Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами. |
Додати книгу на сайт:
Розділ IV ЗЛОЧИНИ ПРОТИ СТАТЕВОЇ СВОБОДИ ТА СТАТЕВОЇ НЕДОТОРКАНОСТІ ОСОБИ Стаття 152. Згвалтування
1. Зґвалтування, тобто статеві зносини із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи, -
карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.
2. Згвалтування, вчинене повторно або особою, яка раніше вчинила будь-який із злочинів, передбачених статтями 153-155 цього Кодексу,-
карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.
3. Згвалтування, вчинене групою осіб, або зґвалтування неповнолітньої чи неповнолітнього -
карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років,
4. Зґвалтування, що спричинило особливо тяжкі наслідки, а також зґвалтування малолітньої чи малолітнього -
карається позбавленням волі на строк від восьми до п'ятнадцяти років.
1. Основний безпосередній об'єкт злочину- статева свобода чи статева недоторканість особи. Його додатковим факультативним об'єктом можуть бути здоров'я, воля, честь І гідність особи, нормальний розвиток неповнолітніх.
Під статевою свободою слід розуміти право повнолітньої і психічно нормальної особи самостійно обирати собі партнера для статевих зносин і не допускати у сфері статевого спілкування будьякого примусу. Статева недоторканість - це абсолютна заборона вступати у природні статеві контакти з особою, яка в силу певних обставин не є носієм статевої свободи, всупереч її справжньому волевиявленню.
2. Потерпілою від злочину може бути особа як жіночої, так і чоловічої статі.
Ст, 152 не містить обмеження у тому плані, що згвалтуванням визнаються лише позашлюбні статеві зносини. Тому потерпілою від цього злочину може бути й особа, яка перебуває з винним в офіційно зареєстрованому або фактичному шлюбі. Віктимна (провокуюча) поведінка потерпілого кримінальну відповідальність за
ст. 152 не виключає, однак може враховуватись при призначенні покарання.
На кваліфікацію діяння за ст. 152 не впливає моральний аспект характеристики потерпілої особи (наприклад, вона веде безладне статеве життя), наявність попередніх статевих зносин з тим, хто Притягується до відповідальності за її зґвалтування, а також досягнення нею шлюбного віку або статевої зрілості.
3. З об'єктивної сторони зґвалтування полягає у статевих зносинах, які поєднуються із: 1) застосуванням фізичного насильства;
2) погрозою його застосування (воля потерпілої особи придушується) або 3) з використанням безпорадного стану потерпілої особи (ЇЇ воля ігнорується).
Під статевими зносинами у ст. 152 слід розуміти природний (гетеросексуальний) статевий акт. Мається на увазі коїтус - сполучення чоловічих і жіночих статевих органів, здатне, як правило, викликати вагітність. Злочин є закінченим з моменту початку статевого акту всупереч волі потерпілої особи. При цьому не вимагається обов'язкової дефлорації (порушення цілісності дівочої пліви), еякуляції (закінчення статевого акту у фізіологічному розумінні) та оргазму. Для визначення факту наявності природного статевого акту призначається судово-медична експертиза.
Інші форми задоволення статевої пристрасті, крім статевого акту у природній формі, складу згвалтування не утворюють і за наявності для цього підстав кваліфікуються за ст. 153 або деякими іншими статтями Особливої частини КК.
Перелік способів, за наявності хоча б одного з яких статеві зносини між особами жіночої і чоловічої статі визнаються зґвалтуванням, є вичерпним. Тому не є кримінальне караними настирливі пропозиції особі вчинити з нею природний статевий акт, якщо вони не поєднуються з жодним із таких способів. Дії особи, яка домоглася згоди потерпілого на статевий акт не за допомогою фізичного чи психічного насильства або використання безпорадного стану, а шляхом обману чи зловживання довірою (освідчення у коханні, обіцянка укласти шлюб, у т.ч. зроблену в урочистій обстановці і з повідомленням про це родичам, подача заяви до відділу РАГС тощо), не містять складу цього злочину.
Фізичне насильство при зґвалтуванні може полягати у нанесенні удару, побоїв, позбавленні або обмеженні особистої волі, заподіянні тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості тощо і спрямовується на те, щоб учинити з потерпілою особою природний статевий акт, подолати здійснюваний або очікуваний з її боку фізичний опір, пов'язаний з небажанням вступити у статевий контакт. Для інкримінування ст. 152 потрібно встановити, що вказане небажання було більш-менш чітко вираженим, явним, адже відмова на словах, навіть певна фізична протидія не завжди свідчать про дійсне небажання особи вступити у такий контакт. Скажімо, чоловік може сприймати таку поведінки жінки як кокетство, загравання або прояв сором'язливості. Якщо статеві зносини відбуваються за згодою сторін, однак у процесі їх один із партнерів (будучи, наприклад, схильним до мазохізму) застосовує до іншого фізичне насильство, кваліфікація за ст. 152 виключається. Відсутнє зґвалтування й у то-
му разі, коли суб'єкт застосовує фізичне насильство з помсти за відмову потерпілої особи вступити з ним у статеві зносини. У таких випадках посягання на тілесну недоторканість треба розглядати як злочин проти життя або здоров'я особи.
Нанесення під час згвалтування або замаху на нього удару, побоїв, заподіяння легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень
повністю охоплюється ч.1 ст.152.
Поняттям фізичного насильства при зґвалтуванні охоплюється і застосування без згоди потерпілої осоои з метою викликати й безпорідний стан наркотичних засобів, психотропних, отруйних або сильнодіючих речовин (наприклад, клофеліну у поєднанні з міцниіди спиртними напоями). Для визнання зґвалтування вчиненим з використанням безпорадного стану потерпілої особи внаслідок дії на її організм зазначених речовин не має значення, привів винний потерпілу особу до такого стану або вона знаходилась у безпорадному стані незалежно від його дій. Якщо введення в організм потерпілої особи вказаних вище засобів і речовин відбулося без її згоди (із застосуванням до неї фізичного чи психічного насильства) і після цього було вчинено природний статевий акт, дії винного слід кваліфікувати як зґвалтування, вчинене із застосуванням насильства та з використанням безпорадного стану потерпілої особи. У разі, коли психотропні, сильнодіючі або інші речовини чи засоби вживались особою добровільно, за власною волею, а згодом безпорадний стан був використаний винним для скоєння статевих зносин, його дії треба розглядати як зґвалтування з використанням безпорадного стану потерпілої особи.
Погроза як спосіб вчинення зґвалтування - це залякування потерпілої особи застосуванням фізичного насильства за допомогою висловлювань, жестів, інших дій (наприклад, демонстрацією зброї). У будь-якому разі погроза повинна сприйматись як реальна, тобто у потерпілої особи має скластись враження, що, якщо вона протидіятиме ґвалтівникові і не виконає його вимог, цю погрозу буде негайно реалізовано. Про сприйняття погрози як реальної може свідчити, зокрема, сама обстановка, в якій опинилась потерпіла особа (оточення й' групою осіб, безлюдне місце, нічний час, зухвале, грубе і настирливе домагання вступити в статевий зв'язок тощо). При цьому для визнання психічного насильства способом злочину, передбаченого ст. 152, не має значення, чи мав ґвалтівник насправді намір і фактичну можливість реалізувати висловлену ним погрозу.
Адресатом погрози може бути не лише потерпіла, а й інші особи, наприклад, й близькі родичі (зокрема діти, батьки). Важливо лише, щоб психічне насильство мало за мету зламати волю саме потерпілої особи.
