Додати в закладки
Переклад Translate
Вхід в УЧАН Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами. |
|
Скачати одним файлом. Книга: Фінанси домогосподарств провідних країн світу: Навчальний посібник / М.І. Карлін, І.О. Цимбалюк – Луцьк: Вежа-Друк, 2014. – 172 с.
РОЗДІЛ 14. ФІНАНСИ ДОМОГОСПОДАРСТВ САУДІВСЬКОЇ АРАВІЇ
14.1. Загальні умови функціонування фінансів домогосподарств країни
Десятиліття модернізації дали результати – підвищився рівень життя корінних саудитів. Чисельність населення зросла в 1975-2008 рр. з 7,3 до 28 млн. осіб, частка міського населення збільшилася з 58,3 до 81 %, тривалість життя зросла з 54 до 72 років. ВВП на душу населення в 2006 р. за паритетом купівельної спроможності склав 22 тис. дол.
В Саудівській Аравії існують специфічні умови отримання позик для домогосподарств, а також можливості розміщення ними коштів на депозит. В Саудівській Аравії домінують принципи ісламського банкінгу, згідно якого банківська діяльність здійснюється відповідно до законів шаріату, які не дозволяють видавати гроші під відсотки. Це означає, що банк повинен видати позичальнику кошти таким чином, щоб не нараховувати відсотки. Разом з тим, оформлюючи депозит, вкладник не знає, які відсотки банк йому виплатить. Про особливості ісламського банкінгу можна довідатися на прикладі купівлі житла в кредит. Банк купляє житло, а потім перепродує його позичальнику в розстрочку. Досить часто кредитор у таких випадках не знайомить позичальника з комісійними, а пропонує йому графік погашення позики, вартість якої вища, ніж вартість житла.
Проблемою для домогосподарств є значне безробіття серед молодих корінних саудівців при великій кількості іноземних працівників в Саудівській Аравії. В 2007 р. в країні їх кількість склала 6,4 млн.
Уряд і державні компанії стимулюють наймання робочої сили з мусульманських країн, насамперед з Єгипту, Ємену, Пакистану, Бангладеш, Філіппін.
Саудівське трудове законодавство забороняє діяльність профспілок, страйки та колективні договори. Разом з тим, недавно уряд у рамках «демократизації» режиму повідомив, що він дозволив великим компаніям, які нараховують більше ста співробітників, організовувати «робочі комітети».
Середня зарплата в країні дуже залежить від національної приналежності працівників. Корінні саудівці заробляють до 7000 ріалів, а середня зарплата іноземних працівників складає біля 1900.
В 2001 р. рівень безробіття серед корінних саудівців склав 8,34 %, а в 2007 р. він зріс до 11 %. Більшість з них – це особи з вищою освітою. Причинами цього стали не тільки диспропорції економічного розвитку, а й соціальні причини.
За десятиріччя модернізації в країні виріс новий середній клас, який звик до комфортабельних умов життя і високого рівня споживання.
Молоді саудівці не йдуть вчитися на технічні спеціальності, не бажають працювати на промислових підприємствах робітниками та техніками, а хочуть працювати в сфері управління чи в гуманітарних науках.
Сьогодні 60 % випускників саудівських коледжів – жінки, але працевлаштована менш як третина з них. Навчання в університетах та коледжах для жінок та чоловіків проводиться окремо.
У багатьох галузях економіки країни працюють іноземні працівники, які складають біля 44 % робочої сили та 27 % населення Саудівської Аравії. Іноземний працівник коштує дешевше, тому в приватному секторі частка іноземців перевищує 87 % зайнятих. За різними підрахунками, з 2005 року іноземні працівники щороку вивозять з країни у формі зарплати від 17 до 20 млрд. дол. США.
Значні кошти домогосподарства витрачають на прислугу, так як жінка не може виконувати ряд робіт. Так, оскільки жінка сама не має права сісти за кермо, у Саудівській Аравії зазвичай наймають для цього закордонного водія, якого вважають членом родини. Проблемою є те, що зарплата водія (300-400 доларів ) становить одну третину доходів середньої сім’ї. Тому все більше саудівських жінок виступають проти подібної дискримінації. До руху долучилася й принцеса Аміра, четверта дружина одного з найбагатших бізнесменів світу принца Валіда бен Талала, яка здобула західну освіту. При тому, що водійські права (зрозуміло, отримані за кордоном), мають 45 тисяч саудійок, 40 % автомобілів у королівстві купують жінки. У той самий час зараз у країні близько 1,2 млн. іммігрантів працюють у них водіями. Оплата їхніх послуг деколи обходиться саудійкам у 90 % зарплати. По суті, це означає, що нинішнім станом справ незадоволена половина населення країни.
У плані рівноправності статей Саудівська Аравія давно відстала від решти світу. В країні жінці за злочини все ще відрубують голову, за неслухняність січуть різками, кожен її крок контролюють чоловіки. У певній мірі це зв’язано з угодою, яку в 18-му столітті уклали Мухаммад ібн Сауд, прямий предок нинішнього короля, і Мухаммад ібн Абдул Ваххаб, що дав своє ім’я радикальній течії ісламу. Згідно неї саудити здійснюють політичний контроль над країною, а нащадки Ваххаба – суспільний і релігійний.
Саудівські жінки отримали паспорти тільки після 11 вересня 2011 року. З 2008 року їм було дозволено працювати, але тільки 15 % жінок працевлаштовано. Тільки в кінці червня 2012 р. жінкам у Саудівській Аравії вперше дозволили взяти участь в Олімпійських іграх в Лондоні. Жінки також зможуть брати участь у муніципальних виборах, запланованих на 2015 рік.
В серпні 2012 р. влада Саудівської Аравії оголосила, що побудує перше промислове місто, розраховане на ділових жінок. Плани зі створення такого міста вже схвалені міністром у справах муніціпалітетів і сільського господарства країни. Нове місто буде розташоване на території міста Ель-Хуфух, що на Сході Саудівської Аравії. У місті будуть, зокрема, розташовані виробництва, якими володіють жінки, а також фабрики, що випускають продукцію для жінок і на яких зайняті переважно жінки (фармацевтика, легка і харчова промисловість). Обсяг інвестицій та передбачувані терміни будівництва міста для ділових жінок країни поки не називаються. Однак представники Управління промисловими містами і технологічними зонами вже працюють над планом по спорудженню другого такого містечка, а всього їх буде чотири. Вартість кожного з них складатиме біля 130 млн. дол. США.
В останні роки зростає невдоволення населення нерівністю в розподілі доходів в країні. Численна королівська родина (з яких 7 тисяч князів) трактує країну як свою вотчину. Кожен отримує щомісячне (від сотні до кількох сотень тисяч доларів залежно від споріднення) державне утримання і успадковує всі керівні посади. Хоча в Саудівській Аравії нараховується 120 тисяч мільйонерів, однак більша частина населення живе небагато, а кожний третій в країні є безробітним.
Стрімкий ріст населення (до 1,5 млн. в рік) може призвести до ускладнень у забезпеченні наявного рівня життя у майбутньому.
14.2. Особливості оподаткування домогосподарств в країні
За складністю оподаткування Саудівська Аравія займає сьоме місце в світі, входячи в десятку країн з найлегшим оподаткуванням. За даними експертів, громадяни Саудівської Аравії на виплату податків витрачають в рік не більше 79 годин.
Початок податковому законодавству в королівстві було покладено Указом № 3321 від 3.11.1950 р. З цього часу в країні був введений податок на прибуток.
На початку 1951 р. в Саудівській Аравії був введений такий ісламський податок як закят. Він став братися як з саудівських фізичних та юридичних осіб, так і з громадян інших країн – членів Ради співробітництва арабських країн Перської затоки (РСАКПЗ) та з належних їм комерційних структур, зареєстрованих на території королівства.
Податок на доходи приватних осіб також береться за прогресивною шкалою за ставкою від 5 % (при доходах до 16 тис. ріалів в рік) до 30 % (при доходах більше 66 тис. ріалів в рік).
На відміну від більшості країн, з негромадян Саудівської Аравії прибутковий податок не береться. Ще один податок – закят – податок на майно на користь бідних мусульман, береться з власників великої власності за ставкою в 2,5 %.
В Саудівській Аравії не збираються ніякі місцеві, регіональні чи комерційні податки.
Податок на додану вартість, податок на нерухомість, податок на подарунки в країні відсутні. Всі ціни, які вказані на цінниках, є кінцевими.
1.Які основні доходи домогосподарств в Саудівській Аравії ?
2.Які основні видатки домогосподарств в Саудівській Аравії ?
3.Які податкові пільги мають домогосподарства в Саудівській Аравії ?
4.Що представляє собою такий мусульманський податок як закят, яким оподатковуються доходи домогосподарств в Саудівській Аравії ?
ЗМІСТ
На попередню
|