Додати в закладки
Переклад Translate
Вхід в УЧАН Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами. |
|
Скачати одним файлом. Книга: Міжнародне приватне право / Дахно І. І.
11.6. ВЕКСЕЛІ ТА ЧЕКИ
Законодавство України містить кілька дефініцій векселя. Зокрема, у ст. 21 “Основні характеристики векселів” Закону України “Про цінні папери та фондову біржу” від 18 червня 1991 р. зазначається: “Век-сель — цінний папір, що посвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця сплатити при настанні терміну визначену суму грошей власнику векселя (векселетримачеві). Випускаються такі види векселів: простий, переказний...”Дефініція чека міститься у ст. 34 “Чек” “Основ цивільного законодав-ства Союзу РСР і республік” від 31 травня 1991 р.: “Чеком визнається цінний папір, що містить нічим не обумовлене письмове розпорядження чекодавця банку сплатити тримачеві чека вказану у ньому суму.
Чек має бути пред’явлений до оплати протягом терміну, встановлено-го законодавством”.
Міжнародне приватне право до чеків та векселів тривалий час засто-совувало принцип формальності. Він означав: за відсутності принаймні одного реквізиту із встановлених законодавством такий цінний папір
154
визнавався недійсним. Принцип формальності перешкоджав широкому використанню векселів і чеків у сфері міжнародної торгівлі. Кожна дер-жава встановлювала свої вимоги до векселя та чека. Так, вексель, належ-но оформлений у певній державі, міг бути нічим не вартим папірцем в іншій.
З огляду на зазначене постала потреба уніфікувати вимоги до чеків та векселів. Таке завдання було виконане Женевськими вексельними кон-венціями 1930 р. та Женевськими чековими конвенціями 1931 р.
Женевські конвенції не містять дефініції векселя. Конвенція про уні-фікований закон з переказних і простих векселів передбачила обов’яз-кові реквізити векселя, встановила вимоги до його складання і форми, індосаменту, акцепту, авалю, платежу, протесту проти неакцепту чи не-платежу, посередництва. Отже, цю Конвенцію можна вважати матеріаль-но-правовою. Друга Конвенція є переважно колізійною. Вона враховує застосування до вексельних відносин національного законодавства різ-них держав. Основною колізійною прив’язкою цієї Конвенції є закон місця виконання зобов’язань.
Втім, спираючись на Женевські конвенції, задовільної уніфікації век-сельного законодавства країн світу досягти не вдалося. Окремі країни (у тому числі колишній СРСР) врахували норми Конвенцій у своєму національному законодавстві. Країни, у яких домінує англосаксонська система права, продовжували спиратися на положення англійського за-кону 1882 р. про векселі.
Згадана у підрозділі “Джерела права” Конвенція ООН 1988 р. мала за мету запровадити єдиний засіб платежу і кредиту для міжнародного тор-говельного обороту. Конвенція спрямована на подолання відмінностей між двома провідними вексельними системами світу. Зазначена Конвен-ція є переважно матеріально-правовою.
Коротко про Женевські чекові конвенції. “Конвенція про уніфікова-ний закон про чеки” встановила обов’язкові реквізити чека, порядок його складання та форму, порядок передачі чека, його пред’явлення та платежу за ним. Регламентовано також правовідносини у зв’язку з регресом за неоплату чека. Встановлено, що таке “перекреслений чек”, “розрахунковий чек” тощо. Ця Конвенція містить матеріально-правові норми. Колізійна конвенція про чеки виконує завдання, аналогічні від-повідній конвенції про векселі.
Книга: Міжнародне приватне право / Дахно І. І.
ЗМІСТ
На попередню
|