Додати в закладки
Переклад Translate
Вхід в УЧАН Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами. |
|
Скачати одним файлом. Книга: Ірина Солодченко...
– Знаєте, для мене питання психологічної експертизи є дуже наболілим. Я завжди сперечаюся з цього приводу з колегами і мені приємно, що ви поділяєте мою точку зору. Давайте спробуємо розібратися… Що таке психологічна експертиза? Я взяв з собою на семінар навіть відповідну Інструкцію. І тут написано, що психологічна експертиза встановлює особливості психічної діяльності та такі їх прояви в поведінці особи, які мають юридичне значення та викликають певні правові наслідки. Психологічна експертиза також може бути часткою комплексного експертного дослідження, якщо в слідства чи суду виникають питання, вирішення яких потребує синтезування спеціальних знань з різних галузей науки. Тобто слідчий вирішує комплексно дослідити підсудного, якщо він бачить, що якісь індивідуальні риси характеру вимусили того натиснути на курок. І головними завданнями психологічної експертизи є визначення у підекспертної особи індивідуально-психологічних особливостей, рис характеру, провідних якостей особистості; мотивотвірних чинників психічного життя і поведінки; емоційних реакцій та станів; закономірностей перебігу психічних процесів, рівня їхнього розвитку та індивідуальних її властивостей. А такими індивідуально-психологічними особливостями, що суттєво впливають на характер злочину можуть бути підвищена агресивність, підкореність, жорстокість, нерішучість, етичні орієнтації, соціальні установки, мотиваційна сфера… Також психологи повинні визначити чи перебувала підекспертна особа на момент скоєння протиправних дій в емоційному стані, як то: сильний страх, пригніченість, розгубленість, відчай, емоційний стрес, фрустрація тощо, що суттєво вплинуло на її свідомість і поведінку? Чи перебувала підекспертна особа в стані вираженого емоційного збудження або емоційного напруження, що можуть розглядатися як психологічна підстава стану сильного душевного хвилювання? Чи перебувала підекспертна особа на момент скоєння протиправних дій у стані фізіологічного афекту як психологічної підстави сильного душевного хвилювання?
– Все перелічене – пряма дорога до статті 116 «Умисне вбивство, вчинене в стані сильного душевного хвилювання». Таке хвилювання якраз і виникає раптово, внаслідок протизаконного насильства, систематичного знущання або тяжкої образи з боку потерпілого. – Що і слід довести… Тобто психолог вирішує під яку статтю підпадає підсудний! Так ми переберемо міру… З нашою корупцією неважко підкупити психологів…
– Гадаю ви трохи перебільшуєте.. Згадайте постанову Пленуму Верховного Суду України «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах». Там сказано, що при дослідженні висновку експерта суди повинні виходити з того, що висновок експерта не має наперед встановленої сили та переваги над іншими джерелами доказів, підлягає перевірці й оцінці за внутрішнім переконанням суду, яке має ґрунтуватися на всебічному, повному й об'єктивному розгляді всіх обставин справи у сукупності.
– Так! Але ж ви бачите, що КСППЕ наразі використовують десь у 15-20 процентів злочинів!
– Пане Тарасе, особисто я бачу проблему в тому, що в Україні бракує методик з КСППЕ, проте є багато суперечливих питань. Найчастіше психолог консультує психіатрів, і тоді експертиза є просто судово-психіатричною. А експертиза може бути комплексною лише у випадку, коли психолог має відповісти на питання: чи має підекспертна особа індивідуально-психологічні особливості? Я наразі розглядаю справу, де експерт виступила радше як консультант, бо на ці питання вона не відповіла. Процитувала свідчення підекспертного та й годі... Втім акт КСПП підписаний спільно усіма членами комісії — психіатрами та психологами. Але в такому разі не можна визначити які дослідження і в якому обсязі провів кожний експерт, які факти він довів і яких висновків дійшов. Кожен експерт підписує ту частину висновку, яка містить опис здійснених ним досліджень і несе за неї відповідальність.
– Так, так.. Згоден! - розпалився пан Тарас і навіть трохи почервонів. - Що означає комплексна експертиза? Два типи спеціалістів доходять спільного висновку, а спільний висновок – то спільна відповідальність. Та притягти до відповідальності психолога окремо вам не вдасться. Наразі така плутанина з цими КСППЕ... Шишков вважав, що питання про здатність особи до усвідомлено-вольової поведінки є неправомірним, якщо воно адресоване одночасно до психіатра та психолога. Поставлене у такому абстрактному, недиференційованому вигляді, без зазначення можливої причини зниження або втрати такої здатності як-то хворобливі розлади, нехворобливі відхилення, питання стає безпредметним. Експерти, що зобов’язані залишатися у межах своєї компетенції, тобто в рамках психіатрії або психології, нездатні дати на нього відповідь «взагалі», безвідносно до конкретного стану психічного здоров’я підекспертного.
– Але ж ви бачите, що останнього часу КСППЕ використовують для діагностики стана афекту аби пом’якшити покарання.
– В нас нема такого поняття як афект, як ви знаєте.. В нас є «стан сильного душевного хвилювання», яке ширше за своїм змістом від поняття фізіологічного афекту, оскільки фізіологічний афект характеризує лише медичний (психологічний) критерій сильного душевного хвилювання і не враховує юридичного.. Сильне душевне хвилювання, яке раптово виникло внаслідок протизаконного насильства, систематичного знущання чи тяжкої образи, - це стан здорової людини, який супроводжується зміною вольової та інтелектуальної сфер, внаслідок чого значною мірою знижується її здатність усвідомлювати свої дії або керувати ними. Тому комплексна, разом із психологами, експертиза може бути корисною для уточнення діагнозу у випадках із нечіткими психічними аномаліями, які не виключають осудності, при афективних реакціях, аномаліях поведінки в момент правопорушення в особливо складних, екстремальних ситуаціях, у стані тяжкої втоми.
Пан Тарас замовк і заказав ще кави. А Ольга раптово відчула шалену втому і цілковиту нездатність вести таку напружену інтелектуальну розмову. Дощ за вікном навівав радше сон.... Та пан Тарас не зважав ані на дощ, ані на півсонний стан своєї співрозмовниці.
– Через що закрутили веремію…Серед злочинців, особливо вбивць, 30% мають психічні аномалії в рамках осудності. Тому психолог міг би бути нам з вами корисний, якби встановив, що сприяло виникненню й розвитку таких рис характеру, як дратівливість, агресивність, жорстокість і, що привело підсудного до зниження вольових процесів, підвищенню сугестивності, ослабленню стримуючих контрольних механізмів. Хоча...
- Ось вам і «хоча» … – з проволоком відгукнулася Ольга. – Суддя - це природний психолог, і якщо це не так, то йому краще зайнятися чимось іншим. Я завжди наскрізь бачу, що вплинуло на розвиток рис характеру моїх підсудних і бачу це без усіляких методик. Але я і не педагог… Виправити підсудного не можу, перевиховувати не хочу. Моє завдання - установити міру його покарання.
– Згоден! Якщо підсудний народився в неблагополучному районі й виріс у злочинному середовищі, тоді все зрозуміло. Але експертиза стала б нам у нагоді у випадку несподіванки вчинків, появи невластивих раніше форм поводження, жорстокості, яка не відповідає приводу, а також наявності конфліктної ситуації перед правопорушенням.
Перерва закінчилася, і під холодною зливою вони бігцем повернулися до актового залу. Там суддя Возничук принишкнув і вже не коментував лектора. Після отримання sms-ки він попрощався і пішов у своїх справах. А лекція здалася Ользі Володимирівні досить цікавою, бо лектор саме розповідав про фізіологічний афект. Доповідач відзначив, що фізіологічний афект не супроводжується втратою самоконтролю. У випадку, якщо факт здійснення злочину в стані фізіологічного афекту доведений, кримінальна відповідальність наступає, але такі злочини визнаються менш небезпечними. «Та так можна кожне вбивство, яке виникло в суперечках і бійках, звести до фізіологічного афекту й, відповідно, до статті 116», – подумала Ольга Володимирівна.
А лектор продовжував:
– Коченов поняття «фізіологічний афект» і «сильне душевне хвилювання» змалював у вигляді двох кіл, які перекриваються. Область перетинання кіл - це зона «сильного душевного хвилювання». Однак не завжди фізіологічний афект є підставою для кваліфікації діянь, як такі, що скоєні у стані сильного душевного хвилювання. Наприклад, якщо обвинувачуваний сам зініціював конфліктну ситуацію, яка викликала відповідні дії потерпілого, і це у свою чергу, обумовило афект в обвинувачуваного. Разом з тим існує ряд психічних станів, здатних істотно дезорганізувати свідомість і психічну діяльність людини, які за певних умов можуть розглядатися як сильне душевне хвилювання у психологічному сенсі цього поняття. До них належать психічна напруженість (стрес), фрустрація, розгубленість та інші. Однак це можливо тільки у випадках, коли: по-перше, існує гостра ситуація, яка травмує психіку; по-друге, дії потерпілого зачіпають особисто-важливі для обвинувачуваного цінності; по-третє, незважаючи на специфічні динаміку й утримування, стрес або фрустрація викликають у досліджуваній ситуації дезорганізацію психічної діяльності настільки значну, що порівняно із впливом афекту у вищій крапці його розвитку; і, нарешті, по-четверте, поводження людини в досліджуваній ситуації є для неї нетиповим, парадоксальним, суперечним основним індивідуально-психологічним особливостям підекспертного...
На цих словах Ольга Володимирівна схилила голову й понеслася думками десь далеко від фрустрацій та дезорганізацій…. Чомусь вона згадала свого сусіда-художника. Цікаво, як йому вдається зводити кінці з кінцями? От вона все життя на держзабезпеченні, має путівки, лікарняні, оплачувану відпустку... Сподівається на пристойну пенсію. Суддя Дорош не думає про завтрашній день. Ці дні, на жаль або на щастя, прописані наперед. А як це так: жити непостійними заробітками, і при тому не знатися з галерейниками? А раптом занедужає? А сім’я? Сім’ю він просто кинув... І не хлопчик вже... Втім поводиться як хлопчисько. Як так можна? З якого тіста його виліплено?
Від цих думок Ольга Володимирівна навіть трохи закуняла. А коли отямилася, лекція вже закінчилася. Вона поїхала додому з якимось непевним сподіванням зустріти у ліфті свого нового сусіду. Але ніхто не зустрівся... Тоді вона зайшла до Рити, начебто за сіллю, й зробила незграбну спробу завести розмову про нового сусіду... На щастя Рита переймалася своїми проблемами і нічого не помітила...Виявилося, що папі дихає на ладан, і Котя вже виїхав до Німеччини. «Малювати папі на смертній постелі?» - ледве не зірвалося з язика. І знову відчула себе до біса виснаженою. Що їй до того художника? Хіба не має своїх проблем? А прийшовши додому негайно зателефонувала доньці, аби довідатися про здоров'я онука. Температура, слава Богу, впала, дитина спить. Леся сама була напівсонна, тож довго її не розпитувала.
Ольга вийшла на кухню, зробила собі бутерброд і за хвилину виплюнула на стіл пів зуба. Цього ще не вистачало! Треба негайно відвідати стоматолога. Та якого? Аллочка у відпустці.... До речі, чудова людина, та, як і сестра Катя - непристосована до цього життя. Колись пішла із престижної клініки за неспроможність виконувати план і вмовляти пацієнтів на дуже дорогі процедури. Тепер вона працювала у приватному кабінеті своєї далекої родички... Коли Алла кинулася оформляти пенсію, та виявилося, що в престижній клініці їй платили «по-чорному», а в кабінеті вона взагалі не була оформлена. В пенсійному фонді її справу гальмували, нариваючись на хабар...
Треба шукати іншого лікаря, бо без зубу — аж ніяк, а Алла, до того ж, протезуванням не займається. І вона перетелефонувала доктору Єгорову, якого їй колись порадила подруга Валя.
6
Суддя апеляційного суду Ігор Леонідович Картуз попросив секретаря Марійку зробити йому кави й повернувся до своїх справ. Марійка була дівчиною охайною і кмітливою. Родом з передмістя, вона щоб якось закріпитися у великому місті, дуже намагалася сподобатися своєму керівникові. Хоча личком була і безбарвна (а по щирості – зовсім ніяка), та за собою дуже стежила. І стежила перебільшено, як провінціалка. Мала власну перукарку, манікюрницю, косметолога і часто з притиском підкреслювала: «Сьогодні в мене манікюрниця…». Але виглядало це не дуже природно. Хрещениця Ігоря Леонідовича (до речі теж Марійка) теж регулярно відвідувала перукарню та манікюрницю, але без усілякого пафосу. Висока світловолоса, з довгими волоссям, Марійка мала натуральні природні нігті, а одягалася просто, зі смаком і завжди по моді – начебто вона народилася в цьому одязі. Натомість секретар Марійка вибілила волосся у стилі радянської буфетниці і наростила довгі різнобарвні манікюри, якими клацала по клавіатурі, тримаючи пальці боком. Нещодавно жалілася, що ніготь в маршрутці загубила і лазила під сидіннями аби його знайти. Увесь Марійчин вигляд виказував, що вона додає безліч зусиль, щоб виглядати карколомно... Та всі її силкування пальці знали… Вона часто скаржилася на маленьку зарплату, хоча на думку Ігоря отримувала достатньо для її мозочків. Проте фігурка в Марійки була таки – цимус. Дівчина не проти була зближення їх відносин, та Ігор Леонідович далі чергових компліментів поки що не просувався. І хоча гра вже почалася, він спочатку хотів поближче придивитися до дівчинки.
Тільки-но прочитав кілька сторінок справи, як зателефонувала дружина з Лондону. Просила післязавтра зустріти їх в аеропорту: донька їде додому на канікули. Гаразд, зустріне…. Потім подумав трохи та зателефонував Ользі.
|
- Як справи? Тут мої прикочують...
- То заходь сьогодні... Попрощаємося.
І саме в цю хвилину впливла Марійка з кавою на маленькій таці.... Тон судді прийняв офіційний характер.
- Так, звичайно... Добре, сьогодні, так сьогодні…
Проводжаючи поглядом свою секретарку, він відзначив, що та виляє стегнами, як вулична дівка. Ніякого виховання... Та якщо взятися, то може щось і вийде…
- Ігорю, я тут була у вас в суді на семінарі…– продовжила Ольга, не здогадуючись про споглядання свого співрозмовника.
– Так, я знав про семінар, та був дуже заклопотаний…
– Хотіла в тебе запитати, як там на заході із психологічними експертизами? Ти ж там стажувався...Вони залучають психологів?
Двері за Марійкою лишилися напіввідчиненими, і суддя Картуз напівсвідомо підвищив голос.
– Там є судові психіатри й судові психологи. Судова психіатрія йде у двох напрямках: виявлення здатності особи стати перед судом, по-їхньому Competency to Stand trial та дослідження психічного стану обвинуваченого під час злочину, тобто Mental State at the Time of the Offence. Психологи надають свою думку про психічний стан із приводу того, чи був підсудний здатний розуміти, що він коїть під час здійснення злочину... Зверни увагу — тільки думку і не більше. Для цього є три правила. Перше правило M'Naghten. Воно виправдує підсудного, який завдяки дефекту розуму, а по-нашому - вавці в голові або відхилень у психіці, не розуміє природу своїх дій або якщо й розуміє, то не знає, що так робити не можна. Друге правило – Durham rule - виправдує підсудного, чиє поводження є продуктом психічного розладу. А третє правило – ALI test - виправдовує підсудного, який через психічний розлад не може оцінити кримінальність свого поводження або зіставити своє поводження з вимогами закону.
Тут він подивився на годинника і приглушеним голосом сказав:
- Пробач... Увечері заскочу і поговоримо. Час іти...
Похапцем допив каву і схопив теку. Біля дверей, мимохідь угледів у дзеркалі скуйовджене волосся... Поки зачісувався, критично оглядав себе. Схуднути не завадило б, вигляд якийсь апоплектичний... Живіт ще більш виріс…. Спортом мабуть треба зайнятися – у волейбол пограти... Давно вже не грав, хлопці не докличуться. Все ніколи... Та що вже... І так зійде. Дівчата і такого люблять – лише кліпни... І він скоса подивився на Марійку, яка сиділа за своїм комп’ютером неначе аршин проковтнула... І гучно стукала по клавіатурі вигнутими пальцями.
Увечері таки заскочив до Ольги, щоб востаннє провести спокійний вечір. Щось всередині підказувало, що розлука буде тривалою. Скільки разів давав собі слово припинити ці відносини, та давню прихильність не так просто обірвати. Ольга була майже другою жінкою, але жінкою тямучою і не докучливою. Ігор розлігся на дивані в своєму улюбленому літньому халаті з газетою і думав: як гарно після робочого дня так полежати... Без напруги... Вдома не мав умов для відпочинку. Всі від нього чогось вимагали: «Дай! Зроби! Допоможи! Поїдь! Забери! Привези! Відвези!». А Оля ніколи нічого не вимагала і не просила…. Притому, йому лестило, що вона — суддя високої репутації, але ніхто не знав, що ця всіма шановна суддя таки частенько радиться з ним…
Після смачної вечері Ігор знову вмостився на дивані і почав пояснювати стан справ з психологічними експертизами на заході.
– ...там судовий психолог просто вивчає здатність свідчити у суді та переформульовує психологічні дані й терміни на юридичну мову. Наприклад, судовий психолог нерідко оцінює стан душі підсудного, його психічний стан під час здійснення злочину. Різницю відчуваєш? Психічний стан і стан душі, тобто state of mind. Судовий психолог оцінює пом'якшувальні обставини, майбутні ризики й те, наскільки можна довіряти свідкам. Також він виявляє випадки симуляції й обману суду. Підсудний може прикидатися божевільним або перебільшувати ступінь симптомів. Судовий психолог завжди має на увазі таке поводження. У ситуаціях, коли підсудний визнаний осудним, але мали місце спір, лайка й таке інше, вони намагаються знайти пом'якшувальні обставини. І тоді без експертизи судового психолога не обійтися. Він досліджує близьку й далеку рідню підсудного, історію хвороби його і родичів, фізичне насильство вдома, душевні травми й кримінальне насильство. Також судовий психолог оцінює небезпеку підсудного в плані наскільки він схильний до злочинів, чи стане він рецидивістом чи виправиться і таке інше. Зазвичай вони дають свої оцінки й експертизи просто в залі суду або у в'язницях. Судовий психолог там працює на обвинувачення, а не на захист. Через це йому доводиться витягати інформацію з досліджуваного.
- Витягати… Моя Кравцова нічого витягати не збиралась… Словом, психолог для судді може бути лише помічником і не більше... Збирає інформацію і працює на обвинувачення... Цікаво...
– Природно, що на обвинувачення. А ще психологічні експертизи широко застосовуються при такому понятті як «обмежена осудність». Колись я по ВВС чув у новинах про такий випадок. Якийсь Джон Хоган поїхав у відпустку до Греції зі своєю дружиною, шестирічним сином і дворічною донькою. Там подружжя посварилося, і Джон викинув сина через балкон. Хлопчик помер, а Хогана засудили. Втім після суду він потрапив не до в'язниці, а до психіатричної клініки. Тому що суддя вирішив, що підсудний був нездатний вбити свого сина, і його відповідальність є diminished, тобто обмеженою через його стан душі, тобто через той самий state of mind. Дружина Хогана сказала на те, що її син загинув «нізащо». Автор того репортажу тоді ще поставив питання: хіба наявність психологічних проблем достатньо для того, щоб пробачити вбивство? Хоган пояснив своє поводження так: «Я не пам'ятаю того, що трапилося. Я намагався, але я не можу». І свідчень психолога виявилося досить, щоб переконати суд в тому, що Хоган був нездатним на вбивство через свій mental state. Тобто – фізично він викидав дитину через балкон, але mentally його там не було, як сказав його захисник.
