Додати в закладки
Переклад Translate
Вхід в УЧАН Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами. |
|
Скачати одним файлом. Книга: Кваліфікація злочинів / Коржанський М.Л.
5.10. ВИГОТОВЛЕННЯ СПИРТНИХ НАПОЇВ І ТОРГІВЛЯ НИМИ
Кримінальна відповідальність за ст. 149 КК настає лише за виготовлення або зберігання самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення з метою продажу або виготовлення з цією метою апаратів для вироблення Їх, а так само за торгівлю зазначеними спиртними напоями чи апаратами[i].
Міцними спиртними напоями домашнього вироблення визнаються виготовлені в домашніх умовах шляхом перегонки самогон, чача, арака, тутова горілка та інші міцні напої місткістю більше як 13 об'ємних відсотків етилового спирту. Предметами цього злочину є також апарати для вироблення міцних спиртних напоїв.
Автор коментаря ст. 149 КК вважає, що міцність самогону (вміст етилового спирту у відсотках до місткості) у мінімальних <так само як і максимальних) величинах кримінально-правового значення не має; єдиною необхідною ознакою такого роду напоїв є спосіб виготовлення їх[ii]. По-перше, законом встановлено кримінальну відповідальність за виготовлення, зберігання і продаж не будь-яких напоїв домашнього вироблення, а лише міцних. По-друге, загальновизнаним є висновок, що неміцні напої домашнього виготовлення (виноградні, плодово-ягідні вина, наливки, настойки і т. ін.) не є предметами злочину, передбаченого ст. 149 КК. Де ж межа між міцними і неміцними напоями домашнього виготовлення? Адже без межі немає права. По-третє, навіщо ж тоді призначати проведення хімічної експертизи для визначення міцності спиртного напою?
Виготовляються міцні спиртні напої домашнього вироблення переважно способом перегонки, тобто шляхом відокремлення через спеціальні апарати спирту від алкогольної маси, що складається з продуктів, багатих на крохмалисті чи цукристі речовини (зерно, картопля, буряки, цукор, фрукти тощо).
Приготування алкогольної маси або інших продуктів бродіння для наступного виготовлення самогону або інших міцних спиртних напоїв кваліфікується як замах на їх виготовлення за статтями 17 і 149 КК. Діяння кваліфікується як замах на вчинення злочину і в тих випадках, коли винному не вдалося з різних причин, незалежних від його волі, виготовити міцний спиртний напій (наприклад, в разі виготовлення спиртного напою місткістю етилового спирту менше як 13 відсотків або зовсім непридатного для вживання тощо).
Як зазначив Пленум Верховного Суду України, при виготовленні винним хоч би з частини алкогольної маси міцного спиртного напою або приготування закваски і одночасне зберігання ним самогонного апарата кваліфікується як закінчений злочин. Виготовлення міцних напоїв домашнього вироблення або апаратів для їх вироблення з метою продажу вважається закінченим злочином незалежно від того, чи почав винний їх продаж[iii].
Обов'язковою ознакою злочину, передбаченого ст. 149 КК, є виготовлення або зберігання самогону чи інших міцних спиртних напоїв лише з метою їх продажу, так само як і виготовлення з цією метою апаратів для вироблення міцних спиртних напоїв. Про наявність мети продажу при виготовленні самогону чи Інших міцних спиртних напоїв можуть свідчити кількість виготовлених напоїв, кількість алкогольної маси для виготовлення їх, інші обставини (заняття виготовленням самогону як промислом тощо).
Кримінальна відповідальність за ст. 149 КК за зберігання міцних спиртних напоїв домашнього вироблення настає лише у випадку, коли їх зберігала особа, яка Їх виготовила з метою продажу. Особи, які зберігали міцні спиртні напої домашнього вироблення, що були придбані ними для власного споживання, не підлягають кримінальній відповідальності, оскільки вони придбали ці напої і зберігали, не маючи на меті їх продаж. Не утворює складу злочину і придбання у інших осіб міцних спиртних напоїв домашнього вироблення, не маючи на меті їх збут і продаж. Скуповування і перепродаж таких напоїв з метою наживи, а також апаратів для виготовлення Їх кваліфікується за сукупністю за статтями 149 І 154 КК як продаж міцних спиртних напоїв або апаратів для вироблення їх і спекуляція ними.
Дії осіб, які сприяли виготовленню самогону або інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення іншим особам чи виготовленню апаратів для виготовлення самогону, слід кваліфікувати як пособництво за статтями 19 І 149 КК.
Дії посадових осіб, які відпускають сировину, продукти і матеріали, надають транспортні засоби або приміщення завідомо для виготовлення або зберігання з метою продажу самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього;
вироблення або виготовлення з цією метою апаратів для вироблення їх, кваліфікуються за статтями 19 і 149 КК, а якщо вони завдали істотної шкоди державним чи громадським інтересам, то додатково І за ст. 165 КК[iv].
Виготовлення самогону чи інших міцних спиртних напоїв або апаратів для виготовлення Їх (ст. 149 КК), поєднане з втягненням до цього промислу неповнолітніх або втягнення неповнолітніх у пияцтво чи доведення неповнолітнього до стану сп'яніння належить кваліфікувати за сукупністю злочинів за статтями 149 і 208 чи ст. 208' КК.
--------------------------------------------------------------------------------
[i] Див.: п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами України законодавства, спрямованого на подолання пияцтва і алкоголізму, викоренення самогоноваріння" від 11 жовтня 1985 р. // Постанови... — С. 125—126.
[ii] Див.: Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України. - С. 445-446
[iii] Див.: п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 11 жовтня 1985 р. // Постанови... — С. 126.
[iv] Див.: п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 11 жовпн 1985 р. // Постанови... — С. 126
Книга: Кваліфікація злочинів / Коржанський М.Л.
ЗМІСТ
На попередню
|