Погроза вчинити вбивство потерпілої або інших осіб, заявлена з метою вчинити насильницький статевий акт, охоплюється ч. 1 ст. 152 і додаткової кваліфікації за ст. 129 не потребує. Але якщо погроза вбивством мала місце після вчинення зґвалтування (наприклад, її метою було примушування потерпілої особи не заявляти про вчинене у правоохоронні органи), дії винного кваліфікуються за сукупністю злочинів, передбачених ст. ст. 152 і 129.
Примушування жінки або чоловіка до вступу в статеві зносини, поєднане з погрозою заподіяння не фізичної, а іншої шкоди (наприклад, погрозою розголошення відомостей, що ганьблять їх або їх близьких родичів, погрозою знищення, пошкодження або вилучення їх майна), не утворює складу зґвалтування і за наявності підстав може бути кваліфіковане за ч. 2 ст. 154.
Зґвалтування визнається вчиненим з використанням безпорадного стану потерпілої особи у тих випадках, коли вона за своїм фізичним або психічним станом не може розуміти характеру і значення вчинюваних з нею дій (психічна безпорадність) або, усвідомлюючи це, не може чинити опір ґвалтівникові (фізична безпорадність). Поняттям безпорадного стану не охоплюється вкрай несприятливе майнове становище особи, потреба у засобах до існування тощо.
Причинами фізичної безпорадності потерпілої особи виступають, зокрема, її фізичні вади (наприклад, параліч, сліпота), малолітній або, навпаки, похилий вік, тяжке захворювання, яке не є психічним, сильне сп'яніння. Психічна безпорадність, за наявності якої воля потерпілої особи на вступ у статеві зносини взагалі відсутня / або є неповноцінною, може бути викликана, скажімо, психічною хворобою, малолітнім віком, непритомним станом, застосуваннями сильнодіючих або Інших речовин.
Стан сп'яніння може бути визнаний безпорадним станом лише утому разі, коли внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів або токсичних речовин особа не усвідомлювала оточуючу обстановку або була позбавлена фізичної можливості протидіяти ґвалтівникові. Згода на спільне вживання алкоголю чи інших речовин, на знаходження в інтимній обстановці, яка сприяє фізичному зближенню, ще не свідчить про згоду на статеві зносини.
Юридична оцінка природного статевого акту з малолітньою особою за умови її згоди на це залежить від того, чи усвідомлювала вона характер і значення вчинюваних з нею дій. Сам по собі малолітній вік особи не завжди свідчить про наявність безпорадного стану як ознаки зґвалтування. Питання про наявність або відсутність цього стану та кваліфікацію дій винного за ст. ст. 152 або 155 необхідно вирішувати у кожному конкретному випадку з урахуван. ням індивідуальних особливостей розвитку малолітньої особи, ступеня її обізнаності та інформованості у питаннях статевого життя.
З урахуванням ст. 17 добровільна відмова від доведення зґвалтування до кінця виключає кримінальну відповідальність за замах на цей злочин. Для визнання відмови від зґвалтування добровільною треба встановити, що особа, маючи реальну можливість довести злочин до кінця, відмовилась від цього і з власної волі припинила злочинні дії. У таких випадках особа може нести відповідальність за фактично вчинені нею дії, якщо вони утворюють склад іншого злочину (наприклад, заподіяння тілесного ушкодження, незаконне позбавлення волі, розбещення неповнолітніх). Про мотиви Добровільної відмови від доведення зґвалтування до кінця див, коментар до ст. 17.
4. Суб'єктом злочину є осудна особа чоловічої або жіночої статі, яка досягла 14-річного віку. При цьому стать безпосереднього ви-
конавця злочину має бути протилежна статі потерпілої особи, Співвиконавцем злочину, учасником групового зґвалтування може бути особа, яка фізіологічно неспроможна вчинити природний статеви акт, а також особа однакової статі з потерпілим.
5. Суб'єктивна сторона зґвалтування характеризується прямих умислом. Винний усвідомлює, що вчиняє природний статевий акт
із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосуванн або з використанням безпорадного стану потерпілої особи, і бажає це зробити. Мотиви, не впливаючи на кваліфікацію, можуть бути різними (задоволення статевої пристрасті, помста, бажання принизити потерпілу особу, прагнення сексуального самоствердження хуліганські спонукання тощо).
Стосовно неповнолітнього та малолітнього віку потерпілої особи і й особливо тяжких наслідків психічне ставлення винного може бути і необережним. Кваліфікуючі ознаки, пов'язані з віком потерпілої особи, інкримінуються винному не лише тоді, коли він знав або допускав, що вчинює насильницький статевий акт з неповнолітньою чи малолітньою особою, а й у тому разі, коли він міг і повинен це передбачити. Неповнолітній або малолітній вік потерпілої особи не може обтяжувати кримінальну відповідальність за зґвалтування, якщо буде доведено, що винний сумлінно помилявся щодо її фактичного віку. При вирішенні цього питання враховується вся сукупність обставин справи, зокрема зовнішні фізичні дані потерпілої особи, її поведінка, знайомство з нею винним, володіння останнім відповідною інформацією.
Відповідальність за особливо тяжкі наслідки (ч. 4 ст. 152) настає тоді, коли винний передбачав їх можливість або міг і повинен був їх передбачати.
За спрямованістю умислу замах на зґвалтування, за якого винна особа діє з метою вчинення природного статевого акту і саме для цього застосовує фізичне ї психічне насильство, потрібно відмежовувати від суміжних злочинів, передбачених зокрема ст. ст. 121, 122,125, 153, 156.
6. Кваліфікуючими ознаками зґвалтування є вчинення його:
1) повторно; 2) особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених ст. ст. 153- 155 (ч. 2 ст. 152), а особливо кваліфікуючими:
1) вчинення його групою осіб; 2) зґвалтування неповнолітньої особи (ч. З ст. 152); 3) спричинення особливо тяжких наслідків; 4) зґвалтування малолітньої особи (ч. 4 ст. 152).
Зґвалтування, вчинене повторно, має місце у разі, коли його скоїла особа, яка раніше вже вчинила зґвалтування (тобто злочин, передбачений ст. 152). Про поняття повторного злочину див. також коментар до ст. 32. У разі вчинення зґвалтування особою, яка радіше вчинила будь-який із злочинів, передбачених статтями 153155, за який вона не була засуджена, дії винного треба кваліфікувати за сукупністю злочинів за ч. 2 ст. 152 (якщо відсутні обтяжуючі обставини, передбачені ч. ч. З або 4) та відповідною частиною ст. ст. 153, 154 або 155.
Продовжуване зґвалтування, яким є вчинення двох або більше природних статевих актів з однією і тією ж потерпілою, коли винний діє без значної перерви у часі, що охоплюється його єдиним злочинним наміром, виключає ознаку повторності.
Справи про зґвалтування без кваліфікуючих ознак належать до справ так званого приватно-публічного обвинувачення, а тому можливі процесуальні перешкоди для його кваліфікації за ознакою повторності. При вчиненні двох зґвалтувань без обтяжуючих обставин приводом до порушення справи за ч. 2 ст. 152 за ознакою повторності є подача скарги потерпілою особою від першого зло чину або подача скарг обома потерпілими. Якщо потерпіла від першого злочину особа не порушувала питання про притягнення винного до кримінальної відповідальності, то наступне вчинення ним зґвалтування іншої потерпілої особи не може розцінюватись як повторний злочин. У такому випадку за наявності скарги про порушення справи лише потерпілим від другого зґвалтування дії винного мають кваліфікуватись (за відсутності інших обтяжуючих обставин) за ч. 1 ст. 152.
При вчиненні двох або більше зґвалтувань, відповідальність за які передбачено різними частинами ст. 152, а також при вчиненні в одному випадку замаху на зґвалтування або співучасті у цьому злочині, а в іншому закінченого зґвалтування; дії винного слід кваліфікувати за сукупністю вказаних злочинів. Якщо перше і друге зґвалтування, вчинені винним, не містять кваліфікуючих ознак, то остаточна кваліфікація дій особи відбувається лише за ч. 2 ст. 152 за ознакою повторності.