– От до чого доводить захоплення психологією... І суддя піддався цьому… Сподіваюся, я до такого не доживу. А як ти ставишся до цієї «обмеженої осудності»?
– Я? Звісно, негативно… Це потенційна defense by excuse, за допомогою якої підсудні стверджують, що хоча вони й порушили закон, натомість вони не можуть нести карну відповідальність, бо їх розумові здатності - знижені або ослаблені. Деякі штати в США навіть використовують таке поняття, як «непереборний порив». Вперше цей «непереборний порив» було введено в Шотландії для зменшення покарання «частково божевільному». Ще в XIX столітті, суди присяжних виносили вирок «винний» з рекомендаціями - помилувати або пом'якшити покарання через якісь обставини. Потім вирішили, що деякі види розумових недоліків можуть пом'якшити покарання. Наприклад, надзвичайно низький інтелект… В Англії в 1982 році судили хлопця 22 років з розвитком дев'ятирічної дитини. Він вбив гомосексуаліста, який його домагався. І судили цього хлопця як дев'ятирічну дитину, яка не може відповідати за свої вчинки. До речі, Каліфорнія була першим штатом США, який прийняв diminished capacity defense ще в 1949 році. Але зараз там захист по diminished capacity скасований, бо не може бути ніякого захисту через обмежені розумові здатності, обмеженої відповідальності або непереборного імпульсу.
– Збожеволіти можна… Я знаю одне. У реалі дуже важко знайти причину сильного душевного хвилювання. Основною умовою, яка провокує його виникнення, є наявність конкретної ситуації. І це моє завдання – розібратися в ситуації. А встановлення мотивації вчинків із застосуванням судово-психологічної експертизи є непевним. І я - проти залучення психологів в цьому питанні, тому що мотив - одна із ознак суб'єктивної сторони злочину, належить до сфери правової науки і не може бути предметом дослідження експерта-психолога. Коні мав рацію, коли передбачав до чого дійде, якщо психологи почнуть впливати на суддів. І справа Хогана - тому підтвердження. Ти знаєш, моя сестра ходила влаштовуватися на роботу, а там у відділі персоналу сидить от така психолог...
Але тут в Ігоря задзвонив мобільний. Він вийшов поговорити на балкон, а потім вбіг, схопив папку, та зупинився, ляснув себе по чолі і пішов у спальню перевдягатися:
- Пробач, мила, потрібно терміново їхати. Потім дослухаю про твою сестру…
Зачиняючи двері, вона подумала: «А чому не запитати Ігоря про роботу для Каті. Він має великі зв’язки, може у судах є вакансія бухгалтера…». Та коли згадала Катрусю в джинсах і вираз обличчя Ігоря, який вислуховує це прохання, роздумалася…
7
Ніна Короєдова (сестра потерпілого у справі Забарова) жила зі своїм чоловіком Іваном та сином у слобідці, над балкою. Будинок, де вони мешкали, залишився Ніні від батьків, які померли один за одним десять років тому. Денис був на дев’ять років молодший за сестру, тож вона оформила над ним опікунство. Та виховувати брата було дуже важко. Дівчина працювала на пошті, зарплату мала невелику, а слобідка - це страшний район…. В кожному будинку - або наркоман, або п'яниця. Хлопці, які тут народжувалися, одразу потрапляли в атмосферу пиятики, хуліганства, бійок та сварок. Одиницям пощастило стати нормальною людиною...
І такі райони є майже в кожному місті. Народився там – і ти потенційний злочинець або жертва. Ще в дитячому садку діти вивчають жаргон, а в школі долучаються до наркотиків чи алкоголю. Як правило, міліція неспроможна налагодити порядок у такому районі, незалежно від того, де він розташований – у Сполучених Штатах, Україні або Китаї. Єдиний превентивний захід – це зачистки.
Підсудні часто характеризують себе таким чином: «Я - з неблагополучної родини». В цій фразі - претензія суспільству. Не упоралася громада, дозволила цій дитині народитися серед наркоманів та кримінальників, а тепер карає її за свою ж хибу та необачність... Найлегше запроторити хлопця до в'язниці.. А у чому він винний? Лише у тому, що не там народився... А чи був у цієї дитини шанс жити іншим життям?.
Денис теж не уник сумної долі... Як сестра не намагалася відгородити його від поганого впливу, та він зв'язався із слобідським хуліганом Каліциним, який ввів його у компанією шибеників. Ватажком там був знаменитий Вовка Куйбіда... З того часу Дениса наче підмінили: додому майже не з’являвся, вчився погано. Зітхнула Ніна лише тоді, коли брата взяли до армії. Та й то сама приклала до цього руку: зателефонувала у військкомат, коли брат був вдома і його взяли вранці тепленьким. Допоки він служив, Куйбіду запроторили до в'язниці, а Каліцина штрикнули ножем у п’яній бійці.
Коли Денис повернувся з армії, Ніна вже вийшла заміж. Стали жити всі разом у батьківській хаті над балкою…. Хлопець пішов працювати вантажником до найближчого магазину, і все начебто залагодилось. Згодом він перейшов у охоронці, а потім чомусь занудьгував і почав пиячити разом із її чоловіком. А як обидва напивалися, то доходило і до бійок. Одного разу Ніна прийшла з роботи, і побачивши жахливу картину, сіла в кутку й гірко заплакала. П'яний обістяний чоловік розтягся горілиць на підлозі, а брат спав на канапі. Навколо Івана розпливлася мокра калюжа, а по його неголеному обличчю з відкритим ротом повзала муха. Ніякого просвіту в житті...
Уся в сльозах, дівчина схопила синочка, який сидів на стільчикові біля дверей і байдуже дивився на тата. Вона міцно притулила його до себе й заголосила ще дужче. Що з нього виросте? Як підросте, то й його затягне ця клята слобідка, як затягла вона її брата...
… Ніна сиділа на кухні і чистила картоплю на вечерю. Грюкнула двері і увійшов чоловік. За запахом вона відчула, що той був напідпитку… Взутим Іван пройшовся по щойно вимитій підлозі до вітальні, щось там довго шарудів і вийшов вже без черевиків. Потім сів біля вікна і спитав:
- Знову вешталась по судах? Ще й адвоката найняла...І так грошей катма!
Ніна зчепила зуби.
- Не твої гроші ...
– Що вже туди ходити? Не повернеш твого братика, та... Тільки лихо від нього було.
- Яке тобі від нього було лихо? Що він тобі поганого зробив?
– На похорон скільки витратилися... Вони думають платити за це? Ти став питання руба: або вони заплатять або…
Що «або» Іван, мабуть, і сам не знав. Ніна мовчки чистила картоплю, а чоловік посидів і вийшов надвір.
Дівчина стерла сльозу і почала згадувати… Яка вона була щаслива, коли Денис пішов працювати охоронцем у банк. Він припорядився, з’явилися нові знайомі і головне – кинув пити. З того часу він почав цуратися Івана, і той його зненавидів. «Що він з себе вдає? – кричав чоловік, коли нахлистувався. – Вважає, що він щось інше?» Та Денис не звертав на це жодної уваги. Він поділився з сестрою, що закохався в дівчину, яка працювала у тому самому банку де і він. І так закохався, що засоромився свого життя і своєї роботи, на який він сидів цілими днями і нічого не робив. Кинув якось: «То робота для старого діда». І замислився: як би знайти іншу роботу? Пішов тимчасово на ту кляту автостоянку, а дівчині своїй сказав, що влаштувався менеджером на фірму. Гадав за деякий час дійсно стати менеджером... Наміри Дениса були настільки серйозними, що подеколи він заводив розмову про те, що будинок доведеться ділити на дві частини і робити окремий вхід. Ніна радо погодилася... Згодом так і зробили: дві невеличкі кімнатки зайняла Ніна із своєї сім'єю, а Денисові дісталася одна велика кімната. Він збирався прибудувати ще кухоньку, а більшу кімнату поділити на дві частини. Та встиг лише двері закласти й ґанок спорудити...
Думки Ніни перервав синок. Малий забіг до хати із скривленим від плачу обличчям, кинувся до матері і заховався в пелені.
- Мама, – схлипував він, – ця сюка мене вдарила!.
- Синочок, та хіба ж можна таке говорити? Де ти таких слів набрався?
- А всі так кажуть: і тато, й Колька каже...
- Ти не слухай того Кольку...
І тут хлопчик підняв своє ніжне дитяче личко і … плюнув... На неї плюнув...На матір!
- Що ти робиш? – скрикнула Ніна і дала синові стусана.
- Дура! Мамка - дура! - вибіг з хати, а вже з вулиці крикнув. - Сюка!
Ніна піднялася з стільця, наче у мареві. Все попливло перед очима і щоб не впасти вона схопилася за одвірки... Що робити? Як жити далі? Переїхати до іншого району? Неможливо...Тут хату дешево продаси, а купити дорожче вона не зможе...А може? І правда… Скільки їй заплатять ті Забарови за моральний збиток? В позові вона вказала 50 тисяч, бо так порадив адвокат…Може якщо їх докласти, то можна буде придбати двокімнатну квартиру у пристойному районі? І хлопчик її піде до нормальної школи, в не в цей розсадник?
Вона ледве доповзла до спальні. І там зі схованки, про яку чоловік не знав, витягла останні три тисячі гривень, які зберігала на чорний день. Поки се та те треба заплатити адвокатові... 400 гривень за годину... Жах.... Потім повернулася до кухні, поставила на вогонь картоплю і увімкнула телевізора. Від міських новин Ніна майже не зомліла: почали вирубувати парк, де вона в дитинстві на гойдалках каталася… А на його місці побудують торгово-розважальний центр…А ще у планах – знесення автовокзалу та оперного театру. І теж заради розважального центру! Просто якась вакханалія …
Вона подерев'яніла, сидячи на дивані…Як страшно жити у цій країні…І чи країна це? Країна для кого? І раптом згадала, що одна подруга запрошувала її поїхати на заробітки до Італії... Ніна уявила собі цю сонячну країну... Вона, Ніна Короєдова – і в Італії? Вона, Ніна зі слобідки, і Італія? Хіба то можливо? А чому б ні? Роботи вона не боїться... Треба буде доглядати за старими бабами, але для цього потрібно зібрати 1000 євро, щоб віддати їх посередникові... Якщо їй присудять за брата навіть тридцять тисяч гривень, то з цих грошей вона і заплатить... І поїде у зовсім нове життя! Знесилена дівчина згадала історії, які розказувала її подруга. Часто українські дівчата виходять заміж за італійців… Старих італійців, звичайно. А вона ще молода, працьовита і з себе нічого…. Це тут вона - ніхто... Порожнє місце... А там… Ніна заплющила очі і побачила себе у залитій сонцем країні. Вона сидить на ганку двоповерхового будинку, а в альтанці, обплетеній виноградними лозами, грається її десятирічний син. З вікна виглядає її другий чоловік, італієць. Старий, та не дід. То в нас чоловіки - в сорок як діди. А той… ЇЇ… Худенький, жвавенький, чорнявенький… Посміхається, бо радий, що має молоду дружину, охайну та чепуруху… Де він таку знайде в Італії? Там жінки так виструнчили своїх чоловіків, що вони і не писнуть. Якось у маршрутці чула розповідь одного хлопця, який жив там два роки і скучав за нашими дівчатами, бо італійки йому здались схожими на трансвеститів… Там вона буде за красуню! Можна залишити все, віддати сина поки що до інтернату, а потім… Коли абияк улаштується, забере його до себе... Як кажуть, безвихідних ситуацій не буває…Завтра і зателефонує тій подрузі… Бач як… Не було б щастя, так нещастя допомогло… Боже, що вона верзе? Вона будуватиме своє щастя на смерті брата?
ЗМІСТ
На попередню
|