Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Не будувати Україну тільки над Дністром чи Дніпром, але Україну в таких розмірах, які вимірив їй самий Творець. / Михайло Колодзінський

Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.



Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Міжнародний менеджмент.конспект лекцій (УДПСУ)


1.10. Міжнародний фінансовий менеджмент

1. Сутність та особливості фінансового менеджменту в міжнародному бізнесі.

2. Основні напрямки фінансового менеджменту в ТНК.

1. Сутність та особливості фінансового менеджменту в міжнародному бізнесі.

У будь-якій організації керівникам усіх рівнів доводиться приймати фінансові рішення. Більше того, переважна більшість усіх рішень, що приймаються в організації, вимагає фінансових розрахунків. Тобто, більшість менеджерів у тій чи іншій мірі керують фінансами.

Глобалізація господарського життя в сучасних умовах призводить до того, що на сьогоднішній день фінансова діяльність:

1) стає всі більше інтегрованою та мінливою;

2) вона є тим цементуючим елементом, який об'єднує в єдине ціле безліч різноманітних внутрішніх та зовнішніх процесів та видів діяльності, що здійснюються в ТНК.

Внаслідок цього фінансові проблеми набувають світового значення. З 1980р. система фінансових ринків, що існували в різних країнах, почала функціонувати на глобальному рівні. Виникла світова фінансова мережа, яка об’єднала провідні фінансові центри різних країн (Нью-Йорк, Лондон, Цюріх, Токіо та інші)

Особливості сучасної глобальної фінансової системи:

1. Глобальна присутність міжнародних фінансових інститутів.

2. Міжнародна фінансова інтеграція.

3. Швидкий розвиток фінансових інновацій.

Особливості світового фінансового середовища:

1. Чисельність валют

2. Наростаючі валютні ризики

3. Політичний ризик

4. Різноманітні політичні та юридичні системи

5. Функціонування євроринку

6. Роль уряду

Всі суб’єкти світового господарства діють у рамках світової системи грошей (світової валютної системи).

(1) – комерційні банки є володарями, покупцями та продавцями іноземної валюти. Той об'єм валюти, який вони хотіли б мати, складає попит приватного сектора на цю валюту.

(2) – Центральний банк може продавати комерційним банкам частину своїх валютних резервів.

Одним з найважливіших елементів світового фінансового середовища є фінанси ТНК, управління якими здійснюється за допомогою принципів, методів та інструментів міжнародного фінансового менеджменту.

Міжнародний фінансовий менеджмент – це система економічних рішень з приводу визначення джерел та напрямків фінансування фірми, нейтралізації фінансових ризиків в умовах інтернаціоналізації господарського життя.

Мета міжнародного фінансового менеджменту – досягнення компромісу між цілями підприємства та фінансовими можливостями їх реалізації.

Загальні завдання фінансового менеджменту:

1) фінансовий аналіз та система прийняття рішень;

2) планування використання коротко- та довготермінових фінансових ресурсів;

3) аналіз можливого ризику;

4) контроль і звіт про виконання рішення.

Спеціальні завдання міжнародного фінансового менеджменту:

1) аналіз платіжного балансу країни (для оцінки положення країни стосовно її зовнішньої позиції);

2) планування фінансових операцій з використанням в міжнародних розрахунках різних валют;

3) кредитування експертної діяльності;

4) міжнародна мотивація здійснення прямих і портфельних інвестицій.

2. Основні напрямки фінансового менеджменту в ТНК:

I. Пряме зарубіжне інвестування

II. Фінансування зарубіжних філій

III. Контроль і регулювання грошових операцій у світовому масштабі

IV. Управління відкритими валютними позиціями, що знаходяться під ризиком

V. Складання кошторисів капіталовкладень та їх окупності

І. Пряме зарубіжне інвестування - основне джерело коштів для зарубіжних операцій ТНК та один з основних методів отримання прибутку на зарубіжних ринках.

Основні теорії прямого зарубіжного інвестування ТНК:

1. Теорія недосконалості ринків (Хаймер)

Сутність: ТНК використовують недосконалість ринків, які виникають природним шляхом (наприклад, корисні копалини), або внаслідок діяльності окремих компаній чи урядів.

ТНК, діючи в багатьох країнах одночасно, максимізує свої прибутки таким чином, щоб всі її підрозділи отримували вигоду.

ТНК мають порівняно нижчі витрати, і отримують більший валютний дохід, ніж місцеві компанії, при тому ж рівні ризику, через недосконалість ринків.

2. Еклектична теорія Дж. Даннінга

Сутність: для обслуговування конкретних ринків фірма повинна мати переваги, властиві тільки їй, такі як: розміри, позиція на ринку, нематеріальні активи (патенти, ноу-хау і т.д.). Фірма більше виграє від використання цих переваг, ніж від їх продаж. Фірма інтерналізує свої переваги шляхом прямого зарубіжного інвестування.

1. Недосконалість ринку, пов'язана з індивідуалізацією своєї продукції (додання продукту характеристик, що відрізняють його від аналогічної продукції інших фірм), збільшенням числа модифікацій продукту і розширенням номенклатури продукції (з виходом за межі галузі). Здатність великих ТНК витрачати значні засоби на рекламу і диференціацію продукції, що дає їм переваги перед невеликими конкурентами та дає можливість отримувати великий прибуток за рахунок володіння найбільшою часткою ринку. Прикладом такої компанії є «Кока-Кола», що може одержати високий доход від свого закордонного інвестування за допомогою великих витрат, спрямованих на диференціацію продукції.

2. Недосконалість ринку, пов'язана з якістю технології. Поліпшена технологія може знижувати витрати (технологія виробництва) чи підвищувати прибуток (технологія продукту). У будь-якому випадку ТНК можуть здійснювати в країнах-реципієнтах контролююче (пряме) інвестування, що дає їм вищий дохід, ніж місцевим портфельним інвесторам, що купують цінні папери, випущені місцевими (технологічно слабшими) компаніями.

3. Недосконалість ринку, пов'язана з умовами ринку капіталу. При сприятливих умовах, що існують на місцевому ринку капіталу, деякі ТНК могли одержувати капітал по нижчій вартості. Так було у випадку американських ТНК до початку 1970-х років і у випадку японських ТНК на початку 1980-х років. За таких умов ці ТНК могли одержувати більший доход від своїх світових інвестицій, чим місцеві компанії-конкуренти. Крім того, ТНК, що одержують капітал по більш низькій вартості, можуть здійснювати інвестування, що забезпечує гранично більш низький доход, чим у їхніх конкурентів. У будь-якому випадку ТНК можуть здійснювати в країнах-реципієнтах контролююче інвестування, що забезпечить їм більш високий доход, чим місцевим портфельним інвесторам, що купують цінні папери, випущені місцевими компаніями з більш високою вартістю капіталу.

Види інвестиційних ризиків

І. Відноситься до внутрішньої структури ТНК

Корпорптивна фінансова структура: фінансовий ризик нездатності здійснювати платежі по боргах і валютний ризик ТНК

ІІ. Відноситься до світового середовища

Систематичні світові зміни: ризик змін у світовому середовищі - як невигідні ціні на товари і світовий економічний спад

ІІІ. Відноситься до специфічних факторів, пов'язаних з діяльністю в даній країні

Несистематичні (пов'язані з даною країною) ризики: регіональні ризики; ризики, повязані з динамікою економічного циклу, експропріацією, трансляційні, операційні валютні і економічні відкриті позиції під ризиком

Методи регулювання ризиків

1. Попереднє обговорення

2. Створення СП

3. Стратегія діяльності

4. Страхування ризиків

ІІ. Фінансування зарубіжних філій

Може приймати багато різних форм. Якщо мова йде про внутрішні корпоративні фінанси, то розрізняють фінансування посередництвом надання займів і фінансування шляхом випуску нових акцій.

Важливо розрізняти внутрішні займи і джерела фінансування, які є зовнішніми для ТНК.

На вибір джерела фінансування впливають наступні фактори:

1. Потреба в збереженні або посиленні адміністративного контролю за філіями.

2. Потреба в отриманні від них регулярного надходження коштів.

3. Вибір об’єкта фінансування (основний капітал, дебіторська заборгованість і т.д.).

4. Мінімізація всіх податків, що сплачуються в світовому масштабі, та інші елементи комерційних стратегій.

5. Прагнення мінімізувати ризики.

Мобілізація засобів системи

Система ТНК є складною організацією, що включає кілька видів організаційних одиниць. Кожні дві одиниці можуть мати між собою безліч різних зв'язків. На мал. представлений огляд фінансових зв'язків системи. Якщо система складається з материнської компанії, регіональної фінансової штаб-квартири і двох діючих дочірніх фірм, число фінансових зв'язків дорівнює шести. Зі збільшенням кількості одиниць у системі фінансових зв'язків росте в геометричній прогресії. Через кожен фінансовий зв'язок здійснюється безліч різних угод. Наприклад, зв'язок №1 може включати: а) пайові вкладення в акції (дочірньої компанії), здійснювані материнською компанією; б) позики, надані материнською компанією дочірній; в) купівлю-продаж методом відкритого рахунка; г) збільшення чи зменшення терміну виплати при купівлі-продажу методом відкритого рахунка; д) продаж основного капіталу іншій одиниці системи; е) відпускні трансферні ціни; ж) переведення дивідендів; з) виплати позик; і) виплати відсотків; к) оплату послуг.

ІІІ. Контроль і регулювання грошових операцій у світовому масштабі

МНК прагнуть до досягнення і гармонізації багатьох різних цілей при контролі та регулюванні операцій з грішми.

Цілі контролю:

1. Оптимізація вкладень готівкових коштів

2. Мінімізація фінансових витрат

3. Уникнення валютних збитків

4. Мінімізація податкового тягаря

5. Уникнення витрат від політичних і економічних ризиків

Проблеми і ризики контролю:

1) взаємодія двох чи більше фінансових систем, в кожній з яких діють різні ставки прибутку на процентах і необхідні різні витрати грошових коштів;

2) різні валютні системи, кожна з яких передбачає різні форми урядового контролю за специфічними операціями;

3) постійні зміни валютних курсів і валютних процентних ставок, а також пов’язані з ними зміни прогнозів цих курсів і ставок;

4) значні відмінності між національними податковими системами;

5) інфляція;

6) політичні ризики.

Стратегії та механізми контролю грошових коштів:

1) Системний підхід до контролю і регулювання грошових операцій

При системному підході багатонаціональна корпорація розглядається як організаційна сукупність, усередині якої можуть існувати різні складові, які функціонують по-різному. Сукупність припускає те, що материнська компанія багатонаціональної корпорації жадає від усіх своїх окремих підрозділів (філій) приношення в жертву своїх особистих прагнень заради одержання прибутку на благо загального цілого.

2) Потреби закордонних філій

Окремі діючі філії багатонаціональних корпорацій можуть мати різні представлення і точки зору з приводу того, як повинні здійснюватися контроль і регулювання грошових операцій. У даному випадку увага буде зосереджена у великому ступені на діях і можливостях одержання асигнувань і на розробці плану по досягненню більш вузьких і конкретизованих цілей і задач.

IV. Управління відкритими валютними позиціями, що знаходяться під ризиком

Основна відмінність між МНК і внутрішніми корпораціями – це та, що вони більш залежні від коливання валових ресурсів, ніж національні.

При управлінні валютними ризиками необхідно враховувати:

1) валютні курси по різному впливають на ризик, пов’язаний з рухом готівки і на ризик, пов’язаний з активами (втрати неможливо повернути, вони є безповоротними, а вартість активів може коливатись і повернутись до початкового стану);

2) готівковий ризик – “подія, що відбулась” у фіксований момент часу. Враховується в поточному план. Ризик активів – “подія, що відбувається” – враховується при розробці торгівельних стратегій.

Види валютних ризиків:

1. Операційний валютний (договірний)

2. Поточний (не договірний)

3. Ризик перерахунку із однієї валюти в іншу

Операційний валютний ризик пов’язаний з необхідністю здійснення ТНК платежів або отримання коштів в іноземній валюті в наступних періодах (міра впливу коливань валютних ресурсів на витрати відомих майбутніх операцій з готівкою).

Поточний валютний ризик визначається результатом зміни валютних курсів, що впливає на рух готівки (яка відноситься до поточних операцій).

V. Складання кошторисів капіталовкладень та їх окупності

Складання кошторисів капіталовкладень та їх окупності – це фінансове рішення стосовно КВ в основні фонди МНК мають значні розміри і капіталоємність.

Особливості складання кошторисів в міжнародних банках:

1) залежність від коливань валютних ресурсів;

2) вплив різних рівнів інфляції в різних країнах;

3) відмінність показників ризику в різних країнах;

4) необхідність узгодження з керівниками як в самій ТНК, так і з урядами різних країн;

5) для економічного аналізу ефективності проекту КВ необхідна інформація з численних джерел, розташованих в різних країнах, в різних частинах організаційної структури МНК.

Часто дочірні компанії висувають свої пропозиції стосовно проекту, які необхідно узгоджувати.

Книга: Міжнародний менеджмент.конспект лекцій (УДПСУ)

ЗМІСТ

1. Міжнародний менеджмент.конспект лекцій (УДПСУ)
2. 1.2. Сутність міжнародного менеджменту
3. 1.3. Система міжнародного менеджменту і його середовище
4. 1.4. Досвід організації менеджменту в різних країнах
5. 1.5. Стратегія і планування в міжнародному менеджменті
6. 1.6. Організація міжнародних ділових операцій
7. 1.7. Управління людськими ресурсами в міжнародному бізнесі
8. 1.8. Комунікації в міжнародному бізнесі
9. 1.9. Контроль і звітність м/н організацій.
10. 1.10. Міжнародний фінансовий менеджмент
11. 1.11. Етика і соціальна відповідальність м/н менеджменту
12. 1.12. Мотивація в м/н менеджменті.

На попередню


Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate