Додати в закладки
Переклад Translate
Вхід в УЧАН Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами. |
|
Скачати одним файлом. Книга: Міжнародне приватне право / Дахно І. І.
5.2. ПОНЯТТЯ \"ЮРИДИЧНА ОСОБА\"
Юридична особа — це утворення, яке можна зрозуміти лише у взає-мозв’язку з правовим полем, що існує навколо неї. Як сказав мудрець: “Короля грає почет”. Немає підлеглих — немає й короля. На відміну від фізичної юридична особа існує завдяки наявності правового поля. Що-правда, різні правопорядки неоднаково розуміють поняття “юридична особа”. Вітчизняний законодавець не вважає державу юридичною осо-бою, бо саме держава створює її.Коротко ознайомимося з тим, як розуміють юридичну особу, наприк-лад, у Великій Британії. Для цього скористаємося двома найпопулярні-шими там юридичними словниками. “Правничий словник Коллінза” (Collins Dictionary of Law) наприкінці 90-х років XX ст. у статті “Особа” (Person) зазначав: “ Особа є предметом законних прав. Є два види закон-них осіб — людські істоти (human beings) і штучні особи (artificial persons), такі як корпорації. Товариство в Англії не є окремою законною особою, але у Шотландії воно є так званою квазі-особою”. У нотатці “Юридична особа” (Juristic Person) зазначений словник пояснював, що нею є орган (body), визнаний державою як такий, що наділений правами й обов’язками так само, як і природна (natural) або людська (human) осо-ба; загальним прикладом є компанія. “Оксфордський правничий слов-ник” (Oxford Dictionary of Law) у четвертій редакції (від 1997 р.) пояс-нював: “Юридична особа (штучна особа)” (juristic person (artificial person)) — це утворення типу корпорації, що визнається як таке, що має законну особовість (legal personality), тобто здатне мати законні права і обов’язки. Зазначене поняття вживається як протилежне людській особі, яку називають “природною особою”.
Розглянемо пояснення поняття “юридична особа” у вітчизняному словнику.
У статті “Особа у цивільному праві” “Юридичного словника-довід-ника”, випущеного київським видавництвом “Феміна” у 1996 р., зазна-чається: “Юридична особа — це організація, яка має відокремлене май-но, може від свого імені набувати різних майнових і немайнових прав і виконувати обов’язки, бути позивачем або відповідачем у суді, арбітраж-ному суді або в третейському суді. Юридична особа має цивільну
63
дієздатність відповідно до встановлених цілей її діяльності. Дієздатність за обсягом, а також моментом виникнення і припинення збігається з пра-воздатністю. Правоздатність юридичної особи виникає з моменту за-твердження її статуту або положення, а в разі коли вона повинна діяти на підставі загального положення про організації певного виду — з момен-ту видання компетентним органом постанови про утворення її. Якщо статут підлягає реєстрації, правоздатність юридичної особи виникає з моменту реєстрації. Правоздатність юридичної особи припиняється з ліквідацією її”.
Очевидно, в усіх країнах світу юридична наука і практика використо-вують поняття “юридична особа”. А от законодавчі формулювання цьо-го поняття існують не скрізь.
У нашому законодавстві існує кілька офіційно сформульованих де-фініцій юридичної особи. Ознайомимося з ними.
“Юридичними особами визнаються об’єднання осіб, установи або організації, які можуть як такі набувати прав за майном, вступати у зобо-в’язання, позовувати і відповідати у суді” (ст. 13 Цивільного кодексу УСРР, затвердженого постановою ЦВК УСРР від 16 грудня 1922 р.).
“Юридичною особою визнається організація, яка має у власності, повному господарському віданні або оперативному управлінні відокрем-лене майно, відповідає за своїми зобов’язаннями цим майном і виступає у суді від свого імені.
Юридичні особи можуть мати майнові і особисті немайнові права і зобов’язання...” (витяг з п. 1 ст. 11 “Поняття юридичної особи” “Основ цивільного законодавства Союзу РСР і республік”, прийнятих Верхов-ною Радою СРСР 31 травня 1991 р.).
“Юридичними особами визнаються організації, які мають відокрем-лене майно, можуть від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав і нести обов’язки, бути позивачами і відповідачами у суді, арбітражі або в третейському суді” (ст. 23 “Поняття юридичної осо-би” Цивільного кодексу України від 18 липня 1963 р.).
“Юридична особа — це особа, зареєстрована як платник податку на додану вартість, має індивідуальний податковий номер платника подат-ку і здійснює операції з ввезення (пересилання) на митну територію Ук-раїни товарів (робіт, послуг) для цільового використання на будівництво, реконструкцію, ремонт і обслуговування об’єктів, а також обладнання і транспортних засобів, а саме:
• замовник (забудівельник) будівництва, реконструкції, ремонту і обслуговування об’єктів;
64
• особа, яка уклала договори (контракти) із замовниками (забу-дівельниками) будівництва, реконструкції, ремонту і облаштування об’єктів;
• особа, яка здійснює поставку обладнання і транспортних засобів, а також виконує роботи (надає послуги) для забезпечення і проведення щорічних зборів Європейського банку реконструкції та розвитку від-повідно до додатку 2 до Закону — переможець тендеру, проведеного Організаційним комітетом Міжнародної ради координації діяльності з підготовки і проведення щорічних зборів Європейського банку реконст-рукції і розвитку” (витяг з п. 2 Порядку ввезення (пересилання) на митну територію України товарів (робіт, послуг) для цільового використання на підготовку проведення у Києві щорічних зборів Європейського банку реконструкції та розвитку у травні 1998 р., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 1997 р. № 1343).
Книга: Міжнародне приватне право / Дахно І. І.
ЗМІСТ
На попередню
|