Додати в закладки
Переклад Translate
Вхід в УЧАН Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами. |
|
Скачати одним файлом. Книга: Кваліфікація злочинів / Коржанський М.Л.
8.5. ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ, НОРМ І СТАНДАРТІВ, ЩО СТОСУЮТЬСЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ ДОРОЖНЬОГО РУХУ
Кримінальний кодекс доповнено ст. 2155 згідно із Законом України "Про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху" від 23 грудня 1993 р.[i]
Цією статтею розширено коло суспільних відносин, що регулюються кримінально-правовими нормами у сфері безпеки руху та експлуатації траспорту.
Об'єктивна сторона даного складу злочину передбачає сукупність таких ознак: 1) порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при будівництві, реконструкції, ремонті або утриманні шляхів, вулиць, залізничних переїздів та інших шляхових споруд; 2ї настання суспільно небезпечних наслідків, передбачених ст. 215 КК України; 3) встановлення причинного зв'язку між порушенням правил, норм і стандартів та суспільно небезпечними наслідками.
Таким чином, диспозиція цієї статті бланкетна. Вона відсилає до відповідних нормативних актів, пов'язаних із забезпеченням безпеки дорожнього руху, якими є, наприклад, Правила прийняття до експлуатації закінчених будівництвом автомобільних доріг та інші.
Сучасна автомобільна дорога — це досить складна інженерна споруда, яка разом з ЇЇ обладнанням є складовим компонентом комплексу системи забезпечення безпеки дорожнього руху. Автомобільна дорога, вулиця являють собою частину території, в тому числі в населеному пункті, призначену для руху транспортних засобів і пішоходів, з усіма розміщеними на ній спорудами (ст. 21 Закону України "Про дорожній рух"). Дорога включає в себе одну або кілька проїзних частин, а також трамвайні колії, тротуари, узбіччя і розділювальні смуги, якщо вони є.
Автомобільні дороги, вулиці поділяються на загального користування, відомчі та приватні. Автомобільні (позаміські) дороги загального користування поділяються на дороги державного та місцевого значення. Автомобільні дороги державного значення поділяються на магістральні та інші. У містах вулиці та дороги поділяються на магістральні вулиці та дороги, дороги та вулиці місцевого значення.
Залізничний переїзд — перехрещення дороги із залізничними коліями на одному рівні, яке влаштовують, як правило, поза межами залізничних станцій і маневрових колій. Переїзди бувають регульовані і нерегульовані.
До інших шляхових споруд належать мости, шляхопроводи, естакади, тунелі, лінії зв'язку та освітлення, засоби технічного регулювання дорожнього руху тощо.
Проекти на будівництво, реконструкцію і ремонт автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів підлягають експертизі та погодженню з органами державного нагляду за додержанням законодавства, правил, норм та стандартів безпеки дорожнього руху.
У свою чергу всі види робіт по будівництву, реконст-рукції та ремонту автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів мають здійснюватися згідно з проектами та вимогами правил, нормативів і стандартів України з безпеки дорожнього руху (ст. 23 Закону України "Про дорожній рух"). Якщо виникають умови, за яких неможливо провести ті чи інші роботи, виконавець повинен повідомити про це проектувальника і замовника робіт, щоб вжити додаткових заходів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
При прийнятті згаданих об'єктів після будівництва, реконструкції або ремонту за участю органів державного нагляду обов'язково слід враховувати виконання заходів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
Під час будівництва доріг можуть бути порушені певні норми та стандарти, що стосуються витривалості дорожнього полотна, додержання певних нормативів щодо поперечного та поздовжнього профілів і кривих проїзної частини у плані тощо. Якщо такі порушення призвели до створення аварійної обстановки і настання наслідків, передбачених законом, а також за наявності інших підстав, винна особа притягується до кримінальної відповідальності.
Було завершено будівництво нової ділянки дороги в місті, але через наявність недоліків не введено в експлуатацію. Бригада будівельників усувала недоліки, пов'язані з доробками дренажних колодязів для відведення дощової води з дорожнього полотна. Після закінчення роботи технологічні машини та механізми залишились на проїзній частині.
Незважаючи на заборонні дорожні знаки, деякі водії, щоб скоротити шлях, використовували нову дорогу. Один з них у темний час доби (лінії освітлення дороги ще не працювали) вчинив наїзд на компресор, що стояв на смузі руху. При цьому загинули один з пасажирів і сам водій.
У цьому випадку немає підстав для притягнення до кримінальної відповідальності осіб, відповідальних за будівництво дороги, бо вона ще не була введена в експлуатацію, і рух трансптортних засобів по ній був заборонений;
Порушення певних вимог безпеки дорожнього руху можливе під час виконання робіт по реконструкції або ремонту автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів. Згідно із законом організації, що відповідають за утримання зазначених об'єктів, можуть закрити чи обмежити рух на підставі ордера, що його видає відповідний дорожній орган, а в містах — служба місцевого державного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування. В ордері зазначаються умови заборони або обмеження руху, порядок інформування про це учасників дорожнього руху, заходи щодо безпеки дорожнього руху і строки проведення робіт. Але в окремих випадках (стихійні явища) аварійні роботи можливі без зазначеного ордера, про що повідомляється місцевим органам державної виконавчої влади, органам місцевого самоврядування та органам Державтоінспекції МВС України.
У процесі експлуатації доріг під впливом динамічних навантажень від транспортних засобів, а також природних факторів постійно виникають деформації дорожнього покриття. Цс призводить до осідання, прогинань І втрати цілісності покриття дороги, погіршення її рівності. Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів та їх охорони затверджує Кабінет Міністрів України (ст. 24 Закону України "Про дорожній рух").
Ремонт вулиць і доріг поділяється на поточний, середній та капітальний. Основними видами робіт при ремонті вулиць і доріг є усунення тріщин, вибоїн, осідання проїзної частини та тротуарів, ліквідація хвилястості, зсувів, напливів на дорожньому покритті. Це також роботи по розширенню проїзної частини, випрямленню окремих ділянок дороги, збільшенню радіуса горизонтальних кривих, влаштуванню нових або відновленню існуючих бар'єрних огорож.
Виконання дорожніх робіт неминуче призводить до погіршення умов безпеки руху. Ділянки доріг, де проводяться такі роботи, стають потенційно небезпечними для учасників дорожнього руху. Часто особи, відповідальні за проведення цих робіт, не вживають заходів до усунення недоробок, залишають на небезпечних ділянках дорожньо-будівельні матеріали, технологічне устаткування, що спричинює наїзди на них транспортних засобів. Трапляються зіткнення транспортних засобів з дорожніми машинами та механізмами, наїзди на дорожніх робочих, потрапляння транспортних засобів у розриття, відкриті люки підземних комунікацій та інші пригоди.
Порушення, про які йдеться в диспозиції ст. 2155 КК, можуть бути різні: відсутність або встановлення непофар-бованих щитів і бар'єрів, відсутність дорожніх знаків або невірне застосування їх, відсутність сигнального освітлення, огорожею не визначено чіткої зони, в якій проводяться ремонтні роботи, відсутність або невірне застосування дорожньої розмітки тощо.
Утримання шляхів, вулиць, залізничних переїздів та інших об'єктів дорожнього руху — це комплекс заходів, які забезпечують ефективне використання комунікацій у сфері дорожнього руху. Стосовно доріг це: підмітання, миття, а також полив дорожнього покриття; знепилення доріг; очищення покрить від ґрунтових нанесень і залишків технологічних матеріалів, що застосовуються для посипання доріг у зимовий час; забезпечення стоку води з проїзної частини під час зимових відлиг; посипання мінеральними матеріалами ділянок покрить, де в спеку має місце вихід бітуму на поверхню покриття, і т. ін.
Це також підтримання в належному стані розмітки про-їзної частини, утримання світильників зовнішнього освітлення, технічних засобів організації та регулювання дорожнього руху, обрізання крон дерев тощо.
При виконанні ремонту на ділянках доріг або дорожніх робіт по їх утриманню застосовують пересувні огорожі різних типів, дорожні знаки, світлофори, засоби дорожньої розмітки, сигнальні ліхтарі та ін.
Пересувні огорожі мають відповідати певним вимогам (міцність конструкції, стійкість лакофарбового покриття тощо). Видимість технічних засобів, дорожніх знаків, технологічних машин і механізмів має забезпечуватися на достатній відстані — не менше як 100—300 м (залежно від місця, де проходить дорога). Дорожні знаки треба розміщувати в полі найбільшої концентрації уваги водія.
Цих нормативів додержуються не завжди. Наприклад. водій таксомотора рухався по дорозі з одностороннім рухом транспортних засобів. Умови руху не сприяли його безпеці:
темрява, а також дощова погода. Раптово водій побачив у безпосередній близькості дерев'яні стояки огороджуваль-ного бар'єра. Уникаючи наїзду на перешкоду, він різко повернув кермо праворуч, але машину занесло на слизькому забрудненому асфальті, після чого транспортний засіб вдарився в освітлювальну опору. Пасажир таксомотора дістав тяжкі тілесні ушкодження.
Огляд місця пригоди й інші слідчі дії дали можливість встановити безперечні докази, що свідчили про цілий комплекс порушень норм і стандартів щодо забезпечення безпеки руху. Так, при проведенні ремонтних робіт проїзної частини з розриттям покриття огороджувальні бар'єри були встановлені по краях розриття без додержання безпечної відстані; дорожній знак "Об'їзд перешкоди з правого боку" був закріплений не належним чином — від вітру він опинявся під гострим кутом дороги в напрямку руху транспорту, що не дозволяло своєчасно його помітити; дерев'яну огорожу не було пофарбовано, що не давало змоги водієві заздалегідь виявити ділянку ремонтних робіт на дорозі; сигнальний червоний ліхтар, змонтований перед ділянкою ремонтних робіт, не був з'єднаний з мережею живлення; на місці пригоди не працювали три ртутні ліхтарі зовнішньої електричної мережі освітлення, через що утворилася затемнена зона завдовжки 150 м. Якщо додати дощову погоду, то, мабуть, не залишається сумнівів, що аварія була майже запрограмована.
Але склад цього злочину передбачає наявність такої важливої ознаки, як причинний зв'язок. Іншими словами, особа, відповідальна за будівництво, реконструкцію, ремонт або утримання шляхів, вулиць та інших об'єктів, яка порушила правила, норми або стандарти забезпечення безпеки дорожнього руху. несе відповідальність за наслідки, що настали, лише за умови, що її дія або бездіяльність створила необхідні і достатні умови для перетворення причини в наслідок.
Так, безпідставно був засуджений за порушення правил безпеки руху Ж. Він їхав на автомобілі зі швидкістю 60— 70 км за годину і на нерівній ділянці автодороги не впорався з керуванням. Машина з'їхала в кювет і перекинулась. Один з пасажирів загинув.
Судова колегія Верховного Суду скасувала вирок і закрила справу за відсутністю в діях Ж. складу злочину. В ухвалі вона зазначила, що згідно з протоколом огляду та схемою до нього на ділянці довжиною 8 м і шириною 3,5 м дорога має ребристу поверхню. Проведеним органами слідства експериментом встановлено, що цю ділянку дороги можна побачити лише на відстані 4—5 м. Як свідчать матеріали справи, пошкоджену частину дороги не було позначено, попереджувальних або інших дорожніх знаків встановлено не було.
Всі ці обставини свідчать, що Ж. не допустив порушень правил дорожнього руху і тому кримінальній відповідальності не підлягає. В цьому випадку можна застосувати ст. 2155 КК за умови, що дефект дорожнього полотна на даній ділянці е результатом порушення певних стандартів при будівництві (реконструкції, ремонті) або наслідком неналежного утримання дороги.
Злочин є закінченим з моменту настання будь-якого з наслідків або кількох з них, передбачених ст. 215 КК, тобто за конструкцією склад даного злочину є матеріальний.
За ст. 2155 КК кваліфікуються дії осіб, відповідальних за будівництво, реконструкцію, ремонт або утримання шляхів та їх комунікацій. Це керівники дорожньо-будівних організацій та їх підрозділів, виконроби, майстри та ін.
Із суб'єктивної сторони злочин є необережним, але слід зазначити, що психічне ставлення суб'єкта до порушень правил, норм і стандартів, про які йдеться в аналізованій статті, може бути як умисне, так і необережне, а щодо наслідків — тільки необережне.
--------------------------------------------------------------------------------
[i] Див.: Відомості Верховної Ради України. — 1994. — № 12, — Ст. 58.
Книга: Кваліфікація злочинів / Коржанський М.Л.
ЗМІСТ
На попередню
|