Додати в закладки
Переклад Translate
Вхід в УЧАН Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами. |
|
Скачати одним файлом. Книга: Міжнародний менеджмент (конспект лекцій КНЕУ)
Тема 3.Загальна характеристика м/н бізнесу і менеджменту.
1.Середовище м/н бізнесу.
2.Здатність менеджерів до м/н бізнесу і методи їх визначення.
3.Рольові функції м/н менеджера в контексті аналізу зовнішнього середовища4.Особливості основних задач та ф-цій м/н менеджменту.
1.Середовище м/н бізнесу
Зовнішнє середовище, в якому оперує фірма, принципово важливо для будь-якого бізнесу незалежно від його направленості і масштабів. Але для м/н бізнесу воно має особливе значення: якщо у власній країні все “більш менш знайоме”, то, з виходом на м/н ринок фірма попадає часто не лише в незнайоме економічне, політичне, соціальне і культурне середовище, але - що не менш важливо - і в обстановку, коли не є очевидними можливості і джерела його вивчення і адекватної оцінки.Розглядання факторів середовища, в якому ф-нує м/н бізнес, зосереджене на 4 складових (факторах):
1)культура;2)економіка;
3)політика;4)технологія.
1)КУЛЬТУРА. Під культурою розуміють домінуючу у суспільстві систему цінностей, вірувань, звичаїв і установок. Кожне суспільство має свою культуру, яка вливає на стиль повсякденного життя.Культура - це набуття знань про використання людьми уявлень щодо досвіду і загальної суспільної поведінки.
Форми прояву культури:Цінності Звички Вірування
Позиція Мораль ТрадиціїПоведінка Мистецтво Закони
Основні характеристики культури:-культура не є біологічною рисою, а являє собою результат навчання і досвіду (Learned);
-люди причетні до культури певних соціальних груп (Shared);-к. передається від покоління до покоління (Trunsgenerational);
-к. пов’язана з певними символами (Symbolic);-к. - певна система, цілісність і має власну структуру (Patteerned);
-к. грунтується на здатності людей пристосовуватись до змін (Adaptive).Культуру США можна охарактеризувати як індивідуалістичну, неформальну, матеріалістичну і орієнтовану на самоцінність часу. У той же час в Японії і Китаї групі приділяється набагато більше уваги, ніж індивіду. Підпорядкування і співробітництво важливіше індивідуалізму. Американська культура не приділяє великого значення традиції, церемонії і формальності, які є важливими характеристиками латиноамериканської, ближньо- і далекосхідну культури. Американці не люблять “ходити навколо справи” і віддають перевагу без церемоній відразу переходити до діла. Але в Латинській Америці або Саудівській Аравії прийнято спочатку порозмовляти на теми, що не відносяться до справи, і лише після цього зосередитись на справжній цілі зустрічі.
Американці поважають придбання, що символізують високий статус, у той же час у багатьох суспільствах незахідного типу набагато вищий інтерес до естетичної і духовної сторони буття. Аналогічним чином зацикленість американців на часові не знаходить розуміння у східній культурі, яка розглядає час як дещо без початку і кінця. Так, східні бізнесмени часто недбайливо відносяться до часу зустрічей і строків, що виводить із себе американців, німців і швейцарців. У багатьох країнах наради починаються з тривалого спілкування і чашки кави або чаю. “Американцю, обуреному “втратою часу” варто знати, що під час на вигляд безцільних розмов відбуваються важливі зрушення в бік встановлення взаєморозуміння і довіри, що принципово важливо для подальшого ведення справ”. З урахуванням цих обставин люди, які “проламуються” в бізнес у цих країнах, не будуть достойно віддячені (винагородженні).Мова - ще один аспект культури - зажди створює труднощі для організації, що веде свої справи за кордоном. В силу розбіжності значень у схожих словах, а також проблем, пов’язаних з перекладом, можуть виникати бар’єри на шляху обміну інформацією. Збільшити їх непроникливість може незбігання мови жестів і взаємодіючих культурах.
Відмінності між культурами виражаються у незбіганні установок з приводу влади, значення роботи, ролі жінки у суспільстві, готовості ризикувати і навіть кольорових переваг. Дослідники встановили, що саме проблеми людини, обумовлені роботою в іншій культурі, як правило стають причиною неудач. Тому, щоб досягти успіхів, організаціям і керівникам потрібно виявляти культурні відмінності і відповідним чином змінювати поведінку в міжособових контактах, змінювати стиль і методи ділової практики і керівництва.Приклади впливу культури суспільства на підходи в менеджменті:
-централізація проти децентралізації прийняття рішень;
-безпечність проти ризику;-індивідуальні винагороди проти групових;
-неформальні процедури проти формальних;-висока організаційна лояльність проти низької;
-кооперація проти конкуренції;-короткострокові горизонти проти довгострокових;
-стабільність проти інновацій.2)ЕКОНОМІКА.
Фірми, що працюють у м/н середовищі, повинні аналізувати економічні умови і тенденції і спостерігати за економікою тих країн, де вони ведуть або планують вести справи. Аналіз середовища сприяє підвищенню ефективності процесу прийняття рішень і планування.
Структура основних даних економічного аналізу зовнішнього середовища, необхідних м/н менеджеру:1.Місце країни за показниками: ВНП(ВВП), темпи економічного росту, темпи росту інвестицій, зовнішньоторговельний обіг, імпорт товарів і послуг (те ж - у питомих показниках).
2.Населення країни в цілому і регіонів проникнення окремо; статево-вікова структура населення в динаміці.3.Структура суспільства і питома вага окремих соціальних верств з характеристиками їх особового і сімейного доходу; динаміка цих показників.
4.Ресурси основних видів, що цікавлять фірму, з ранжуванням за:-наявністю в країні і регіонах;
-вартісною оцінкою;-рівнем дефіцитності.
Особлива довідка про можливість отримання цих ресурсів у суміжних країнах.5.Основні характеристики можливостей зв’язку (кількість телефонів на тисячу жителів; різновидності і ефективність роботи пошти; основні характеристики комп’ютерно-сітьових послуг).
6.Інтересуючі фірму характеристики транспортних комунікацій (в контексті “як можна привезти?”, “як можна відвезти?”).7.Рівні оплати праці в інтересуючих фірму сферах бізнесу ( за основними категоріями найманих працівників); прийняті у країні форми оплати праці.
8.Загальна оцінка розвиненості і можливостей:-галузей - ймовірних конкурентів;
-галузей - ймовірних постачальників;-галузей - ймовірних споживачів.
9.Основні елементи валютного регулювання у країні.10.Основні елементи торгових і експортно-імпортних обмежень у країні.
11.Розвиненість науково-технічної і консультаційної діяльності в країні (напрямки, фірми, можливості залучення).12.Рівень основних економічних проблем у країні (інфляція, безробіття, регіональні і галузеві депресивні явища, бідність і т.д.).
Ключові характеристики національних економік як елемента середовища м/н бізнесу і менеджменту:
-стабільність і рівень розвитку;-рівень інфляції;
-стабільність національної валюти.Класифікація національних економік за рівнем розвитку:
-розвинені країни;
-країни з перехідною економікою;-слабо розвинуті країни, або країни, що розвиваються.
Особливості слабо розвинутих країн з позиції м/н бізнесу і менеджменту:-низький рівень виробництва ВНП на душу населення;
-низький рівень життя населення;-слабкий розвиток промисловості, освіти, системи розподілу і комунікацій;
-значна кількість державних регуляторів і втручання держави в економіку;-нарощування ПІІ;
-в цих країнах проживає понад 80% населення, на їх частку припадає 25% світової ділової активності.3) ПОЛІТИКА включає три фактори впливу на діяльність БНК (МНК):
1.Урядові позиції щодо м/н операцій:
-стимули для започаткування бізнесу в країні - господаря (низькі %-ві ставки за кредит, податкові пільги, прискорена амортизація, дотації і субсидії);-встановлення різних вимог до м/н компаній виходячи зі свого суверенітету (обмеження частки іноземного капіталу у статутному фонді підприємств, вимоги продавати товари і технології на місцевих ринках, створення робочих місць для місцевого населення і т.д.).
2.Ефективність державного управління:-наявність бюрократичних структур, що заважають діяльності БНК (МНК);
-вплив бюрократичних структур на законодавство у власних інтересах;-хабарництво. Закон про корупцію в ЗЕД США (1977 р.) забороняє американським компаніям давати хабарі іноземним урядам. У Франції, Великобританії це не забороняється, а навпаки, сума хабарів вираховується з податку.
3.Політична стабільність:-експропріація і націоналізація;
-політичні ризики (макроризик і мікроризик);-тероризм.
Фірми, що виступають на м/н ринках, повинні рахуватись з багатьма законами і регулюючими актами. Останні відносяться до таких питань, як оподаткування, патенти, трудові відносини, стандарти на готову продукцію, ціноутворення і надання відомостей державним установам. Наприклад, закон про недобросовісну конкурентну боротьбу в Німеччині забороняє підприємствам користуватись заохочувальними купонами і відривними ярличками в упаковці товару у цілях просування товарів на ринок. Подібні заходи широко використовують американські компанії на внутрішньому ринку, але для німецького ринку вони повинні розробляти інші способи приваблення споживачів.
Ціноутворення часто жорстко регулюється за допомогою антидемпінгового кодексу ГАТТ/СОТ. Цей кодекс дозволяє країнам вводити нижні обмеження на ціни продуктів, що надходять на їх ринки ззовні і за нижчими цінами, ніж ті, що є на внутрішньому ринку.Найважливішими джерелами м/н приватного права є
-м/н угоди,
-внутрішнє законодавство держав,-судова і арбітражна практика,
-звичаї.Структура правового аналізу:
1.Загальна оцінка узгодженості системи права у країні з основними положеннями м/н права.2.Регулювання експортно-імпортних операцій, що цікавлять фірму (включаючи питання м/н перевезень).
3.Регулювання в’їду/виїзду приватних осіб.4.Захищенність власності і прав особистості.
5.Регулювання переміщення капіталу, експорту прибутку, інших фінансових операцій через кордон.6.Оцінка елементів комерційного права, які можуть цікавити фірму.
7.Регулювання створення і трансформації бізнесу.8.Регулювання трудових відносин.
9.Регулювання цін.10.Елементи антимонопольного законодавства, які можуть торкатись інтересів фірми.
11.Докладно: питання оподаткування фірм і приватних осіб.12.Загальна оцінка стабільності правової системи країни.
На операції в сфері м/н бізнесу впливають політичні фактори (політичні події і рішення). Соціальна напруга може порушувати процес виробництва або обмежувати збут, якщо хвилювання направлені проти заводу іноземного володіння. Політичні дії проти уряду або несподівана зміна режиму, як мінімум, означають збільшення невизначеності для експортера або іноземного інвестора.
Потрібно відмітити, що такі події, як революції і націоналізації, є виключенням, а не правилом. Майже у всіх країнах поточний політичний процес виражається у певних змінах державної політики, а не виливається у перевороти, аднак, і такі зміни відображаються на бізнесі. Наприклад, перемога ліберальної партії в Канаді з лідером П’єром Трюдо у 1980 р. призвела до відмови від програм підтримки бізнесу на користь програм, націлених на вилучення частини капіталовкладень американських фірм з канадської економіки. У той же час французькі соціалісти на чолі з Франсуа Міттераном не почали націоналізацію, як очікувалось.Політичні фактори потрібно оцінювати до вкладення капіталів чи прийняття на себе обов’язків із збуту. По мірі надходження інформації і зміни обставин необхідно коректувати відповідні прогнози. Звичайно, можна було б прагнути до виключення будь-якого ризику. Але у тих випадках, коли потрібний продукт можна отримати із єдиного джерела, тоді фірмі необхідно залишитись на іноземному ринку, контролюючи рівень ризику і використовуючи відповідні методи його зниження.
Структура основних даних політичного аналізу зовнішнього середовища, необхідних м/н менеджеру:
1.Політичний режим в країні-господаря (країні перебуття) і його відношення з країною базування.2.Міждержавні (міжрегіональні, міжміські) угоди між країною перебуття і країною базування.
3.Участь країни в політичних блоках і м/н економічних союзах (можливий вплив на майбутній бізнес: можливості, небезпеки).4.Політичні партії і громадські організації в країні базування, які мають тісні контакти з владою, політичними партіями і громадськими організаціями країни перебуття.
5.Найвидатніші політичні лідери (короткі біографічні дані).6
6.Основні політичні партії і найвпливовіші громадські організації в країні перебуття.7.Основні політичні суперники, що борються за владу у країні, і сутність їх принципових позицій в економічних, соціальних і правових питаннях.
8.Коротка характеристика зв’язку “бізнес-політика” (фірми, партії, лідери).9.Найближчі вибори парламенту і президента (або їх аналогів у країні), перспективи їх результатів і ймовірний вплив на бізнес і на відношення з країною базування.
10.Роль і вплив регіональної влади (з урахуванням регіонів проникнення фірми).11.Політична обстановка у регіонах проникання фірми.
12.Загальна оцінка політичної стабільності у країні.4)ТЕХНОЛОГІЯ:
-Рівень технології в країні-господаря;
-Взаємозв’язок між технологією і операціями м/н компаній;-Витрати на сировину, енергію, транспорт і ін.
Таблиця 1Порівняльна характеристика середовища для національних і м/н компаній
Характеристика середовища Національні МіжнародніОсвітнє середовище1.Мови (говорити, писати, спілкуватись) 2.Освітні системи (якість, рівень, тривалість) ОднаНе створюєнапруження БагатоСтворює великенапруження
Соціальне середовище1.Цінності, позиції (через досягнення, сприйняття ризику, наукові методи роботи)2.Соціальна організація (влада, статус, ролі, інститути, мобільність соціальних систем) ОднорідніПодібна РізноманітніРізнаПолітико-правове середовище1.Політична орієнтація (влада, ідеологія)2.Правове середовище (закони, кодекси, регулятори)3.Національний суверенітет4.Урядова політика ДержавнаЦілкомуніфікованеОдинПодібна ТранснаціональнаРізнеБагатоРізні
Економічне середовище1.Економічний розвиток (слабкий розвиток, індустріалізація)2.Економічна система (капіталістична, змішана, соціалістична) Подібні стадіїПодібна Різні стадіїРізна2.Здатність менеджерів до м/н бізнесу і методи їх визначення.
3.Рольові функції м/н менеджера в контексті аналізу зовнішнього середовища
Структурування ролевих функцій м/н м/ра є важливим, оскільки їх виконання значною мірою залежить від того, наскільки добре менеджер знає і розуміє базові елементи зовнішнього середовища і ті проблеми, які супроводжують в ньому роботу фірми. Виділимо 7 основних ролей м/н менеджера.1.М/н менеджер як організатор стратегічного пошуку
можливостей фірми на зовнішньому ринкуНа цьому етапі організуюча роль м/н менеджера передбачає рішення 3 ключових проблем:
-виділення спільно з командою ключових напрямків пошуку;-організація зусиль служб і зовнішніх консультантів на проведення попереднього аналізу;
-остаточний вибір перспективних можливостей (з особливим упором на контроль результатів аналізу і провідну роль м/н менеджера на всіх попередніх переговорах з ймовірними партнерами).2.М/н м/р як стратегічний мотиватор
Передбачається особлива роль м/н м/ра в остаточному визначенні тих стратегічних мотивів, якими буде керуватись фірма, вибираючи ті чи інші напрямки і можливості виходу на м/н ринок.3.М/н м/р як культурний аналітик
Цю роль на відміну від маркетингових, економічних або юридичних задач ніхто, крім самого менеджера, виконати не може: саме він повинен бачити і розуміти особливості країнової (національної) культури; саме він повинен продивитись всі проблеми комунікацій для забезпечення ефективності менеджменту, і, лише він може контактувати з топ-менеджерами зарубіжних фірм з урахуванням їх національних стереотипів. За всіма цими причинами культурний аналіз - основа роботи менеджера із зовнішнім середовищем.4.М/н м/р як ефективний організатор і керівник
інтернаціонального колективуЗовні здається, що ця роль, як і попередня, потребує лише знань в області культури, але при ближчому аналізі стає ясним, що значною мірою необхідно залучення і економічних, і політичних, і юридичних знань.
5.М/н м/р як дипломатЦя роль передбачає не просто комплексне знання зовнішнього середовища, але і значний, саме дипломатичний талант, який практично є необхідним кругом: від грамотних, тонко проведених переговорів до рішення непростих проблем взаємовідносин з владою в країні перебуття.
6.М/н м/р як громадський діячУ цій, на перший погляд, дещо незвичній ролі м/н м/р виступає досить часто, оскільки він представляє за кордоном не лише свою фірму, але у певних обставинах свою країну і свій народ. Участь у громадському житті країни перебуття - обов’язкова умова ефективності і стабільності бізнесу за кордоном, хоча зрозуміло, що масштаби цієї участі суттєво відрізняються в залежності від масштабів самого бізнесу.
7.М/н м/р як “стратегічний оптимізатор” м/н бізнесуУ цій особливій ролі м/н м/р виходить за рамки даної країни перебуття, піклуючись рпо оптимальність бізнесу фірми в цілому. І тут його чекають непрості рішення, у яких особливого врахування і тонкої оцінки потребують політичні і економічні аспекти зовнішнього середовища.
4.Особливості основних задач та ф-цій м/н менеджменту.
Задачі:1.Комплексне вивчення, аналіз і оцінка зовнішнього середовища м/н бізнесу в інтересах пошуку і реалізації джерел конкурентних переваг фірми.
2.Поглиблений аналіз і оцінка культурного фону у кожній країні перебуття і використання його можливостей (врахування обмежень) при розробці стратегічних, тактичних і оперативних рішень щодо функціонування і розвитку фірми як у даній країні, так і в цілому.3.Оцінка, вибір і практичне використання організаційних форм, в рамках яких здійснюються зарубіжні операції фірми, з тим щоб максимізувати ефект використання економічного потенціалу і правових можливостей країни перебуття.
4.Формування і розвиток мультинаціонального колективу фірми і її підрозділів у країні базування і в країнах перебуття в інтересах максимального використання особистого потенціалу робітників, можливостей окремих колективів і кросс-національних ефектів від взаємодії всередині фірми.5.Пошук, розвиток і ефективне використання різноманітних можливостей бізнес-сервісу, і перш за все у сферах фінансового, технологічного і інформаційного обслуговування економічних операцій.
Книга: Міжнародний менеджмент (конспект лекцій КНЕУ)
ЗМІСТ
На попередню
|