Додати в закладки
Переклад Translate
Вхід в УЧАН Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами. |
|
Скачати одним файлом. Книга: Міжнародне приватне право / Дахно І. І.
18.5. НОТАРІАЛЬНІ ДІЇ
У ст. 1 “Поняття нотаріату. Органи і посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії” Закону України “Про нотаріат” від 2 вересня 1993 р. № 3425-ХІІ встановлено:“…Вчинення нотаріальних дій за кордоном покладається на консуль-ські установи України, а у випадках, передбачених чинним законодав-ством, — на дипломатичні представництва України…”
Стаття 38 “Нотаріальні дії, вчинювані консульськими установами Ук-раїни” зазначеного Закону містить великий перелік консульських нота-ріальних дій:
“Консульські установи України вчиняють такі нотаріальні дії:
1) посвідчують угоди (договори, заповіти, доручення та ін.), крім договорів про відчуження та заставу жилих будинків, квартир, дач, садових будинків, гаражів, земельних ділянок, іншого неру-хомого майна, що знаходиться в Україні;
2) вживають заходів до охорони спадкового майна;
3) видають свідоцтва про право на спадщину;
4) видають свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя;
5) засвідчують вірність копій документів і виписок з них;
6) засвідчують справжність підпису на документах;
7) засвідчують вірність перекладу документів з однієї мови на іншу;
8) посвідчують факт, що громадянин є живим;
9) посвідчують факт знаходження громадянина в певному місці;
10) посвідчують тотожність громадянина з особою, зображеною на документах;
11) посвідчують час пред’явлення документів;
12) приймають у депозит грошові суми і цінні папери;
13) вчиняють виконавчі надписи;
14) приймають на збереження документи;
15) вчиняють морські протести.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші дії, що вчи-няються консульськими установами України”.
Зазначений перелік повністю відтворено у ст. 44 Консульського ста-туту України. Ця стаття закінчується такою фразою: “Порядок вчинення нотаріальних дій консулом визначається законодавством України про державний нотаріат, цим Статутом та іншими законодавчими актами України. Положення про порядок вчинення нотаріальних дій консулом
245
затверджується Міністерством юстиції України і Міністерством закордон-них справ України”.
Консульським нотаріальним діям присвячені також ст. 45–50, 52–53 Консульського статуту України. Процитуємо названі статті:
“Стаття 45. Нотаріальні дії вчиняються у приміщенні консульської установи України. В окремих випадках нотаріальні дії можуть бути вчи-нені поза зазначеною установою.
Стаття 46. Консул, який вчиняє нотаріальні дії, зобов’язаний дотри-мувати таємниці вчинюваних нотаріальних дій.
Довідки про вчинені нотаріальні дії і документи видаються відповід-но до законодавства України про державний нотаріат.
Стаття 47. Нотаріальні дії вчинюються в день пред’явлення всіх не-обхідних для цього документів, сплати консульського збору, відшкоду-вання фактичних витрат.
Вчинення нотаріальних дій може бути відкладено при необхідності витребування додаткових відомостей або направлення документів на експертизу, а також на інших підставах, передбачених законодавством України.
Стаття 48. Нотаріально посвідчувані угоди, а також заяви чи інші до-кументи підписуються в присутності консула, який вчинює нотаріальні дії. Якщо угоду, заяву чи інший документ підписано за відсутності кон-сула, то особа, яка підписала такий документ, повинна особисто підтвер-дити, що документ підписаний нею.
Консул, який вчинює нотаріальні дії, зобов’язаний роз’яснювати гро-мадянам України їх права та обов’язки, попереджувати про наслідки вчинюваних нотаріальних дій з тим, щоб юридична необізнаність та інші подібні обставини не могли бути використані їм на шкоду.
Стаття 49. Консул не може вчинювати нотаріальні дії на своє ім’я і від свого імені, на ім’я і від імені своєї (свого) дружини (чоловіка), її (його) і своїх родичів по прямій лінії.
Стаття 50. Нотаріальне діловодство в консульській установі ведеться тією ж мовою, якою ведеться діловодство консульської установи.
Коли особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, не знає мови, якою ведеться діловодство в консульській установі, текст доку-ментів, що оформлюються, повинен перекласти їй консул, який вчинює нотаріальну дію або відомий консулові перекладач.
Стаття 52. Якщо вчинення нотаріальних дій суперечить законодав-ству України, консул відмовляє у вчиненні такої дії.
Консул не приймає для вчинення нотаріальних дій документи, якщо вони не відповідають вимогам законодавства України, або мають за
246
своїм змістом завдати шкоди інтересам України, або містять відомості, що порочать честь і гідність громадян.
На прохання особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальних дій, їй повинні бути викладені причини відмови і роз’яснено порядок її оскаржен-ня”.
У ст. 50. “Оскарження нотаріальних дій або відмови у їх вчиненні” Закону України “Про нотаріат” встановлено:
“Скарги на неправильне вчинення нотаріальних дій або відмову у їх вчиненні консульською установою розглядаються в порядку, встановле-ному Консульським статутом України…”
Завершуючи ознайомлення з Консульським статутом, процитуємо його ст. 53. У ній зазначається: “При вчиненні нотаріальних дій відпо-відно до законодавства України, міжнародних договорів, в яких беруть участь Україна і держава перебування, застосовуються норми іноземно-го права.
Консул приймає документи, складені відповідно до вимог іноземно-го права, і вчинює посвідчувальні написи у формі, передбаченій інозем-ним законодавством, якщо це не суперечить законодавству України”.
Аналогічно законодавець регулює вчинення нотаріальних дій на те-риторії України.
Стаття 98 “Застосування іноземного права” Закону України “Про но-таріат” має такий зміст:
“Нотаріуси відповідно до законодавства України, міжнародних дого-ворів застосовують норми іноземного права.
Нотаріуси приймають документи, складені відповідно до вимог іно-земного права, а також вчинюють посвідчувальні написи за формою, пе-редбаченою іноземним законодавством, якщо це не суперечить законо-давству України”.
Книга: Міжнародне приватне право / Дахно І. І.
ЗМІСТ
На попередню
|