Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Тому, хто зневажає своїх Богів, доводиться кланятись чужим. / Валентин Чемерис

Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.



Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Казначейська система - Юрій С.І.


13.7. Зарубіжний досвід організації державного фінансового контролю

13.7. Зарубіжний досвід організації державного фінансового контролю

У розвинутих країнах ринкової економіки фінансовий контроль відповідно здійснюють: у державах парламентського типу - парламент, у президентських -виконавча влада. Спільні риси такого контролю зафіксовані в принципах Лімської декларації, прийнятої в 1997 році на Конгресі Міжнародної організації вищих контролюючих органів. При цьому фінансовий контроль вважається частиною державного регулювання з метою виявлення відхилень від прийнятих положень і порушень принципів законності, ефективності та економії ресурсів. Здійснюється передусім у формі попереднього контролю для вжиття певних коригуючих заходів й недопущення таких порушень у майбутньому і навіть отримання компенсації за заподіяні збитки.

Відповідно до вимог Лімської декларації вищий контролюючий орган повинен бути зовнішнім (не створеним усередині відповідних організацій), що забезпечує незалежність його дій і прийнятих рішень від стороннього впливу, тобто функціональну та організаційну незалежність на основі положень Конституції. Відповідно незалежність членів цього контролюючого органу також має бути гарантована Конституцією, передусім їх відкликання. Матеріальна основа такої незалежності — фінансова незалежність (забезпеченість відповідними ресурсами для виконання поставлених перед вищим органом фінансового контролю завдань). Перевірка вищим контролюючим органом діяльності уряду (окремих підзвітних йому органів) не означає підпорядкування уряду, який повністю відповідає за свої дії незалежно від оцінок експертів цього органу. Для виконання своїх функцій вищий контролюючий орган має право доступу до потрібних документів, інформації. У разі виявлення недоліків, відхилень від законодавче прийнятих рішень перевірені організації повинні інформувати його у встановлений термін про вжиті заходи. Вищий контролюючий орган може подати експертний висновок (в т.ч. зауваження) щодо проектів законів та інших постанов з фінансових питань.

У більшості розвинутих країн світу, у тому числі у країнах Європейського Союзу, фінансовий контроль здійснює Рахункова палата, а також урядові контрольно-ревізійні служби. Так, у ФРН, Фінляндії та в інших країнах рахункова палата контролює діяльність усіх федеральних підприємств, страхових установ федерації, приватних підприємств із 50% часткою держави, решту організацій та відомств, якщо вони розпоряджаються державними коштами. В Австрії Рахункова палата уповноважена здійснювати перевірки не лише державного господарства федерації, а й контролювати фінансову діяльність місцевих органів влади, благодійних фондів і закладами, управління якими здійснюється органами федерації. Державна рахункова палата Угорщини, крім того, контролює діяльність

податкового управління, державної митниці, управління гербових зборів і навіть господарську діяльність партій.

У Великій Британії функції державного фінансового контролю виконує Національна ревізійна рада.

У Сполучених Штатах Америки контроль у галузі фінансів здійснюють: Державне казначейство, Головне контрольно-фінансове управління Конгресу, Адміністративно-бюджетне управління при президентові, Управління з добору і розстановки кадрів, Президентська рада з боротьби із фінансовими зловживаннями в державних закладах, Рада честі й ефективності в уряді, інспектори Федеральної резервної системи, Федеральної корпорації зі страхування депозитів штатів та інші органи, не говорячи вже про податкову службу. До функцій цих органів належить проведення ревізій, перевірок, встановлення оцінки і складання оглядів про виконання федеральних програм. При цьому перевіряється законність, доцільність та ефективність здійснених витрат.

У Франції важливу роль в управлінні централізованими фінансовими ресурсами крім уряду й Міністерства фінансів, промисловості і економіки відіграють також такі спеціалізовані державні утворення, як Національна кредитна рада, Банківська контрольна комісія, Комісія економічного і регіонального розвитку країни.

Крім зазначених відомств, у Франції використовуються структури контролю галузевого спрямування, зокрема, такі, як Генеральна інспекція національної освіти, Генеральна інспекція національної політики тощо.

На приватних підприємствах контроль держави за їхньою діяльністю обмежується перевірками своєчасності й повноти відрахувань до бюджету, правильності ведення бухгалтерських рахунків (обліку), дотримання чинного законодавства з питань оплати праці найманих працівників, виконання державних контрактів і зобов'язань ( контроль за використанням бюджетних коштів). Решта питань, пов'язаних із забезпеченням ефективності діяльності приватних підприємств, підлягає внутрішньому контролю, який здійснюється самостійними підрозділами підприємств або аудиторами.

У більшості країн основними критеріями, за якими держава контролює роботу приватних і державних підприємств, є виконання обов'язкових відрахувань до державного (федерального) бюджету і реалізація урядових замовлень. У державному секторі економіки, крім того, предметом державного контролю є оцінка ефективності роботи підприємств шляхом порівняння видатків і реалізації продукції, цільове витрачання державних коштів та використання державного майна.

Так, контроль за діяльністю державних підприємств у Франції, частка яких становить близько 20%, умовно поділяють на два основні різновиди:

внутрішній контроль, який забезпечують фінансові контролери підприємств, адміністрацій, державні бухгалтери та Генеральна інспекція фінансів. Внутрішній контроль спрямований в основному на перевірку законності

здійснених операцій та збереження державного майна від розкрадання. Усі операції, які здійснюються державними бухгалтерами Франції, підлягають низці перевірок, мета яких - забезпечити виконання затверджених бюджетних операцій та додержання правил ведення державного бухгалтерського обліку;

зовнішній, який здійснює Рахункова палата та її регіональні підрозділи. Слід наголосити, що Рахункова палата існує у Франції з 1303 р., а Генеральна інспекція фінансів (аналог ГоловКРУ України) - з 1816 р.

Рахункова палата здійснює, з одного боку, судовий нагляд за індивідуальними рахунками управління головних державних бухгалтерів і контроль адміністративного характеру за комплексом операцій державного обліку, з іншого. Таким чином, зовнішній контроль не обмежується виробничо-господарським рівнем, а виходить на державний, бо Рахункова палата має ієрархічну структуру підпорядкованості. Палата перевіряє й оцінює всі державні рахунки, які здійснюють бухгалтерії державних підприємств і адміністрацій, видає постанови, в яких відзначаються не лише недоліки роботи державних об'єктів, а й рішення щодо відшкодування втрат, заподіяних державі. Доповіді за результатами перевірок, які робить Рахункова палата, щорічно подаються президентові республіки та друкуються в пресі.

Формування ринкових відносин в Україні супроводжується появою підприємств різних форм власності, зміною джерел формування фінансових ресурсів, принципів фінансування та кредитування, ціноутворення, складу фінансово-кредитної системи. За цих умов появилося багато нових напрямів фінансового контролю, яким не приділялося належної уваги при адміністративно-командній системі управління. Сформувалася велика сфера діяльності для фінансового контролю, що потребує певної зміни та удосконалення наявної системи контрольних органів. Найбільш прийнятною для України системою державного фінансового контролю є система, яка існує у Франції, з огляду на те, що структура цих органів і виконуваних ними функцій контролю за використанням бюджетних коштів практично ідентична (табл. 13.1.).

Таблиця 13.1.

Порівняльна таблиця системи державного фінансового контролю України та Франції

Органи, що здійснюють державний фінансовий контроль в Україні

Органи, що здійснюють державний фінансовий контроль у Франції

Міністерство фінансів

Міністерство фінансів, промисловості і економіки

Рахункова палата

Рахункова палата (діє з 1303 р)

Головне контрольно-ревізійне управління

Генеральна інспекція фінансів (діє з 1816р.)

Державне казначейство

Казначейство (діє з 1887 р.)

Контрольно-ревізійні підрозділи галузевих міністерств та відомств

Фінансові контролери підприємств, адміністрацій, державні бухгалтери

Контрольні запитання:

1. У чому полягає економічна сутність і яке призначення державного фінансового контролю?

2. Охарактеризуйте систему державного фінансового контролю

3. Хто виступає суб'єктами і які об'єкти фінансового контролю?

4. Які завдання стоять перед фінансовим контролем?

5. На яких принципах ґрунтується фінансовий контроль?

6. Які види фінансового контролю залежно від різних класифікаційних ознак Би знаєте?

7. Назвіть і охарактеризуйте основні методи фінансового контролю

8. Охарактеризуйте види ревізій за різними класифікаційними ознаками

9. Назвіть органи, які здійснюють фінансовий контроль, та охарактеризуйте їх функції

10. Які функції виконують органи державної контрольно-ревізійної служби?

11. Які повноваження Головного контрольно-ревізійного управління?

12. Охарактеризуйте функції Рахункової палати як органу зовнішнього фінансового контролю

13. Назвіть функції Державної податкової адміністрації як органу фінансового контролю

14. Які проблеми та напрями вдосконалення роботи органів державного контролю?

15. Охарактеризуйте Державне казначейство як орган фінансового контролю

16. Яким чином організовується фінансовий контроль в органах Державного казначейства?

17. Охарактеризуйте фази контролю за державними видатками

18. У чому полягає особливість фінансового контролю, що здійснюється органами Державного казначейства?

19. Наведіть схему контролю в органах Державного казначейства

20. Як здійснюється внутрішній контроль в органах Державного казначейства?

21. Охарактеризуйте зарубіжний досвід організації державного фінансового контролю

22. Дайте порівняльну характеристику державного фінансового контролю України та Франції

Книга: Казначейська система - Юрій С.І.

ЗМІСТ

1. Казначейська система - Юрій С.І.
2. РОЗДІЛ І СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА УКРАЇНИ 1.1. Історичні умови започаткування казначейства
3. 1.2. Передумови створення казначейської системи виконання бюджетів в Україні
4. 1.3. Етапи створення і розвитку Державного казначейства України
5. РОЗДІЛ 2 ОРГАНІЗАЦІЙНІ ОСНОВИ ТА ПРАВОВИЙ СТАТУС ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА УКРАЇНИ 2.1. Сутність діяльності та функції казначейства
6. 2.2. Організаційна структура Державного казначейства України
7. 2.3. Розрахункові палати у системі казначейства: суть та призначення
8. РОЗДІЛ З ДЕРЖАВНЕ КАЗНАЧЕЙСТВО УКРАЇНИ -ПОВНОВАЖНИЙ УЧАСНИК БЮДЖЕТНОГО ПРОЦЕСУ 3.1. Організація бюджетного процесу в Україні
9. 3.2. Учасники бюджетного процесу та їх повноваження
10. 3.3. Складання, розгляд та прийняття Державного бюджету України
11. 3.4. Виконання Державного бюджету України
12. 3.5. Зведення, складання та надання звітності про виконання державного бюджету
13. 3.6. Бюджетне планування та прогнозування
14. 3.7. Бюджетні повноваження Державного казначейства України
15. РОЗДІЛ 4 БЮДЖЕТНА КЛАСИФІКАЦІЯ 4.1. Сутність та призначення бюджетної класифікації
16. 4.2. Класифікація доходів бюджету
17. 4.3. Класифікація видатків бюджету
18. 4.4. Класифікація фінансування бюджету
19. 4.5. Класифікація боргу
20. РОЗДІЛ 5 ПЛАТІЖНА СИСТЕМА ВИКОНАННЯ БЮДЖЕТІВ 5.1. Поняття платіжних систем
21. 5.2. Сутність внутрішньої платіжної системи Державного казначейства
22. 5.3. Економічний зміст та призначення єдиного казначейського рахунку
23. 5.4. Управління єдиним казначейським рахунком
24. 5.5. Загальна характеристика рахунків, які відкриваються в органах Державного казначейства
25. 5.6. Порядок відкриття реєстраційних рахунків
26. 5.7. Проведення операцій на реєстраційних рахунках
27. 5.8. Порядок відкриття спеціальних реєстраційних рахунків та проведення операцій на них
28. 5.9. Ознаки кодування та аналітичні параметри рахунків
29. РОЗДІЛ 6 ІНФОРМАЦІЙНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КАЗНАЧЕЙСЬКОЇ СИСТЕМИ ВИКОНАННЯ БЮДЖЕТІВ 6.1. Технічне забезпечення здійснення платежів
30. 6.2. Механізм взаємовідносин користувачів коштів з казначейською системою
31. 6.З.Система електронних плажетів Національного банку України
32. РОЗДІЛ 7 КАЗНАЧЕЙСЬКЕ ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ ЗА ВИДАТКАМИ
33. 7.2. Розмежування видатків між бюджетами
34. 7.3. Принципи розмежування видатків між бюджетами
35. 7.4. Розпорядники бюджетних коштів
36. 7.5. Організація роботи щодо виконання державного бюджету за видатками
37. 7.6. Перерахування бюджетних коштів через органи Державного казначейства
38. 7.7. Відмови у здійсненні видатків розпорядників та одержувачів бюджетних коштів
39. РОЗДІЛ 8 КАСОВЕ ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ ЗА ДОХОДАМИ 8.1.Загальна характеристика державних доходів
40. 8.2. Організація касового виконання державного бюджету за доходами та порядок зарахування платежів
41. 8.3. Операції за надходженнями до загального фонду державного бюджету
42. 8.4. Операції за коштами від повернення бюджетних позичок та кредитів, наданих під державні гарантії за рахунок загального фонду державного бюджету
43. 8.5. Операції за надходженнями до спеціального фонду державного бюджету
44. 8.6. Операції за платежами, які розподіляються міме загальним та спеціальним фондами державного бюджету
45. 8.7. Операції за платежами до бюджету, які розподіляються між державним та місцевим бюджетами
46. 8.8. Операції за коштами, тимчасово віднесеними до доходів державного бюджету, що підлягають розподілу
47. 8.9. Операції за іншими платежами, які тимчасово віднесені до доходів державного бюджету
48. 8.10. Операції за власними надходженнями бюджетних установ та організацій
49. 8.11. Зарахування платежів, що справляються митними органами
50. 8.12. Операції з виконання державного бюджету за доходами у Державному казначействі України
51. 8.13. Операції з виконання державного бюджету за доходами у Державному казначействі України
52. 8.14. Облік та складання звітності про надходження коштів до державного бюджету
53. РОЗДІЛ 9 КАЗНАЧЕЙСЬКЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ 9.1. Склад та структура місцевих бюджетів
54. 9.2. Міжбюджетні відносини та їх регулювання
55. 9.3. Міжбюджетне фінансування
56. 9.4. Складання, розгляд, затвердження, виконання місцевих бюджетів
57. 9.5. Виконання місцевих бюджетів органами Державного казначейства
58. РОЗДІЛ 10 КАЗНАЧЕЙСЬКЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ПОЗАБЮДЖЕТНИХ ФОНДІВ 10.1. Характеристика державних цільових фондів
59. 10.2.Порядок зарахування коштів до державних цільових фондів
60. 10.3. Казначейське обслуговування коштів від приватизації державного майна
61. 10.4. Порядок зарахування коштів до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття
62. 10.5. Порядок проходження коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань
63. РОЗДІЛ 11 БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ЯК ОСНОВА ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИКОНАННЯ БЮДЖЕТІВ 11.1. Облікова політика Державного казначейства
64. 11.2. Система бухгалтерського обліку виконання бюджетів в Україні
65. 11.3. Економічна сутність та функції бюджетного обліку
66. 11.4. Організація бухгалтерського обліку в органах Державного казначейства
67. 11.5. План рахунків як засіб реєстрації в обліку операцій
68. 11.6. Структура плану рахунків
69. 11.7. Внутрішня побудова рахунків
70. РОЗДІЛ 12 ЗВІТНІСТЬ ПРО ВИКОНАННЯ БЮДЖЕТІВ 12.1. Характеристика звітності про виконання бюджетів
71. 12.2. Порядок складання та подання звітності бюджетними установами
72. 12.3. Складання звітності про виконання державного бюджету
73. 12.4. Строки подання та порядок розгляду звітності про виконання бюджету
74. РОЗДІЛ 13 КОНТРОЛЬ У СИСТЕМІ ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА 13.1. Зміст і призначення фінансового контролю
75. 13.2. Види, форми та методи фінансового контролю
76. 13.3. Органи державного фінансового контролю, їх функції
77. 13.4. Проблеми і напрями вдосконалення роботи органів державного фінансового контролю
78. 13.5. Організація фінансового контролю у системі казначейства
79. 13.6. Внутрішній контроль в органах Державного казначейства
80. 13.7. Зарубіжний досвід організації державного фінансового контролю
81. РОЗДІЛ 14 УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНИМ БОРГОМ 14.1. Економічна сутність та причини виникнення державного боргу
82. 14.2. Взаємовідносини України з міжнародними фінансовими інституціями
83. 14.3. Напрями розвитку взаємодії України з міжнародними фінансовими інститутами
84. 14.4. Особливості управління державним боргом
85. РОЗДІЛ 15 КАЗНАЧЕЙСТВО ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН 15.1. Казначейство Франції
86. 15.2. Державне казначейство США
87. 15.3. Державне казначейство Великобританії
88. 15.4. Державне казначейство Латвійської Республіки
89. 15.5. Казначейство Австрії
90. 15.6. Федеральне казначейство Російської федерації
91. ФІНАНСОВИЙ СЛОВНИК КАЗНАЧЕЯ

На попередню


Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate