Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Хай краще вітер у голові, ніж мертвий штиль. / Андрій Коваль

Додати в закладкиДодати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Філософія / Горлач


Філософія / Горлач

Сучасне людство живе на межі століть: XX століття відходить в історію, викликавши до життя величезні зміни у соціальній сфері: політиці, економіці, культурі, духовному житті. Значно ускладнилося життя суспільства, структурно і функціонально змінилося обличчя світу, загострилися глобальні проблеми, що стимулювало інтерес до загальних проблем суспільного розвитку, осмислення яких має важливе значення для вивчення якісних перетворень сучасного світу, розуміння зв'язків минулого, сучасного і майбутнього в історії людства, явищ реального життя. У XX столітті остаточно розвінчані міфи людства про можливість облаштування планети без злиднів, голоду і злочинності. Мрія багатьох мислителів перетворити Землю у загальнолюдський дім, де панують рівність і загальний достаток, остаточно перейшла у категорію соціальних фантазій. В умовах повсюдного загострення глобальних проблем людство впритул підійшло до вирішення питання про виживання. На складну тканину світового суспільного розвитку накладається процес різких змін, нових ідей і вчинків - здійснюється становлення України як суверенної держави, формується громадянське суспільство. Все це спонукає до філософського осмислення людиною свого ставлення до дійсності, її світоглядної орієнтації, усвідомлення нею свого місця і ролі в суспільстві. Радикально змінюється уявлення про місце людини у світі і в житті. Нову значимість набувають питання соціальної і особистої активності, відповідальності за свої вчинки у зв'язку з необхідністю переглядати форми і напрям діяльності. На передній план виходять питання сенсу життя, смерті і безсмертя. У з'ясуванні складних проблем, формуванні нових світоглядних орієнтирів, цінностей особлива роль належить філософії.

Філософія має багатовіковий досвід критично-рефлексивного аналізу суспільнозначимих цінностей і життєвих орієнтацій. В усі епохи філософи прагнули вирішувати проблеми буття людини, знову і знову повертаючись до питання про те, що таке людина, у чому суть і сенс буття, як їй жити і на які цінності орієнтуватися у періоди кризи звичайного способу життя, в епоху переходу від одних життєвих стандартів до інших. Історія культури та історія філософії свідчать, що у переломні періоди історії філософські знання і філософська діяльність набували найвищого значення. Справа в тому, що крутим поворотам історії, політичним переворотам, як правило, передують якісні зміни у філософській свідомості суспільства. Так трапилось в Франції у XVII ст., в Німеччині в XIX ст. та ін. У такі періоди філософія допомагає людині глибоко осмислити логіку подій, своєрідність нової ситуації, виробити нове ставлення до світу і самої себе. Мабуть-таки настав «зоряний» період філософії. Звичайно, філософія, як і мистецтво, сама собою не може врятувати світ, але світ не врятується, якщо не здійсниться глибоке, у тому числі і філософське осмислення тих загроз і сподівань, що домінують у світі і в Україні. Безперечно, потрібні всебічні фундаментальні знання про світ, оптимальні шляхи економічного, політичного і культурного розвитку України. Але завдання не в диференціації, а в інтеграції знання, поєднанні знань з гуманістичними цінностями. А це є мудрість, якій навчає філософія. У Біблії це називається добрим розумом, тобто розумом, поєднаним з гуманністю.

У підручнику автори намагалися реалізувати не тільки ідеї пізнання світу і особистості, але виходили із того, що філософія — форма суспільної свідомості, що має свою специфіку, предмет, категорії і методи пізнання. Визнається той факт, що філософія плюралістична. Жодна філософська школа не може заявляти про монополію на істину. Плюралізм стає тут способом реалізації багатоплановості усвідомлення специфіки філософії як відносно самостійного фактору духовного життя суспільства. Філософський плюралізм - результат неоднозначного ставлення і розуміння людиною світу. Методологічна концепція плюралізму у філософії має об'єктивні підстави, оскільки шляхи руху до істини різні. Плюралізм - переконливий засіб подолання пануючого в філософії десятиріччя марксоцентризму. Марксоцентризм - серйозний методологічний бар'єр, що не тільки блокував наукову реконструкцію історії філософії, але й сприяв деформації всієї історії. Ось чому, приступаючи до викладу деяких віх історії філософії, доводилося починати не з самих історико-філо-софських фактів, а із своєрідної розчистки методологічного грунту для розуміння фактів.

Авторський колектив виходить з того, що вивчення курсу філософії має вестися відповідно з логікою курсу, системою філософського знання. Велика увага надається внутрішній логіці побудови навчального курсу. Перший розділ починається із з'ясування природи світогляду, особливостей філософського світогляду, характеру філософських проблем, предмета і методу філософії, структури філософського знання та її соціальних функцій. Далі з'ясовуються основні положення національних філософських шкіл. З урахуванням нових потреб уперше в українських навчальних посібниках з філософії велика увага надається аналізу східної філософії: китайської, індійської, японської, арабської, турецької. Спростовуючи думку про те, що Україна не має у своїй культурі власної філософії, у підручнику розглянуто джерела, початки української філософії. Це культура Київської Русі. Адже саме там закладалися підвалини писемності, мови, історії, літератури, світогляду. Зміст і суть вітчизняного і світового історико-філософського процесу висвітлено з методологічної позиції, що дозволяє враховувати конкретно-історичні умови життя і діяльності філософів, ментальні, цивілізаційні, релігійні і матеріальні фактори життя суспільства. Другий розділ починається з аналізу поняття людина, з'ясування її природи, суті і форми життєдіяльності. Далі розкривається суть світу як суть буття людини. Буття людини реалізується у суспільстві. У третьому розділі розглянуто питання «природа», «суспільство», співвідношення особистості і суспільства. Людина виконує функції суб'єкта соціальної діяльності, тільки пізнаючи властивості, відносини, закони об'єктивного світу, що немислимо без духовних зусиль, творчості. Четвертий розділ присвячений філософії духу, а п'ятий — актуальним проблемам космології, філософії розвитку, розглянуто концепції розвитку від ранніх, що склалися ще в античній філософії, до сучасних, зокрема і синергетики.

Підручник ставить за мету надати допомогу усім, хто цікавиться сучасним станом і розвитком філософії в Україні і за рубежем, розкрити специфіку філософських підходів до вирішення різних актуальних проблем сучасності. Звичайно, підручники з філософії мають загальний недолік: у них подається уже готова сума знань -результат філософствування. Однак інтерес становить не тільки результат, але й шлях до нього, здійснений мислителем. Автори намагалися передати специфіку та особливості філософської творчості. Багато розділів підручника подано як міркування про яку-небудь проблему, сформульовано пошукові запитання для повторення, широко представлені точки зору на ті чи інші проблеми. Автори прагнули міркувати про філософські проблеми так, щоб зруйнувати уявлення про філософію як перелік застиглих і сталих істин. У створенні підручника брали участь різні автори. Тому і стиль викладу не однаковий та і методи філософствування не однотипні. Різняться і точки зору на деякі проблеми. І це цілком виправдано. Філософія була, є і, сподіваємося, буде не монологічним, а поліфонічним явищем духовного життя суспільства.

Авторський колектив буде вдячним за відгуки, поради, конкретні побажання з приводу змісту проблем, їх вибору, структури навчального курсу.

Книга: Філософія / Горлач

ЗМІСТ

1. Філософія / Горлач
2. ЩО ТАКЕ ФІЛОСОФІЯ?
3. 1. Специфіка та суверенність філософського знання
4. 2. Проблеми та засоби пізнання філософії
5. 3. Предмет та особливості філософії
6. Розділ 1 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТИПІВ ФІЛОСОФІЇ: ГЕНЕЗА І СУЧАСНІСТЬ Розділ 1 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТИПІВ ФІЛОСОФІЇ: ГЕНЕЗА І СУЧАСНІСТЬ Глава 1. КИТАЙСЬКА ФІЛОСОФІЯ
7. 1. Становлення філософії в Стародавньому Китаї
8. 2. Філософія епохи Західної і Східної Хань
9. 4. Філософія Китаю в XIX ст.
10. Глава 2. ІНДІЙСЬКА ФІЛОСОФІЯ
11. 2. Філософська система (чарвака-локаята)
12. 3. Буддійська філософія
13. 4. Філософія істинного пізнання
14. 5. Ортодоксальна система філософії Індії (санкх'я)
15. 6. Філософія спасіння, духовного єднання (Йога Патанджалі)
16. 7. Філософія осмислення та формування понять (Веданта)
17. 8. Ренесанс класичної філософії Індії
18. Глава 3. АНТИЧНА ФІЛОСОФІЯ
19. 1. Філософія досократиків
20. 2. Філософія періоду античної класики
21. 3. Філософсько-етична думка епохи еллінізму
22. Глава 4. ЯПОНСЬКА ФІЛОСОФІЯ
23. 2. Філософські ідеї періоду феодальної роздрібненості
24. 4. Піднесення філософської думки в Японії (XIX - XX стст.)
25. Глава 5. ФІЛОСОФІЯ АРАБСЬКОГО СХОДУ
26. 1. Розвиток філософської думки в Арабському Сході (Середньовіччя)
27. 2. Класична арабська філософія
28. Глава 6. ФІЛОСОФІЯ ТУРЕЧЧИНИ
29. 2. Розвиток філософії в Туреччині в ХІХ-ХХ стст.
30. Глава 7. ЗАХІДНО-ЄВРОПЕЙСЬКА ФІЛОСОФІЯ (кінець XVI - початок XVIII ст.)
31. 1. Людина та природа - основна проблема філософії XIV ст.
32. 2. Розвиток соціальної філософії в XVII - на початку XVIII ст.
33. 3. Філософія Просвітництва у Франції
34. Глава 8. НІМЕЦЬКА ФІЛОСОФІЯ
35. 1. Суть та зміст Просвітництва
36. 2. Німецька класична філософія
37. 3. Метод Георга Гегеля. Антропологічний принцип Людвіга Фейербаха
38. Глава 9. ФІЛОСОФІЯ МАРКСИЗМУ Глава 9. ФІЛОСОФІЯ МАРКСИЗМУ 1. Становлення і розвиток марксизму
39. 2. Проблеми людини, суспільства в філософії марксизму
40. 3. Еволюція філософії марксизму: західні і східноєвропейські концепції
41. Глава 10. СУЧАСНА ФІЛОСОФІЯ ЗАХОДУ Глава 10. СУЧАСНА ФІЛОСОФІЯ ЗАХОДУ 1. Основні риси та напрямки філософії сучасного Заходу
42. 2. Філософія науки
43. 3. Структуралізм
44. 4. Фрейдизм
45. 5. Герменевтика
46. Глава 11. РОСІЙСЬКА ФІЛОСОФІЯ
47. 1. Російська релігійна філософія
48. 2. Російська філософія XX ст.
49. Глава 12. РОЗВИТОК ФІЛОСОФІЇ В УКРАЇНІ Глава 12. РОЗВИТОК ФІЛОСОФІЇ В УКРАЇНІ 1. Джерела та національні особливості філософії України
50. 2. Становлення і розвиток філософської думки в X-XIV стст.
51. 3. Філософія Ренесансу та Просвітництва (XV-XVIII стст.)
52. 4. Філософія України в культурі романтизму XIX ст.
53. 5. Натуралістично-позитивістські та соціалістичні ідеї в філософії України
54. 6. Філософія України в XX ст.
55. Розділ 2. ФІЛОСОФІЯ БУТТЯ Розділ 2. ФІЛОСОФІЯ БУТТЯ Глава 1. ЛЮДИНА Глава 1. ЛЮДИНА 1. Проблема людини в філософії
56. 2. Соціально-діяльна суть людини
57. 3. Проблема змісту життя, смерті та безсмертя людини
58. Глава 2. ОНТОЛОГІЯ Глава 2. ОНТОЛОГІЯ 1. Суть та зміст категорії буття
59. 2. Суть, зміст субстанції
60. 3. Форми руху матерії
61. 4. Простір і час
62. Глава 3. ФЕНОМЕНОЛОГІЯ Глава 3. ФЕНОМЕНОЛОГІЯ 1. Свідомість - предмет філософського дослідження
63. 2. Виникнення та розвиток свідомості
64. 3. Природа та структура свідомості
65. Розділ III. СОЦІАЛЬНА ФІЛОСОФІЯ Розділ III. СОЦІАЛЬНА ФІЛОСОФІЯ Глава I. ЛЮДИНА І ПРИРОДА Глава I. ЛЮДИНА І ПРИРОДА 1. Природа: поняття, суть
66. 2. Природа та суспільство
67. 3. Людина та природа
68. Глава 2. СУСПІЛЬСТВО Глава 2. СУСПІЛЬСТВО 1. Суспільство - система об'єктивної реальності
69. 2. Діяльність - спосіб суспільного буття людини
70. 3. Джерела та рушійні сили суспільного розвитку
71. 4. Філософія історії та її еволюція
72. Глава 3. ПОЛІТИЧНІ СИСТЕМИ СУСПІЛЬСТВА
73. 1. Сучасні теорії політичної системи
74. 2. Структура, функції та типи політичної системи суспільства
75. 3. Правова держава. Громадянське суспільство
76. Глава 4. ОСОБА
77. 1. Людина: індивід, індивідуальність, особа
78. 2. Проблема особистості в сучасній філософії
79. 3. Поняття і структура свободи
80. 4. Історична необхідність і свобода особи
81. Розділ IV. ФІЛОСОФІЯ ДУХУ Розділ IV. ФІЛОСОФІЯ ДУХУ Глава I. ЕПІСТЕМОЛОГІЯ Глава I. ЕПІСТЕМОЛОГІЯ 1. Суть пізнання
82. 2. Діалектика процесу пізнання
83. 3. Істина та її критерії
84. Глава 2. ДУХОВНЕ ЖИТТЯ Глава 2. ДУХОВНЕ ЖИТТЯ 1. Духовне життя: поняття, суть, структура
85. 2. Духовне життя суспільства
86. 3. Суспільна свідомість: структура та форми
87. Глава 3. ТВОРЧІСТЬ
88. 1. Проблема творчості в історії розвитку філософської думки
89. 2. Форми та різновидності творчості
90. 3. Етапи та структура творчого процесу
91. Глава 4. ЦІННОСТІ Глава 4. ЦІННОСТІ 1. Природа цінностей
92. 2. Типи ціннісних орієнтацій
93. 3. Цінності та сучасність
94. Глава 5. НАУКА Глава 5. НАУКА 1. Виникнення і закономірності розвитку науки
95. 2. Наукове знання: специфіка, будова, рівні
96. 3. Методологія наукового пізнання
97. 4. Наука і суспільство
98. Глава 6. КУЛЬТУРА Глава 6. КУЛЬТУРА 1. Культура: суть та структура
99. 2. Людинотворча суть культури
100. 3. Історичні колізії культури
101. Глава 7. СВІТ ПОВСЯКДЕННОСТІ Глава 7. СВІТ ПОВСЯКДЕННОСТІ 1. Світ повсякденності: поняття, суть
102. 2. Єдність природно-екологічних і соціальних основ життя людини
103. 3. Моральність орієнтації на життя
104. Розділ V. ФІЛОСОФІЯ РОЗВИТКУ Розділ V. ФІЛОСОФІЯ РОЗВИТКУ Глава 1. ВСЕСВІТ: ПОХОДЖЕННЯ ТА ПРИРОДА
105. 2. Релятивістські космологічні моделі
106. 3. Квантове народження Всесвіту
107. Глава 2. КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ ТА її АЛЬТЕРНАТИВИ
108. 1. Джерела філософської концепції розвитку
109. 2. Класична теорія розвитку
110. 3. Становлення сучасної філософської концепції розвитку
111. ВИСНОВКИ

На попередню


Додати в закладкиДодати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate