Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Хіба ревуть воли, як ясла повні? / Панас Мирний

Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.



Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Економічний аналіз (конспект лекцій УДПСУ)


Тема 6. Аналіз виробництва та реалізації продукції, розрахунків з покупцями

6.1. Аналіз обсягу та асортименту продукції.

6.2. Аналіз структури продукції.

6.3. Аналіз якості виробленої продукції.

6.4. Аналіз ритмічності виробництва.

6.5. Аналіз реалізації продукції.

Література

1. Савицькая Г.В. Анализ хозяйственной деятельности предприятий : второе издание переработанное и дополненное – Мн.; ИП «Экоперспектива», 1997 – С. 182 – 203.

2. Деркач Д.И. Анализ производственно–хозяйственной деятельности промышленных предприятий: Учебное пособие для подготовки и повышения квалификации ст. бух. пром. Предприятий: издательство 2-е, дополненное и переработанное М.: Статистика, 1975 – С. 33-80.

3. Анализ хозяйственной деятельности: Учебник /И.А. Белобжецкий, В.А. Белобородова, М.Ф. Долчков и др./; Под редакцией В.А. Белобородовой, - 2-е изд., переработанное и дополненное – М.: Финансы и статистика, 1985 - С. 59-90.

4. Анализ финансово – хозяйственной деятельности предприятий и объединений: Учебник /Под редакцией В.И. Рыбина, - 3-е. изд., переработанное и дополненное – М.: Финансы и статистика, 1989– С. 33-181.

5. Анализ финансово – хозяйственной деятельности пред. (объединений): Учебник /Под редакцией В.А. Раевская. – 2-е. изд., перераб. и доп. – М.: Финансы и статистика, 1988 г. – С. 60-99.

6. Житна І.П., Нескреба А.М., Економ. аналіз господ. діяльності підприємств: Навч. посібник: Пер. з рос. – Вища школа, 1992 – С. 28-77.

7. Эконом. анализ хоз. деят. пред. и об.,: Учебник /Под редакцией С.Б. Барнгольц и Г.М. Тация. – 3-е. изд., прераб. и доп. – М.: Финансы и статистика, 1986. – С. 48-77.

8. Петров В.И. Анализ хоз. деятельности машиностроительного предприятия: Учебник для техникумов. – М.: Машиностроение, 1988 – С. 40-64.

9. Анализ хоз. деятел. в промышленности: Учебник / Л.А. Богдановская, Г.Г. Виногоров, О.Ф. Мигун и др.; Под общ. ред. В.И Стражева. – 2-е. изд., стереотип – Мн. Виш. шк., 1996. – С. 151-171.

6.1 Аналіз обсягу і асортименту продукції

Аналіз діяльності підприємства потрібно розпочинати з вивчення обсягу виробництва, бо від цього залежить розвиток економіки країни, задоволення потреб населення продукцією, яку випускає підприємство.

Від обсягу, складу, асортименту та якості випущеної продукції залежить і обсяг реалізованої продукції, її собівартість, прибутковість, рентабельність, оборотність оборотних коштів, платоспроможність та інші показники, що характеризують виробництво.

Основними завданнями аналізу обсягу виробництва та реалізації продукції є:

1. Оцінка виконання договорів минулого періоду з тим, щоб визначити розширення або пролангування яких договорів при наявних ресурсах може дати підприємству максимальну вигоду;

2. Оцінка виконання договорів за обсягом і ритмічністю поставок, якістю та комплектністю продукції. Визначаються розміри втрат у результаті несвоєчасного або неповного виконання згідно договорів, їх вплив на основні економічні показники діяльності підприємств: обсяг реалізації, прибуток, рентабельність та інше;

3. Виявлення внутрішніх і зовнішніх причин невиконання договірних зобов’язань. При виявленні зовнішніх причин, потрібно щоб винні (постачальники, транспортні чи інші організації) відшкодували суму спричиненого збитку за порушення строків та умов договорів;

4. Виявлення внутрішньогосподарських резервів збільшення виробництва і реалізації продукції;

5. Розроблення пропозицій по провадженню виявлених резервів.

Рис. 6.1.1. Об’єкти аналізу виробництва та реалізації продукції.

Для аналізу використовують такі джерела інформації:

Форма 1П – “Річний звіт підприємства по продукції”

Форма №6 – “Рентабельність окремих видів продукції”

Форма 5С – “Звіт про витрати на виробництво продукції, робіт, послуг”

Форма №22 – “Зведена таблиця основних показників, які комплексно характеризують господарську діяльність підприємств”.

Інші джерела:

а) накопичувальні відомості здавання готової продукції на склад;

б) оперативні плани – графіки;

в) реєстри бухгалтерського обліку (Ж/О №11, від 16);

г) інші.

Обсяг виробництва промислової продукції може вимірюватись у натуральних (м,т,шт…), умовно натуральних (пряжа в км., консерви в тис. шт. умовних банок), вартісних (валова товарна реалізована продукція – в оптових цінах) показниках.

Натуральні показники використовуються при аналізі обсягів виробництва за окремими видами однорідної продукції.

Умовно – натуральні – для узагальненої характеристики обсягів виробництва продукції.

Валова продукція – вартість усієї виробленої продукції, включаючи незавершене виробництво, виражається, як правило, у порівняльних цінах.

Товарна продукція – вартість виробленої продукції, але без залишків незавершеного виробництва і внутрішньогосподарського обороту. Виражається в оптових цінах звітного року. Якщо на підприємстві відсутні залишки незавершеного виробництва і внутрішньогосподарських оборотів, то ВП = ТП.

Реалізована продукція – відвантажена продукція, визначається у діючих цінах (оптових, договірних).

Між реалізованою і виготовленою продукцією існує зв’язок (рис. 6.1.2).

Рис. 6.1.2. Зв’язок між реалізованою та виготовленою продукцією підприємств

Аналіз обсягу виробництва починається з вивчення динаміки валової і товарної продукції, розрахунку базових і ланцюгових темпів росту та приросту (табл.6.1.1.).

Таблиця 6.1.1

Динаміка товарної продукції

Середньорічний темп росту (приросту) можна розрахувати за середньо геометричною або середньоарифметичною зваженою. Розрахуємо його за середньо геометричною:

Примітка Т не в %, а у коефіцієнтах (наприклад: Т2 = 99.2 : 100 = 0.992).

Висновок. За 3 роки обсяг виробництва товарної продукції збільшився на 4.4% (див. 1997 р. – базов. темп. приросту 104.4%-100% = 4.4%). Середньорічний темп приросту складає 2.2% (див. ). Далі аналізуємо виконання плану за звітний період(місяць, квартал, рік). Оцінка виконання плану за звітний період виконується згідно даних, наведеним у таблиці.

Аналіз виконання плану по випуску товарної продукції заводу “Маяк” за 1997рік

Основні групи факторів зміни обсягу продукції зображено на рис.6.1.3.

Рис. 6.1.3. Основні групи факторів зміни обсягу продукції

Рис. 6.1.4. Модель факторної системи обсягу продукції.

Для забезпечення більш повного задоволення потреб населення у продукції, необхідно, щоб підприємство виконало план не лише по загальному обсягу продукції, але й по асортименту (номенклатурі).

Особливо важливе значення має для підприємства виконання контрактів на поставку товарів для державних потреб. Це гарантує підприємству збут продукції, своєчасну її оплату, пільгу по податкам і т.п..

Номенклатура – це план випуску виробів у натуральних одиницях (загальносоюзний класифікатор промислової продукції, яка діє на території СНД).

Асортимент – перелік найменувань продукції із зазначенням її обсягу випуску по кожному виду чи обсяг, встановлений планом, або це сукупність виробів, що випускаються за різними властивостями і в різній кількості. Асортимент може бути повним і груповим.

План по номенклатурі виконано – це означає, що підприємство випустило всі назви виробу.

План по асортименту вважається виконаним, якщо він виконаний або перевиконаний за всіма без винятку видами продукції. Якщо хоча б по одному виробу план не виконано, то і в цілому план по асортименту не виконано.

Аналіз виконують шляхом порівняння фактичного і планового випуску продукції по виробу.

Оцінка виконання плану по асортименту може виконуватись:

а) за способом найменшого відсотку (%);

б) за питомою вагою окремих виробів, за якими не виконано план;

в) за середнім відсотком, який розраховується шляхом ділення загального фактичного випуску продукції в межах плану на загальний плановий випуск продукції.

Розглянемо це на прикладі (табл.6.1.3)

Таблиця 6.1.3

Виконання плану по асортименту

Примітка. Продукція, виготовлена позапланом або не передбачена планом, не зараховується у виконання плану по асортименту.

Якщо на підприємстві виготовляється продукція, не передбачена планом, то у виконання зараховується продукція лише в межах, тобто фактичний випуск, але не більше плану.

Способи оцінки виконання плану по асортименту: 1) за способом найменшого відсотку :

найменший відсоток виконання плану виробів “А” – 98.82% береться як виконання плану по асортименту; 2)за питомою вагою окремих виробів, за якими не виконано план:

(1ґ100)/3=33.3%;

1 – лише один виріб “А”, по якому не виконано план;

3 – усього виробів – 3 штуки

Виконання плану по асортименту (100-33.3)=66.7%;

3) за середнім відсотком :

Способи визначення суми недоданої продукції окремих видів виробів до загальної планової суми асортименту виробництва продукції, млн. грн.: з вироба “А” – 2000 /168000 – 170000/.

(2000/498000)ґ 100% = 0.40%. 1.За допомогою середнього відсотку асортименту можна знайти резерв випуску продукції = ((середній відсоток асортименту – 100%)ґразом за планом) / 100. 2.Усього зараховано у виконання плану за асортиментом – Разом за планом = Резерв випуску.

Ці два розрахунки дають резерв випуску продукції у цілому по підприємству. 3.У тому числі за видами продукції резерв складає:

-зарахування в межах плану по кожному виду продукції – план по кожному виду (у млн. грн.) = резерв випуску по кожному виду (у млн. грн.);

-або В % резерв випуску по кожному виду (млн. грн.) / разом плановий випуск.

На рис.6.1.5. зображено причини невиконання плану по асортименту.

Рис. 6.1.5. Причини невиконання плану по асортименту

6.2. Аналіз структури продукції

Структура продукції – відношення питомої ваги окремих видів виробів до загального їх випуску (який приймається за 100%).

Виконати по структурі – означає зберегти у фактичному випуску продукції заплановане співвідношення окремих їх видів.

Зміна структури виробництва впливає на обсяг випуску у вартісній оцінці, матеріалоємність, собівартість продукції, прибуток, рентабельність. Наприклад, якщо збільшується питома вага більш дорогої продукції, то обсяг її виробництва у вартісному вираженні зростає і навпаки.

Розрахунок впливу структури виробництва на рівень перерахованих вище показників можна відобразити в табл. 6.2.1.

Таблиця 6.2.1

Аналіз випуску продукції за структурою

Коефіцієнт виконання плану по ТП =(загальна ТП факт / загальну ТП план) = ?8 / ?6 = 46500 / 43000 = 1.0813953

Висновки: у цілому по підприємству план виробництва продукції складає – 108.14% ((46500/43000)ґ100), в тому числі у виконання плану за структурою зараховують 41791 млн. грн., що становить (41791(грн.11) / 43000 (грн.6))ґ100 = 97.19 %

Невиконання плану за структурою відбулося внаслідок невиконання плану по продукції “С” на 4709 млн. грн. або на 10.95 % (4709*100)/43000.

Перевірка 97.19 + 10.95 = 108.14, це свідчить про правильність розрахунків.

У випуску інших видів продукції відбулися структурні зрушення в напрямку збільшення виробництва в цілому на 4700 млн. грн. (46500-41791).

Причинами невиконання плану по структурі можуть бути:

1) невиконання плану матеріально – технічного забезпечення;

2) виробничі неполадки;

3) прагнення підприємства замінити випуск працемісткої продукції, менш працемісткою, але прибутковою.

6.3. Аналіз якості виготовленої продукції

Якість — це здатність продукції задовольнити потреби споживача відповідно до її призначення. Показники оцінки якості продукції зображені схемою (рис.6.3.1. )

Рис. 6.3.1. Показники оцінки якості продукції

Загальні показники - характеризують якість усієї продукції незалежно від її виду і призначення.

Індивідуальні показники - характеризують одну з її властивостей. Показники якості продукції впливають на обсяг продукції. Так, наприклад, питома вага продукції вищої категорії якості впливає на збільшення обсягу продукції за рахунок перевищення ціни. Коефіцієнт сортності — на зменшення або зростання суми знижок з ціни. Процент браку на зменшення обсягу, на вартість забракованої продукції за місяць.

Завданням аналізу якості продукції є:

1) вивчення динаміки всіх показників якості продукції, виконання плану по їх рівню, причини їх змін, оцінка виконання плану за рівнем якості продукції;

2) визначення впливу якості продукції на вартісні показники діяльності підприємства: випуск товарної продукції (DТП);

виручка від реалізації (DВ); прибуток (DП).

Для узагальненої оцінки виконання плану по якості використовують різні методи:

- бальний метод;

- середній коефіцієнт сортності;

- середньозважені ціни в порівняльних умовах.

Суть бального методу оцінки полягає у визначені середньозваженого балу якості продукції; шляхом порівняння фактичного та планового його рівня знаходять відсоток виконання плану по якості.

При цьому користуються бальною оцінкою, яка використовується іноді при атестації продукції. Наприклад, у верстато-будівельній промисловості виробам вищої категорії присвоюють 5 балів, першої категорії 4 бали, а неатестованої — 0 балів.

При виведенні середнього балу береться до уваги лише атестована по вищій і першій категорії частина виготовленої продукції.

Вихідні дані для аналізу якості продукції за бальним методом зображено в табл.6.3.1.

Таблиця 6.3.1

Вихідні дані для аналізу якості продукції за бальним методом

У легкій, харчовій і інших галузях для характеристики якості продукції використовують такі показники:

- питома вага кожного сорту в загальному об’ємі випущеної продукції;

- середній коефіцієнт сортності;

- середньозважена ціна.

Підвищення сортності продукції проти плану означає покращення її якості. Випуск продукції понижених сортів більших розмірів, ніж це передбачено планом при інших різних умовах, знижує виконання плану випуску продукції у вартісних показниках і погіршує результати діяльності підприємства.

Методику аналізу розглянемо на наступному прикладі (таблиця 6.3.2.)

Таблиця 6.3.2.

Аналіз якості продукції за допомогою середнього коефіцієнта сортності

Якість продукції сорту I сорту підвищилася на 0.9% (60.9 – 60), якість продукції ІІ сорту знизилась на 0.1% (39.1 – 40). Отже, вцілому якість продукції покращилась за звітний період.

Середній коефіцієнт сортності можна визначити 2 способами:

1) відношення кількості продукції І сорту до загальної кількості;

2) відношення вартості всієї продукції до можливої вартості продукції І сорту. (табл. 6.3.2.)

Ксорт. = ?(Viґ Ö³) / (Vзаг.ґЦІсорту) ґ (?ТП / (?обяг випуску продукції ґ ціна вищого сорту))

Ксорт. план. = 1920/ (100ґ20) = 1920 / 2000 = 0.96

Ксорт. факт. = 2210 / (115ґ20) = 2210 / 2300 = 0.9609

Виконання плану по якості = 0.9609 / 0.96ґ100 = 100.9%

Середній коефіцієнт сортності збільшився на 100 – 100.09%= = 0.009%

Середньозважена ціна = ?ТП / ?обсязі випуску продукції

Середньозважена ціна за планом = 1920 / 100 = 19.2

Середньозважена ціна за фактом = 2210 / 115 = 19.217, що по відношенню до плану становить 19.217 / 19.2 ґ100 = 100.09

При аналізі якості продукції важливо визначити як впливає сортність на виконання плану обсягу виробництва продукції. Для цього визначаємо середню ціну (середньозважену):

планова = 1920 / 100 = 19.2; фактична = 2210 / 115 = 19.217

1 – й спосіб розрахунку.

Вартість фактично випущеної продукції, млн. грн.:

за плановими цінами - 19.2ґ115 (Vзаг.фак.) = 2208

за фактичними цінами – 19.217ґ115 = 2209.95

Зростання обсягу виготовленої продукції – 2209.95 - 2208 = 1.95

ІІ – й спосіб розрахунку.

Підвищення середньої ціни внаслідок підвищення сортності:

19.217 – 19.2 = 0.017

Зростання обсягу продукції внаслідок підвищення сортності:

0.017 ґ 115 = 1.95 млн.грн.

Зростання обсягу продукції внаслідок підвищення сортності:

0.017 ґ 115 = 1.95 млн. грн.

Чим ближче Ксорт. до 1, тим вища сортність, тим краща якість. Якщо Ксорт. = 1, то це означає, що вся продукція першого сорту.

Прямим показником якості продукції є брак. Зниження браку на виробництві – одна з умов використання внутрішніх резервів збільшення обсягів виробництва.

Існує брак зовнішній і внутрішній (виправний і невиправний). При аналізі використовуємо акти про брак, доповідні записки, форму №1 – С. Брак підвищує собівартість продукції, знижує обсяг продукції, прибуток і рентабельність.

При аналізі браку у виробництві визначають рівень браку – відношення вартості браку до виробничої собівартості товарної продукції (табл.6.3.3.)

Таблиця 6.3.3.

Аналіз рівня браку

Отже, рівень браку знизився, якість продукції підвищилася.

Визначення кількості недовиготовленої продукції за рахунок браку у виробництві, здійснюється шляхом фактичного рівню браку множимо на ТП факт. і цей результат ділимо на 100, тобто недодано продукції на суму 66.3 тис. грн. (3%ґ2210)/100

Основними причинами браку є:

1) халатність працівників;

2) недостатня кваліфікація робітників;

3) дефекти в обладнанні;

4) низька якість інструментів;

5) порушення технологічного процесу;

6) помилки в технічній документації;

7) низька трудова дисципліна.

Визначити кількість недовиготовленої продукції за рахунок браку можна також за фактичним рівним рентабельності, який визначається за формулою:

Р = (ТП – С) / С ґ 100, де

Р – рентабельність;

ТП – товарна продукція;

С – собівартість;

Р = (2210 – 1500) / 1500 ґ 100 =47.33%

Витрати товарної продукції = витрати від браку (факт.) ґ на фактичний рівень рентабельності в коефіцієнтах = 45 ґ (47.33 + 100) / 100 =45 ґ 1.4733 = 66.3

6.4. Аналіз ритмічності виробництва

Ритмічність - рівномірний випуск продукції у відповідності із графіком в обсязі та асортименті, які передбачені планом.

Рівномірний випуск не означає виробництво продукції в однаковій кількості. Неритмічна робота безпосередньо впливає на обсяг реалізації продукції, бо продукцію, яка виготовлена наприкінці періоду важко реалізувати в цьому ж періоді. Неритмічна робота є однією з причин невиконання плану. Якщо робота неритмічна, то це означає недовикористання робочої сили і виробничих потужностей, погіршення якості продукції. Все це призводить до підвищення собівартості продукції, зменшення суми прибутку, погіршення фінансового стану підприємства.

Для аналізу ритмічності використовують дані оперативно – технічного обліку, відомості або журнали випуску окремих видів продукції, оперативну звітність.

Для оцінки виконання плану по ритмічності використовують прямі і непрямі показники (рис 6.4.1.).

Рис. 6.4.1. Показники ритмічності виконання плану та їх розрахунок

Примітка

ВПплі – плановий випуск продукції за і-і періоди;

ВПні – недовиконання плану по випуску продукції у і-у періоді;

- квадратичне відхилення від середньодекадного завдання;

п – число підсумовуючих планових завдань;

- середньодекадне завдання по плану.

Коефіцієнт ритмічності – відхилення обсягу продукції, яка зарахована у виконання плану (фактичний обсяг, але не більше запланованого) до планового випуску продукції.

Коефіцієнт варіації – відношення середньоквадратичного відхилення від планового завдання за добу (декаду місяць, квартал) до середньодобового (середньодекадного, середньомісячного, середньоквартального) планового випуску продукції.

Коефіцієнт аритмічності – позитивні і негативні відхилення у випуску продукції від плану.

Методика розрахунку основних показників наведено в табл. 6.4.1.

Таблиця 6.4.1.

Ритмічність випуску продукції по декадам

За рахунок понаднормових робіт випущено продукції в ІІІ декаді на 200 млн. грн.

Чим ближче Крит. до 1, тим ритмічніше працює підприємство.

Êâ=0.24 Це означає, що випуск продукції за декадами відхиляється від графіку в середньому на 24%.

Чим менше часу неритмічно працювало підприємство, тим вище коеф. аритмічність.

В процесі аналізу необхідно підрахувати кількість недовипущеної (втраченої) продукції у зв’язку з неритмічною роботою. Для цього:

1) визначаємо обсяг випущеної продукції за ІІІ декаду (за виключенням позаурочних робіт) 1100 – 200 = 900;

2) визначаємо кількість продукції, яку підприємство мало б виготовити при ритмічній роботі за місяць 900 ґ 3 = 2700;

3) визначаємо кількість втраченої продукції через неритмічну роботу: 2700- 2200 = 500 (млн.грн.).

Якби підприємство в І і ІІ декаді працювало, так як і в ІІІ декаді, то воно мало б без використання позаурочного часу виготовлення продукції на 500 млн.грн.

Причини неритмічної роботи:

1. Несвоєчасне постачання сировини, матеріалів, палива, енергоресурсів з вини постачальника;

2. Низький рівень організації, технології та матеріально – технічного забезпечення виробництва:

а) простої устаткування понад план;

б) незадовільна якість продукції;

в) недостача робочої сили, у т.ч. кваліфікованих кадрів;

г) незадовільна робота обладнання.

6.5. Аналіз реалізації продукції

У процесі аналізу необхідно вивчати зміни не лише в обсязі виробництва товарної продукції, але і в обсязі реалізації, бо від цього залежать фінансові результати підприємства, його фінансовий стан, платоспроможність і т.п.

Аналіз реалізації продукції проводиться щомісяця, щокварталу, кожне півріччя, щороку. У процесі його фактичні данні порівнюють з плановими, за попередні періоди, розраховують процент виконання плану, абсолютне відхилення від плану, темпи росту і приросту за проміжок часу, що аналізується, абсолютне значення однопроцентного приросту.

Станом на 1.09.98 р. реалізована продукція - це відвантажена продукція. Фактори, які впливають на обсяг реалізації, наведено на рис. 6.1.5.

Рис. 6.5.1. Структурно-логічна модель факторної системи обсягу реалізації продукції

Рис. 6.5.2. Зв’язок між реалізованою і виготовленою продукцією

З рис. 6.5.2. видно, що ГПп + ТП = РП + ГПк. Звідси РП = ГПп+ТП-ГПк.

Щоб знайти резерви збільшення обсягу реалізації, потрібно:

а) проаналізувати, чи виконується план виробництва товарної продукції;

б) порівняти залишки готової продукції на початок та кінець року з нормативом і виявлений нормативний залишок потрібно реалізувати.

Для цього складемо баланс товарної продукції (табл. 6.5.1.).

Таблиця 6.5.1.

Аналіз факторів зміни обсягу реалізації продукції

З табл.6.5.1. видно, що план по реалізації продукції перевиконано на ((24300 : 22100)ґ100 = 109.95) 9.95% за рахунок збільшення ТП і запасів готової продукції на складі.

Тепер проаналізуємо, як на результат виконання плану обсягу реалізації продукції впливають три фактори:

-обсяг випуску товарної продукції;

-запаси ГП на складі на початок року;

-запаси ГП на складі на кінець року.

1. За рахунок обсягу випуску ТП на 22000 млн. грн. обсяг реалізації збільшився на 9.050% (24000 – 22000) : 22100ґ100 = +9.050.

2. На початок року на складі спостерігалося зростання ТП на 100 млн. грн. (1200 – 1100), цей зріст призвів до збільшення у реалізації продукції на 0.45% (100 : 22100) ґ100 = +0.45.

3. Зниження даного запасу на кінець року на 100 млн. грн. (900 –1000) призвело до збільшення реалізації на 0.45% (100 :22100)ґ100 = +0.45.

Баланс факторів дає процент перевиконання плану по РП: (9.050 + 0.45 + 0.45) = 9.95, що підтверджує правильність розрахунку.

Аналіз реалізації продукції тісно пов’язаний з аналізом виконання договірних зобов’язань по поставках продукції. Виконання плану за договорами призводить до зменшення прибутку, виручки, виплати штрафних санкцій. Крім того, в умовах ринку підприємство може втратити ринки збуту продукції, що спричинить спад виробництва.

У виконання плану зараховується фактично реалізована продукція в межах запланованої суми лише за умови, що план поставок виконаний за всіма без винятку споживачами і продукцію поставлено у відповідні строки, відповідного асортименту та якості.

У процесі аналізу необхідно визначити виконання плану поставок за місяць із зростаючим підсумком у цілому по підприємству, у розрізі окремих споживачів і видів продукції, з’ясовуються причини недовиконання плану і дається оцінка діяльності по виконанню договірних зобов’язань.

Щоб строки % виконання договірних зобов’язань, потрібно від планової суми відняти вартість недопоставленої продукції і отриманий результат поділити на план поставок(РПпл):

.

Наведений розрахунок (табл6.5.2.) показує, що за звітний місяць недопоставлено продукції за договорами на суму 200 млн. грн. або 5% (100-95).

Таблиця 6.5.2.

Аналіз виконання договірних зобов’язань по реалізації продукції за жовтень місяць

.

Наступний етап аналізу – вивчення факторів впливу на випуск товарної продукції, а, отже, і на обсяг реалізації. Основні групи факторів зміни обсягу продукції зображено на рис.6.5.3.

Рис. 6.5.3. Основні групи факторів зміни обсягу продукції

Книга: Економічний аналіз (конспект лекцій УДПСУ)

ЗМІСТ

1. Економічний аналіз (конспект лекцій УДПСУ)
2. Тема 1. Предмет, метод та види економічного аналізу
3. Тема 2. Організація аналізу та його інформаційне забезпечення
4. Тема 3. Аналіз використання матеріальних ресурсів
5. Тема 4. Аналіз стану та використання основних фондів, їх впливу на обсяг продукції
6. Тема 5. Аналіз ефективності використання трудових ресурсів підприємства і витрат на оплату праці
7. Тема 6. Аналіз виробництва та реалізації продукції, розрахунків з покупцями
8. Тема 7. Аналіз витрат і собівартості промислової продукції
9. Тема 8. Аналіз фінансових результатів діяльності підприємства розподілу прибутку, формування та використання фондів підприємства.

На попередню


Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate