Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Не втрачай голову! Раптом життя захоче вас по ній ще погладити? / Єжи ЛЄЦ

Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.



Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Едгар Берроуз. ТАРЗАН. І


Саме тоді молодий англійський лорд знайшов у хатині заховану в глибині однієї із шухляд металеву скриньку. Ключ був у замку, і після недовгого обстеження Тарзану вдалося успішно відкрити цей сховок.

У ньому він знайшов збляклу фотографію молодого чоловіка, окрім того, обсипаний діамантами золотий медальйон на короткому золотому ланцюжку, кілька листів і маленьку книжку.

Тарзан розглянув усе це дуже уважно.

Йому найбільше сподобалася фотографія, бо очі молодої людини посміхалися, а обличчя було відкрите і приємне. Він, звичайно, і гадки не мав, що це його батько.

Медальйон теж сподобався йому. Тарзан негайно повісив його собі на шию, як прикрасу, що їх він бачив у чорних людей. Сяйливі камінці дивно блищали на його гладенькій смаглявій шкірі.

Змісту листів він так і не зміг розібрати, бо майже зовсім не знав рукописних букв; він поклав їх назад у скриньку разом з фотографією і звернув свою увагу на книжку.

Вона була майже вся списана тонким почерком, і хоча всі маленькі комашки були йому знайомі, але їхні сполучення здавалися йому дивними і зовсім незрозумілими. Тарзан давно вже навчився користуватися словником і хотів застосувати його; але, на жаль, словник виявився тут зайвим. В усій книжці він не знайшов жодного зрозумілого йому слова і сховав її назад у металеву скриньку, відклавши розгадку цих таємниць на подальші часи.

Бідолашний маленький мавпячий знайда! Якби-тільки він знав, що ця маленька книжечка містила у своїх міцних палітурках з тюленячої шкіри ключ до його походження і відповідь на всю загадку його дивного життя! Це був щоденник Джона” Клейтона, лорда Грейстока, написаний французькою мовою.

Тарзан поставив скриньку в шафу, але відтепер вже не забував милого і мужнього обличчя свого батька, і затаїв у душі твердий намір розгадати таємницю дивних слів, написаних у маленькій чорній книжці.

Але зараз перед ним стояло важливе і невідкладне завдання. Весь запас його стріл скінчився, і йому, треба було відновити цей запас, зробивши набіг на селище чорних людей.

Він рушив у дорогу наступного дня на світанні і ще до полудня був у селищі чорношкірих. Він сховався на тому самому великому дереві і, як минулого разу, перед очима постала знайома картина:

жінки, що працювали на полях і перед хатинами; і знову, як тоді, просто під ним на землі кипів казанок з отрутою.

Кілька годин пролежав на гілці Тарзан, вичікуючи зручного моменту, коли поблизу нікого не буде, щоб захопити стріли. Але тепер не трапилося нічого такого, що могло б витурити жителів із селища. Вулиця була увесь час. повна люду. День уже згасав, а Тарзан усе ще лежав, причаївшись над головою заклопотаної жінки, що поралася коло казана.

З полів повернулися жінки. Мисливці з’явилися на узліссі і, коли усі ввійшли за огорожу, ворота були міцно замкнені. Скрізь коло хат запалали багаття і з’явилися казанки над вогнями. Перед кожною хатиною сиділа жінка і варила юшку, і в кожного у. руках було видно коржі з маніоки і проса.

Зненацька з лісової галявини пролунав погук.

Тарзан глянув.

Це був загін запізнілих мисливців, що поверталися з півночі. Вони ледве тягли за собою якусь тварину, що пручалася.

Коли вони наблизилися до села, ворота розчинилися, щоб упустити їх. Придивившись до впольованої здобичі, чорношкірий люд вождя Мбонги зчинив шалений радісний лемент: дичина була людиною.

Коли бранця, що все ще упирався, потягли по вулиці, жінки і діти накинулися на нього з палицями і камінням. І Тарзан, мавпячий годованець, молодий і дикий звір джунглів, здивувався жорстокому звірству тварин своєї породи.

З усіх мешканців джунглів один тільки леопард Шита мучив свою здобич. Етика всіх інших тварин вимагала швидкої і милосердної смерті.

Тарзан зі своїх книг почерпнув лише уривчасті й скупі свідчення про спосіб життя людських істот.

Коли він гнався в лісі за Кулонгою, то гадав, що його слід приведе до скупчення дивних будівель — будинків, що пускали клуби чорного диму з великого дерева, уткнутого в покрівлю, чи до моря, що по ньому плавали великі споруди, котрі, як він знав, називалися по-різному: суднами, вітрильниками, пароплавами і барками.

Тому він був дуже розчарований жалюгідним очеретяним селищем, що тулилося в його рідних джунглях, і де не видно було жодного будинку хоча б навіть такого завбільшки, як його власна хатина на далекому березі.

Тарзан переконався, що люд цей ще більш злий, аніж його мавпи, і жорстокий, як сама Сабор, і він уже не ставився з колишньою повагою до своєї породи.

Тим часом чорношкірі притягли спійману жертву до середини селища, прив’язали її до великого стовпа, якраз навпроти хатини Мбонги, і воїни, потрясаючи списами і ножами, утворили довкола нього хоровод, що танцював і завивав.

Навколо танцюючих воїнів сіли жінки: вони били в барабани і теж види. Це відразу нагадало Тарзану Дум-Дум, і тепер він уже знав, що буде далі. Але все-таки сумнів закрався в нього: не кинуться ж чорношкірі одразу на м’ясо ще живої жертви? Мавпи ніколи не робили цього.

Коло навколо бранця усе звужувалося і звужувалося в той час, як вони скакали в шаленому танці під запаморочливий гуркіт барабанів. Раптом майнув спис і уколов жертву. Це послужило сигналом для п’ятдесяти інших списів.

Очі, вуха, ноги і руки бранця були проколоті; кожен дюйм його судомного тіла став мішенню для жорстоких ударів. Діти і жінки верещали від захвату. Воїни облизували товсті губи в передчутті частування, що їх очікувало, і суперничали один перед одним у мерзенності огидних катувань, до яких вони вдавалися, терзаючи нещасну жертву, яка ще й досі не втратила свідомості.

Тоді Тарзан, мавпячий годованець, вирішив, що зручний час настав. Погляди всіх були прикуті до моторошного видовиська коло стовпа. Денне світло змінила пітьма безмісячної ночі, і тільки палахкотливе багаття кидало тривожні відблиски на дику сцену.

Людина-мавпа м’яко стрибнула на втоптану землю в кінці сільської вулиці. Тарзан швидко зібрав усі стріли, бо приніс із собою довге мотуззя, щоб зв’язати їх у пучок. Він в’язав їх міцно, неквапно, і вже збирався йти геть, як раптом немов якесь бешкетливе бісеня штовхнуло його під руку.

Йому захотілося утнути яку-небудь штуку з цими потворними створіннями, щоб вони знову відчули його присутність.

Поклавши пучок стріл коло підніжжя дерева, Тарзан отав прокрадатися затіненою стороною вулиці, поки не дійшов до тієї самої хатини, в якій він уже побував.

Усередині була повна пітьма, але, понишпоривши, він знайшов предмет, що його шукав, і не гаячись повернувся до дверей.

Але вийти він не встиг. Його чуйні вуха вловили десь зовсім близько звук кроків, що наближалися. Ще мить — і постать жінки заступила вхід до хатини.

Тарзан безшелесно прокрався до дальньої стіни, і рука його намацала довгий гострий мисливський ніж. Жінка швидко пройшла насередину хатини і на мить зупинилася, шукаючи руками річ, за якою прийшла. Очевидно, речі цієї не було на звичному місці,

і жінка усе ближче і ближче посувалася до стіни, коло якої стояв Тарзан.

Вона підійшла тепер так близько, що юнак відчував тваринну теплоту її голого тіла. Він замахнувся мисливським ножем, але жінка саме в цю мить відсунулася убік, і її спокійний гортанний вигук свідчив, що пошуки її, нарешті, увінчалися успіхом.

Вона повернулася і вийшла з хатини, і, коли проходила крізь двері, Тарзан розгледів, що вона несе в руках горщик для варіння їжі.

Він пішов за нею назирці і, виглянувши в двері, побачив, що усі жінки квапливо йшли до хатин і виходили з них з горщиками і казанками. Вони наповнювали їх водою і ставили на багаття біля стовпа, де ще висіла нерухома закривавлена, понівечена маса.

Вибравши мить, коли, як йому здавалося, нікого, поблизу не було, Тарзан поспішив назад у кінець вулиці до свого пучка стріл під великим деревом. Як і минулого разу, він перекинув казан, а потім гнучким котячим стрибком видерся на нижнє віття лісового гіганта.

Безшумно посувався він вище, поки не знайшов місце, звідки крізь просвіт у листі міг вільно бачити усе, що відбувалося внизу.

Жінки рубали понівечене тіло на шматки і розкладали їх по горщиках. Чоловіки стояли навкруги, відпочиваючи після дикої оргії. У селі запанував відносний спокій.

Тоді Тарзан високо підняв предмет, узятий ним з хатини, і з влучністю, досягнутою роками тренувань у шпурлянні плодів і кокосових горіхів, кинув його в групу дикунів.

Предмет упав серед них, вдаривши одного з воїнів по голові і збивши його з ніг. Потім він покотився серед жінок і зупинився коло понівеченого тіла, що вони готували для бенкету.

Заціпенівши з жаху, витріщилися на нього чорношкірі.

Це був людський череп, що вишкіряв до них зуби. Падіння його з темного неба здавалося чудом. І чудо це викликало у чорношкірих забобонний жах. Усі, як один, розбіглися по своїх хатинах. Своєю добре розрахованою витівкою Тарзан уселив дикунам вічний жах перед якоюсь невидимою і неземною силою, що підстерігає їх у лісі навколо їхнього селища.

Пізніше, коли вони знайшли перевернутий казан і побачили, що стріли їхні знову викрадено, у їхньому вбогому мозку людожерів закралася думка, що вони образили якогось могутнього бога, що править цією частиною джунглів. Він мститься їм за те, що, побудувавши селище, вони не подумали передовсім умилостивити його багатими дарунками. Відтоді плем’я Мбонги стало щодня

залишати їжу під великим деревом,, звідки зникли стріли. Це була спроба задобрити таємничого Могутнього.

Насіння страху було глибоко посіяне у душах дикунів, і Тарзан, мавпячий знайда, сам того не знаючи, заснував початок багатьох майбутніх нещасть для себе і для свого племені.

Тієї ночі він спав у лісі, недалеко від селища, і наступного ранку досвітком повільно рушив у зворотний шлях. Він був страшенно голодний, а йому трапилися тільки кілька ягід і підібрана на листі гусінь... Захопившись пошуками їжі, він випадково підняв голову над пнем, під яким він порпався, і раптом на стежці менше ніж за двадцять кроків від себе він побачив левицю Сабор.

Палахкотливі жовті очі її були спрямовані на нього зі злісним і похмурим блиском; червоний язик жадібно облизував губи. Сабор тихо кралася, майже торкаючись землі черевом.

Тарзан і не думав тікати. Він був радий нагоді, якої шукав увесь час. Але ж тепер він був озброєний не лише, однією трав’яною мотузкою.

Швидко зняв він лук зі спини і вклав у нього стрілу, ретельно змазану отрутою. Коли Сабор стрибнула, маленька гостра паличка зустріла її на льоту, а Тарзан у ту ж мить відскочив убік. Величезна кішка з усього маху уткнулась у землю біля нього, а друга смертельна стріла глибоко встромилася їй у стегно.

З ревінням звірина обернулася і стрибнула ще раз — і знову невдало; третя влучна стріла потрапила їй просто в око. Але цього разу левиця опинилася занадто близько до людини, щоб та могла вислизнути від тіла, що впало на неї.

Тарзан знемігся під вагою величезної туші свого ворога, але вихопив при цьому свій ніж і встиг завдати левиці кілька ран. Якусь мить вони обоє лежали нерухомо; нарешті мавпячий годованець зрозумів, що безживна туша, яка придавила його, ніколи більше не зможе зашкодити ні людині, ні мавпі.

Ледве виліз він з-під важкого звіриного тіла і, випроставшись, дивився на свій трофей. Могутня хвиля радості заполонила його.

Глибоко вдихнувши повітря, він поставив ногу на тіло могутнього ворога і, задерши догори вродливу молоду голову, проревів страшний переможний клич мавпи-самця.

Ліс відгукнувся на дикий лемент торжества. Птахи замовкли, а хижаки відійшли насторожено подалі, адже мало хто в джунглях шукав сутички з великими антропоїдами.

А в Лондоні у цей час інший лорд Грейсток виголошував промову до людей своєї породи в палаті лордів, і ніхто не тремтів від звуків його приємного м’якого голосу.

Сабор була зовсім несмачною поживою навіть для Тарзана, але голод — найкраща приправа для твердого і гіркого м’яса, і незабаром людина-мавпа добряче наповнила собі шлунок і приготувалася заснути. Однак юнак спершу вирішив зняти шкуру з левиці, адже це була одна з причин, заради якої він домагався смерті Сабор.

Тарзан вправно зняв велику шкуру, бо добре набив собі руку на маленьких звірятах, і повісив свій трофей на гіллі високого дерева. Потім, згорнувшись у клубок, поринув у глибокий сон без сновидінь.

Змушений чатувати без сну напередодні, стомлений і ситий, Тарзан проспав майже добу і прокинувся лише ополудні наступного дня. Він негайно ж спустився вниз до оббілованої туші Сабор, але, на превелику досаду, знайшов від неї лише кістки, начисто обгризені іншими голодними мешканцями джунглів.

Через півгодини неквапливої ходи лісом він побачив молодого оленя, і перш ніж сторожка тварина відчула близькість ворога, гостра стріла встромилася їй у шию.

Отрута подіяла так швидко, що, ледь зробивши кілька стрибків, олень упав мертвий у чагарнику. Тарзан знову добре попоїв, але цього разу не лягав спати.

Він поспішав туди, де кочувало його плем’я, і, зустрівши мавп, з гордістю показав їм шкуру Сабор.

— Мавпи Керчака, — кричав він, — дивіться! Дивіться, що зробив Тарзан, могутній мисливець! Хто з вас коли-небудь вполював хоч одного з племені Нуми? Тарзан сильніший од вас усіх, бо Тарзан не мавпа. Тарзан... — але тут він змушений був перерва ти свою мову, адже мовою антропоїдів не існувало слова для означення людини, і сам Тарзан міг тільки писати це слово, та й то англійською, а вимовити його не вмів.

Усе плем’я зібралося навколо. Мавпи слухали його мову, споглядаючи доказ його дивовижного подвигу.

Тільки Керчак залишився стояти осторонь, киплячи від ненависті і сказу.

Раптом щось вибухнуло в тупих мізках антропоїда. Зі скаже ним ревінням кинувся звір на юрбу.

Кусаючи і молотячи своїми величезними лаписьками, він убив і скалічив з дюжину мавп, перш ніж решта устигли втекти на верхів’я дерев.

У божевіллі свого сказу Керчак з вереском оглядався навкруги, у пошуках Тарзана, і раптом помітив його поблизу на гілці.

— Спустись-но тепер, великий мисливцю, — волав Керчак, —

спустися і спробуй ікол більш могутнього! Хіба сміливі бійці забираються на дерева і трясуться перед небезпекою? — І Керчак зухвало вигукнув бойовий клич племені.

Тарзан спокійно зійшов додолу. Зачаївши подих, дивилося плем’я зі своїх високих сідал, як Керчак, із ревом кинувся на гнучку постать супротивника.

Попри свої короткі ноги, Керчак був майже семи футів заввишки. Його кремезні плечі були обліплені величезними мускулами, а коротка шия здавалася ззаду брилою залізних м’язів, так що голова його нагадувала невеликий пагорб, що виступав з гори м’яса. Могутні щелепи вищирилися бойовими іклами, а маленькі, злісні, налиті кров’ю очі запалали божевільним вогнем.

Неподалік стояв Тарзан — теж велика і мускуляста істота. Але його зріст і сильні м’язи здавалися жалюгідними поруч із велетенською постаттю звіра.

Його лук і стріли лежали осторонь — там, де він їх залишив, коли показував шкуру Сабор своїм одноплемінникам. Він стояв віч-на-віч із Керчаком, озброєний одним лише мисливським ножем і людським розумом.

Коли його супротивник з лютим ревінням кинувся на нього, лорд Грейсток вийняв з піхов свій довгий ніж і з таким самим шаленим гуком швидко кинувся вперед назустріч супротивнику. Він був досить спритний, щоб уникнути волохатих рук. У ту мить, коли тіла їхні повинні були зійтися в смертельному герці, Тарзан ухопив руку супротивника і, легко відскочивши убік, увігнав по саме руків’я ніж у тіло мавпи нижче серця.

Але щойно він устиг висмикнути ніж, Керчак, що намагався розчавити його у своїх жахливих обіймах, вирвав зброю з рук Тарзана.

Мавпа готувала страхітливий удар у голову кулаком — якби він досягнув мети, то легко б розтрощив череп юнака, як шкаралупу.

Але юнак був моторніший і, пригнувшись, сам завдав звіру могутнього удару кулаком у здухвину.

Керчак захитався; до того ж смертельна рана під серцем майже позбавила його свідомості. Але він збадьорився на мить, саме настільки, щоб вирвати свою руку в Тарзана, і ухопив його обіруч. . Міцно затиснувши, лютий самець намагався піймати своїми величезними іклами горло Тарзана, але залізні пальці молодого лорда встигли стиснути шию Керчака.

Так боролися вони: один — намагаючись перегризти шию суперника своїми страшними зубами, другий — силкуючись здавити

горло ворога своєю рукою, водночас відстороняючись від пащеки звіра. Могутня мавпа, здавалося, вже долала супротивника, і зуби звіра були вже за дюйм від горла Тарзана. Але раптом Керчак здригнувся усім своїм незграбним тілом, зсудомився, а потім безживно упав на землю.

Він був мертвий.

Вихопивши ніж, що так часто давав йому перемогу над м’язами більш могутніми, аніж його власні, Тарзан поставив ногу на шию переможеного ворога, і знову гучно, на весь ліс, пролунав лютий покрик переможця.

Таким чином молодий лорд Грейсток зробився володарем мавп.

ХІІ РОЗУМ ЛЮДИНИ

Серед підданих Тарзана був один самець, що зважувався заперечувати його владу. Це був син Тублата, Теркоз. Але він так боявся гострого ножа і смертоносних стріл нового владаря, що насмілювався виявляти своє невдоволення тільки в дріб’язковому непослухові й у постійних підступних витівках. Тарзан знав, однак, що Теркоз тільки вичікує підходящої нагоди, щоб підступно, зрадою вирвати владу з його рук, і тому завжди тримався насторожі проти можливого нападу зненацька.

Упродовж багатьох місяців життя мавпячого племені протікало, як і раніше. Ногіого було тільки те, що, завдяки неабиякому розуму Тарзана і його мисливській спритності, постачання продовольством йшло тепер набагато успішніше і їжі було більше, аніж будь-коли. І тому більшість мавп були дуже задоволені зміною правителя.

Тарзан ночами водив плем’я на поля чорних людей. Тут, за вказівками свого мудрого вождя, мавпи досита їли, але ніколи не знищували того, чого не могли з’їсти, як це робить мавпа Ману і більшість інших мавп.

Тому, хоча чорношкірі і досадували на постійний грабіж їхніх полів, але набіги мавп не відбивали в них бажання обробляти землю, що, безсумнівно, сталося б, якби Тарзан дозволив своєму племені безкарно розоряти плантації.

Упродовж цього часу Тарзан багато разів відвідував ночами селище для іншої — особистої мети. Він поповнював там свій запас стріл. Незабаром помітив він і їжу, що чорношкірі тепер постійно ставили під деревом, і став з’їдати все, що дикуни залишали для нього.

Коли вони переконалися, що їжа зникає за ніч, то впали ще в більший острах, адже ставити їжу для прихильності бога або духів — це одне, але вже зовсім інше, коли дух дійсно є в селищі і він поїдає принесену їжу! Це було нечувано і наповнило їхні забобонні голови усілякими тривожними передчуттями.

Періодичне зникнення стріл і дивні витівки, що діються невидимою істотою, довели чорношкірих до такого стану, що життя їхнє у новому селищі зробилося нестерпне. Мбонга і його старійшини почали наполегливо говорити про те, щоб назавжди залишити село і шукати нову, більш спокійну місцину десь подалі в джунглях.

Чорні воїни у пошуках місця забиралися усе далі й далі на південь, у самісіньку глибінь лісів.

Поява цих розвідників стала частіше непокоїти плем’я Тарзана. Узвичаєна самота пралісу була порушена новими, дивними згуками. Не було більше спокою ні для звірів, ні для птахів. Прийшла людина...

Коли часом інші тварини приходили вночі або вдень, блукаючи джунглями, — люті, жорстокі звірі, — то більш слабкі їхні сусіди тільки ненадовго тікали, щоб негайно ж повернутися, коли минала небезпека.

Не те з людиною. Коли вона приходить, представники тваринного світу інстинктивно залишають місцевість і вже ніколи більше не повертаються; так завжди було з великими антропоїдами. Вони тікали від людини, як людина біжить від чуми.

Якийсь час плем’я Тарзана ще трималося поблизу бухти, бо їхній новий ватаг і думати не хотів про те, щоб назавжди полишити скарб, зібраний ним у маленькій хатині.

Одного разу купка людиноподібних зустріла численних чорношкірих на березі маленької річки, що упродовж багатьох поколінь слугувала звичним місцем водопою, і побачила, як чорні люди розчищають джунглі і споруджують багато хатин. Після цього мавпи не захотіли більше залишатися в бухті, і Тарзан повів їх усередину краю, на багато переходів углиб, у місце, ще не опоганене ногою людської істоти.

Але раз на місяць Тарзан, швидко перестрибуючи з гілки на Гілку, мчав у свою хатину, щоб провести там день із книгами, а також щоб поповнити запас стріл. Останнє завдання ставало дедалі важчим, бо дикуни почали ховати на ніч свої стріли в житницях і житлах.

Тарзан за день мав ретельно спостерігати, куди будуть заховані стріли. Двічі входив він до хатини, поки її мешканці спали на

своїх циновках, і викрадав стріли з-під самого носа воїнів. Але це - спосіб видався Тарзану надто небезпечним, і тому він волів ловити самотніх мисливців своїми довгими смертоносними петлями. Забравши їхню зброю і прикраси, він кидав уночі трупи з високого дерева насередину вулиці селища.

Ці події так налякали чорношкірих, що якби не перепочинок упродовж місяця, поки Тарзана не було, що вселяло їм примарну надію, що більше набігів не буде, то вони незабаром знову залишили б своє нове селище.

Чорношкірі ще не помітили хатини Тарзана на далекому березі, але він жив у постійному страхові, що під час його відсутності вони знайдуть її й пограбують його скарби. Тому згодом він усе більше часу проводив біля житла свого батька й усе рідше і рідше бував серед мавп. І от члени його громади стали страждати від його зневаги до них; раз у раз виникали сварки і чвари, котрі тільки верховний вождь міг мирно улагодити.

Нарешті, деякі із старійшин завели розмову з Тарзаном з цього приводу, і він після того цілий місяць не полишав племені.

Обов’язки верховного вождя в антропоїдів неважкі і нечисленні. Після полудня прийде, наприклад, Така і поскаржиться на те, що старий Мунго вкрав у нього його нову дружину. Тоді справа Тарзана — скликати всіх мавп, і якщо виявиться, що дружина віддає перевагу своєму новому чоловікові, то вождь наказує, щоб так і було, або ж велить Мунго дати в обмін одну зі своїх дочок.

Мавпи вважають остаточним будь-яке рішення — яке б воно не було, і, вдоволені, повертаються до своїх занять.

А то прибіжить із лементом Тана, затуливши рукою рану на боці, з якої хлеще кров. Вона скаржиться, що Гунто, її чоловік, по-звірячому її вкусив. А викликаний Гунто говорить, що Тана ледача, не хоче, носити йому жуків і горіхів або відмовляється чесати йому спину.

І Тарзан сварить їх обох, погрожуючи Гунто смертоносними стрілами, якщо він буде продовжувати мучити Тану, а Тана, зі свого боку, має дати обіцянку виправитися і краще виконувати свої жіночі обов’язки.

Так усе і йде. Здебільшого, це маленькі сімейні чвари, але, якщо їх не влагодити, то вони можуть, однак, призвести до значних групових сварок, а іноді навіть до розладу племені.

Але Тарзану це стало набридати. Він зрозумів, що верховна влада значно обмежує його волю. Його жагуче тягло до моря, осяяного ласкавим сонцем, до прохолодної кімнати затишно побудованого будинку і до нескінченних чудес численних книг.

Коли Тарзан став дорослішати, він зрозумів, що стає чужим у своєму племені. їхні інтереси дедалі більше розходилися з його інтересами. Мавпи були далекі від дивних і чудесних мрій, що миготіли в діяльному мозку їхньої людини-вождя. їхня мова була така бідна, що Тарзан навіть не міг говорити з ними про безліч нових відкриттів і про широкі обрії думки, що читання розкрило перед його жадібним потягом. Він не міг розказати їм і про честолюбство, що тривожило його душу.

У нього вже давно не було друзів і товаришів. Дитина може не спілкуватися з багатьма дивними і простими істотами, але для дорослої людини необхідна якась, хоча б зовнішня, рівність розуму, як основа для дружби.

Якби була жива Калу, Тарзан усім би пожертвував, щоб залишитися разом з нею. Але тепер, коли її не було, а жваві друзі його дитинства перетворилися на лютих і грубих тварин, він відчував, що йому набагато більше до душі спокійна самотність своєї хатини, аніж набридливі обов’язки вождя зграї диких звірів.

Однак бажання Тарзана відмовитися від свого верховенства над плем’ям стримувалося ненавистю і заздрістю Теркоза, сина Тублата. Як упертий молодий англієць Тарзан не бажав відступати перед ворогом, що зловтішатиметься.

Тарзан чудово знав, що на його місце буде обраний вождем Теркоз, оскільки люта тварина вже давно встановила право грубої сили над деякими самцями-мавпами, що насмілювалися повстати проти його жорстоких зачіпок.

Тарзану хотілося зломити цього злісного звіра, не вдаючись до ножа чи стріл. Його сила і спритність настільки зросли разом із його мужністю, що він став подумувати: чи не зможе він перемогти грізного Теркоза в рукопашній сутичці? Якби тільки не страшні бойові ікла, що давали таку перевагу антропоїду перед погано озброєним з цього погляду Тарзаном...

Але якось, силою обставин, ця можливість з’явилася у Тарзана, і він міг спокійно обирати свій шлях — або залишитися серед племені; або піти з нього, не заплямувавши свою честь дикуна.

Трапилося це так.

Плем’я спокійно шукало собі їжу. Усі розбрелися врізнобіч, коли раптом пронизливий лемент пролунав неподалік того місця, де Тарзан, лежачи на животі біля прозорого струмка, намагався піймати вертляву рибу своїми меткими руками.

Члени, племені гуртом хутко помчалися на зляканий лемент і побачили Теркоза, що тримав за волосся стару самку. Він бив її своїми величезними лаписьками.

Тарзан підійшов до нього і підняв руку на знак того, що Теркоз повинен припинити мордування. Самка належала не йому, а немічному старому самцю, бойові дні якого вже давно минули, і він не міг захищати свою родину.

. Теркоз знав, що чинить проти законів свого племені, б’ючи чужу дружину. Але, будучи забіякою, він скористався слабкістю чоловіка самки, щоб покарати її, бо вона не захотіла уступити йому ніжного молодого гризуна, пійманого нею.

Коли Теркоз побачив Тарзана, що наближається до нього без стріл у руках, він ще дужче почав бити бідну самку, сподіваючись цим викликати сутичку із ненависним володарем.

Тарзан не повторив свого попередження, а натомість просто кинувся на Теркоза.

Від того давно минулого дня, коли Болгани, вождь горил, так страшно пошматував його, йому ще ніколи не доводилося битися у такій сутичці.

Цього разу ніж Тарзана навряд чи міг відшкодувати загрозливі ікла Теркоза, зате невелика перевага мавпи над ним щодо сили була майже урівноважена дивовижною спритністю і швидкістю людини.

Але все-таки, у кінцевому підсумку, антропоїд мав на своєму боці деякі переваги, і якби не виявилося іншої сили, що вплинула на наслідок битви, Тарзан, виплеканець племені мавп, молодий лорд Грейсток, так і загинув би, як він і жив, невідомим диким звіром в екваторіальній Африці.

Але очевидним було те, що вивищувало Тарзана над усіма його одноплемінниками з джунглів — іскра, якою визначається вся різниця між людиною і звіром — розум. Розум уберіг Тарзана від залізних м’язів і жадібних ікол Теркоза.

їхня сутичка тривала ледь кілька секунд, а вони вже качалися по землі, б’ючи і терзаючи одне одного, — два великі люті звірі, що б’ються на смерть.

Теркоз мав кілька ножових ран на голові і грудях, а Тарзан був увесь подертий і обливався кров’ю. Жмут волосся був в одному місці зірваний з голови і висів над оком, заслоняючи йому зір. Але молодому англійцю досі вдавалося утримувати жахливі ікла супротивника, що рвалися до його шиї, і під час короткого перепочинку Тарзан придумав хитрий план. Він обійде Теркоза Г, вчепившись йому в спину зубами і нігтями, буде доти наносити йому рани ножем, аж поки ворог не впаде замертво.

Цей маневр вдався йому легше, аніж він думав, бо тупа тварина, не збагнувши його наміру, навіть не прагнула уникнути його.

Але коли, нарешті, Теркоз зрозумів, що його супротивник схопив його так, що він не міг дістати його ні зубами, ні кулаками, то він стрімко кинувся на землю. Тарзану залишалося тільки запекло чіплятися за тіло, що скакало, крутилося, вигиналося. Але перш ніж він устиг нанести йому хоч один удар, ніж був вибитий у нього з рук важким поштовхом об землю, і Тарзан залишився беззахисний.

Наступної миті, коли обоє супротивників качалися клубком по землі, Тарзан змушений був трохи послабити свою хватку, поки, нарешті, випадкова обставина в цій швидкій зміні подій дозволила йому зробити новий напад правою рукою. Як він блискавично зрозумів, ця позиція робила його зовсім неприступним. Його рука лягла позаду під рукою Теркоза, а передпліччя і кисть затисли шию. Це був напівнельсон, сучасний прийом боротьби, на який випадково наштовхнулася недосвідчена людина-мавпа. Але божественний розум миттєво підказав йому, наскільки цінне зроблене ним відкриття. Від цього прийому залежали життя чи смерть.

Він намагався застосувати подібний прийом лівою рукою, і через кілька хвилин могутня шия Теркоза затріщала під цілим «нельсоном».

Теркоз перестав крутитися. Обоє вони лежали зовсім тихо на землі, Тарзан на спині Теркоза. І кругла голова мавпи змушена була пригинатися до його грудей усе нижче і нижче.

Тарзан знав, чим усе це скінчиться. Ще хвилина — і він зламає супротивникові шию. І отоді, на щастя Теркоза, у Тарзана заговорила та сама здатність, що допомогла йому здолати мавпу, — здатність до роздумів.

«Якщо я його вб’ю, — подумав Тарзан, — яка мені буде від цього користь? Позбавлю плем’я могутнього вожака, от і все. Якщо Теркоз буде мертвий, він нічого не буде знати про мою перевагу, а живий — він завжди буде прикладом для інших мавп».

— Ка-го-да? — засичав Тарзан у вухо Теркозу, що у вільному перекладі означає: «здаєшся?» Відповіді не було, і Тарзан натиснув ще, викликавши жахливий лемент болю у великого звіра.

— Ка-го-да? — повторив Тарзан.

— Ка-го-да! — закричав Теркоз.

Книга: Едгар Берроуз. ТАРЗАН. І

ЗМІСТ

1. Едгар Берроуз. ТАРЗАН. І
2. .Калу жодного разу не спустилася на землю зі своїм маленьким...
3. Обличчя його вражало виразом напруженої думки. Якимсь шляхом, що...
4. Часто звірі полювали на нього, а ще частіше він полював на звірів....
5. Саме тоді молодий англійський лорд знайшов у хатині заховану в...
6. — ‘ Слухай, — сказав Тарзан, трохи відпустивши його, але не...
7. Клейтон підхопився, здригнувшись. Кров захолола у нього в жилах....
8. — Професоре Архімед Кв. Портер! — перебив м-р Філандер крижаним...
9. Західний берег Африки, близько 10° південної широти (так говорить...
10. — Обидва судна повернули назад: «Арроу» заякорився, погойдуючись...
11. Матроси підняли рушниці і вистрелили в чагарник, туди, звідки...
12. Тоді д’Арно спробував говорити англійською мовою, але людина знову...
13. Є ще інший, котрому я теж хотіла б подякувати, але він не...
14. Він вийняв з маленької скриньки квадратну скляну пластинку,...
15. — Слава Богу! — вигукнув він. — Я боявся найгіршого, поки не...

На попередню


Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate