Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Ідеал московської свободи – зрівняння всіх. / Донцов Дмитро

Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.



Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Сімейне право України / Гопанчук В.С.


6.3. Правові наслідки визнання шлюбу недійсним

Правові наслідки визнання шлюбу недійсним визначені в ст. 45 СК України і полягають у тому, що визнання шлюбу недійсним анулює всі правові наслідки шлюбу, тобто ніяких прав та обов'язків між особами, що уклали недійсний шлюб, не виникає. При цьому права і обов'язки анулюються не на майбутнє, а з дня укладання такого шлюбу.

Суть інституту визнання шлюбу недійсним полягає в тому, що він не лише припиняє правовідносини, які можуть виникнути в майбутньому (це має місце і при розірванні шлюбу), а й поновлює те становище, яке існувало до укладання шлюбу.

По-перше, до майна, набутого такими особами в шлюбі, застосовуються не норми сімейного права щодо спільної власності подружжя, а норми цивільного законодавства щодо спільної часткової власності, тобто розмір часток на майно визначається відповідно до участі таких осіб своєю працею і коштами у придбанні майна. Частка кожного з подружжя щодо такого майна може бути визначена угодою або рішенням суду. Користування та розпорядження майном, яке належить особам на праві спільної часткової власності, здійснюється на підставі домовленості, а якщо її не досягнуто - у порядку, визначеному судом.

Залежно від характеру речі кожний із співвласників може володіти і користуватися або частиною речі в натурі, або річчю в цілому в порядку встановленої черги. Колишній з подружжя як учасник спільної частки власності може самостійно без згоди співвласника розпоряджатися своєю часткою в праві власності - продавати, дарувати, заставляти, заповідати. Передача іншій особі у власність частки майна в натурі можлива лише після виділу цього майна в натурі або поділу всього спільного майна, тобто у разі часткового чи повного припинення права спільної власності. При продажу частки в спільній власності сторонній особі колишній з подружжя користується правом привілеєвої купівлі частки (за винятком продажу з публічних торгів).

Якщо ж виділ майна в натурі неможливий, то колишній з подружжя має право на виплату йому вартості його частки. З отриманням грошової компенсації він втрачає своє право на частку в спільному майні.

Якщо хтось з подружжя в період такого шлюбу набув будь-яке майно на своє ім'я (автомобіль, квартиру, будинок, земельну ділянку, човен, рушницю, іменні акції тощо), воно вважається таким, що належить особисто йому. Інший з подружжя має право вимагати поділу такого майна лише за умови, якщо доведе, що він брав участь у набутті такого майна своєю працею чи коштами.

По-друге, той з подружжя, який обрав прізвище іншого з подружжя або спільне прізвище, вважається таким, що іменується цим прізвищем без достатньої правової підстави і зобов'язаний повернутися до свого дошлюбного прізвища.

По-третє, непрацездатний подружжя позбавляється права на отримання аліментів від іншого з подружжя. Якщо ж особа одержувала аліменти від того, з ким перебувала у недійсному шлюбі, сума одержаних аліментів вважається такою, що одержана без достатньої правової підстави, і підлягає поверненню відповідно до Цивільного кодексу, але не більш ніж за останні три роки.

По-четверте, особа, яка вселилася у житлове приміщення іншої особи у зв'язку з реєстрацією з нею недійсного шлюбу, не набуває права на проживання у ньому і може бути виселена.

Визнання шлюбу недійсним також зумовлює інші правові наслідки.

Так, після визнання шлюбу недійсним колишній з подружжя позбавляється права на спадщину по закону після смерті іншого з подружжя. Спадкове законодавство відносить подружжя до спадкоємців першої черги за законом, тому за відсутності підстав спадкування за заповітом (заповіт визнано недійсним, спадкоємці за заповітом померли раніше спадкодавця, виявилися негідними тощо) один з подружжя набуває право на спадщину другого з подружжя. Коли ж у судовому порядку шлюб визнано недійсним, сімейні відносини між подружжям вважаються неіснуючими, і колишній з подружжя права на спадщину за законом не набуває. В тому разі, коли спадщина за законом вже була отримана, а потім шлюб був визнаний недійсним, зацікавлені особи можуть звернутися до такого спадкоємця з позовом про повернення безпідставно набутого, оскільки спочатку підстава збагачення мала місце (сімейні стосунки, які дозволили особі отримати спадщину за законом), а потім ця підстава відпала.

У недійсному шлюбі у разі втрати годувальника другий з подружжя не має права на пенсію, на отримання страхової суми як член сім'ї застрахованого тощо.

Недійсність шлюбу обумовлює і недійсність укладеного шлюбного договору з моменту його укладання. Це спричинено специфічним характером цього договору. Шлюбний договір укладається особами, які перебувають у шлюбі або мають намір укласти шлюб. В останньому випадку він вступає в силу з моменту реєстрації шлюбу, тобто на нього поширюються правила щодо угоди, яка укладається з відкладальною умовою. Тобто якщо така умова не настала (сторони не уклали шлюб взагалі або чинне законодавство не визнає такі відносини шлюбом), то немає підстав вести мову і про наявність шлюбного договору. Його не існує, оскільки відсутній головний елемент його дійсності - шлюб.

Визнання шлюбу недійсним не впливає на права дітей, які народилися в такому шлюбі. Щодо таких дітей зберігається презумпція батьківства чоловіка, якщо дитина народиться під час шлюбу чи протягом десяти місяців після визнання такого шлюбу недійсним. Водночас якщо сторони уклали фіктивний шлюб, діяли без наміру створити сім'ю і у фактичні шлюбні стосунки не вступали, то особа, яка записана батьком дитини, має право оспорювати своє батьківство на загальних підставах.