Зґвалтування потерпілої особи без кваліфікуючих ознак, а потім повторне зґвалтування за наявності ознак, вказаних у ч. З або ч. 4 ст. 152, повинні кваліфікуватися за сукупністю злочинів, передбачених ч. 1 ст. 152 та, відповідно, ч. ч. З або 4 цієї статті. У таких випадках кваліфікація дій винного за ч. 2 ст. 152 не потрібна. Проте вказана ознака має бути зазначена в юридичному формулюванні звинувачення.
Неповнолітніми є особи віком до 18 років, а малолітніми особи, яким на момент вчинення злочину не виповнилось 14 років.
Зґвалтування, вчинене групою осіб, має місце тоді, коли група з двох або більше осіб співвиконавців діє узгоджено з метою вчинення насильницького статевого акту з однією або декількома потерпілими особами. Група осіб відсутня, якщо декілька суб'єктів ґвалтують одну потерпілу особу, однак не узгоджують при цьому свої дії і не сприяють один одному.
На кваліфікацію зґвалтування групою осіб як закінченого злочину для всіх співвиконавців не впливає те, чи вдалося кожному із ґвалтівників вчинити статевий акт з потерпілою особою. Групове зґвалтування є закінченим злочином з моменту початку статевих зносин хоча б одним із його учасників.
Об'єктивна сторона коментованого складу злочину є складною, не вичерпується статевими зносинами і включає в себе дії (насильство та приведення у безпорадний стан), які можуть бути реалізовані й тими, хто природний статевий акт безпосередньо не вчиняє. Тому як співвиконавство зґвалтування розглядаються і дії особи, яка не вчинила і не мала наміру вчинити статевий акт, але безпосередньо застосувала фізичне насильство, погрозу чи довела потер-
піду особу до безпорадного стану з метою зґвалтування ЇЇ іншою особою. Виконавцем групового зґвалтування виступає і той, хто не здатен бути суб'єктом індивідуального зґвалтування (імпотент, жінка при зґвалтуванні особи жіночої статі тощо), однак може виконати частину об'єктивної сторони злочинуДії учасників групового зґвалтування потрібно кваліфікувати лише за ч, 3 ст. 152 без посилання на ст. 27.
Відповідальність учасника групового зґвалтування за ч..З ст. 152 виключається у разі, коли інші його учасники через неосудність, недосягнення 14-річного віку або з інших передбачених законом підстав не були притягнуті до кримінальної відповідальності. Проте, якщо вказаний учасник не усвідомлював і за обставинами справи не міг усвідомлювати наявність вказаних обставин щодо інших учасників групового зґвалтування, він несе відповідальність за ст. 15 і ч. З ст. 152 відповідно до правил фактичної помилки.
Від зґвалтування, вчиненого групою осіб, потрібно відрізняти співучасть у.ньому злочині, яка не є співвиконавством. Наприклад, за ч. 5 ст. 27 і відповідною частиною ст. 152 як пособництво у зґвалтуванні слід кваліфікувати дії осіб, які сприяють його вчиненню, наприклад, тим, що заманили жертву у місце посягання на неї, придбали речовини, за допомогою яких потерпіла особа приводиться у безпорадний стан, тощо.
Особливо тяжкими наслідками можуть бути визнані смерть або самогубство потерпілої особи, втрата будь-якого органу чи його функцій, психічна хвороба або інший розлад здоров'я, поєднаний зі стійкою втратою працездатності не менше ніж на одну третину, переривання вагітності, зараження вірусом імунодефіциту людини. Особливо тяжкі наслідки - оціночне поняття, а тому наведений перелік не може розглядатись як вичерпний.
Особливо тяжкі наслідки можуть бути викликані діями як винної, так і потерпілої особи (наприклад, реакцією останньої на злочин стало те, що вона накладає на себе руки або спричиняє собі тілесні ушкодження, намагаючись уникнути сексуального насильства).
У разі, коли при зґвалтуванні чи замаху на цей злочин смерть потерпілої особи настала внаслідок її власних дій (наприклад, вона вистрибнула з транспортного засобу під час руху й отримала смертельні ушкодження), дії винного охоплюються ч, 4 ст. 152 або ст. 15 і ч. 4 ст. 152.
Якщо зґвалтування або замах на зґвалтування поєднані із заподіянням тяжкого тілесного ушкодження^ віднесеного до такого не за наслідками зґвалтування, ці дії не розглядаються як такі, що спричинили особливо тяжкі наслідки. Вони кваліфікуються без ставлення у вину аналізованої кваліфікуючої ознаки за сукупністю злочинів за відповідними частинами ст. ст. 152 і 121. Заподіяння при зґвалтуванні тяжкого тілесного ушкодження, що спричинило смерть потерпілого, охоплюється ч. 4 ст. 152 і додаткової кваліфікації за ч. 2 ст. 121 не потребує.
Не визнаються особливо тяжкими наслідками при зґвалтуванні дефлорація, вагітність (за винятком випадків, коли є медичні протипоказання до пологів). Свідоме поставлення потерпілої особи з
небезпеку зараження вірусом імунодефіциту людини або іншою невиліковною інфекційною хворобою, якщо захворювання після зґвалтування не настало, треба кваліфікувати за сукупністю злочинів - відповідною частиною ст. 152 І ч, 1 ст. 130.
Умисне вбивство ч. 4 ст. 152 не охоплюється. Дії особи, яка в процесі зґвалтування чи замаху на цей злочин або. відразу після цього вчинила умисне вбивство потерпілої особи, кваліфікуються за п. 10 ч. 2 ст. 115 і, відповідно, ст. 15 і ч. 4 ст. 152 або ч. 4 ст. 152.
Якщо з метою приховати зґвалтування чи замах -на цей злочин було вчинено умисне вбивство потерпілої особи через деякий час після вчинення зазначеного злочину (за наявності розриву в часі), дії винного слід кваліфікувати за ч. ч. 1, 2 чи 3 ст. 152 або ст. ст. 15 і 152 та за п. 9 ч. 2 ст. 115. У даному разі смерть потерпілої особи не розглядається як прояв особливо тяжких наслідків зґвалтування.
КПК (ст. 27).
Правила проведення судово-медичних експертиз (обстежені,) з /".^вору статевих станів у бюро судово-медичної експертизи. Затверджені нСуказом МОЗ Л° б від і'7 січня 1995 р.
Постанова ПВС від 27 вересня Ї992 р^ № 4 "Про с..^у практику у справах про зґвалтування та інші статеві злочини . щ"1 • ' ;^г
Посшанова ПВС № 1 від 1 квітня ^ р. "Про судову практику в справах про злочини проти жшптя і здоров ^^д^"^,^ ^ .і V с ^
Книга: Постатейний коментар до Кримінального кодексу України
ЗМІСТ
1. | Постатейний коментар до Кримінального кодексу України
|
|
2. | ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА Розділ І ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ Стаття 1. Завдання Кримінального кодексу
|
|
3. | Стаття 2. Підстава кримінальної відповідальності
|
|
4. | РОЗДІЛ II ЗАКОН ПРО КРИМІНАЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ Стаття 3. Законодавство України про кримінальну відповідальність
|
|
5. | Стаття 4. Чинність закону про кримінальну відповідальність у часі
|
|
6. | Стаття 5. Зворотна дія закону про кримінальну відповідальність у часі
|
|
7. | Стаття 6. Чинність закону про кримінальну відповідальність щодо злочинів, вчинених на території України
|
|
8. | Стаття 7. Чинність закону про кримінальну відповідальність щодо злочинів, вчинених громадянами України та особами без громадянства за межами України
|
|
9. | Стаття 8. Чинність закону про кримінальну відповідальність щодо злочинів, вчинених іноземцями або особами без громадянства за межами України
|
|
10. | Стаття 9. Правові наслідки засудження особи за межами України
|
|
11. | Стаття 10. Видача особи, яка обвинувачується у вчиненні злочину, та особи, яка засуджена за вчинення злочину
|
|
12. | РОЗДІЛ III ЗЛОЧИН ТА ЙОГО ВИДИ Стаття 11. Поняття злочину
|
|
13. | Стаття 12. Класифікація злочинів
|
|
14. | Стаття 13. Закінчений та незакінчений злочини
|
|
15. | Стаття 14. Готування до злочину
|
|
16. | Стаття 15. Замах на злочин
|
|
17. | Стаття 16. Кримінальна відповідальність за незакінчений злочин
|
|
18. | Стаття 17. Добровільна відмова при незакінченому злочині
|
|
19. | Розділ IV ОСОБА, ЯКА ПІДЛЯГАЄ КРИМІНАЛЬНІЙ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ (СУБ`ЄКТ ЗЛОЧИНУ) Стаття 18. Суб`єкт злочину
|
|
20. | Стаття 19. Осудність
|
|
21. | Стаття 20. Обмежена осудність
|
|
22. | Стаття 21. Кримінальна відповідальність за злочини, вчинені у стані сп`яніння внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів або інших одурманюючих речовин
|
|
23. | Стаття 22. Вік, з якого може наставати кримінальна відповідальність
|
|
24. | Розділ V ВИНА ТА ЇЇ ФОРМИ Стаття 23. Вина
|
|
25. | Стаття 24. Умисел і його види
|
|
26. | Стаття 25. Необережність та її види
|
|
27. | Розділ VI СПІВУЧАСТЬ У ЗЛОЧИНІ Стаття 26. Поняття співучасті
|
|
28. | Стаття 27. Види співучасників
|
|
29. | Стаття 28. Вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією
|
|
30. | Стаття 29. Кримінальна відповідальність співучасників
|
|
31. | Стаття 30. Кримінальна відповідальність організаторів та учасників організованої групи і злочинної організації
|
|
32. | Стаття 31. Добровільна відмова співучасників
|
|
33. | Розділ VII ПОВТОРНІСТЬ, СУКУПНІСТЬ ТА РЕЦИДИВ ЗЛОЧИНІВ Стаття 32. Повторність злочинів
|
|
34. | Стаття 33. Сукупність злочинів
|
|
35. | Розділ VIII ОБСТАВИНИ, ЩО ВИКЛЮЧАЮТЬ ЗЛОЧИННІСТЬ ДІЯННЯ Стаття 36. Необхідна оборона
|
|
36. | Стаття 37. Уявна оборона
|
|
37. | Стаття 38. Затримання особи, що вчинила злочин
|
|
38. | Стаття 39. Крайня необхідність.
|
|
39. | Стаття 40. фізичний або психічний примус
|
|
40. | Стаття 41. Виконання наказу або розпорядження
|
|
41. | Стаття 42. Діяння, пов`язане з ризиком
|
|
42. | Стаття 43. Виконання спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації
|
|
43. | РОЗДІЛ IX ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ Стаття 44. Правові підстави та порядок звільнення від кримінальної відповідальності
|
|
44. | Стаття 45. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з дійовим каяттям
|
|
45. | Стаття 46. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з примиренням винного з потерпілим
|
|
46. | Стаття 47. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з передачею особи на поруки
|
|
47. | Стаття 48. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із зміною обстановки
|
|
48. | Стаття 49. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності
|
|
49. | Розділ X ПОКАРАННЯ ТА ЙОГО ВИДИ Стаття 50. Поняття покарання та його мета
|
|
50. | Стаття 51. Види покарань
|
|
51. | Стаття 52. Основні та додаткові покарання
|
|
52. | Стаття 53. Штраф
|
|
53. | Стаття 54. Позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу
|
|
54. | Стаття 55. Позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю
|
|
55. | Стаття 56. Громадські роботи
|
|
56. | Стаття 57. Виправні роботи
|
|
57. | Стаття 58. Службове обмеження для військовослужбовців
|
|
58. | Стаття 59. Конфіскація майна
|
|
59. | Стаття 60. Арешт
|
|
60. | Стаття 61. Обмеження волі
|
|
61. | Стаття 62. Тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців
|
|
62. | Стаття 63. Позбавлення волі на певний строк
|
|
63. | Стаття 64. Довічне позбавлення волі
|
|
64. | Розділ XI ПРИЗНАЧЕННЯ ПОКАРАННЯ Стаття 65. Загальні засади призначення покарання
|
|
65. | Стаття 66. Обставини, які пом`якшують покарання
|
|
66. | Стаття 67. Обставини, які обтяжують покарання
|
|
67. | Стаття 68. Призначення покарання за незакінчений злочин та за злочин, вчинений у співучасті
|
|
68. | Стаття 69. Призначення більш м`якого покарання, ніж
|
|
69. | Стаття 70. Призначення покарання за сукупністю злочинів
|
|
70. | Стаття 71. Призначення покарання за сукупністю вироків
|
|
71. | Стаття 72. Правила складання покарань та зарахування строку попереднього ув`язнення
|
|
72. | Стаття 73. Обчислення строків покарання
|
|
73. | РОЗДІЛ ХІІ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ПОКАРАННЯ ТА ЙОГО ВІДБУВАННЯ Стаття 74. Звільнення від покарання та його відбування
|
|
74. | Стаття 75. Звільнення від відбування покарання з випробуванням
|
|
75. | Стаття 76. Обов`язки, які покладає суд на особу, звільнену від відбування покарання з випробуванням
|
|
76. | Стаття 77. Застосування додаткових покарань у разі звільнення від відбування основного покарання з випробуванням
|
|
77. | Стаття 78. Правові наслідки звільнення від відбування покарання з випробуванням
|
|
78. | Стаття 79. Звільнення від відбування покарання з випробуванням вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до семи років
|
|
79. | Стаття 80. Звільнення від відбування покарання у зв`язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку
|
|
80. | Стаття 81. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання
|
|
81. | Стаття 82. Заміна невідбутої частини покарання більш м`яким
|
|
82. | Стаття 83. Звільнення від відбування покарання вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років
|
|
83. | Стаття 84. Звільнення від покарання за хворобою
|
|
84. | Стаття 85. Звільнення від покарання на підставі закону України про амністію або акта про помилування
|
|
85. | Стаття 86. Амністія
|
|
86. | Стаття 87. Помилування
|
|
87. | Розділ XIII СУДИМІСТЬ Стаття 88. Правові наслідки судимості
|
|
88. | Стаття 89. Строки погашення судимості
|
|
89. | Стаття 90. Обчислення строків погашення судимості
|
|
90. | Стаття 91. Зняття судимості
|
|
91. | РОЗДІЛ XIV ПРИМУСОВІ ЗАХОДИ МЕДИЧНОГО ХАРАКТЕРУ ТА ПРИМУСОВЕ ЛІКУВАННЯ Стаття 92. Поняття та мета примусових заходів медичного характеру
|
|
92. | Стаття 93. Особи, до яких застосовуються примусові заходи медичного характеру
|
|
93. | Стаття 94. Види примусових заходів медичного характеру
|
|
94. | Стаття 95. Продовження, зміна або припинення застосування примусових заходів медичного характеру.
|
|
95. | Стаття 96. Примусове лікування
|
|
96. | Розділ XV ОСОБЛИВОСТІ КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ТА ПОКАРАННЯ НЕПОВНОЛІТНІХ
|
|
97. | Стаття 97. Звільнення від кримінальної відповідальності із застосуванням примусових заходів виховного характеру
|
|
98. | Стаття 98. Види покарань
|
|
99. | Стаття 99. Штраф
|
|
100. | Стаття 100, Громадські та виправні роботи
|
|
101. | Стаття 101. Арешт
|
|
102. | Стаття 102. Позбавлення волі на певний строк
|
|
103. | Стаття 103. Призначення покарання
|
|
104. | Стаття 104. Звільнення від відбування покарання з випробуванням
|
|
105. | Стаття 105. Звільнення від покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру
|
|
106. | Стаття 106. Звільнення від кримінальної відповідальності та відбування покарання у зв`язку із закінченням строків давності
|
|
107. | Стаття 107. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання
|
|
108. | Стаття 108. Погашення та зняття судимості
|
|
109. | ОСОБЛИВА ЧАСТИНА Розділ І ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ОСНОВ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ Стаття 109. Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади
|
|
110. | Стаття 110. Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України
|
|
111. | Стаття 111. Державна зрада
|
|
112. | Стаття 112. Посягання на державного чи громадського діяча
|
|
113. | Стаття 113. Диверсія
|
|
114. | Стаття 114. Шпигунство
|
|
115. | Розділ ІІ ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ`Я ОСОБИ Стаття 115. Умисне вбивство
|
|
116. | Стаття 116. Умисне вбивство, вчинене в стані сильного душевного хвилювання
|
|
117. | Стаття 117. Умисне вбивство матір`ю своєї новонародже-
|
|
118. | Стаття 118. Умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця
|
|
119. | Стаття 119. Вбивство через необережність
|
|
120. | Стаття 120. Доведення до самогубства
|
|
121. | Стаття 121. Умисне тяжке тілесне ушкодження
|
|
122. | Стаття 122. Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження
|
|
123. | Стаття 123. Умисне тяжке тілесне ушкодження, заподіяне у стані сильного душевного хвилювання
|
|
124. | Стаття 124. Умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця
|
|
125. | Стаття 125. Умисне легке тілесне ушкодження
|
|
126. | Стаття 126. Побої і мордування
|
|
127. | Стаття 127. Катування
|
|
128. | Стаття 128. Необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження
|
|
129. | Стаття 129. Погроза вбивством
|
|
130. | Стаття 130. Зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби
|
|
131. | Стаття 131. Неналежне виконання професійних обов`язків, що спричинило зараження особи вірусом
|
|
132. | Стаття 132. Розголошення відомостей про проведення медичного огляду на виявлення зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби
|
|
133. | Стаття 133. Зараження венеричною хворобою
|
|
134. | Стаття 134. Незаконне проведення аборту
|
|
135. | Стаття 135. Залишення в небезпеці
|
|
136. | Стаття 136. Ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані
|
|
137. | Стаття 137. Неналежне виконання обов`язків щодо охорони життя та здоров`я дітей
|
|
138. | Стаття 138. Незаконна лікувальна діяльність
|
|
139. | Стаття 139. Ненадання допомоги хворому медичним працівником
|
|
140. | Стаття 140. Неналежне виконання професійних обов`язків
|
|
141. | Стаття 141. Порушення прав пацієнта
|
|
142. | Стаття 142. Незаконне проведення дослідів над людиною
|
|
143. | Стаття 143. Порушення встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини
|
|
144. | Стаття 144. Насильницьке донорство
|
|
145. | Стаття 145. Незаконне розголошення лікарської таємниці
|
|
146. | Розділ III ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВОЛІ, ЧЕСТІ ТА ГІДНОСТІ ОСОБИ Стаття 146. Незаконне позбавлення волі або викрадення людини
|
|
147. | Стаття 147. Захоплення заручників
|
|
148. | Стаття 148. Підміна дитини
|
|
149. | Стаття 149. Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо передачі людини
|
|
150. | Стаття 150. Експлуатація дітей
|
|
151. | Стаття 151. Незаконне поміщення в психіатричний заклад
|
|
152. | Розділ IV ЗЛОЧИНИ ПРОТИ СТАТЕВОЇ СВОБОДИ ТА СТАТЕВОЇ НЕДОТОРКАНОСТІ ОСОБИ Стаття 152. Згвалтування
|
|
153. | Стаття 153. Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом
|
|
154. | Стаття 154. Примушування до вступу в статевий зв`язок
|
|
155. | Стаття 155. Статеві зносини з особою яка не досягла статевої зрілості
|
|
156. | Стаття 156. Розбещення неповнолітніх
|
|
157. | Розділ V ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВИБОРЧИХ, ТРУДОВИХ ТА ІНШИХ ОСОБИСТИХ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА Стаття 157. Перешкоджання здійсненню виборчого права
|
|
158. | Стаття 158. Неправомірне використання виборчих бюлетенів підлог виборчих документів або неправильний підрахунок голосів чи неправильне оголошення результатів виборів
|
|
159. | Стаття 159. Порушення таємниці голосування
|
|
160. | Стаття 160. Порушення законодавства про референдум
|
|
161. | Стаття 161. Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або ставлення до релігії
|
|
162. | Стаття 162. Порушення недоторканності житла
|
|
163. | Стаття 163. Порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв`язку або через комп`ютер
|
|
164. | Стаття 164. Ухилення від сплати аліментів на утримання
|
|
165. | Стаття 165. Ухилення від сплати коштів на утримання иепрацездатних батьків
|
|
166. | Стаття 166. Злісне невиконання обов`язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування
|
|
167. | Стаття 167. Зловживання опікунськими правами
|
|
168. | Стаття 168. Розголошення таємниці усиновлення (удочеріння)
|
|
169. | Стаття 169. Незаконні дії щодо усиновлення (удочеріння)
|
|
170. | Стаття 170. Перешкоджання законній діяльності професійних спілок, політичних партій, громадських організацій
|
|
171. | Стаття 171. Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів
|
|
172. | Стаття 172. Грубе порушення законодавства про працю
|
|
173. | Стаття 173. Грубе порушення угоди про працю
|
|
174. | Стаття 174. Примушування до участі у страйку або перешкоджання участі у страйку
|
|
175. | Стаття 175. Невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат
|
|
176. | Стаття 176. Порушення авторського права і суміжних прав
|
|
177. | Стаття 178. Пошкодження релігійних споруд чи культових будинків
|
|
178. | Стаття 179 Незаконне утримування, осквернення або знищення релігійних святинь
|
|
179. | Стаття 180. Перешкоджання здійсненню релігійного обряду
|
|
180. | Стаття 181. Посягання на здоров`я людей під приводом проповідування релігійних віровчень чи виконання релігійних обрядів
|
|
181. | Стаття 182.Порушення недоторканності приватного життя.
|
|
182. | Стаття 183. Порушення права на отримання освіти
|
|
183. | Стаття 184. Порушення права на безоплатну медичну допомогу
|
|
184. | Розділ VI ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВЛАСНОСТІ
|
|
185. | Стаття 185. Крадіжка
|
|
186. | Стаття 186. Грабіж
|
|
187. | Стаття 187. Розбій
|
|
188. | Стаття 188. Викрадення шляхом демонтажу та іншим засобом електричних мереж, кабельних ліній зв`язку та їх обладнання
|
|
189. | Стаття 189. Вимагання
|
|
190. | Стаття 190. Шахрайство
|
|
191. | Стаття 191. Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем
|
|
192. | Стаття 192. Заподіяння майнової шкоди шляхом обману або зловживання довірою
|
|
193. | Стаття 193. Привласнення особою знайденого або чужого майна, що випадково опинилося у неї
|
|
194. | Стаття 194. Умисне знищення або пошкодження майна
|
|
195. | Стаття 195. Погроза знищення майна
|
|
196. | Стаття 196. Необережне знищення або пошкодження май-
|
|
197. | Стаття 197. Порушення обов`язків щодо охорони майна
|
|
198. | Стаття 198. Придбання або збут майна, завідомо здобутого злочинним шляхом
|
|
199. | Розділ ЗЛОЧИНИ У СФЕРІ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
|
|
200. | Стаття 199. Виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою збуту або збут підроблених грошей, державних цінних паперів чи білетів державної лотереї
|
|
201. | Стаття 200. Незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, обладнанням для їх виготовлення
|
|
202. | Стаття 201. Контрабанда
|
|
203. | Стаття 202. Порушення порядку зайняття господарської та банківською діяльністю
|
|
204. | Стаття 203. Зайняття забороненими видами господарської діяльності
|
|
205. | Стаття 204. Незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів
|
|
206. | Стаття 205. Фіктивне підприємництво
|
|
207. | Стаття 206. Протидія законній господарській діяльності
|
|
208. | Стаття 207. Ухилення від повернення виручки в іноземній валюті
|
|
209. | Стаття 208. Незаконне відкриття або використання за межами України валютних рахунків
|
|
210. | Стаття 209. Легалізація (відмивання) грошових коштів та іншого майна, здобутих злочинним шляхом
|
|
211. | Стаття 210. Порушення законодавства про бюджетну систему України
|
|
212. | Стаття 211. Видання нормативно-правових або розпорядчих актів, які змінюють доходи і видатки бюджету всупереч встановленому законом порядку
|
|
213. | Стаття 212. Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов`язкових платежів.
|
|
214. | Стаття 213. Порушення порядку здійснення операцій з металобрухтом
|
|
215. | Стаття 214. Порушення правил здачі дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння
|
|
216. | Стаття 215. Підроблення знаків поштової оплати і проїзних квитків
|
|
217. | Стаття 216. Незаконне виготовлення, підроблення, використання або збут незаконно виготовлених, одержаних чи підроблених марок акцизного збору чи контрольних марок
|
|
218. | Стаття 217. Незаконне виготовлення, збут або використання державного пробірного клейма
|
|
219. | Стаття 218. Фіктивне банкрутство
|
|
220. | Стаття 219, Доведення до банкрутства
|
|
221. | Стаття 220. Приховування стійкої фінансової неспроможності
|
|
222. | Стаття 221. Незаконні дії у разі банкрутства
|
|
223. | Стаття 222. Шахрайство з фінансовими ресурсами
|
|
224. | Стаття 223. Порушення порядку випуску (емісіїї) та обігу цінних паперів
|
|
225. | Стаття 224. Виготовлення, збут та використання підроблених недержавних цінних паперів
|
|
226. | Стаття 225, Обман покупців та замовників
|
|
227. | Стаття 226. Фальсифікація засобів вимірювання
|
|
228. | Стаття 227. Випуск або реалізація недоброякісної про-
|
|
229. | Стаття 228. Змова про зміну чи фіксування цін або примушування до їх змін чи фіксування
|
|
230. | Стаття 229. Незаконне використання товарного знака
|
|
231. | Стаття 230. Порушення антимонопольного законодавства
|
|
232. | Стаття 231. Незаконне збирання з метою використання або використання відомостей, що становлять комерційну таємницю
|
|
233. | Стаття 232. Розголошення комерційної таємниці
|
|
234. | Стаття 233. Незаконна приватизація державного, комунального майна
|
|
235. | Стаття 234. Незаконні дії щодо приватизаційних паперів
|
|
236. | Стаття 235. Недотримання особою обов`язкових умов щодо приватизації державного, комунального
|
|
237. | Розділ VIII ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ДОВКІЛЛЯ Стаття 236. Порушення правил екологічної безпеки
|
|
238. | Стаття 237. Невжиття заходів щодо ліквідації наслідків екологічного забруднення
|
|
239. | Стаття 238. Приховування або перекручення відомостей про екологічний стан або захворюваність населення
|
|
240. | Стаття 239. Забруднення або псування земель
|
|
241. | Стаття 240. Порушення правил охорони надр
|
|
242. | Стаття 241. Забруднення атмосферного повітря
|
|
243. | Стаття 242. Порушення правил охорони вод
|
|
244. | Стаття 243. Забруднення моря
|
|
245. | Стаття 244. Порушення законодавства про континентальний шельф України
|
|
246. | Стаття 245. Знищення або пошкодження лісових масивів
|
|
247. | Стаття 246. Незаконна порубка лісу
|
|
248. | Стаття 247. Порушення законодавства про захист рослин
|
|
249. | Стаття 248. Незаконне полювання
|
|
250. | Стаття 249. Незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом
|
|
251. | Стаття 250. Проведення вибухових робіт з порушенням правил охорони рибних запасів
|
|
252. | Стаття 251. Порушення ветеринарних правил
|
|
253. | Стаття 252. Умисне знищення або пошкодження територій, взятих під охорону держави, та об`єктів природно-заповідного фонду
|
|
254. | Стаття 253. Проектування чи експлуатація споруд без систем захисту довкілля
|
|
255. | Стаття 254. Безгосподарське використання земель
|
|
256. | Розділ IX ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ГРОМАДСЬКОЇ БЕЗПЕКИ Стаття 255. Створення злочинної організації
|
|
257. | Стаття 256. Сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності
|
|
258. | Стаття 257. Бандитизм
|
|
259. | Стаття 258. Терористичний акт
|
|
260. | Стаття 259. Завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об`єктів власності
|
|
261. | Стаття 260. Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань
|
|
262. | Стаття 261. Напад на об`єкти, на яких є предмети, що становлять підвищену небезпеку для оточення
|
|
263. | Стаття 262. Викрадення, привласнення, вимагання вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин чи радіоактивних матеріалів або заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживанням службовим становищем
|
|
264. | Стаття 263. Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами
|
|
265. | Стаття 264 Недбале зберігання вогнепальної зброї або бойових припасів
|
|
266. | Стаття 265. Незаконне поводження з радіоактивними матеріалами
|
|
267. | Стаття 266. Погроза вчинити викрадання або використати радіоактивні матеріали
|
|
268. | Стаття 267. Порушення правил поводження з вибуховими, легкозаймистими та їдкими речовинами або радіоактивними матеріалами
|
|
269. | Стаття 268. Незаконне ввезення на територію України відходів і вторинної сировини
|
|
270. | Стаття 269. Незаконне перевезення на повітряному судні вибухових або легкозаймистих речовин
|
|
271. | Стаття 270. Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки
|
|
272. | Розділ Х ЗЛОЧИНИ ПРОТИ БЕЗПЕКИ ВИРОБНИЦТВА Стаття 271. Порушення вимог законодавства про охорону праці
|
|
273. | Стаття 272. Порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою
|
|
274. | Стаття 273. Порушення правил безпеки на вибухонебезпечних підприємствах або у вибухонебезпечних цехах
|
|
275. | Стаття 274. Порушення правил ядерної або радіаційної
|
|
276. | Стаття 275. Порушення правил, що стосуються безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд
|
|
277. | РОЗДІЛ ХІ ЗЛОЧИНИ ПРОТИ БЕЗПЕКИ РУХУ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТРАНСПОРТУ Стаття 276. Порушення правил безпеки руху або експлуатації залізничного, водного чи повітряного
|
|
278. | Стаття 277. Пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів
|
|
279. | Стаття 278. Угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового
|
|
280. | Стаття 279. Блокування транспортних комунікацій, а також захоплення транспортного підприємства
|
|
281. | Стаття 280. Примушування працівника транспорту до невиконання своїх службових обов`язків
|
|
282. | Стаття 281. Порушення правил повітряних польотів
|
|
283. | Стаття 282. Порушення правил використання повітряного простору
|
|
284. | Стаття 283. Самовільне без нагальної потреби зупинення поїзда
|
|
285. | Стаття 284. Ненадання допомоги судну та особам, що зазнали лиха
|
|
286. | Стаття 285. Неповідомлення капітаном назви свого судна
|
|
287. | Стаття 286. Порушення правил безпеки дорожнього руху
|
|
288. | Стаття 287. Випуск в експлуатацію технічно несправних транспортних засобів або інше порушення їх експлуатації
|
|
289. | Стаття 288. Порушення правил, норм і стандартів, що стосуються убезпечення дорожнього руху
|
|
290. | Стаття 289. Незаконне заволодіння транспортним засобом
|
|
291. | Стаття 290. Знищення, підробка або заміна номерів вузлів та агрегатів транспортного засобу
|
|
292. | Стаття 291. Порушення чинних на транспорті правил
|
|
293. | Стаття 292. Пошкодження об`єктів магістральних нафто-, газота нафтопродуктопроводів
|
|
294. | Розділ ХІІ - ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ГРОМАДСЬКОГО ПОРЯДКУ ТА МОРАЛЬНОСТІ Стаття 293. Групове порушення громадського порядку
|
|
295. | Стаття 294. Масові заворушення
|
|
296. | Стаття 295. Заклики до вчинення дій, що загрожують громадському порядку
|
|
297. | Стаття 296. Хуліганство
|
|
298. | Стаття 297. Наруга над могилою
|
|
299. | Стаття 298. Нищення, руйнування чи псування пам`яток історії або культури
|
|
300. | Стаття 299. Жорстоке поводження з тваринами
|
|
301. | Стаття 300. Ввезення, виготовлення або розповсюдження творів, що пропагують культ насильства і жорстокості
|
|
302. | Стаття 301. Ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів
|
|
303. | Стаття 302. Створення або утримання місць розпусти і звідництво
|
|
304. | Стаття 303. Проституція або примушування чи втягнення до заняття проституцією
|
|
305. | Стаття 304. Втягнений неповнолітніх у злочинну діяльність
|
|
306. | Стаття 305. Контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів
|
|
307. | Стаття 306. Використання коштів, здобутих від незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів
|
|
308. | Стаття 307. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів
|
|
309. | Стаття 308. Викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів чи заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем
|
|
310. | Стаття 309. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту
|
|
311. | Стаття 310. Посів або вирощування снотворного маку чи конопель
|
|
312. | Стаття 311. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання прекурсорів
|
|
313. | Стаття 312. Викрадення, привласнення, вимагання прекурсорів або заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем
|
|
314. | Стаття 313. Викрадення, привласнення, вимагання обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, чи заволодіння ним шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем та інші незаконні дії з таким
|
|
315. | Стаття 315. Схиляння до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів
|
|
316. | Стаття 316. Незаконне публічне вживання наркотичних
|
|
317. | Стаття 317. Організація або утримання місць для незаконного вживання, виробництва чи виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів
|
|
318. | Стаття 318. Незаконне виготовлення, підроблення, використання чи збут підроблених документів на отримання наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів
|
|
319. | Стаття 319. Незаконна видача рецепта на право придбання наркотичних засобів або психотропних речовин
|
|
320. | Стаття 320. Порушення встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів
|
|
321. | Стаття 321. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту або збут отруйних і сильнодіючих речовин
|
|
322. | Стаття 322. Незаконна організація або утримання місць для вживання одурманюючих засобів
|
|
323. | Стаття 323. Спонукання неповнолітніх до застосування допінгу
|
|
324. | Стаття 324. Схиляння неповнолітніх до вживання одурманюючих засобів
|
|
325. | Стаття 325. Порушення правил боротьби з епідеміями
|
|
326. | Стаття 326. Порушення правил поводження з мікробіологічними або іншими біологічними агентами чи токсинами
|
|
327. | Стаття 327. Заготівля, перероблення або збут радіоактивно забруднених продуктів харчування чи іншої продукції
|
|
328. | Розділ XIV - ЗЛОЧИНИ У СФЕРІ ОХОРОНИ ДЕРЖАВНОЇ ТАЄМНИЦІ, НЕДОТОРКАННОСТІ ДЕРЖАВНИХ КОРДОНІВ, ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРИЗОВУ ТА МОБІЛІЗАЦІЇ Стаття 328. Розголошення державної таємниці
|
|
329. | Стаття 329. Втрата документів, що містять державну
|
|
330. | Стаття 330. Передача або збирання відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, яка е власністю держави
|
|
331. | Стаття 331. Незаконне перетинання державного кордону
|
|
332. | Стаття 332. Незаконне переправлення осіб через державний кордон України
|
|
333. | Стаття 333. Незаконне вивезення за межі України сировини, матеріалів, обладнання, технологій для створення зброї, а також військової та спеціальної техніки
|
|
334. | Стаття 334. Порушення правил міжнародних польотів
|
|
335. | Стаття 335. Ухилення від призову на строкову військову
|
|
336. | Стаття 336. Ухилення від призову за мобілізацією
|
|
337. | Стаття 337. Ухилення від військового обліку або спеціальних зборів
|
|
338. | Розділ XV - ЗЛОЧИНИ ПРОТИ АВТОРИТЕТУ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ, ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ОБ`ЄДНАНЬ ГРОМАДЯН Стаття 338. Наруга над державними символами
|
|
339. | Стаття 339. Незаконне підняття Державного Прапора України на річковому або морському судні
|
|
340. | Стаття 340. Незаконне перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій
|
|
341. | Стаття 341. Захоплення державних або громадських будівель чи споруд
|
|
342. | Стаття 342. Опір представникові влади, працівникові правоохоронного органу, члену громадського
|
|
343. | Стаття 343. Втручання в діяльність працівника правоохоронного органу
|
|
344. | Стаття 344. Втручання у діяльність державного діяча
|
|
345. | Стаття 345. Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу
|
|
346. | Стаття 346. Погроза або насильство щодо державного чи громадського діяча
|
|
347. | Стаття 347. Умисне знищення або пошкодження майна працівника правоохоронного органу
|
|
348. | Стаття 348. Посягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця
|
|
349. | Стаття 349. Захоплення представника влади або праців-. ника правоохоронного органу як заручника
|
|
350. | Стаття 350. Погроза або насильство щодо службової особи чи громадянина, який виконує громадський обов`язок
|
|
351. | Стаття 351. Перешкоджання діяльності народного депутата України та депутата місцевої ради
|
|
352. | Стаття 352. Умисне знищення або пошкодження майна службової особи чи громадянина, який виконує громадський обов`язок
|
|
353. | Стаття 353. Самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи
|
|
354. | Стаття 354. Одержання незаконної винагороди працівником державного підприємства, установи чи організації
|
|
355. | Стаття 355. Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов`язань
|
|
356. | Стаття 356. Самоправство
|
|
357. | Стаття 357. Викрадення, привласнення, вимагання документів, штампів, печаток, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем або їх пошкодження
|
|
358. | Стаття 358. Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, використання підроблених документів
|
|
359. | Стаття 359. Незаконне використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації
|
|
360. | Стаття 360. Умисне пошкодження ліній зв`язку
|
|
361. | Розділ XVI - ЗЛОЧИНИ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕКТРОННО-ОБЧИСЛЮВАЛЬНИХ МАШИН (КОМП`ЮТЕРІВ), СИСТЕМ ТА КОМП`ЮТЕРНИХ МЕРЕЖ
|
|
362. | Стаття 361. Незаконне втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп`ютерів), систем та комп`ютерних мереж
|
|
363. | Стаття 362. Викрадення, привласнення, вимагання комп`ютерної інформації або заволодіння нею шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем
|
|
364. | Стаття 363. Порушення правил експлуатації автоматизованих електронно-обчислювальних систем
|
|
365. | Розділ XVII ЗЛОЧИНИ У СФЕРІ СЛУЖБОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
|
|
366. | Стаття 364. Зловживання владою або службовим становищем
|
|
367. | Стаття 365. Перевищення влади або службових повноважень
|
|
368. | Стаття 366. Службове підроблення
|
|
369. | Стаття 367. Службова недбалість
|
|
370. | Стаття 368. Одержання хабара
|
|
371. | Стаття 369. Давання хабара
|
|
372. | Стаття 370. Провокація хабара
|
|
373. | Розділ XVIII ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ПРАВОСУДДЯ Стаття 371. Завідомо незаконні затримання, привід або арешт
|
|
374. | Стаття 372. Притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності
|
|
375. | Стаття 373. Примушування давати показання
|
|
376. | Стаття 374. Порушення права на захист
|
|
377. | Стаття 375. Постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови
|
|
378. | Стаття 376. Втручання в діяльність судових органів
|
|
379. | Стаття 377. Погроза або насильство щодо судді, народного засідателя чи присяжного
|
|
380. | Стаття 378. Умисне знищення або пошкодження майна судді, народного засідателя чи присяжного
|
|
381. | Стаття 379. Посягання на життя судді, народного засідателя чи присяжного у зв`язку з їх діяльністю, пов`язаною із здійсненням правосуддя
|
|
382. | Стаття 380. Невжиття заходів безпеки щодо осіб, взятих під захист
|
|
383. | Стаття 381. Розголошення відомостей про заходи безпеки щодо особи, взятої під захист
|
|
384. | Стаття 382. Невиконання судового рішення
|
|
385. | Стаття 383. Завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину.
|
|
386. | Стаття 384. Завідомо неправдиве показання.
|
|
387. | Стаття 385. Відмова свідка від давання показань або відмова експерта чи перекладача від виконання покладених на них обов`язків
|
|
388. | Стаття 386. Перешкоджання з`явленню свідка, потерпілого, експерта, примушування їх до відмови від давання показань чи висновку
|
|
389. | Стаття 387. Розголошення даних досудового слідства або дізнання
|
|
390. | Стаття 388. Приховування майна
|
|
391. | Стаття 389. Ухилення від покарання, не пов`язаного з позбавленням волі
|
|
392. | Стаття 390. Ухилення від відбування покарання у виді обмеження волі та у виді позбавлення волі
|
|
393. | Стаття 391. Злісна непокора вимогам адміністрації виправної установи
|
|
394. | Стаття 392. Дії, що дезорганізують роботу виправних установ
|
|
395. | Стаття 393. Втеча з місця позбавлення волі або з-під варти
|
|
396. | Стаття 394. Втеча із спеціалізованого лікувального закладу
|
|
397. | Стаття 395. Порушення правил адміністративного нагляду
|
|
398. | Стаття 396. Приховування злочину
|
|
399. | Стаття 397. Втручання в діяльність захисника чи представника особи
|
|
400. | Стаття 398. Погроза або насильство щодо захисника чи представника особи
|
|
401. | Стаття 399. Умисне знищення або пошкодження майна захисника чи представника особи
|
|
402. | Стаття 400. Посягання на життя захисника чи представника особи у зв`язку з діяльністю, пов`язаною з наданням правової допомоги
|
|
403. | Розділ XIX. ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВСТАНОВЛЕНОГО ПОРЯДКУ НЕСЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ (ВІЙСЬКОВІ ЗЛОЧИНИ) Стаття 401. Поняття військового злочину
|
|
404. | Стаття 402. Непокора
|
|
405. | Стаття 403. Невиконання наказу
|
|
406. | Стаття 404. Опір начальникові або примушування його до порушення службових обов`язків
|
|
407. | Стаття 405. Погроза або насильство щодо начальника
|
|
408. | Стаття 406. Порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості
|
|
409. | Стаття 407. Самовільне залишення військової Частини або
|
|
410. | Стаття 408. Дезертирство
|
|
411. | Стаття 409. Ухилення від військової служби шляхом самокалічення або іншим способом.
|
|
412. | Стаття 410. Викрадення, привласнення, вимагання військовослужбовцем зброї, бойових припасів, вибухових або інших бойових речовин, засобів пересування, військової та спеціальної техніки чи іншого військового майна або заволодіння ними шляхом шахрайства
|
|
413. | Стаття 412. Необережне знищення або пошкодження військового майна
|
|
414. | Стаття 413. Марнотратство або втрата військового майна
|
|
415. | Стаття 414. Порушення правил поводження зі зброєю, а також із речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення
|
|
416. | Стаття 415. Порушення правил водіння або експлуатації машин
|
|
417. | Стаття 416. Порушення правил польотів або підготовки до
|
|
418. | Стаття 417. Порушення правил кораблеводіння
|
|
419. | Стаття 418. Порушення статутних правил вартової служби чи патрулювання
|
|
420. | Стаття 419. Порушення статутних правил несення прикордонної служби
|
|
421. | Стаття 420. Порушення статутних правил несення бойового чергування
|
|
422. | Стаття 421, Порушення статутних правил внутрішньої служби
|
|
423. | Стаття 422. Розголошення відомостей військового характеру, що становлять державну таємницю, або втрата документів чи матеріалів, що містять такі відомості
|
|
424. | Стаття 423. Зловживання військової службової особи владою або службовим становищем
|
|
425. | Стаття 424. Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень
|
|
426. | Стаття 425. Недбале ставлення до військової служби
|
|
427. | Стаття 426. Бездіяльність військової влади
|
|
428. | Стаття 427. Здача або залишення ворогові засобів ведення війни
|
|
429. | Стаття 428. Залишення гинучого військового корабля
|
|
430. | Стаття 429. Самовільне залишення поля бою або відмова діяти зброєю
|
|
431. | Стаття 430. Добровільна здача в полон
|
|
432. | Стаття 431. Злочинні дії військовослужбовця, який перебуває в полоні
|
|
433. | Стаття 432. Мародерство
|
|
434. | Стаття 433. Насильство над населенням у районі воєнних
|
|
435. | Стаття 434. Погане поводження з військовополоненими
|
|
436. | Стаття 435. Незаконне використання символіки Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та зловживання ними
|
|
437. | Розділ XX - ЗЛОЧИНИ ПРОТИ МИРУ, БЕЗПЕКИ ЛЮДСТВА ТА МІЖНАРОДНОГО ПРАВОПОРЯДКУ Стаття 436. Пропаганда війни
|
|
438. | Стаття 437. Планування, підготовка, розв`язування та ведення агресивної війни
|
|
439. | Стаття 438. Порушення законів та звичаїв війни
|
|
440. | Стаття 439. Застосування зброї масового знищення
|
|
441. | Стаття 440. Розроблення, виробництво, придбання, зберігання, збут, транспортування зброї масового знищення
|
|
442. | Стаття 441. Екоцид
|
|
443. | Стаття 442. Геноцид
|
|
444. | Стаття 443. Посягання на життя представника іноземної держави
|
|
445. | Стаття 444. Злочини проти осіб та установ, що мають міжнародний захист
|
|
446. | Стаття 445. Незаконне використання символіки Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
|
|
447. | Стаття 446. Піратство
|
|
448. | Стаття 447. Найманство
|
|
449. | ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ Розділ I
|
|
450. | Розділ II
|
|
На попередню