Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Людей питай, а свій розум май! / Українська народна мудрість

Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.



Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Сімейне право України / Гопанчук В.С.


16.3. Аліментні обов'язки фактичних вихователів і вихованців

Нікого не можна зобов'язати виховувати та утримувати чужу дитину.

Водночас неповнолітні діти можуть бути позбавлені батьківської турботи внаслідок різних обставин: смерті батьків, позбавлення батьківських прав, засудження батьків до позбавлення волі, їх тяжкої хвороби, ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов'язків тощо. В цьому випадку дитина буде позбавлена коштів до існування.

Виникнення аліментних зобов'язань по утриманню дітей не завжди пов'язано із родинними відносинами. Такий обов'язок може бути покладено і на зовсім сторонніх осіб.

У тих випадках, коли дитина протягом певного строку виховується у осіб, які не є її родичами, але добровільно утримують і виховують її, а потім відмовляються від подальшого виховання і утримання, то за певних обставин суд може зобов'язати таких осіб утримувати дитину.

Походження цього обов'язку обумовлено історією розвитку країни. Після кривавої громадянської війни та інтервенції в Країні Рад у 1922 р. налічувалося 935 482 бездоглядних дітей.

Мільйон обірваних, голодних вуличних дітлахів - без даху над головою, без занять, без мети. Держава не мала можливості забезпечити їх засобами до існування. В такій ситуації доцільно було в примусовому порядку покладати обов'язки щодо виховання і утримання дитини на будь-яку особу, яка почала його здійснювати.

Тому в ст. 32-11 Кодексу законів про сім'ю, опіку, шлюб і акти громадянського стану УРСР 1926 р. було зазначено, що "особи, які взяли до себе дітей на постійне виховання з утриманням, в разі відмови від виховання зобов'язані сплачувати аліменти неповнолітнім або непрацездатним повнолітнім дітям".

У КпШС України 1969 р. також існувала норма, яка передбачала, що особи, які постійно виховували дитину і утримували її як члена своєї сім'ї, надаючи їй систематичну матеріальну допомогу, також можуть бути зобов'язані до утримання такої дитини.

У новому СК є практично аналогічна за змістом ст. 269, яка передбачає, що особи, у сім'ї яких виховувалася дитина, зобов'язані надавати їй матеріальну допомогу, якщо у дитини немає батьків, баби, діда, повнолітніх братів та сестер, за умови, що ці особи можуть надавати матеріальну допомогу. Обов'язок по утриманню не може бути покладено на осіб, які виховують дітей як опікуни (піклувальники). Взяття дитини на постійне виховання і утримання є юридичним фактом, з яким пов'язане настання певних правових наслідків. Відносини, коли одна особа без оформлення опіки чи піклування бере на себе добровільно обов'язок по вихованню і утриманню чужої дитини, традиційно в юридичній літературі називаються фактичним вихованням, а особу, яка взяла дитину на виховання і утримання - фактичним вихователем, дитину - вихованцем.

Фактичним виховання називається тому, що не пов'язане з якимось юридичним оформленням. Для застосування ст. 269 СК не має значення, хто є фактичним вихователем - родич, особа, яка є батьком дитини, але в установленому порядку батьком не визнана, зовсім стороння особа.

Головними обставинами є те, що:

а) вихователь певний час виховував дитину як члена своєї сім'ї, тобто вони спільно проживали і були пов'язані спільним побутом;

б) у дитини немає родичів, які за законом повинні її утримувати (батьки, брати, сестри, баба, дід);

в) вихователь має можливість надавати матеріальну допомогу.

У кожному конкретному випадку суд із врахуванням часу проживання дитини в сім'ї, обставин, які цьому передували, намірів вихователя визначає, чи дійсно вихованець виховувався як член сім'ї і чи дійсно у вихователя були серйозні наміри взяти дитину до себе в сім'ю. Якщо дитина перебувала на вихованні протягом місяця у далекого родича в зв'язку з тим, що батьки перебували у лікарні, у закордонному відрядженні, були відсутні за характером роботи (моряк торгівельного флоту), то навряд чи можна в цьому випадку вести мову про наявність відносин фактичного виховання і виховання дитини як члена сім'ї.

Обов'язки щодо аліментування дитини фактичними вихователями виникають лише у тому випадку, коли у дитини немає батьків, інших осіб, які за законом зобов'язані її утримувати. Тобто ці особи - невідомі, померли, у встановленому порядку оголошені померлими чи визнані безвісно відсутніми.

Цей факт повинен існувати не на момент взяття дитини в сім'ю вихователем, а на момент звернення з позовом до суду про стягнення аліментів на її утримання. Та обставина, що родичі дитини не мають можливості утримувати дитину, не є підставою для покладання обов'язку щодо утримання дитини на фактичних вихователів.

Зазначимо, що новий СК Російської Федерації не передбачає Обов'язку фактичних вихователів, мачух і вітчимів, які виховували і утримували неповнолітніх вихованців, падчерок і пасинків сплачувати аліменти в примусовому порядку, вважаючи, що неприпустимо, щоб закон обертав певні гуманні вчинки особи проти неї. На нашу думку, така позиція є більш послідовною.

Якщо особа з моральних міркувань вирішила допомогти чужій дитині (надала їй харчування, одяг, місце для проживання), її не повинно лякати, що законодавець надалі примусить її піклуватися про таку дитину до досягнення нею повноліття.

Обов'язок вихованців утримувати своїх фактичних вихователів.

Чинне законодавство передбачає взаємні права і обов'язки фактичних вихователів і вихованців.

Якщо дитина до досягнення повноліття проживала з родичами або іншими особами однією сім'єю, вона зобов'язана утримувати непрацездатних родичів та інших осіб, з якими проживала не менш як п'ять років, за умови, що вона може надавати матеріальну допомогу, а у особи, яка цієї допомоги потребує, немає дружини, чоловіка, повнолітніх дітей, братів, сестер або вони з поважних причин не можуть надавати матеріальну допомогу.

Підставою виникнення аліментних зобов'язань у такому випадку є не наявність родинних зв'язків (вони можуть бути взагалі відсутні) чи свояцтва, а юридичний факт - проживання дитини з такими особами однією сім'єю.

Для задоволення позову про стягнення аліментів суд повинен встановити наступні факти:

а) особа, яка звернулася з позовом, є непрацездатною;

б) у позивача немає осіб, які зобов'язані чи можуть його утримувати (відсутні - чоловік, дружина, повнолітні діти, брати та сестри або ці особи з поважних причин не можуть надавати йому матеріальну допомогу);

в) відповідач дійсно проживав з позивачем однією сім'єю;

г) відповідач проживав однією сім'єю з позивачем до свого повноліття;

д) відповідач проживав однією сім'єю з позивачем не менше п'яти років;

е) відповідач за своїм матеріальним становищем може надати таку допомогу.

При покладанні на вихованця обов'язку щодо утримання іншого члена сім'ї необхідно з'ясувати, що дійсно між такими особами виникли та існували саме сімейні стосунки не менше п'яти років.

Право на стягнення аліментів у судовому порядку інші члени сім'ї та родичі зберігають за собою протягом усього часу, поки існує це право, незалежно від того, скільки часу пройшло з моменту його виникнення. Так, право на аліменти неповнолітньої особи існує до досягнення нею повноліття, тому законні представники дитини можуть у будь-який час звернутися до зобов'язаної особи з позовом про стягнення протягом цього строку.

Водночас аліменти присуджуються лише з моменту звернення до суду. Ця норма пов'язана з тим, що сплата аліментів за минулий час суттєво вплине на майновий стан платника. Якщо ж зацікавлена особа (чи її представник) своєчасно не звернулася з позовом про стягнення аліментів, то цілком обґрунтовано, що негативні наслідки покладаються на неї.

Аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш ніж за три роки, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання (ст. 194 СК).

Якщо за виконавчим листом, пред'явленим до виконання, аліменти не стягувалися у зв'язку з розшуком боржника або у зв'язку з його перебуванням за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час.

Згідно з КлШС України 1969 р. розмір аліментів, які стягувалися з інших членів сім'ї та родичів, встановлювався в твердій грошовій сумі. Згідно з СК України розмір аліментів, що стягуються з інших членів сім'ї та родичів на дітей та на непрацездатних осіб, що потребують матеріальної допомоги, може визначатися як у частці від заробітку (доходу), так і у твердій грошовій сумі. Тобто законодавець урахував, що в умовах високої інфляції навіть індексація не завжди може забезпечити інтереси одержувача аліментів, тому розмір аліментів допустимо визначати і в частках від заробітку (доходу).

Аліментні відносини існують досить тривалий час. Звичайно, що протягом такого часу може змінюватися як матеріальне становище платника аліментів, так і одержувача. Ось чому законодавець надає можливість суду в разі, коли матеріальне становище чи сімейний стан особи, яка сплачує чи одержує аліменти, змінилися, змінити встановлений розмір аліментів або взагалі звільнити від їх сплати.

Книга: Сімейне право України / Гопанчук В.С.

ЗМІСТ

1. Сімейне право України / Гопанчук В.С.
2. 2.1. Перші декрети Радянської влади з питань сім'ї та шлюбу, перший сімейний кодекс РРФСР, їх значення
3. 2.2. Перші декрети про шлюб та сім'ю в Україні
4. 2.3. Перший сімейний кодекс України 1919 року
5. 2.4. Сімейний кодекс України 1926 року
6. 2.5. Зміни Кодексу УРСР 1926 року у зв'язку з виданням Закону від 27 червня 1936 року та Указу від 8 липня 1944 року
7. 2.6. Основи законодавства СРСР і союзних республік про шлюб та сім'ю, Кодекс про шлюб і сім'ю України
8. 2.7. Сімейний кодекс України 2002 року
9. 3.1. Сім'я, родинність, свояцтво: поняття та юридичне значення
10. 3.2. Зміст сімейних правовідносин
11. 3.3. Акти цивільного (громадянського) стану
12. 4.1. Поняття шлюбу
13. 4.2. Порядок укладення шлюбу
14. 5.1. Поняття та випадки припинення шлюбу
15. 5.2. Розірвання шлюбу в державних органах реєстрації актів цивільного стану
16. 5.3. Розірвання шлюбу в судовому порядку
17. 5.4. Юридичні наслідки розірвання шлюбу
18. 5.5. Режим окремого проживання подружжя
19. 6.1. Підстави і порядок визнання шлюбу недійсним
20. 6.2. Санація шлюбу
21. 6.3. Правові наслідки визнання шлюбу недійсним
22. 6.4. Права добросовісного з подружжя
23. 7.1. Поняття та загальна характеристика особистих правовідносин за участю подружжя
24. 7.2. Види особистих немайнових прав і обов'язків подружжя
25. 8.1. Поняття права власності подружжя
26. 8.2. Розвиток законодавства про право власності подружжя
27. 8.3. Право подружжя на спільне майно
28. 8.4. Роздільна власність подружжя
29. 8.5. Укладення подружжям угод щодо спільного і роздільного майна
30. 8.6. Поділ майна подружжя(частина 1,2)
31. 9.1. Поняття шлюбного контракту
32. 9.2. Укладення та зміст шлюбного договору (контракту)
33. 10.1. Аліментні зобов'язання подружжя
34. 10.2. Аліментні зобов'язання колишнього з подружжя
35. 10.3. Позбавлення одного з подружжя права на утримання
36. 10.4. Припинення права одного з подружжя на утримання
37. 11.1. Загальні правила визначення материнства і батьківства
38. 11.2. Визначення походження дитини від матері та батька, які перебувають у шлюбі між собою
39. 11.3. Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою
40. 11.4. Визнання батьківства за рішенням суду
41. 12.1. Порядок визначення прізвища, імені, по батькові та реєстрація громадянства дітей
42. 12.2. Права та обов'язки батьків по вихованню та розвитку дитини
43. 12.3. Вирішення спорів, пов'язаних з місцем проживання дітей
44. 12.4. Підстави та наслідки позбавлення батьківських прав
45. 12.5. Порядок поновлення в батьківських правах
46. 12.6. Відібрання дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав
47. 13.1. Суть майнових правовідносин у сім'ї
48. 13.2. Права батьків і дітей на майно
49. 13.3. Обов'язок батьків по утриманню неповнолітніх дітей
50. 13.4. Способи та розмір оплати аліментів на дітей
51. 13.5. Участь батьків у додаткових витратах на дитину
52. 13.6. Припинення права на аліменти
53. 13.7. Визначення заборгованості за аліментами та її стягнення
54. 13.8. Обов'язок батька, матері утримувати повнолітніх дітей
55. 13.9. Обов'язок повнолітніх дочки, сина утримувати батьків
56. 14.1. Поняття усиновлення
57. 14.2. Особи, які можуть бути усиновлені
58. 14.3. Особи, які можуть бути усиновлювачами
59. 14.4. Умови усиновлення та порядок його здійснення
60. 14.5. Таємниця усиновлення
61. 14.6. Недійсність усиновлення
62. 14.7. Скасування усиновлення
63. 14.8. Позбавлення усиновлювача батьківських прав
64. 15.1. Поняття і значення опіки та піклування в сімейному праві
65. 15.2. Встановлення опіки та піклування
66. 15.3. Права і обов'язки суб'єктів правовідносин з опіки та піклування
67. 15.4. Припинення опіки (піклування)
68. 15.5. Патронат над дітьми
69. 16.1. Особисті немайнові права і обов'язки інших членів сім'ї та родичів
70. 16.2. Майнові права і обов'язки діда, баби, брата, сестри, вітчима, мачухи, пасинка, падчерки
71. 16.3. Аліментні обов'язки фактичних вихователів і вихованців
72. 17.1. Правове регулювання сімейних відносин за участю іноземців та осіб без громадянства
73. 17.2. Застосування законів іноземних держав та міжнародних договорів

На попередню


Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate