНИГА ТРЕТЯ
Зміст
Еней продовжує розповідати про свої мандри. Покинувши Трою, він висаджується У ФйЗШЇ і засновує там місто Енеаду, але зловісні ознаки на могилі Полідора страхають його, і він залишає цю країну. Пливучи далі, Еней зупиняється на острові Делосі, але оракул спонукає його пливти далі на острів Кріт. Моровиця на Кріті примушує Енея залишити цей острів,- пенати уві сні спрямовують його до Італії. Буря заносить троянців на Строфадські острови, де вони зустрічаються з гарпіями, далі пристають до берегів Епіру. В Бутроті Еней зустрічає Андромаху й Гелена, який віщує йому й його супутникам дальше плавання і обдаровує їх. Троянці пливуть далі уздовж берегів Італії і пристають у Сіцілії біля гори Етни. Ахеменід попереджає Енея про кіклопів, і троянці рятуються від їх нападу та благополучно прибувають до міста Дрепан у Сіцілії, де умирає Анхіс.
13. Земля мавортійська - Фракія, покровителем якої був бог війни Марс. 20. ...найвищому неба владиці...- Юпітерові. 35. Батько Градів - Марс.
66-68. Стародавні греки і римляни скроплювали могилу померлого молоком, медом, вином і кров'ю жертовних тварин.
73. Священна земля - острів Делос, місце народження Аполлона і Діани.
[292]
74. ...матері доньок Нерея...- Доріді, дружині Нерея.
74. ...Нептуну егейському...- Нептун, як гадали, жив переважно в Егейсько-му морі.
75. Землю, що... раніше блукала...- До народження Аполлона і Діани Делос був плавучим островом.
76. Божий стрілець - Аполлон, що разив стрілами.
82. ...лаври священні...- лавр, дерево, присвячене Аполлону.
91. Гора - розуміється Кінт.
104. Юпітера острів - там ніби народився цей бог.
111. Корибанти - жерці богині Кібели.
112. ...таємності віри...- Обряди культу Кібели трималися в таємниці.
112. ...леви, що їх запрягали...- Кібела їздила на колісниці, запряженій левами і пантерами.
115. Царство кносійське - острів Кріт.
125. ...попід вакханські узгір'я на Наксос...- Острів Наксос славився культом Вакха.
126. Парос сніжно-білий - від білого мармуру, що його добували на цьому острові.
159. ...листу дамо...- Римові.
168. Дардан та І ас народилися в Італії, в Етрурії, і переселилися до Малої Азії, до Троади.
171. Країна діктейська - Кріт.
180. ...двох прабатьків...- Тевкра і Дардана.
252. Фурії - гарпії пізніше стали ототожнюватися з фуріями.
275. Храм Аполлона - на мисі Актіі, біля берегів якого плавання було дуже небезпечним.
287. ...щит прибиваю...- За римським звичаєм, до дверей храму прибивали військові обладунки, вказавши ім'я переможця і переможеного.
291. ...високі твердині феаків...- острів Коркіра (нині Корфу).
302. ...Сімоент неправдивий...- Троянські поселенці в Епірі називали місцевості іменами з своєї вітчизни - Трої.
322. Донька Пріамова - Поліксена, яку греки принесли в жертву на могилі Ахілла.
326. Сина Ахілла...- тобто Пірра.
342. Гектора, дядька...- Креуза була сестрою Гектора.
358. ...до віщуна...- до Гелена.
386. Хвилі авзонські ■- море біля західного узбережжя Італії. Озера підземні - Лукрінське і Авернське біля Кум у Кампанії. Між цими озерами, як гадали, був вхід у підземне царство.
397. ...нашого моря...- Іонійського моря.
404. ...пурпурний плащ одягнувши...- Пурпурний колір, як вірили стародавні греки і римляни, охороняв від лихого ока.
409-412. Зміст такий: для моряків, які пливуть від Іонійського моря, Мессін-ська протока здається закритою мисом Пелором; при наближенні мис немовби віддаляється і дає прохід у протоку.
[293]
442. ...до Кумейського города...- до Кум.
444. Ворожбитка - Сівілла.
474. Фебів віщун - Гелен.
498-499. -щоб менше грекам були на заваді...- тобто краще, щоб ці місця лежали подалі від шляху греків.
531. ...пристань і... храм... Мінерви...- теперішнє Кастро в Калабрії.
537. За римським звичаєм, слід зважати на перший віщий знак під час сходження на берег.
552. Лацінська богиня - Юнона, що на мисі Лаціній в області Бруцій мала славнозвісний храм. На цьому ж мисі були міста Кавлон і Сцілацей.
565. ...до манів...-- до підземного царства тіней.
581. Він - Енкелад. Виверження Етни буває нібито через зусилля цього гіганта звільнитися з-під гори.
616. Про пригоди Одіссея і його супутників у печері Поліфема, осліплення циклопа (кіклопа) і чудесну втечу греків розповідає Гомер у IX пісні «Одіссеї».
677. Братство етнейське - тобто циклопи, що живуть біля гори Етни.
КНИГА ЧЕТВЕРТА
Зміст
Дідона признається своїй сестрі Анні, що закохалась в Енея, і, підтримана сестрою, віддається надії на одруження з ним. Щоб відвернути Енея від Італії, Юнона використовує це і домовляється з Венерою щодо його одруження з Дідоною. Полювання, буря і «шлюб» Енея з Дідоною. Поголоска про любовний зв'язок між ними. Лівійський цар Ярба благає Юпітера покарати Дідону. Меркурій повідомляє волю Юпітера Енеєві, і той потай готується до втечі. Довідавшись про намір коханого, Дідона гірко йому докоряє і відкидає всякі виправдання. Троянці готуються до відплиття. Дідона робить останню спробу затримати Енея. Вона передчуває свою смерть і готується до неї. Еней з товаришами залишають Карфаген. Побачивши, що їх флот відпливає, Дідона проклинає Енея і в розпачі вмирає.
6. Фебове світло - сонячне світло, сонце.
21. ...злочином брата...- Пігмаліона, що вбив чоловіка Дідони Сіхея.
58. Закононосна Церера.--Цереру, богиню землеробства, вважали законодавицею культури і норм шлюбного життя. Ліей ■- Вакх, що вважався богом родючості й зростання.
90. Жінка Юпітера - Юнона.
94. Твій син - Купідон.
128. -підступ її зрозуміла.- Підступ Юнони, яка хотіла затримати Енея в Африці і не пустити в Італію.
144-146. Аполлон узимку перебував у Лікії, в Малій Азії, а влітку на острові Делосі, де його прихід вітали співами й танцями.
166. Землю, як найдавнішу з богинь, подібно Юноні, вважали покровителькою шлюбного життя.
[294]
167-168. У цьому шлюбі блискавка була замість весільного смолоскипа і плач німф заміняв весільні співи.
208. Вакха ленейського дар - вино.
216. Тюрбан меонський - фрігійська шапка із стрічками, яку підв'язували під бородою. ...від мазей вологий...- Намазувати волосся пахучими мазями вважалося ознакою розніженості, непристойності.
227-228. ...два рази вирвала цілим із грецької січі.- Раз від меча Діомеда («Іліада», V, 311 і далі), другий раз, коли греки руйнували Трою.
241. ...взяв гілку...- палицю, повиту зміями (атрибут Меркурія).
258. ...від діда по матері...- Атлант був дідом Меркурія.
473. Помсти богині - фурії.
512-513. Зливає воду...- тобто воду з Авернського озера, де, за віруваннями стародавніх греків і римлян, був вхід до підземного царства.
514. ...мідним серпом його зжавши...- Міді приписували особливе значення при чаклуванні.
515. ...кидає й наріст з лошачого лоба...- Лоша, як гадали в античності, приходило на світ з наростом на лобі, в якому містилася клейка речовина, вживана для любовних чарів.
600. ...посікти на кусочки-- як Медея, що, втікаючи з Язоном із Колхіди, зупиняла батька, який гнався за нею, шматочками тіла свого брата.
601-602. ...печеню дати на стіл...- як Атрей подав братові Фієсту спечених його синів або Прокна чоловікові Тереєві печеню з тіла сина.
623. ...між народами нашими...- римлянами і карфагенянами.
624. ...колись месник повстане! - Ганнібал, вождь карфагенян у Другій Пунічній війні (218-202 рр. до н. є.).
637. ...стігійському... Юпітеру...- Плутонові, підземному богу.
698-700. Згідно з поглядами стародавніх греків і римлян, померла людина була немовби жертвою, принесеною богам потойбічного світу. Тим-то покійникам обтинали пасмо волосся, подібно, як жертовним тваринам відрізували на лобі трохи шерсті. А що Дідона вмирає передчасно, Прозерпіна, володарка підземного світу, відмовляється прийняти це пасмо, Юнона ж, охоплена співчуттям до цариці, посилає Іріду покласти край мукам нещасної жінки.
КНИГА П'ЯТА
Зміст
Буря знову настигає флот Енея і приганяє його до Сіцілії. Гостинно прийнятий Ацестом, вождь троянців у роковини смерті свого батька Анхіса влаштовує похоронні ігри - корабельні перегони, змагання з бігу, бій навкулачки, стріляння з лука, дитячі ігри. Тим часом. Юнриа. підбуоюк троянських жінок, і ті підпалюють флот троянців. Намовлений Навтом і за порадою^ Анхіса Еней залишає в Сіцілії старих і знесилених і, заснувавши місто Сегесту, відпливає. Під опікуванням Нептуна, якого просила про це Венера, він благополучно пливе до Італії, втративши в дорозі лише стерничого Палінура.
[295]
24. Ерікса берег - Сіцілія.
31. ...хоронить... Анхіса останки.- Анхіс помер у Сіцілії.
64. Дев'ятий день - на дев'ятий день після похорону римляни влаштовували поминки й різні ігри.
72. ...матернім миртом вінчає обличчя.- Мирт, присвячений Венері, водночас символізує жалобу.
85. ...ід сьома обручами...- Число «сім» вважалося священним і щасливим.
95. ...дух цього місця...- За уявленнями римлян, кожне місце мало свого генія-охоронця (так званого генія місця).
95. Батьків слуга - тобто посланець Анхіса, який прибув, щоб сповістити, що жертви прийнятні.
112. ...і золота, й срібла таланти...- Талант - запозичена греками зі Сходу одиниця ваги, яка вживалася для цінних металів і через те стала грошовою одиницею. Вага античного таланта - 26,2 кг.
134. За міфом, срібну тополю приніс на землю Геркулес (Геракл) із підземного світу, коли звідтіля виніс триголового пса Цербера. Тополиним листям вінчали гімнастів, тому що Геркулет був їх покровителем.
192. ...на Іонійському морі...- Під час першої бурі, яку переніс флот Енея.
237. ...білого... вола...- Білий віл вважався найпочеснішою жертовною твариною.
240. ...діва морська Панопея...- одна з німф.
251. ...шитий меандром...- Меандр - лінійний орнамент, названий від імені річки Меандр у Лідії, відомої своїм звивистим річищем.
252. Царський син - Ганімед, виночерпій богів.
254. Юпітерів зброєносець - орел, що за наказом Юпітера викрав Ганімеда і взяв на небо.
285. ...вмілу в ремеслах Мінерви...- тобто в рукоділлях.
294. Ніс з Евріалом - молоді друзі, що пізніше вчинять подвиг.
305. Списи... із Кносу...- тобто із Кріту. Крітяни, як і фракійці та амазонки, вважалися кращими метальниками списів.
360. Зброю переможеного завжди вішали на дверях храму.
494. ...зірвать перемир'я...- Перемир'я між греками і троянцями було, як розповідається в «Іліаді», порушене кинутою стрілою троянця Пандара.
550. ...на конях загони...- «Троянські ігри», або «Троян» - це староіталійські ігри від слова «Ігиіа» (майдан), що випадково нагадує назву міста Трої. В історичні часи відновив їх диктатор Сулла, а потім Гай Юлій Цезар влаштовував їх на честь свого легендарного предка Іула.
594-595. ...на карпатських... водних просторах...- на морських просторах острова Карпатії між Родосом і Крітом.
639. ...при чуді такому.- Тобто при з'явленні Кассандри.
662. Вулкан - бог вогню, тут у значенні вогонь.
665. ...і до сидінь театральних...- Місце, де відбувалися «троянські ігри», мало форму амфітеатру.
669. Старшини - вожаї, що навчали хлопчиків їздити на конях.
679. ...зникла Юнона.- Вони звільнилися від чарів Юнони.
705. ...в хитрих мистецтвах...- в умілості пророкування, даній Палладою.
[296]
736. ...а чорних тварин...- Підземним богам жертвували чорних тварин. 740. На світанку тіні померлих мали зникати.
745. Жертвою він вшанував із святого зерна і куріння.- Ячмінну муку і фіміам приносили в жертву пенатам, щоб умилостивити їх після лиховісних снів.
756-757. ...Іліону тут бути, тут же він місце відводить під Трою.- Місто зватиметься Іліон, а околиця - Троєю.
772. Троянці приносять жертви Еріксові, покровителю Сіцілії, щоб він беріг їх під час плавання по бурхливому сіцілійському морю. 790-791. Про бурю див. кн. І.
797. ...до лаврентійського Тібру...- Тібр названий лаврентійським тому, що тече мимо міста Лаврента, столиці царя Латина.
804-810. Йдеться про бій Енея з Ахіллом та битву троянців при річці Ска-мандрі (Ксанті), коли Ксант через трупи не міг текти до моря. Тоді Нептун урятував троянського героя від неминучої смерті («Іліада», XX, 79 і далі). 814. Одного лише втратить...- тобто стерничого Палінура. 823. Іноїн - син Іно, дочки Кадма і Гармонії.
854-855. ...гіллям, що спливало... Лети росою...- Перед оселею Сна тече джерело Лети, ріки забуття.
864. Скелі Сирен - три скелясті острови біля південно-західного берега Кампанії. 871. Будеш ти голий лежать... в пісках невідомих.- Труп Палінура буде прибитий хвилями до берега.
КНИГА ШОСТА
Зміст
Прибувши до Італії, Еней висаджується біля міста Кум і в храмі Аполлона зустрічається з жрицею Сівіллою, яка віщує його долю. Він просить Сівіллу зробити так, щоб він побачився в підземному царстві з тінню свого батька Анхіса. Сівілла показує йому, як туди дістатися. Еней ховає Мізена і здобуває вказане Сівіллою «золоте гілля». По принесенні жертви Прозерпіні Еней із Сівіллою спускається в підземне царство. Тіні померлих біля ріки Ахеронту, через яку перевозить Енея Харон. Зустріч з Цербером. Царство судді Міноса, різні види тіней.'В Елісії, країні вічного блаженства, Анхіс викладає синові своє вчення про очищення і переселення душ і показує йому нащадків-славетних римлян, починаючи з Ромула, засновника Рима, і кінчаючи Марцеллом, племінником і зятем Августа. Еней повертається на землю. /
21. ...сім діток щороку - Андрогей, син Міноса, переміг на всіх афінських іграх; афінський цар Егей убив його з заздрощів. За це афіняни змушені були посилати на Кріт щороку сім юнаків і сім дівчат на поїдання Мінотавру.
23. /Сносіцська земля - острів Кріт.
25. ...двоббразний вид Мінотавра...- 3 головою і хвостом бика.
27. Мова йде про крітський лабіринт.
30. Дедал дав Аріадні нитку, щоб вивести Тесея з лабіринту.
57. ...дарданську стрілу напутив...- Ахілл - онук Еака, загинув від стріли Паріса.
63. Маються на увазі Юнона, Мінерва і Нептун.
[297]
71. Величавий храм спорудив Аполлонові імператор Август на Палатинському пагорбі, немовби виконуючи обітницю Енея.
74. Ворожби на листочках - так звані «Сівіллині книги», в яких містилися висловлювання- пророцтва Кумської Сівілли, що їх роз'яснювала спеціальна колегія жерців.
89. Другий Ахілл - Турн, син богині Венілії.
92. Пророкується звертання Енея до Евандра по допомогу.
93-94. Війна точитиметься за Лавінію - дочку Латина, наречену Турна.
97. -з грецького міста.- Тобто з грецького міста Палантея (Евандр був вихідцем з Греції).
124. -.за вівтар держався...- Вівтаря торкався той, хто просив у богів покро-вительства.
134. Два рази... Стікс пропливти...- за життя і після смерті.
137. ...гілля... золотеє...- Золота гілка у сказаннях багатьох народів - чарівний талісман, який відкриває дорогу до скарбів, надр землі тощо.
149. ...тіло померлого друга...- тобто стерничого Палінура.
190. ...голубів пара...- Голуб - птах, присвячений Венері.
203. ...на двоприродному дереві - дерево, що мало гілки і звичайні, і золоті.
217. -.кипариси смутні...- Кипарис - символ смутку і скорботи. Стародавні греки і римляни вішали кипарисову гілку біля дверей будинку, де хтось помер, а кипариси садили край могил.
242. З Авернського озера піднімались шкідливі випари, що не дозволяли навіть птахам пролітати над ним. Через те греки назвали його «Аорнос», тобто «без птахів».
249-250. ...для неньки мстивих богинь...- Матір'ю фурій була Ніч, дочка Хаоса, сестрою - Земля.
252. ...для Стіксу владики...- для Плутона.
257. ...з приходом богині - Гекати, яка відкриває вхід до підземного світу.
289. ...тритілесної постаті тінь - Геріон.
324. Присягати підземною річкою Стіксом було найсвященнішою присягою. У поемі Юпітер не раз присягається Стіксом.
365. ...до Бєлінського порту...- порту міста Велії, яке було засноване в 543 р. до н. є., отже, Вергілій допустився тут анахронізму.
381. Автор має на увазі мис Палінура в Луканії.
395. Тартарійська собака - Цербер, страж пекла.
397. Дітова жінка - Прозерпіна. її хотіли викрасти Тесей і Пірітой.
398. Амфрісійська віщунка - Кумська Сівілла, якій відкриває майбутнє бог-ясновидець Аполлон, що колись пас череди Адмета на берегах річки Амфріс.
402. ...в дядька порогів...- Плутон був чоловіком Прозерпіни і її дядьком.
426-547. Перша частина підземного світу складається з п'яти зон: у першій перебувають душі немовлят (426-429), у другій - невинно страчені (430-433), у третій - самогубці (434-439), у четвертій - жертви нещасного кохання (440 - 476), у п'ятій - загиблі в боях герої (477-547).
511. ...злочин лаконки проклятий...- Єлени, що після смерті Паріса стала дружиною Деїфоба і видала його Менелаю.
528. Потомок Еола - Одіссей.
[298]
616. ...скелі там котять... - Сізіф котив скелі, а до колеса прив'язаний був
Іксіон.
644. Жрець фракійський - Орфей.
647. ...із кості слонової плектром - паличкою, якою вдаряли по струнах ліри.
679 і далі. Вергілій іде тут за вченням про переселення душ (палінгенезис).
764. -в лісі тобі... породить.- Латинське слово зіІУа - ліс - пояснює і саме ім'я майбутнього сина Енея - Сільвія.
779. Китиці дві - подвійний плюмаж на шоломі - ознака хоробрості.
783. Сім замків - сім пагорбів, на яких побудовано стародавній Рим.
784. Берекінтія - мати богів Кібела.
798-800. Приходу влади Августа з острахом чекають скіфи й сармати, що живуть довкола Каспійського і Меотійського (Азовського) морів.
801-804. Згадуються деякі подвиги Геркулеса, такі, як схоплення чудесної керінейської лані з золотими рогами й мідними копитами, спіймання живцем дивовижного ерімантського кабана та знешкодження Лернейської гідри - потвори з тілом змії і дев'ятьма головами дракона.
808-812. Другий римський цар Нума Помлілій, як засновник релігійних установ та обрядів, був прикрашений жрецьким вінком.
812. Тулл - Тулл Гостілій, третій римський цар, великий завойовник.
816. Цар Анк спирався на народні маси.
817. Тарквінські царі - Тарквіній Старий, Сервій Туллій і Тарквіній Гордий. 819. Грізні сокири - пучки прутів із вкладеними в них сокирами - ознака найвищої влади в Стародавньому Римі.
826 і далі. Опис громадянської війни Цезаря з Помпеєм.
830-831. Тесть - Гай Юлій Цезар; зять - Гней Помпей, що женився на дочці Цезаря Юлії.
834. Псет звертається до Гая Юлія Цезаря, що вважається потомком Іула, внука
Венери.
836. Переможець Корінфа - Л. Муммій, римський консул, що захопив і зруйнував Корінф у 146 р. до н. є. Цим він довершив підкорення Греції Риму.
838-840. Мова йде про Луція Емілія Павла, який у 168 р. до н. є. переміг у битві коло Підни македонського царя Персея і підірвав значення ахейського союзу в Греції.
847-853. Інші - греки будуть кращими художниками, промовцями, астрономами і математиками. Римляни будуть підкорювати народи і владарювати над ними.
858. -.розгромить пунійців...- Перемога над Ганнібалом біля міста Ноли.
859. -третю вже зброю... повісить...- М. Клавдій Марцелл, перемігши особисто в 219 р. до н. є. коло Кластідія вождя інсубрійських галлів Вірдумара, здав трофейну зброю в храм Юпітера на Капітолії, де стояла статуя Ромула - Квіріна. Це був третій випадок (після Ромула і Косса) особистої перемоги римського полководця в єдиноборстві з вождем ворогів.
875. ...молодець із ілійського роду...- це молодий Марцелл, небіж і зять Октавіана Августа.
893. Двоє воріт мають марева сонні...- Про дві брами снів - із слонової кістки й рогу - розповідає Гомер в «Одіссеї» (XIX, 562-567).
[299]
КНИГА СЬОМА
Зміст
Досягнувши гирла ріки Тібру, Еней пливе по ній до лаврентійського царя Латина і виряджає до нього послів пропонувати мир і просити дозволу побудувати нове місто в його країні. Латин прихильно приймає послів і, згідно з велінням богів, готовий видати за Енея свою дочку Лавінію. Але, бажаючи розладнати цю згоду, Юнона підбурює проти Енея спершу Амату, матір Лавінії, а потім рутульського царя Турна. На влаштованому троянцями полюванні виникає суперечка поміж ними і латинянами. Амата і Турн викликають латинян на війну з троянцями. Численні племена з усіх частин Італії поспішають з'єднатись і виступити проти троянських військ.
37. Поет звертається на цей раз до музи Ерато, покровительки любовної поезії, тому що бої між Турном і Енеєм будуть точитись за жінку.
43. Військо тірренське - етруське.
56. Дружина царева - Амата.
60-63. Вергілій виводить етимологію міста Лаврента від слова «Лавр». Лавр був присвячений Аполлонові.
70. ...з того ж бо самого боку...- очевидно, бджоли налетіли теж з боку моря.
106. Лаомедонтове військо - троянське військо.
115. ...печива круглі...- тобто хлібні коржі, що правили ніби за столн для їди, як дари Церери (див. ряд. 113).
135. ...галуззям зеленим обличчя вінчає...- Згідно з ритуалом, ті, що приносили жертву, вінчали скроні зеленими гілочками.
139. ...матір фрігійську...- Кібелу.
139. ...рідних обох...- Анхіса з підземного царства і Венеру з неба.
147. Жбани мішальні - кратери, в яких стародавні греки й римляни змішували вино з водою.
154. Віття Паллади - маслинові гілки, оповиті шерстяними стрічками, символізували мирні наміри.
158. Еней укріпляє місце, де згодом виникла гавань Остія.
186. Ростри - носи кораблів.
188. Трабея - короткий плащ, прикрашений пурпуром, убрання царів і авгурів.
191. ...в птаха змінивши...- в дятла (рісиз латинською мовою дятел).
222. ...буря... із суворих... Мікен...- Троянська війна.
227. ...пояс палючого сонця...- середній земний пояс, з п'яти поясів - найжар-кіший.
281-282. ...небесного роду коні...- Цірцея (Кіркея) привела звичайну кобилу до вогненних коней свого батька Сонця, в результаті виникла порода коней, які ніздрями видихували полум'я.
287. Початок великих подій у розвитку сюжету поеми.
288. Жінка Юпітера - Юнона.
295. ...на рівнині Сігейській...- на полях Трої.
305. Марс, не фпрошений на весілля володаря лапітів Пірітоя, наслав на них безумство і спонукав до кривавої війни з центаврами (кентаврами).
[300]
307. Володар Калідона Ойней стягнув на місто гнів Діани через те, що не вшанував її жертвоприношенням.
319. Кіссеїда - дочка Кіссея, Гекуба, дружина Пріама, якій під час вагітності Парісом снилося, що вона породила факел, від якого згоріла Троя.
337-338. ...безліч маєш імен...- тобто фурія Аллекто, могутня в своїх шкідливих діях.
362. Фрігійський пастух - Паріс, що викрав Єлену. 365. ...Турнові, родичу...- Турн був небожем Амати (сином її сестри). 370. Амата, вказуючи на грецьке походження Турна, хоче довести, що саме він відповідає вимогам оракула.
388. Евое - священний вигук вакханок. 396. Посох - тирс, атрибут вакханок. 409. ...рутула відважного.- Турна.
515. Трівїі озеро - озеро Діани в Лації (нині Лаго ді Немі). 604 і далі. Вказуються війни, які вдало вів Август.
606. ...стяги від парфів вернути.- Мовиться про повернення римлянам прапорів, що їх здобули парфяни, розгромивши римську армію під командуванням Красса в битві коло Карр в 53 р. до н. є.
606. ...до індів з Авророю...- на схід.
613. ...консул в плащі квірінальськім, вдягнувши його по-габінськи - поет має на увазі трабею, тобто плащ з пурпурною смужкою, що став ознакою високої влади від першого римського царя Ромула - Квіріна (звідси квірінальський). Вдягнути по-габінськи (від міста Габії) - значить відкинути один край тоги або трабеї назад і оперезатись ним.
637. ...роздано гасла.- Військове гасло (пароль) писали в Стародавньому Римі на табличці (іе58ега), яку передавали від центурії (сотні) до центурії. Звідси слово <е88ега - «табличка» - набрало значення - «гасло», «пароль». 661. Тірінтієць - Геркулес.
769. Зела Пеона -лікарські рослини Ескулапа, на прізвисько Пеон. 791. ...батько Інах...- Від нього походив Турн.
816. Фібула - пряжка.
817. Мирт пастуший - спис із миртового дерева.
КНИГА ВОСЬМА
Зміст
Турн піднімає на війну весь Лацій і посилає в Аргіріпу просити допомоги в Діомеда. З другого боку, бог ріки Тібру Тіберін у сні спонукає Енея укласти угоду з аркадським царем Евандром, що заснував на Палатинському пагорбі місто Пал-лантей. Евандр гостинно приймає Енея, обіцяє йому допомогу, запрошує взяти участь у святкуванні на честь Геркулеса, знайомить його з околицями. Тим часом Вулкан, чоловік Венери, на її прохання кує зброю її синові. Евандр пропонує Енеєві очолити етрусків, які щойно прогнали свого царя Мезенція, і дає йому чотириста вершників [301] під проводом свого сина Палланта. Еней приймає від Венери викуту для нього зброю і милується щитом, на якому зображено майбутні подвиги і долю римлян.
9. Діомеда великого місто - Арпи (Аргіріпа).
18. Лаомедатський герой - тобто троянський герой Еней.
65. ...дім мій... столицею буде.- Мається на увазі Рим.
76. ...боже рогатий...- Божества річок римляни уявляли з бичачими рогами.
102. Цар аркадійський - Евандр.
102-103. Син Амфітріона - Геркулес.
128. ...віття в стрічках простягати...- звичайний знак миру.
132. ...й наша спорідненість...- Рід Енея і рід Евандра виводились від Юпітера, тому що предок троянців Дардан і батько Евандра Меркурій були синами Юпітера.
146. Плем'я давнійське - рутули.
198. ...вогнем його чорним...- темним від диму.
245. Царство бліде - підземне царство мертвих.
271. Вівтар Геркулеса, так званий Вівтар Найбільший, стояв на Воловому ринку в Римі.
275-276. Евандр поклав на голову вінок з тополиного листя, тому що тополя була присвячена Геркулесові. Названа вона двобарвною (темні і світлі листки), бо, за міфом, листки тополі побіліли на скронях легендарного героя від поту.
285. ...браття ж еолійські - салії, жерці Марса.
289. Геркулес ще в колисці задавив дві гадюки, що їх наслала його мачуха.
294. Крітська потвора - вогнедишний бик.
328-329. Італію завойовували різні народи, тому вона часто міняла св»ю назву.
345. Народна етимологія слова «Аргілет». Вергілій твердить, ніби Аргілет походить від того, що тут було вбито якогось Аргуса (Аргілет - смерть Аргуса). Насправді ж назва ця утворена від слова аг§і11а - глина.
354. Егіда - буквально «козяча шкіра», щит Юпітера, яким він, потрясаючи, наводив жах на ворогів; звичайний атрибут Афіни-Паллади.
358. Капітолійський пагорб, за легендою, в сиву давнину мав назву Сатурнія, або Сатурніє пагорб, бо тут заснував селище бог Сатурн, тоді як засновником селища на Янікульському пагорбі на правому березі Тібру був бог Янус.
383-384. Донька Нерея -морська богиня Фетіда, мати Ахілла; жінка Тітона - богиня світанку Аврора (Еос), мати Мемнона. На їхні прохання Вулкан викував зброю для їх синів.
402. ...електр, або електрон - природна або штучна сполука золота і срібла, а також янтар. Від цього слова походить у різних мовах світу безліч назв, пов язаних з електрикою.
422. Вулканів тут дім...- За наївно-міфологічними поясненнями, дії вулканів Етни на Сіцілії та на поблизьких островах походять від того, що в них має свої кузні бог Вулкан, де працюють циклопи під його наглядом.
454. Батько лемнійський - Вулкан, який виріс на острові Лемносі.
458. Меч тегейський - аркадійський, з міста Тегеї в Аркадії.
499. Молодь меонська - етруська, тому що етруски, на думку античних істориків, прибули до Італії з Меонії (Лідії) - з Малої Азії.
[302]
555. Владика тірренців - тобто Тархон.
626-728. Опис щита Енея.
630-634. Перша картина - Ромул і Рем ссуть вовчицю.
635-641. Друга картина - викрадення сабінянок і війна, що виникла з цього приводу між Ромулом і Тітом Тацієм.
Після заснування міста римляни, в яких не було жінок, запросили на свято сусідів-сабінян. Під час видовища вони силоміць захопили сабінянок. Тоді обурені сабіняни пішли на Рим війною, але викрадені жінки втрутилися в бій і припинили війну. Потім дві держави - римська і сабінська - злилися в одну.
642-645. Третя картина - страта Метта Фуфетія, сабінського полководця. Римський цар Тулл Гостілій наказав прив'язати його за ноги й за руки до коней, які, пущені в протилежні боки, розірвали тіло нещасного.
646-651. Четверта картина - облога Рима етруським царем Порсеною в кінці VI ст. до н. є. Горацій Коклес, прикриваючи відступ, відбивав етрусків від дерев я-ного мосту доти, доки міст не був зламаний. Коклес кинувся в Тібр і переплив його. Клелія, що була заложницею Порсени, втекла з полону, перепливши ріку.
652-663. П'ята картина - облога Рима галлами в 390 р. до н. є.
663-667. Шоста картина - салії - жерці Марса і луперки - жерці бога пастухів Фавиа-Луперка.
667-671. Сьома картина-підземне царство.
675-713. Восьма картина - бій коло Актія в 31 р. до н. є.
680. ...батьківська зірка над тім'ям.- Октавіан носив шолом з зіркою, що мала нагадувати комету, яка з'явилася після смерті Юлія Цезаря і в яку нібито перейшла душа диктатора.
683. ...з носів корабельних корона...- Агріппа за морську перемогу над Секстом Помпеєм одержав високу нагороду - вінок, прикрашений золотим зображенням носів кораблів.
685. Народи Аврори - народи Сходу.
686. Червоний берег - Аравійської затоки і частина Індійського океану між Африкою та Індією.
688. Жінка з Єгипту - цариця Клеопатра, з якою одружився Антоній. 690. Ростри тризубі - носи кораблів.
696. Поле нептунське - море.
697. Систр - музичний інструмент, вживаний у культі Ізіди. 697. ...гадюк... двох...- Клеопатра померла від укусу гадюк. 704. Аполлон - покровитель Августа.
710. Бог вогняний - Вулкан.
714-727. Дев'ята картина - тріумф Октавіана Августа 13-15 серпня 29 р. до н. є.
716. Тричі по сто - приблизне число. Август сам свідчив, що він вибудував 82 храми.
720. Храм Аполлона на Палатинському пагорбі було споруджено в часи Августа на пам'ять Актійської перемоги.
726. Євфрат - приборканий після підкорення парфян.
727. Рейн двоєрогий - з двома гирлами.
[303]
730. ...хоча тих подій і не знає..- Еней не розумів змісту картин на щиті, бо зображені на ньому події відбулися пізніше.
КНИГА ДЕВ'ЯТА
Зміст
Поки Еней перебував у Евандра, Турн, підохочуваний Юноною, нападає на троянський табір, очолюваний юним Асканієм, і намагається спалити троянські кораблі, але Юпітер, на прохання Кібели, обертає їх у морських німф. Турн облягає нову Трою. Друзі Ніс і Евріал наважуються пробитись з обложеного міста через рутульське військо і передати вісті Енеєві. Вони вночі пробираються через ворожий табір, але на світанку, оточені загоном вершників, гинуть геройською смертю. З наткнутими на списи їхніми головами рутули штурмують троянський табір. З обох боків гине багато воїнів. Асканій учиняє свій перший подвиг. Пандар з Бітієм, що стояли на варті біля міської брами, відчиняють її і, заманивши ворогів, багатьох із них убивають. Турн поспішає на допомогу і відганяє троянців, але згодом під їх натиском відступає до Тібру, перепливає його і повертається до своїх.
11. Лідійський загін - загін етрусків, які походили з Лідії.
49. Лінь фракійський - в значенні швидкий кінь, тому що коні з Фракії (теперішня Болгарія) славилися швидкістю.
52. ...списа... метнув...- Кинути спис на чужу територію означало оголосити війну.
64. Рутул - Турн.
87. ...юнакові дарданському...- Енеєві.
100. ...дарданців вождя...- Енея.
104. Стігійський брат - Плутон, володар підземного царства.
109. ...матір від суден...- Кібелу.
112. Хори ідайські - почет богині Кібели.
120-122. Троянські кораблі перетворюються у морських німф.
138. ...що відібрало дружину.- Власне, наречену, Лавінію.
138-139. Зміст: не одному ж спартанському цареві Менелаю та його братові Агамемнону з Мікен помщатися за викрадення Єлени, дружини Менелая.
151. Палладій - пенати Трої.
178. їда мислива - німфа їда любила мисливство.
215. Коли людину з якихось причин не можна було поховати, то в пам'ять її ставили порожню гробницю (кенотаф).
223. ...парость цареву шукати.- Сина Енея Асканія.
359-366. Евріал надіває обладунок рутулів, щоб його вороги не пізнали і прийняли за свого.
448. Енеів дім - римляни.
449. Батько римський - Август.
506. Черепаха.- Див. прим, до кн. II, ряд. 441.
530. Треба розуміти рухливі башти, що з'єднувалися з укріпленнями мостами.
563. Юпітерів зброєносець - орел.
[304]
564-565. Морсів вовк - вовки були присвячені богові Марсу, батькові Ромула і Рема, вигодуваних вовчицею.
582. Іберійський пурпур - тобто іспанський, що відрізнявся від східного темнішим кольором.
583. в матері в гаї...- у німфи Талії, в якої від Зевса народились сини-близ-нята Паліки. Біля ріки Сімета між містами Єнною і Сіракузами в Сіцілії з кратера підіймалась вулканічна пара, що пояснювали гнівом цих близнят; їх умилостивили людськими жертвами, тому вівтар Паліків названий «вмилостивленим».
598. ...полонені двічі...- вперше, за міфом, Трою підкорив Геркулес, вдруге - греки в Троянську війну.
610. ...сгшсо.м обернутим...- тупим кінцем списа.
642. ...предку богів.- Юлія Цезаря і Августа вважали богами, бо походили вони від сина Енея - Іула.
705. Фаларика - важкий спис із залізним наконечником, часто з горючим матеріалом. Кидали на ворога з допомогою метального апарата.
КНИГА ДЕСЯТА
Зміст
Юпітер скликає раду богів, на якій марно намагається помирити Юнону з Венерою і тому воліє за краще віддати події на волю долі. Рутули знову нападають на троянців. Вступивши в союз з етруським воєначальником Тархоном, Еней повертається на тридцяти кораблях з численними військами союзників. Рутули чинять йому жорстокий опір. Асканій робить вилазку і з'єднується з військами свого батька. Турбуючись долею Турна, Юнона відводить його з битви в місто Ардею. Тим часом у бій вступає Мезенцій і чинить великі спустошення в лавах троянців та етрусків. Кінець кінцем Еней убиває його та його сина Лавса, і перемога залишається за троянцями.
11-13. Мається на увазі похід Ганнібала через Альпи під час Другої-Пунічної війни.
25. Еней у цей час перебував у царя Евандра.
27. ...Трої, що родиться вдруге...- укріплений табір троянців.
30. ...знов... доведеться із смертним боротись.- Венера побоюється вдруге дістати в бою рану від Діомеда, який поранив її під Троєю.
42. ...не про владу...- нащадків Енея.
50. Тільки б того...- тобто Асканія.
51-52. У всіх цих містах процвітав культ Венери і були в честь її храми.
68. Тобто за пророкуванням безумної Кассандри.
70. Хлопчику...- тобто Асканію.
79. ...наречених...- натяк на Лавінію, наречену Турна.
91-92. Дарданський чужоложник - Паріс, який викрав Єлену.
136. ...теребінт оріційський.- Див. «Орік» у Словнику власних імен.
[305]
166. «Тігр» - назва корабля від річки Тігр.
171. ...золотим Аполлоном іскриться.- У Абанта був покровителем Аполлон.
174. ..славетний металом халібів...- залізом.
179. ...алфейська із роду...- Місто Піза в Італії побудоване було колоністами над річкою Алфей у Пелопоннесі, звідси - алфейська.
187. Шолом Купавона прикрашали лебедині пера в пам'ять про батька Кікна, що обернувся в лебедя, коли оплакував загибель свого друга Фаетона.
190. ...у тіні... сестер...- Сестри Фаетона геліади були перетворені в тополі, які оплакували його смерть янтарними сльозами.
195. «Кентавр» - назва корабля з зображенням кентавра, що в руках тримав величезну скелю.
201-203. У Мантуанській окрузі (батьківщина Вергілія) було дванадцять племен, що належали до трьох основних народів: галлів, етрусків і умбрів. Переважали етруски.
205. Корабель «Мінцій» названий від однойменної річки (текла вона через рідне село Вергілія). Саму річку поет називає сином Бенака, тому що витікає вона з Бенак-ського озера (нині Лаго ді Гарда).
209. «Трітон» -корабель із статуєю Трітона.
234. Мати - богиня Кібела.
243. Огневладнип - Вулкан.
317. Дитину, яка народилася завдяки так званому кесаревому розтину, віддавали під опіку Аполлонові - опікунові медицини.
394. Меч Евандрів - Паллант мав батьків меч.
408. Хвиля Вулкана - вогонь.
423. ...твій дуб.- Зброю, зняту з убитого ворога, вішали на обрубане дерево.
461. Внук Алкеїв - Геркулес, до якого звертається Паллант в ім'я гостинності, виявленої героєві його батьком Евандром.
465. ...сльози даремні.- Бо вони не врятують Палланта.
465-466. ...промовляє до сина батько...- Юпітер - до Геркулеса.
473. ...зір... одвертає...- Юпітер не хоче бачити загибелі Палланта, якої не може відвернути.
496-498. На поясі Палланта був зображений злочин данаїд, які в шлюбну ніч умертвили своїх чоловіків, синів Єгипта.
520. Так Ахілл в «Іліаді» (XX, 26) вбив двадцятьох троянців на вогнищі Па-трокла.
565. ...в тихих Аміклах.- Епітет «тихих», «мовчазних», можливо, прикладається тому, що пізніше це місто зникло, бо жителі втекли з нього через безліч гадюк; можливо, цей епітет перейшов від Лаконських Амікл, які були здобуті дорійцями; через те що жителям забороняв закон говорити про ворога, місто й дістало назву «тихого».
688. ...в Давнове місто.- В Ардею.
705. ...завагітніла ярим вогнем...- див. прим, до кн. VII, ряд. 319.
767. Оріон був такий високий на зріст, що, йдучи по морю, поринав лише по плечі.
833. Батько - Мезенцій.
[306]
КНИГА ОДИНАДЦЯТА
Зміст
Еней споряджує трофей в пам'ять перемоги над Мезенцієм і разом із здобиччю та полоненими відсилає тіло Палланта до його батька Евандра. Тим часом приходять посли від Латина просити в Енея перемир'я для похорону вбитих. Обидві сторони розпалюють багаття і ховають убитих. Виряджені латинянами до Діомеда посли вертаються з відмовою допомогти їм. Цар Латин готовий просити Енея про мир, але Турн виступає проти цього. В цей час Еней з військом підходить до міста Лав-рента, латиняни чинять йому опір. Турн посилає назустріч троянцям Мессапа і Каміллу з кіннотою, а сам готує проти Енея засаду. Камілла в бою чинить подвиги, але гине від Арунта, якого згодом, за вказівкою Діани, убиває німфа Опія. Рутули безладно тікають до міста. Настає ніч, і обидві сторони укріплюють свої табори.
52. ...владі небесній...- тобто небесним богам; Паллант тепер перебуває у владі підземних, а не небесних богів.
94. ...зброю спустивши додолу.- Зброя, опущена вниз,- ознака жалоби. На знак печалі римляни повертали й щита нижньою частиною вгору.
96. Еней говорить, що йому доведеться оплакувати ще багатьох інших мерців.
100. ...посли... із маслиновим віттям...- У послів звичайний знак миру.
114. ..присудив себе смерті...- тобто було б справедливіше, щоб Турн пішов сам на смерть замість тих, про поховання яких ідеться.
168. ...вольсків...- тут італійських племен.
178. правиця твоя...- правиця Енея.
179. цим завинила.- Тобто Еней повинен відомстити за батька й сина. 181. ...цю вість...- що Турна вбито.
223. ...царицине ймення...- Амати, матері Лавінії, нареченої Турна.
227. ...з міста великого...- з Аргіріпи (Арп).
240. ...із етольського міста...- з міста Діомеда.
242. Венул - посол до Діомеда.
260. ...зірка Мінерви зловісна, і скелі евбейські...- Грецькі кораблі, які поверталися з-під Трої, потерпіли від бурі під впливом лиховісної зірки Мінерви і розбились біля острова Евбеї при мисі Кафареї.
262. ...до стовпів... Протея.- До єгипетських берегів, куди поїхав Менелай у погоні за своєю дружиною Єленою, перенесеною в Єгипет.
265. Локри - дружинники Аякса, сина Ойлея. Сам Аякс загинув, а вони, врятувавшись, оселилися в Африці.
272. ...птицями понад річками ширяють...- Всі супутники Діомеда були перетворені в птиць.
276. Діомед у бою під Троєю поранив богів Венеру і Мареа.
285. Іди земля - Троя.
286. Міста інахійські - міста Інаха, зокрема Аргос. 286. Дардан - збірно, замість троянці.
308. ...на поміч етольську...- на поміч Діомеда.
316-317. ...із рікою Туською...- з Тібром, що протікає по землі етрусків.
[307]
358. ...його заклинаймо...- тобто Турна, щоб він відмовився від шлюбу з Лаві-нією для користі батьківщини.
400. ...народу, побитого двічі...- тобто троянців.
403. Цим образом змальована відмова Діомеда допомогти італійцям. Посли до Діомеда повинні були підійти до цієї річки, де жив Діомед.
427. ...в поміч не прийдуть Етол нам і Арпи...- етолієць Діомед і його місто Арпи.
576. Довга палла - плащ римлянок.
599. Турма - підрозділ римської кінноти.
658. Порівнюються італійські амазонки з фракійськими.
661. Амазонка Пентесілея, що допомагала Пріамові, була вбита Ахіллом.
737. Флейта крива - фрігійська флейта з загнутим верхнім кінцем.
772. Стріли гортінські - зроблені в м. Гортіні на о. Кріті, що славився своєю зброєю.
777. Наголінники чужосторонні - тобто його ноги були у варварському (не римському) одінні - це був одяг на кшталт наших штанів.
785. На горі Соракті жив італійський бог Вейовіс, що ототожнювався з Апол-лоном.
788. Жерці босими ногами повинні були проходити по гарячому жару.
857. Фракійка - німфа Опія.
913. ...до хвиль іберійських...- іспанських, для позначення заходу, куди зайшло сонце (Феб).
КНИГА ДВАНАДЦЯТА
Зміст
Незважаючи на умовляння Латина і сльози Амати, Турн зважується на двобій з Енеєм, який без заперечень його приймає. Умови бою з обох сторін підтверджуються клятвами. Турнова сестра Ютурна, за намовою Юнони, підбурює рутулів почати замість того загальну битву, причому в ній поранено самого Енея. Зрадівши з цього, Турн іде в наступ на троянців. Еней, рану якого зціляє Венера, повертається в битву і довго шукає зустрічі з Турном. Цариця Амата, гадаючи, що Турна вже вбито, кінчає життя самогубством. Турн виходить на двобій з Енеєм. З волі Юпітера Ютурна відступає від брата, і Еней після тривалого бою убиває свого головного ворога.
3. ... обіцянку...- перемогти Енея. 9. ...до царя...- до Латина.
13. Готуй же, мій батечку, жертву...- Будь-якому договору передували релігійний акт жертвоприношення і молитва. 32. ...від зятя...- від Енея.
52. Натяк Турна на допомогу Енею з боку Венери в Троянську війну. 90. ...бог, повелитель вогню...- Вулкан. Уо. ...півмуж той фрігійський...- Еней. Так негативно характеризують його вороги.
[308]
117. ...міста великого...- Лаврента.
136. Сестра Турна - Ютурна була водяною німфою і однією з незліченних коханок Юпітера.
163-164. ...Сонце - предок його.- Мати Латина, німфа Маріка, була дочкою бога Сонця (Феба).
192. Еней бажає бути лише верховним жерцем, а Латин повинен далі царювати.
198. ...й дітьми Латони...- Аполлоном і Діаною.
331. ...над водами... Гебру...- У Фракії, улюблене місцеперебування Марса.
396-397. ...тихій, без слави, праці віддатись.- Медицині, про яку мало говорять. Римляни вважали медицину безславним заняттям. Лікарями були раби.
401. ...за звичаєм давнім пеонським...- за звичаєм божественного лікаря Пеона.
412. Ясенець, або діктамн - рослина з гори Дікти на Кріті, яка мала властивість видаляти з людського тіла сторонні предмети.
419. Панацея - універсальний лікувальний засіб.
456. Ретейський вожай - Еней (від миса Ретей у Троаді).
539. ...не захистили й Купенка боги...- Купенк був жерцем.
701. ...Апеннін... батько...- бог Апеннінського хребта.
740. ...зброю Вулкана...- зброю Енея.
750-751. ...в загороду з пір'я червоного...- такі загороди з червоного пір'я робили мисливці, щоб залякати звіра.
754. Скорий умбрієць - мисливський собака з області Італії - Умбрії. Такі собаки вважалися найкращими для полювання.
794-795. Еней після смерті має стати богом, якого в Італії оточуватимуть особливою шаною.
841. Юнона мала в Римі особливе вшанування.
857. ...парф чи кідон...- парфяни і крітяни славилися стрільбою з лука.
© Aerius, 2003
Текст з ae-lib.org.ua
Книга: Вергілій Енеїда Переклад М.Білика
ЗМІСТ
На попередню
|