Таким чином, від розірвання шлюбу визнання шлюбу недійсним відрізняється: а) правовими підставами; б) колом суб'єктів, які мають право ініціювати розірвання шлюбу чи вимагати визнання його недійсним; в) процедурою; г) правовими наслідками, які настають при розірванні шлюбу та визнанні його недійсним д) моментом розірвання шлюбу та визнанням його недійсним.

Книга: Сімейне право України / Гопанчук В.С.

ЗМІСТ

1. Сімейне право України / Гопанчук В.С.
2. 2.1. Перші декрети Радянської влади з питань сім'ї та шлюбу, перший сімейний кодекс РРФСР, їх значення
3. 2.2. Перші декрети про шлюб та сім'ю в Україні
4. 2.3. Перший сімейний кодекс України 1919 року
5. 2.4. Сімейний кодекс України 1926 року
6. 2.5. Зміни Кодексу УРСР 1926 року у зв'язку з виданням Закону від 27 червня 1936 року та Указу від 8 липня 1944 року
7. 2.6. Основи законодавства СРСР і союзних республік про шлюб та сім'ю, Кодекс про шлюб і сім'ю України
8. 2.7. Сімейний кодекс України 2002 року
9. 3.1. Сім'я, родинність, свояцтво: поняття та юридичне значення
10. 3.2. Зміст сімейних правовідносин
11. 3.3. Акти цивільного (громадянського) стану
12. 4.1. Поняття шлюбу
13. 4.2. Порядок укладення шлюбу
14. 5.1. Поняття та випадки припинення шлюбу
15. 5.2. Розірвання шлюбу в державних органах реєстрації актів цивільного стану
16. 5.3. Розірвання шлюбу в судовому порядку
17. 5.4. Юридичні наслідки розірвання шлюбу
18. 5.5. Режим окремого проживання подружжя
19. 6.1. Підстави і порядок визнання шлюбу недійсним
20. 6.2. Санація шлюбу
21. 6.3. Правові наслідки визнання шлюбу недійсним
22. 6.4. Права добросовісного з подружжя
23. 7.1. Поняття та загальна характеристика особистих правовідносин за участю подружжя
24. 7.2. Види особистих немайнових прав і обов'язків подружжя
25. 8.1. Поняття права власності подружжя
26. 8.2. Розвиток законодавства про право власності подружжя
27. 8.3. Право подружжя на спільне майно
28. 8.4. Роздільна власність подружжя
29. 8.5. Укладення подружжям угод щодо спільного і роздільного майна
30. 8.6. Поділ майна подружжя(частина 1,2)
31. 9.1. Поняття шлюбного контракту
32. 9.2. Укладення та зміст шлюбного договору (контракту)
33. 10.1. Аліментні зобов'язання подружжя
34. 10.2. Аліментні зобов'язання колишнього з подружжя
35. 10.3. Позбавлення одного з подружжя права на утримання
36. 10.4. Припинення права одного з подружжя на утримання
37. 11.1. Загальні правила визначення материнства і батьківства
38. 11.2. Визначення походження дитини від матері та батька, які перебувають у шлюбі між собою
39. 11.3. Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою
40. 11.4. Визнання батьківства за рішенням суду
41. 12.1. Порядок визначення прізвища, імені, по батькові та реєстрація громадянства дітей
42. 12.2. Права та обов'язки батьків по вихованню та розвитку дитини
43. 12.3. Вирішення спорів, пов'язаних з місцем проживання дітей
44. 12.4. Підстави та наслідки позбавлення батьківських прав
45. 12.5. Порядок поновлення в батьківських правах
46. 12.6. Відібрання дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав
47. 13.1. Суть майнових правовідносин у сім'ї
48. 13.2. Права батьків і дітей на майно
49. 13.3. Обов'язок батьків по утриманню неповнолітніх дітей
50. 13.4. Способи та розмір оплати аліментів на дітей
51. 13.5. Участь батьків у додаткових витратах на дитину
52. 13.6. Припинення права на аліменти
53. 13.7. Визначення заборгованості за аліментами та її стягнення
54. 13.8. Обов'язок батька, матері утримувати повнолітніх дітей
55. 13.9. Обов'язок повнолітніх дочки, сина утримувати батьків
56. 14.1. Поняття усиновлення
57. 14.2. Особи, які можуть бути усиновлені
58. 14.3. Особи, які можуть бути усиновлювачами
59. 14.4. Умови усиновлення та порядок його здійснення
60. 14.5. Таємниця усиновлення
61. 14.6. Недійсність усиновлення
62. 14.7. Скасування усиновлення
63. 14.8. Позбавлення усиновлювача батьківських прав
64. 15.1. Поняття і значення опіки та піклування в сімейному праві
65. 15.2. Встановлення опіки та піклування
66. 15.3. Права і обов'язки суб'єктів правовідносин з опіки та піклування
67. 15.4. Припинення опіки (піклування)
68. 15.5. Патронат над дітьми
69. 16.1. Особисті немайнові права і обов'язки інших членів сім'ї та родичів
70. 16.2. Майнові права і обов'язки діда, баби, брата, сестри, вітчима, мачухи, пасинка, падчерки
71. 16.3. Аліментні обов'язки фактичних вихователів і вихованців
72. 17.1. Правове регулювання сімейних відносин за участю іноземців та осіб без громадянства
73. 17.2. Застосування законів іноземних держав та міжнародних договорів

На попередню


Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate