Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Без грошей і при сонці темно. / Микола Куліш

Додати в закладкиДодати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Едгар Берроуз. ТАРЗАН. І


Клейтон підхопився, здригнувшись. Кров захолола у нього в жилах. Ніколи за своє життя він ще не чув такого страшного лементу. Він був далеко не боягузом, але якщо коли-небудь мужчина відчував крижані пальці страху на своєму тілі, Вільям Се-сіль Клейтон, старший син лорда Грейстока з Англії, відчув їх цього дня у глушині африканських лісів.

Тріск кущів під стрибком величезного звіра, що скрадався так близько поруч із ним, і згуки жахливого лементу згори — випробували до останньої межі мужність Клейтона. Він не міг знати, що цьому лементу він був зобов’язаний життям і що той, хто вигукнув клич, був його двоюрідним братом, справжнім лордом Грейстоком.

День схилявся до заходу, і Клейтон, підупалий духом, був страшно розгублений, бо не знав, як йому краще діяти: продовжувати пошуки професора Портера, піддаючи себе майже неминучій загибелі в джунглях уночі, чи повернутися до хатини, де принаймні він міг бути корисний, захищаючи Джен Портер від небезпеки, що чатувала на неї зусібіч.

Йому не хотілося повертатися в табір без її батька; а ще більше не хотілося йому залишати її одну беззахисну серед бунтівників з «Арроу» і безлічі невідомих напастей.

«Можливо, — думав він, — що професор і Філандер уже повернулися. Так, це більш ніж імовірно». Він вирішив іти до табору і переконатися в цьому перше, ніж продовжувати подальші пошуки. Отже, спотикаючись у густому і заплутаному низьколіссі, він рушив у напрямку, де, як йому здавалося, знаходилася хатина.

На свій подив, Тарзан побачив, що молода людина йде усе далі — просто до селища Мбонги, і його проникливий розум підказав йому, що прибулець просто заблукав.

Це здавалося майже неймовірним; але його розум підказував йому, що жодна Людина не наважиться свідомо йти в селище ^жорстоких чорношкірих, озброєна самим лише списом, що, очевидно, було незвичною зброєю для білої людини. Він віддалявся до того ж і від сліду старих. Цей слід він чомусь залишив одда-лік, хоча він був ясний і свіжий для очей Тарзана.

Тарзан дивувався. У лютих джунглях незахищений чужоземець буде легкою здобиччю, якщо його не довести швидко до берега.

Он уже лев Нума вистежує білу людину за дванадцять кроків від нього праворуч!

Клейтон чув, що якась велика тварина йде паралельно з ним. Раптом у вечірньому повітрі почулося громове ревіння звіра. Людина зупинилася з піднятим списом, обличчям до куща, звідки пролунав жахний згук. Тіні густішали, темрява спускалася на землю.

Боже! Умерти тут, від іклів диких звірів; бути понівеченим і роздертим, почувати гарячий подих звіра на своєму обличчі в ту мить, коли величезні лапи розчавлять йому груди!

Деякий час усе було тихо. Клейтон стояв нерухомо з піднятим списом. Тепер слабкий шерех у кущах свідчив, що тварина крадеться до нього. Вона вже готувалася стрибнути. І от він побачив її усього за двадцять кроків від себе, — звивисте довге мускулясте тіло і буру голову величезного лева з чорною гривою.

Тварина лежала на череві, рухаючись уперед дуже повільно. Коли очі його зустріли погляд Клейтона, лев зупинився й обережно підібгав під себе задні лапи.

У пориві болісного розпачу людина чекала, боячись кинути спис, не маючи сил тікати.

У галуззі над його головою почувся шум. — «Нова небезпека», — майнуло у нього в голові, але він не зважився відвести очі від жовто-зелених зіниць, що горіли перед ним. Почувся різкий звук, немов порвалася струна мандоліни, і стріла встромилася в жовту шкіру лева.

З ревом болю і гніву тварина стрибнула, але Клейтон якось вивернувся убік, і коли він обернувся знову до оскаженілого царя звірів, то був приголомшений видовищем, що постало перед очима. У ту мить, коли звір готувався повторити свій напад, голий гігант зістрибнув з дерева просто на його спину.

Рука, звита із залізних м’язів, обхопила могутню шию величезного хижака, що ричав і рвав пазурами повітря, і підняла його так спритно, як Клейтон підняв би кімнатного собачку.

Видовище, що він був його свідком тут, у сутінковій глушині африканських джунглів, назавжди урізалося в пам’ять англійця.

Людина, що стояла перед ним, була уособленням фізичної досконалості і гігантської сили. Але не на цьому ґрунтувалася його впевненість у сутичці з великою кішкою, які б не були могутні його мускули; вони були ніщо в порівнянні з мускулами Нуми. Спритності, розуму і своєму довгому гострому ножеві був він зобов’язаний своєю перевагою.

Він охопив правою рукою шию лева, тоді як ліва рука кілька разів підряд всадила, ножа у незахищений бік звіра коло його лівого плеча. Розлючена тварина, ставши дибки, безпорадно борсалася в цьому неприродному положенні.

Якби бій тривав ще кілька секунд, кінець його міг би бути іншим. Але все відбулося так швидко, що, перш ніж лев зазнав несподіваного навального нападу, він звалився мертвий на землю.

Тоді дивовижна постать переможця випросталася на весь зріст над трупом лева і, відкинувши назад дику і прекрасну голову, наповнила лісові хащі могутнім бойовим погуком, що кілька хвилин перед тим так злякав Клейтона.

Він бачив перед собою молодого юнака, зовсім голого, за винятком пов’язки на стегнах і кількох варварських прикрас на руках і ногах. На грудях, яскраво виділяючись на гладенькій засмаглій шкірі, блищав дорогоцінний брильянтовий медальйон. Мисливський ніж був уже вкладений у саморобні піхви, і людина піднімала з землі свій лук і стріли, кинуті перед стрибком на лева.

Клейтон заговорив з незнайомцем англійською, дякуючи йому за сміливий порятунок і віддав належне його дивовижній силі і спритності. Але єдиною відповіддю був упевнений погляд і легкий порух могутніх плечей, що могло означати зневагу до зробленої послуги а чи незнання мови Клейтона.

Закинувши за плечі лук і сагайдак, дикун, таким Клейтон вважав його, тепер знову витяг ніж і спритно вирізав кілька широких пасом з туші лева. Тоді, сівши навпочіпки, він узявся поїдати м’ясо, зробивши спочатку знак Клейтону, щоб і він приєднався до нього.

Міцні зуби з явним задоволенням вгризалися в сире м’ясо, з якого ще капала кров. Але Клейтон не міг примусити себе розділити цей бенкет зі своїм дивним супутником. Він спостерігав за ним, і в нього зародилося переконання, що це і є Тарзан, записку якого цим ранком він бачив коло дверей хатини.

Якщо це так, то він повинен говорити англійською мовою. Знову Клейтон намагався завести розмову з незнайомцем, але відповіді, тепер усні, були сказані дивною мовою, схожою на бурмотіння мавп, змішане з ричанням якого-небудь дикого звіра.

Ні, це не міг бути Тарзан; було очевидно, що англійської мови він зовсім не знає.

Коли Тарзан скінчив їсти, він встав і, вказуючи на зовсім інший напрямок, аніж той, куди йшов Клейтон, пішов уперед крізь джунглі.

Приголомшений Клейтон вагався, чи йти за ним, бо він побоювався, чи не заведе його дикун ще глибше в хащу. Але людина-мавпа, бачачи, що той спинився, повернулася і, схопивши його за одяг, тягла за собою доти, поки Клейтон зрозумів, що від нього вимагають; тоді він пішов добровільно.

Дійшовши висновку, що він у полоні, англієць не бачив іншого виходу, як іти за тим, хто взяв його в полон. У такий спосіб вони повільно пробиралися джунглями, у той час як м’яка завіса непроникної лісової ночі лягла на хащі. Навкруги лунали скрадливі кроки м’яких лап, змішані з хрускотом ламкого галуззя і з дикими згуками лісових звірів, що, як здавалося Клейтону, оточили його зусібіч.

Раптом Клейтон почув слабкий звук пострілу. Спочатку лише один, потім запала тиша.

У хатині на березі дві смертельно налякані жінки тулилися одна до одної на низенькому ослоні в густій темряві.

Негритянка нестримно ридала, оплакуючи нещасливий день свого від’їзду з дорогого, рідного Мериленду, а біла дівчина, із сухими очима і зовні спокійна, терзалася внутрішніми страхами і передчуттями. Вона боялася і за себе і за тих трьох чоловіків, що поневіряються в бездонній глибині диких джунглів, звідки доносилися майже безупинні лемент і ревіння, гавкіт і ричання страшних мешканців джунглів, що чигали на здобич.

І раптом почувся звук важкого тіла, що терлося об стіни хатини. Дівчина розрізняла скрадливі м’які кроки. На мить настала тиша. Навіть дике завивання в лісі стихло до слабкого шепоту. А потім вона ясно почула фиркання тварини коло дверей, не далі двох футів від того місця, де вона причаїлася. І інстинктивно дівчина здригнулася і пригорнулася ближче до чорної жінки.

— Тс... тихіше! — шепнула вона, — тихіше, Есмеральдо, — бо стогони і ридання жінки, здавалося, привертали увагу звіра за тонкою стіною.

Коло дверей почувся слабкий звук. Звір дряпав двері, щоб увірватися в хатину, але незабаром кинув, і знову дівчина почула, як величезні лапи м’яко крадуться навкруги хатини. Знову кроки зупинилися, цього разу під вікном, і туди тепер спрямували злякані погляди жінки.

— Боже! — шепнула перестрашено дівчина.

У маленькому квадраті вікна, силуетом на освітленому місяцем небі, вимальовувалася голова величезної левиці. її палаючі очі із зосередженою люттю були спрямовані на дівчину.

— Есмеральдо, дивіться, — шепнула вона. — Боже мій! Що нам робити? Дивіться! Швидше! Вікно!

Есмеральда, ще ближче притискаючись до своєї пані, кинула зляканий погляд на маленький квадрат місячного світла саме тоді, коли левиця видала глухе люте ричання.

Видовище, що відкрилося очам бідної негритянки, було надто приголомшливе для її напружених нервів.

— О Габерелле! — заволала вона і ковзнула на підлогу нерухомою і байдужою масою.

Довго, нескінченно довго стояла левиця коло вікна, поклавши на підвіконня лапи, і вдивлялася незмигно у кімнату. І от вона спробувала своїми великими пазурами міцність ґрат.

Дівчина майже перестала дихати, коли, на її полегшення, голова звіра зникла, і вона почула його кроки, що віддалялися. Але кроки знову наблизилися до дверей, знову почалося дряпання,

цього разу з наростаючою силою, аж, нарешті, звір оскаженіло почав рвати масивні дошки, прагнучи схопити беззахисну жертву.

Якби Джен Портер знала про неймовірну міцність дверей, збитих дуже ретельно, вона б менше побоювалася нападу левиці ззовні.

Чи могло спасти на думку Джонові Клінтону, коли він збивав ці грубі, але могутні двері що двадцять років по тому вони захистять від ікол і пазурів левиці прекрасну американську дівчину, тоді ще не народжену?

Протягом двадцяти хвилин звір фиркав і кидався на двері, часом видаючи дике, люте, безсиле ревіння. Під кінець він кинув тут свої спроби, і Джен Портер почула, що левиця повертається до вікна, під яким вона зупинилася на мить, а потім кинулася усією своєю величезною вагою на ослабілі від часу ґрати.

Дівчина чула, як тріщали дерев’яні бруси під Навалою; але вони витримали, і величезне тіло звіра знов зсунулося на землю.

Левиця повторювала цей маневр, поки, нарешті, перелякана бранка не побачила, що частина ґрат піддалася, і за мить велика лапа і голова тварини пролізли в кімнату.

Могутня шия і плечі повільно розсовували бруси, і гнучке тіло намагалося проникнути усе далі і далі. Немов заворожена, дівчина встала, тримаючи руку на грудях, із широко розкритими від жаху очима, спрямованими на вищирену морду звіра, що стояв не далі як за десять футів від неї. Біля ніг Джен лежало нерухоме тіло негритянки. Якби тільки їй удалося привести її до свідомості, може бути, спільними зусиллями їм пощастило б змусити відступити лютого і кровожерного ворога.

Джен Портер схилилася до служниці і струсонула її за плече.

— Есмеральдо! Есмеральдо! — кричала вона. — Допоможи мені, бо ми загинемо!

Есмеральда повільно розплющила очі. Перше, що вона побачила, були вкриті піною ікла величезного звіра.

З лементом жаху бідна жінка порачкувала підлогою, пронизливо волаючи: «О Габерелле! О Габерелле!»

Есмеральда важила близько двохсот вісімдесяти фунтів, що не сприяло стрункості її фігури, навіть коли вона ходила випроставшись. Але її метушливість, у поєднанні, з неабиякою огрядністю, справляли невимовно комічне враження, коли Есмералмк бігала навкарачках по кімнаті. Левиця на якусь мить затихла, пильно спрямувавши погляд на Есмеральду, що обрала, очевидно, своєю метою шафу, у яку вона намагалася всунути своє величезне тіло. Але оскільки полиці були лише на відстані дев’яти чи десяти дюймів одна від одної, їй удалося всунути туди тільки голову, після чого з таким пронизливим верещанням, перед яким блідли всі лементи джунглів, вона знову зомліла.

Коли Есмеральда затихла, левиця відновила свої зусилля пролізти крізь ослаблі ґрати.

Дівчина стояла бліда і нерухома коло задньої стіни і шукала з дедалі зростаючим жахом яку-небудь лазівку для порятунку. Раптом рука її, міцно притиснута до грудей, намацала тверді обриси револьвера, що залишив їй Клейтон. Швидко вихопивши його з-за корсажа, вона, цілячись просто в морду левиці, натиснула на курок.

Блиснуло полум’я, пролунав гуркіт пострілу і у відповідь ревіння болю і гніву звіра.

Джен Портер побачила, що велика туша зникла з вікна, тоді й вона зомліла, упустивши револьвер.

Але Сабор не була вбита. Куля лише спричинила болючу рану у плечі; тільки несподівано сліпучий спалах вогню і приголомшливий гуркіт були причиною її поспішного, але тимчасового відступу. Ще мить, і вона з посиленою люттю повернулася до ґрат і узялася рвати їх пазурами, але з меншим успіхом, аніж колись, бо поранена лапа була майже бездіяльна.

Вона бачила перед собою свою здобич — двох жінок, розпростертих на підлозі; тут не потрібно буде навіть боротись, опору не буде. М’ясо лежало перед нею, і Сабор залишалося тільки пробратися через ґрати, щоб схопити його.

Дюйм за дюймом, ледве просовувала вона через отвір свій великий тулуб. Ось уже пролізла голова, за нею велике передпліччя, затим вона обережно підняла поранену лапу, щоб утиснути її між вузькими брусами.

Ще хвилина, і довге гнучке тіло і вузькі стегна швидко ковзнуть у хатину.

XV ЛІСОВИЙ БОГ

Коли Клейтон почув постріл, його охопили болісні передчуття. Він знав, що хто-небудь із матросів міг зробити цей постріл, але думка, що він дав револьвер Джен Портер і його розхитані нерви викликали в ньому хворобливу впевненість, що саме їй загрожує якась велика небезпека і що, може, саме зараз вона намагається захистити себе від нападу людини чи звіра.

Які думки миготіли в голові дивного викрадача чи супутника, Клейтон міг тільки припускати; але, що той чув постріл, і це викликало в нього сильне збудження, було цілком очевидним; він настільки прискорив крок, що Клейтон, спотикаючись у темряві, щохвилини падав у марному зусиллі не відставати і незабаром усе-таки залишився безнадійно позаду.

Боячись знову заблукати, він голосно погукав дику людину і за хвилину з радістю переконався, що той легко зістрибнув з дерева поруч із ним.

З хвилину Тарзан пильно дивився на молодого чоловіка, не знаючи, як краще вчинити. Затим, зігнувшись перед Клейтоном, він жестом показав йому, щоб той схопив руками його за шию, і з білою людиною на спині Тарзан помчав по верхів’ях дерев.

Цієї шаленої гонитви молодий англієць не забуде ніколи. Високо з-прміж гілля, що гнулося і розгойдувалося, він нісся зі швидкістю, що здавалася йому неймовірною, тоді як Тарзан був незадоволений повільністю свого пересування.

Таємнича істота, несучи його на спині, легко перекидала своє тіло по запаморочливій дузі з однієї високої гілки на іншу, затим упродовж, може, ста ярдів йшла упевненими кроками через лабіринт переплетених дерев, балансуючи, як цирковий акробат, над чорним проваллям зелених хащів унизу.

Від крижаного страху Клейтон перейшов до почуття палкого замилування і заздрості до гігантських м’язів і дивного інстинкту чи знання, що вело лісового бога крізь чорнильну темряву ночі так легко і впевнено, як сам Клейтон міг прогулюватися лондонськими вулицями у яскравий полудень.

Часом вони вихоплювалися на місцину, де нависле листя було рідше, і яскраві промені місяця висвітлювали перед здивованими очима Клейтона той дивний шлях, яким вони йшли.

У такі хвилини у Клейтона перехоплювало подих від споглядання страшної прірви під ними. Тарзан вибирав найкоротший шлях, що часто пролягав на сотні футів над землею.

І все-таки, попри очевидну нагальність, Тарзан насправді рухався порівняно повільно, постійно вибираючи галуззя Досить міцне для підтримки їхньої подвійної ваги.

Але от вони дісталися до галявини на узбережжі. Чутливе вухо Тарзана вловило дивні звуки, спричинені зусиллями Сабор, що протискувалася крізь ґрати, і Клейтону здалося, що вони миттю злетіли на сто футів, — так швидко спустився Тарзан. Однак, коли вони торкнулися землі, Клейтон ледве відчув поштовх; зістрибнувши зі спини мавпи-людини, він побачив, якттой зі швидкістю вивірки метнувся до протилежного фасаду хатини.

Англієць кинувся за ним саме вчасно, щоб побачити задні лапи якогось величезного звіра, що готувався зникнути у вікні хатини.

Коли Джен Портер розплющила очі і знову побачила перед собою очевидну загибель, її сміливе молоде серце відмовилося від останньої примарної надії, і вона нахилилася, щоб підібрати револьвер, вирішивши удатися до милосердної смерті перш, ніж жорстокі ікла будуть шматувати її тіло.

Левиця вже майже пролізла в кімнату через отвір, водночас Джен знайшла зброю і швидко приклала револьвер собі до скроні, щоб назавжди уникнути жахливих щелеп, що вже готувалися схопити свою здобич.

Якусь мить дівчина вагалася. Раптом погляд її упав на бідну Есмеральду, що лежала нерухомо біля шафи.

Чи може Джен залишити бідну, віддану їй істоту на розтерзання нещадним жовтим іклам? Ні, вона повинна спершу випустити одну кулю в непритомну жінку, а вже потім подумати про себе.

Який жахливий обов’язок! Але було б у тисячу разів більшою жорстокістю дати негритянці, що виховала її з дитячих років із усією дбайливістю і ніжністю матері, загинути у пазурах страшної кішки.

Джен Портер рішуче встала на ноги і підійшла до Есмеральди. Вона щільно притиснула дуло револьвера до відданого їй серця, заплющила очі і...

Дівчина почула жахне виття.

Вона, приголомшена, спустила курок і, обернувшись до звіра, тим же рухом підняла револьвер і приклала його до своєї скроні.

Вона не вистрелила вдруге тому, що із подивом побачила, як хтось повільно тягне величезну тварину назад через вікно, за яким у місячному сяйві вона розгледіла голови і плечі двох чоловіків.

Коли, оббігши навколо хатини, Клейтон побачив завислу у вікні звірину, він побачив також, як людина-мавпа, ухопивши обома руками довгий хвіст і упираючись ногами в стіни хатини, напружила усю свою богатирську силу, намагаючись витягти звіра назовні кімнати.

Клейтон швидко підбіг на допомогу йому, але той щось протараторив йому непохитним тоном, і Клейтон зрозумів, що це на каз, хоча не міг розібрати його.

Нарешті, під ривками величезне тіло стало все більше 1 більше висуватися з вікна, і тоді тільки Клейтон зрозумів, наскільки зухвалий і сміливий був вчинок його супутника.

Учинок голої людини, що тягне за хвіст оскаженілого звіра для порятунку чужої йому білої, дівчини, був дійсно героїчним вчинком.

Що ж до Клейтона, то тут справа стояла інакше, бо дівчина не тільки належала до його раси, але була єдиною жінкою в усьому світі, що він її щиро кохав. І „хоча він знав, що левиця швидко покінчить з ними обома, він смикав її за хвіст, бажаючи відтягти її від Джен Портер. Потім він згадав бій між цією людиною і величезним левом з чорною гривою і відчув велику впевненість.

Тарзан усе ще віддавав накази, що їх чужоземець ніяк не міг зрозуміти.

Він намагався розтлумачити дурній людині, щоб той устромив його смертоносні стріли в спину і боки Сабор і всадив їй у серце довгий гострий ніж, що висів коло його стегна. Але людина не розуміла, а Тарзан не смів відпустити могутню Сабор, щоб зроби ти це самому, бо він бачив, що малосилій білій людині нізащо не втримати левицю.

Вона повільно з’являлася з вікна. Нарешті, її плечі опинилися зовні.

І тоді Клейтон побачив таке, чого вічні небеса ніколи не бачили доти. Тарзан, напружуючи свій мозок у пошуках знайти спосіб впоратися з розлюченим звіром, раптом згадав свою битву з Теркозом. І коли великі плечі висунулися з вікна так, що левиця висіла на підвіконні тільки своїми передніми лапами, Тарзан раптом випустив звіра з рук.

Швидко, як стріла, вихопився він на спину Сабор.

Він згадав прийом, якому був зобов’язаний перемогою над лютим Теркозом, і руки його зімкнулися на мускулястій шиї звіра.

Левиця з виттям перевернулася на спину і навалилася усією вагою на ворога. Але чорноволосий гігант тільки міцніше стиснув її своїми руками.

Безсило дряпаючи землю, Сабор качалася і кидалася туди-сюди у спробі скинути із себе дивного супротивника. Але дедалі міцніше напружувалися сталеві м’язи й усе нижче і нижче пригинали голову звіра донизу.

Сталеві передпліччя людини забиралися усе вище до потилиці Сабор. Зусилля левиці відчутно слабішали.

Нарешті, Клейтон побачив під сріблястим сяйвом місяця, як величезні м’язи Тарзана випнулися горою на його передпліччях. Ще одне нелюдське зусилля, і хребці шиї Сабор переломилися з різким хрускотом.

Тарзан миттєво підхопився на ноги, і Клейтон знову почув дикий переможний погук самця-мавпи. Потім почувся перестрашений крик Джен Портер.

— Сесіль, м-р Клейтон! О, що це таке, що це таке?

Клейтон підбіг до дверей хатини, гукнув, що все гаразд, і попросив упустити його. Джен, як могла швидко, підняла важкий брус і майже втягла Клейтона в кімнату.

— Що це був за страшний лемент? — шепнула вона, притискаючись до нього.

— Переможний лемент людини, яка щойно врятувала нам життя, міс Портер. Зачекайте, я покличу його, щоб ви могли йому подякувати.

Злякана дівчина не хотіла залишатися одна і пішла разом із Клейтоном до стіни хатини, де лежало мертве тіло левиці. Тарзан сховався. Клейтон погукав його кілька разів, але відповіді не було, і вони обоє повернулися в хатину, де всі були в порівняній безпеці.

— Що за крик! — сказала Джен Портер. — Я здригаюсь при одній думці про нього. Не кажіть мені, що цей огидний лемент був погуком людини.

— Але це так, міс Портер, — відповів Клейтон, — у будь-якому разі, якщо не людським горлом, то горлом лісового бога.

І потім він розповів їй про свої пригоди з цією дивною істотою, — як дика людина двічі врятувала йому життя, — про його дивовижну силу, швидкість і хоробрість, про його смагляву шкіру і прекрасне обличчя.

— Я нічого не можу зрозуміти з усього цього, — виголосив він на закінчення. — Спочатку я думав, що це, може, Тарзан із мавпячого племені. Але він не говорить і не розуміє англійської, тому це припущення не підходить.

— Що ж, хто б він не був, — вигукнула дівчина, — ми зобов’язані йому порятунком, і хай благословить його Бог і зберігає його в безпеці у цих диких і лютих джунглях.

— Амінь, — сказав гаряче Клейтон.

— Господи Боже, чи жива я ще? — пролунав поруч них голос. Обоє обернулися і побачили, що Есмеральда сидить на підлозі,

зиркаючи туди і сюди своїми перестрашеними очима, і начебто, не може повірити, що вона в безпеці.

Ревіння левиці врятувало життя негритянці, бо, здригнувшись, дівчина повернула дуло револьвера в інший бік, і куля влучила в підлогу.

Джен Портер зрозуміла, що вони врятовані; вона впала на ослін і дала волю сльозам.

XVI «ЧУДОВО, ПРОСТО ЧУДОВО»

За кілька миль на південь від хатини, на піщаній косі пустельного берега, стояли два літні джентльмени і міркували.

Перед ними розкинувся неозорий Атлантичний океан; за їхніми спинами був Чорний Континент, а навколо, у неясних обрисах, насувалася непроникна темрява джунглів.

Дикі звірі ревли і ричали, огидне і моторошне виття разило слух. Вони зробили вже кілька миль у пошуках табору, але кожного разу в помилковому напрямку. Вони блукали так само безнадійно, ніби їх раптом переселили в інший світ.

Становище було загрозливе, і, безсумнівно, кожен фібр їхніх об’єднаних розумових здібностей мав зосередитися на розв’язанні життєвого питання неабиякої ваги — як повернутися до табору, бо від цього залежали їхні життя чи смерть.

Самюель Т. Філандер ораторствував:

— Але, дорогий професоре, я продовжую обстоювати свою точку зору, що, якби не перемога Фердинанда й Ізабели над маврами у п’ятнадцятому столітті в Іспанії, то світ зараз стояв би на незмірно більш високій сходинці культури. Маври, власне кажучи, були дуже терпимим і ліберальним народом хліборобів, ремісників і торговців — тобто тим народом, що створив цивілізацію, подібну до тієї, що ми бачимо тепер у Європі й Америці, — тоді як...

— Ой, ой, дорогий м-ре Філандер, — перервав його професор Портер,.— сама релігія їхня вже безумовно виключала ту можливість, на яку ви натякаєте. Іслам був, є і завжди буде могилою наукового прогресу, що, як я зазначив...

— Господи Боже, професоре, — перервав м-р Філандер, що звернув випадково свій погляд на джунґлі, — до нас точно хтось підкрадається.

Професор Архімед Кв. Портер неуважно обернувся в напрямку, зазначеному короткозорим містером Філандером.

— Ой, ой, м-ре Філандер! — пожурив він. — Як часто повинен я спонукати вас домагатися тієї повної зосередженості, що одна лише дозволяє нам спрямувати всю силу нашого інтелекту на вагомі проблеми, які випадають на долю високих умів! Я знову спіймав вас на порушенні ввічливості. Ви перериваєте мою наукову розвідку, — і тільки для того, щоб звернути мою увагу на просте чотириноге Genus Felis. Як я вже говорив, м-ре...

— Господи Боже, професоре, адже це — лев! — крикнув м-р Філандер, напружуючи свій слабкий зір у бік неясних обрисів звіра на тлі темних тропічних чагарників.

— Так, звичайно, м-ре Філандере, лев, якщо ви наполягаєте на вживанні просторіччя у вашій розмові. Але, як я говорив...

— Заради Бога, професоре! — знову перервав його м-р Філандер. — Дозвольте мені зауважити, що маври, розбиті в п’ятнадцятому столітті, навряд чи зазнають значних збитків, якщо ми відкладемо питання про них до того часу, коли цей чудовий екземпляр буде від нас подалі.

У цей час лев підійшов і з величним спокоєм зупинився за десять кроків від людей, з цікавістю стежачи за ними.

Місячне сяйво заливало берег, і дивна група рельєфно виділялася на жовтому піску.

— Украй неприпустимо, украй неприпустимо! — вигукнув професор Портер з легкою ноткою роздратування в голосі. — Ніколи, м-ре Філандере, ніколи в житті не випадало мені бачити, щоб цим звірам дозволяли виходити з клітки і бродити на волі. Обов’язково доповім про обурливу недбалість директорам найближчого зоологічного парку.

— Цілком справедливо, — погодився м-р Філандер, — і чим скоріше ви це зробите, тим краще. Ходімо зараз же!

Схопивши професора за руку, м-р Філандер почав віддалятися від звіра.

Вони пройшли кілька кроків, коли, кинувши погляд назад, м-р Філандер побачив, що лев простує за ними. Він міцніше затис руку протестуючого професора і прискорив ходу.

— Як я вже говорив... — знову почав професор Портер.

М-р Філандер кинув назад ще один швидкий погляд. Лев також збільшив швидкість і вперто тримався на тій самій відстані.

— Він іде за нами! — крикнув м-р Філандер, кинувшись бігти.

— Ох, м-ре Філандере, м-ре Філандер, — застеріг професор. — Ця неприпустима поспішність зовсім не личить ученим. Що будуть думати про нас наші друзі, якщо випадково зустрінуть нас на вулиці і будуть свідками наших легковажних стрибків? Прошу вас, давайте іти з гідністю.

М-р Філандер кинув тайкома ще один тривожний погляд на зад, .і

Жах! Лев мчав легкими стрибками не далі, як за п’ять кроків від них.

Тоді, кинувши руку професора, м-р Філандер помчав уперед з такою шаленою швидкістю, яка б зробила йому честь на змаганні з бігу.

— Як я говорив, м-ре Філандер, — повторив професор Портер, і раптом теж пустився щодуху. Кинувши швидкий погляд назад, він побачив у загрозливій близькості блиск жорстоких жовтих очей і величезну роззявлену пащу.

У своєму блискучому циліндрі, у пальті з фалдами, що розліталися на бігу, у світлі місяця мчав професор Архімед Кв. Портер слідами м-ра Самюеля Т. Філандера, що теж тікав, аж п’яти влипали.

Перед ними простягався вузький мисок, що заріс деревами, і до цього сховку і направив м-р Самюель Т. Філандер свої дивні стрибки, тоді як з тіні цього гаю два зірких ока з цікавістю спостерігали за панічним бігом старих.

Це був Тарзан, що, посміхаючись, забавлявся цією дивною грою в перегони. Він знав, що обоє джентльменів були поза небезпекою від нападу. Той факт, що Нума утримався від такої легкої здобичі, говорив лісовій мудрості Тарзана, що черево лева вже повне.

Лев може вистежувати їх, поки не зголодніє знову, але були шанси і за те, що, коли його не розсердять, він незабаром стомиться забавою і сховається у своє лігвище в джунглях.

Єдиною реальною небезпекою було те, що один із старих міг спіткнутися й упасти, і тоді жовтий диявол буде згори на ньому в ту ж мить, і радість убивства виявиться занадто великою спокусою, щоб від неї утриматися.

Отже, Тарзан швидко спустився на нижчу гілку. І коли м-р Самюель Філандер, засапавшись і віддихуючись, опинився під ним уже надто втомлений, щоб зробити ще одне зусилля і шукати безпеки на гіллі дерева, Тарзан перегнувся, схопив його за комір і всадовив поруч із собою.

Ще мить — і професор, у свою чергу, опинився на відстані дружньої руки, і його теж Тарзан затягнув нагору, саме коли Нума, обманутий у своїх сподіваннях, з ревінням стрибнув, щоб повернути собі зниклу здобич.

Кілька хвилин двоє втікачів, рвучко дихаючи, судомно чіплялися за велику гілку, тоді як Тарзан, сівши спиною до стовбура, спостерігав за ними із сумішшю цікавості і веселощів.

Першим перервав мовчання професор:

— Я глибоко засмучений, м-ре Філандер, що ви виявили таку відсутність мужності і сміливості в присутності однієї з нижчих істот і вашою надзвичайною боязкістю змусили мене доганяти вас і опинитися у такому невідповідному моїй гідності становищі. Але повертаюся до нашої теми... Як я говорив, м-ре Філандер, коли ви перервали мене, маври...

Книга: Едгар Берроуз. ТАРЗАН. І

ЗМІСТ

1. Едгар Берроуз. ТАРЗАН. І
2. .Калу жодного разу не спустилася на землю зі своїм маленьким...
3. Обличчя його вражало виразом напруженої думки. Якимсь шляхом, що...
4. Часто звірі полювали на нього, а ще частіше він полював на звірів....
5. Саме тоді молодий англійський лорд знайшов у хатині заховану в...
6. — ‘ Слухай, — сказав Тарзан, трохи відпустивши його, але не...
7. Клейтон підхопився, здригнувшись. Кров захолола у нього в жилах....
8. — Професоре Архімед Кв. Портер! — перебив м-р Філандер крижаним...
9. Західний берег Африки, близько 10° південної широти (так говорить...
10. — Обидва судна повернули назад: «Арроу» заякорився, погойдуючись...
11. Матроси підняли рушниці і вистрелили в чагарник, туди, звідки...
12. Тоді д’Арно спробував говорити англійською мовою, але людина знову...
13. Є ще інший, котрому я теж хотіла б подякувати, але він не...
14. Він вийняв з маленької скриньки квадратну скляну пластинку,...
15. — Слава Богу! — вигукнув він. — Я боявся найгіршого, поки не...

На попередню


Додати в закладкиДодати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate