Додати в закладки
Переклад Translate
Вхід в УЧАН Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами. |
|
Скачати одним файлом. Книга: Фінанси домогосподарств провідних країн світу: Навчальний посібник / М.І. Карлін, І.О. Цимбалюк – Луцьк: Вежа-Друк, 2014. – 172 с.
РОЗДІЛ 18. ФІНАНСИ ДОМОГОСПОДАРСТВ АВСТРАЛІЇ
18.1. Загальні основи функціонування фінансів домогосподарств країни
Успіхи Австралії, що були досягнуті в основному в останні десятиліття, вражають. Їй належить 14-е місце в світі за розміром ВВП на душу населення. Згідно з даними журналу “Економіст”, в 2004 р. за коефіцієнтом якості життя (рівень заробітної плати, масштаби і якість навчання, стан охорони здоров’я та ін.) вона займала 6-е місце в світі – після Ірландії, Швейцарії, Норвегії, Люксембургу і Швеції.
По кількості комп’ютерів на 1000 чоловік населення (580) Австралія займає друге місце в світі після США.
Країна з успіхом отримує різні вигоди з тієї обставини, що її експорт має переважно сировинну направленість. Приклад Австралії показує: сировинна направленість експорту абсолютно не є чимось шкідливим для країни, а, навпаки, при вмілому використанні сировинних ресурсів може бути сприятливою основою для успішного розвитку економіки в цілому в досягненні високого життєвого рівня населення.
Як і в більшості західних країн, на загальній економічній ситуації в Австралії помітно позначається рівень споживання домашніх господарств. В 2005/2006 фінансовому році він зріс на 3,25% проти 4% в 2004/2005 р. і був значно нижчим, ніж у попередні роки. За попереднє десятиліття споживання домашніх господарств неухильно збільшувалося, що було наслідком росту зайнятості і реальної зарплати. Але справа не тільки в цьому. Іншою важливою причиною росту споживання стало більш швидке збагачення значної частини населення. В 1990-ті роки цей процес проявлявся у вигляді збільшення вартості акціонерного капіталу, хоча в останній час ще більш важливішим фактором став ріст цін на оренду житла. Саме ріст багатства населення у вирішальній мірі впливав на збільшення споживання. “Споживацький бум” в середовищі несподівано збагатілого “середнього класу” призвів до зниження заощаджень населення. Крім того, багато хто вважав, що в умовах стабільної і процвітаючої економіки недоцільно відкладати гроші “на чорний день” – такі настрої також стимулювали зменшення заощаджень населення. Тим не менше, в 2005/2006 фінансовому році ейфорія все ж минула і, як наслідок, почало спостерігатися невелике збільшення заощаджень. Є ознаки того, що цей процес почався.
Інвестиції в житлове будівництво, після дуже великого росту у попередні три роки, в 2005/2006 р. знизились приблизно на 2%. Це зниження почалось вже в другій половині 2004 р., що витікало із зменшення кількості звертань за дозволом на будівництво нових будинків, і ця тенденція протягом деякого часу збережеться.
Житлове будівництво тривалий час вважалося однією із “найспокійніших” галузей австралійської економіки. Спостерігалось, щоправда, деяке зниження активності в житловому секторі. У більшій частині країни ціни на житло або стабілізувались, або незначно знизились. В 2004/2005 фінансовому році дехто пророкував різке падіння цін на житло, але воно не відбулося. Однак рентні доходи на інвестиції в цій галузі дуже низькі, а це наводило на думку про те, що ціни на житло можуть продовжувати падати (що й сталося в 2008 р.).
Виключно велику, може навіть й вирішальну роль у підйомі економіки Австралії і добробуту населення відіграють її тісні економічні зв’язки з зовнішнім світом. Ці стосунки охоплюють взаємну торгівлю і інвестиції, різноманітні послуги, включаючи туризм, освіту в австралійських університетах і коледжах, а також інші форми співпраці.
Кожний п’ятий із зайнятих працює в сфері експортного виробництва або обслуговуванні самого експорту. Річна заробітна плата персоналу компаній, які займаються експортом, перевищує середню по країні на 17,4 тис. дол.
Криза 2008-2009 років негативно позначилась на доходах домогосподарств, підвищивши насамперед кредитні ставки.
Ціна на нерухомість в серпні 2008 р. знизилася до п’ятирічного мінімуму при підвищенні вартості кредиту до десятирічного максимуму, сповільнилися темпи економічного зростання, прокотилася хвиля дефолтів – це ті чинники, комбінація яких спричинила обвал цін на австралійському ринку житла.
Про те, що ціна на нерухомість на зеленому континенті є одними із найбільш завищених у світі, МВФ попереджав ще в квітні 2008 р. А Джерард Мінак, головний економіст сіднейського відділення Morgan Stanley передбачив їхнє зниження до 2010 року на 30%. Збуватися цей прогноз почав в 2008 р., коли ціни на житло скоротилися вперше з часів Великої депресії. Причому так різко, що Джон Едварс, провідний спеціаліст Residex (сіднейської компанії, яка ось уже 20 років відслідковує ціни на австралійську нерухомість), запанікував та відчув себе відкинутим аж у 1865 рік. Про що він особисто заявив в інтерв’ю Bloomberg News.
За даними компанії, ціни на нерухомість в 2008 р. у восьми найбільших австралійських містах впали на 0,6-2,2 %.
З 1999 року іпотечна заборгованість в Австралії, за оцінками АМР Capital Investor, подвоїлася й сягнула в 2008 р. 160% доходу, що перевищує аналогічні показники для США та Великобританії.
Для зменшення впливу кризи 2008-2009 років уряд Австралії надав невідкладну допомогу домогосподарствам. Мільйони австралійців отримали зниження податків з 1-го липня 2008 р., з часу прийняття комплексу заходів податкової політики урядом “Rudd” на суму 46,7 млрд. австралійських доларів. Звільнення від сплати податку стосується в першу чергу мало і середньозабезпечених громадян - працівників, які заробляють 40,000 австрал. дол. в рік.
Зниження податків є частиною пакету підтримки для працюючих сімей уряду “Rudd” на суму 55 млрд. австрал. Дол. Пакет, крім того, включає допомогу служби піклування про дітей і додаткові витрати на освіту, починаючи з 1-го липня 2008 р. Цей комплекс заходів буде означати, що типова молода сім’я з двома дітьми отримає 52 австрал. дол. на тиждень, або 2,700 австрал. дол. в рік, що перевищує суму заробітку забезпечених сімей.
Податкові скорочення, які почались з 1-го липня 2008 р., дозволили австралійцям заробити до 14,000 австрал. дол. в 2008-2009 рр., без податкового зобов’язання (від 11 000 австрал. дол. в 2007-2008 рр.), надаючи реальні пільги працівникам, які зайняті неповний робочий день.
18.2. Особливості оподаткування домогосподарств в Австралії
Прибутковий податок з фізичних осіб.
При сплаті прибуткового податку встановлюється неоподаткований мінімум доходів громадян у розмірі 6 тис. австрал. дол. А далі діє прогресивна шкала оподаткування. Для доходу від 6 тис. до 20 тис. австрал. дол. ставка податку становить 17%; з доходів від 20 тис. до 50 тис. австрал. дол. податок стягується у розмірі 30%; з доходів від 50 тис. до 60 тис. австрал. дол. – 42%, з доходів понад 60 тис. австрал. дол. – 47%. Зараз близько 80% населення держави сплачує прибутковий податок за середньою ставкою – 30%.
Внески на соціальні програми
Крім зниження податкового тиску, в Австралії запроваджуються різні соціальні програми. Так, підвищено на 4% розмір пенсій та допомоги з гарантованим перевищенням на 2% над будь-яким рівнем інфляції, постійно збільшується допомога на виховання дітей. Сім’ї, які мають тільки одне джерело одержання доходів, фактично не сплачують податок з доходів до 13 тис. австрал. дол. Особливістю стягнення цього податку є те, що пенсії входять до складу сукупного річного доходу фізичних осіб.
Види непрямих податків
У країні проводиться реформування непрямих податкових платежів. Замість існуючого раніше податку з продажу введено податок на товари та послуги з єдиною ставкою 10%. За економічною суттю він аналогічний податку на додану вартість. Ним не оподатковуються товари та вироби, які експортуються з країни, продовольчі товари, медичні препарати, послуги зі здобування початкової та середньої освіти, медичні послуги, благодійна діяльність, а також діяльність релігійних організацій.
До непрямих податків належать також мито та акцизи. Останні встановлюються на алкогольні напої, тютюнові вироби, дизельне паливо тощо.
1. Які основні доходи домогосподарств в Австралії?
2. Які основні видатки домогосподарств в Австралії ?
3. Які податкові пільги мають домогосподарства в Австралії?
4. Які страхові внески сплачують члени домогосподарств в Австралії ?
ЗМІСТ
На попередню
|