Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Націоналізм не знає диктатури окремого інтересу. / Юліан Вассиян

Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.



Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Юрій Лавріненко. РОЗСТРІЛЯНЕ ВІДРОДЖЕННЯ


Михайло Грушевський

1866-1934

Грушевський сполучує в собі дві гігантські творчі постаті: найбільший дослідник тисячолітньої історії України і найбільший творець живої історії — великого відродження України 20 століття. Щоб тільки перечислити його друковані праці — потрібен один том. Другий том зайняло б просте перечисления його праці, як педагога і вихователя нових кадрів істориків та діячів культури, як організатора української науки і культури, як політичного провідника українського руху до революції, як організатора першого українського парляменту (Центральна Рада) української держави (УНР) в час революції 1917—18 років. Знавці Грушевського розводять руками перед загадкою надлюдської продуктивности і працьовитости Грушевського, який при тому всьому справляв враження на сучасників, що він «все має вільний час і стоїть кожному до розпо-рядимости» (Б. Крупницький. «М. Грушевський і його історична праця». Вступна стаття до нового видання десятитомової ІСТОРІЇ УКРАЇНИ-РУСИ Грушевського. Нью-Йорк, в-во «Кни-госпілка», 1954).

Головна з 2000 друкованих праць Грушевського — 10 томів ІСТОРІЇ УКРАІНИ-РУСИ, доведеної до часів Виговського, попри минущість її окремих аспектів у освітленні й методології, останеться вічним монументальним твором, який реконструював тисячолітній власний шлях, власне обличчя, власний історичний характер і долю України, відтворив її окремий від інших народів, внутрішньо цільний історичний образ. Щоб це зробити, «мусив він науково подолати творені століттями і прийняті світом російські і польські схеми і концепції історії Східньої Ев-ропи, в яких не було окремого місця і шляху України. Те саме стосується й монументальної ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ, що її Грушевський довів (у п'яти відомих нам томах) од ста-рокиївських часів до XVII сторіччя. Обидві ці монументальні праці є невичерпною енциклопедією знань, скарбницею першо-джерельних матеріялів і фактів про Україну.

Друга постать Грушевського — як організатора, як людини, що творила живу сучасну історію України — не менша за його постать як ученого і педагога. У співпраці з Іваном Франком він модернізував український рух у Галичині і сприяв перетворенню її на переломі двох сторіч в український П'ємонт, у кузню загальноукраїнського визвольного руху. За його ініціативою і проводом в Галичині була створена загальноукраїнська модерна видавнича база, що уможливила народження великої наукової, художньої і політичної літератури. Працюючи 20 років професором східньоевропеиської й української історії у Львівському університеті (1894—1914), Грушевський створив і 17 років очолював Наукове Товариство ім. Шевченка (НТШ), яке сотнями зразково редагованих Грушевським наукових видань здобуло собі репутацію в очах світу, як Українська Академія Наук. Грушевський був ініціятором і редактором (до 1907 року на спілку з Франком) першого довготривалого і на європейському рівні веденого українського журналу «Літературно-науковий вістник» (1898—1914), що зробив цілу епоху в українській літературі і громадській думці. В Галичині Грушевський разом з Франком був співфундатором найсильнішої Української Національно-Демократичної Партії (1898), а в підросійській Україні — співфундатором аналогічної партії — Товариства Українських Поступовців (ТУП). Разом із Франком Грушевський виробляв нову національно-демократичну ідеологію політичного українства, що, переборюючи соціалістичний догматизм, намічала нові шляхи. В підросійській Україні Грушевський заснував київське Українське Наукове Товариство, що видавало журнал «Україна» і що потім стало базою для утворення Української Академії Наук в 1918 році. Він був фактичним позакулісним керівником української фракції Державної Думи, видавцем перших масових газет в підросійській Україні — «Село» і «Засів» (1909—12).

З початком Першої світової війни в листопаді 1914 року Грушевський, чуючи наближення вирішальних для України подій, виїжджає до Києва, де царські жандарми зразу ж його арештували і вислали до Симбірська, потім Казані, а потім, завдяки клопотанням Петербурзької Академії Наук, до Москви, де він ідейно керував роботою групи українських діячів, а зокрема писав передові статті до редагованого Симоном Петлюрою журналу «Украинская жизнь» (1912—17).

12 березня 1917 року почалась революція в Петербурзі, а 17 березня уже заснувалась в Києві Центральна Рада, що заочно вибрала головою Грушевського, який 27 березня вже при-був із заслання до Києва. З того часу і до 28. IV. 1918 (коли німецька окупаційна армія насильно розпустила Центральну Раду і ліквідувала УНР) Грушевський був безконкуренційним провідником України, організатором українського парляменту і Української Народної Республіки, її першим президентом, що проголосив історичний універсал 22 січня 1918 про самостійність України. Отже за яких 10 місяців Грушевський об'єднав у самостійній державі націю, яка напередодні революції у великій своїй масі не знала свого ім'я.

Здається нам, що серед усіх відомих лідерів і політичних діячів революції на території колишньої Російської імперії Грушевський був фігурою найбільшого формату. Бо хоч Ленін, завдяки сприятливій для Росії грі західних держав та своїй демагогічній грі на анархізацїї несвідомих забитих мас, мав більше шансів і здобув владу у межах імперії, все ж (поминаючи чисто етичний бік справи) не сила була його цілком скасувати доконану Грушевським працю по ліквідації Російської імперії і державному відродженню України. Грушевський мав безконку-ренційний морально-політичний авторитет серед розбуджених революцією поневолених народів імперії, делегати яких на історичному «З'їзді народів» у Києві (вересень 1917) одноголосно вибрали Грушевського почесним головою.

Як президент, Грушевський більш ніж хто відчував жахливий тиск на Україну залізних обценьків «Захід—Росія». Захід наступав на Україну велетенським воєнним фронтом Німеччини і Австро-Угорщини; Захід в особі Антанти вимагав від молодої республіки стримувати той фронт ціною життя сотень тисяч українців, а в той же час стояв на позиції реставрації єдиної неділимої Російської імперії. А Росія тиснула на Україну збройними заколотами російських військових гарнізонів по містах (білих чи Керенського) і російських військовізованих червоноґвардійських банд, що їх творили на Україні клітини і агенти РКП(б), спираючись на збільшовизовані російські елементи по більших містах. Сама столиця України не раз кипіла у боях з цими елементами.

В цих пекельних умовах Грушевський, як Президент України, весь час виходив переможцем. Величезні маси російських військ, що зосередились на Україні під час світової війни, були ізольовані і відправлені в Росію, заколоти більшовицьких п'ятих колон на Україні і керована Леніним агітація були унеш-коджені. Історичним тріюмфом над Леніним був для Грушевського І Всеукраїнський з'їзд депутатів робітничих, солдатських і селянських рад (Київ, 16—19 грудня), що його скликання на-стирливо домагався Ленін, будучи певним, що той з'їзд повалить Центральну Раду. Завдяки політиці Грушевського вийшло навпаки: з'їзд із спонтанним обуренням засудив і відкинув ультиматум Ради Народних Комісарів Росії (за підписом Леніна і Троцького), як акт імперіялістичної агресії супроти держави братнього народу і влаштував Грушевському бурхливі овації. Цей з'їзд (як також незабутні всеукраїнські з'їзди військові, робітничі і селянські 1917 року) раз і назавше здер з РКП(б) маску «керівника соціальної революції на Україні» і виявив її як чужоземного інтервента, що насилує український проле-таріят і селянство.

На популярне Ленінове гасло негайного миру з Німеччиною і виходу із війни Грушевський відповів мирним договором України з Німеччиною, Австрією і Туреччиною. Одночасно провадив переговори з державами Антанти. Україна здобула міжнародний суверенітет. Гарячково завершуючи фактичний суверенітет і незалежність молодої української республіки, Грушевський водночас тримав офіційний курс на збереження федеративного зв'язку між народами колишньої імперії, за що його пізніше не раз обвинувачували, як за вияв слабости і недостатньої самостійности. Заднім умом кожний може бути сильний. Та серед страшної хуртовини світової війни і революції 1917 року орієнтуватися було трудніше. Грушевський своїм курсом на федерацію перешкодив Тимчасовому і більшовицькому урядові Росії мобілізувати проти України шовіністичну ненависть російських військовізованих мас, а також почасти нейтралізував західні держави, що були тоді зацікавлені в збереженні Російської імперії. Так само враховував Грушевський недостатню самосвідомість частини українського населення, коли проголошення самостійности України приурочив до моменту неспровокованого нападу військ Совєтської Росії на Україну. Так само враховував Грушевський і велетенські армії Ав-стро-Німеччини, що стояли на західних околицях України, готові кинутись на грабунок потрібного їм українського хліба, сала і вугілля. Проголошення самостійности України було добре припасоване до моменту нападу військ Совєтської Росії на Україну в січні 1918 року. Але справжня слабість Грушевського була в тому, що він не чекав, що революційна Росія при такім курсі на союз із нею піде війною проти революційної України, і тому не використав для організації міцної української армії доброї нагоди спонтанного руху українізації тих частин імперської армії, що складалися з українців, і прекрасного патріотичного руху Вільного Козацтва. Це була велика помил-ка Грушевського. Зрозуміти її не трудно, коли згадати, що чехи (Бенеш, Ян Масарик) тридцять років пізніше, після того як Совєтська Росія десятки разів показала своє завойовницько-імперіялістичне обличчя, повторили помилку Грушевського. Свою помилку Грушевський тоді ж таки визнав і в промові над могилою українських юнаків, що загинули в бою під Крутами проти російських військ (Муравйова), і в статтях «Кінець московської орієнтації» та «Армія».

Спровокований нападом Совєтської Росії прихід німців на Україну був персональною трагедією Грушевського, який ніколи не мав симпатій до кайзерівської Німеччини. Гостро антиукраїнська політика Антанти доповнила огірчення Грушевського проти великих західних держав та їх менших союзників. На еміграції (Відень, 1919—23) Грушевський послідовно був проти будь-яких орієнтацій української політики на західні держави, в тому числі й спроби польсько-українського договору 1920, що лишав західні українські землі під Польщею і тим штовхав українські маси в обійми більшовицько-російської пропаганди. У своєму віденському журналі «Борітеся — поборете» (1920—21) Грушевський не менш гостро критикував і оку-паційно-колоніяльну політику Леніна супроти України, приймаючи державну форму УРСР, але вимагаючи фактичної рівно-правности і незалежности її від російського диктату.

Грушевський узяв тепер курс на те, щоб радянська Україна своїми внутрішніми силами змусила Совєтську Росію не тільки на словах, а на практиці визнати рівноправність з нею України, фактичний суверенітет УРСР. Він уважав, що в Москві мусять рано чи пізно зрозуміти, що для самої Росії в перспективі майбутніх десятиліть вже цього 20 століття є погибельним чіплятися: за реставрацію єдиної-неділимої імперії хоча б і під маркою фальшованого СРСР. Він не вважав себе переможеним, бо твердо вірив, що доконане в революції історичне діло державного відродження України ніколи вже не може бути скасоване повністю, а рано чи пізно, то втрачаючи, то набираючи більшої ваги, стане вирішальним фактором на Сході. Головну вагу Грушевський клав на ріст і активізацію сил українського відродження в УРСР. Тому, коли Ленін в 1921—22 роках побачив себе змушеним зробити ревізію своєї дотеперішньої політики супроти селянства і України, Грузії та інших поневолених народів (НЕП, нова національна політика) — Грушевський із своїми співробітниками зважився прийняти запрошення уряду УРСР повернутися на Україну і очолити в Українській Академії Наук історичну секцію. У березні 1924 року він був уже в Києві.

Безумовно, Грушевський не мав ілюзій і не їхав з легким серцем. Він бо знав, що їде не на готове, а на боротьбу, і при тому ризикує великим історичним символом першого президента самостійної України. Для збереження цього символу він мусив бути готовим іти проти течії і на саму смерть. Він бачив, що Україна (а з нею і він сам) відвоювала на якийсь час новий пляцдарм для легальної боротьби за продовження свого здобутого в революції державного і культурного відродження і що від того, як українці використають, а чи проґавлять цю нагоду — залежатиме дальше століття долі нації. Так він увійшов у одну з найбільш запеклих і трагічних визвольних битв українського народу т— Розстріляне відродження.

Знаючи, що попри формальну рівноправність УРСР з РСФСР і попри наявність в КП(б)У і уряді УРСР певного числа патріотів-українців фактична влада на Україні належить Росії, Грушевський надзвичайно скрупулятно і дисципліновано ізолював себе від офіційних громадсько-політичних організацій, обмежив свою діяльність рамками Академії Наук, про яку зразу написав у своєму історичному журналі «Україна», що вона є продовженням заснованого ним до революції Українського Наукового Товариства в Києві, отже є і його дитиною; навіть не приймав у себе на приватному мешканні нікого. Академія наук була його фортецею і азилем, немов церковний собор у часи середньовіччя.

Зате у цій своїй домені він одразу із чудодійною силою свого наукового і організаційного генія розгорнув грандіозну роботу і наукову організацію — у формах і методах, які виробив ще в час свого головування в Науковому Товаристві ім. Шевченка, і в київському Українському Науковому Товаристві. Він запекло воював за бюджет зосереджених під його рукою в одному будинку Історичних установ Академії, маючи 50 штатних і коло 100 позаштатних наукових співробітників, мережу наукових клітин по всій Україні, своїх людей у Ленінграді і Москві (де були важливі для історії України архіви і колекції); відновив свій давній журнал українознавства «Україна», знамениту серію «Записок історичної секції», збірники з найновішої історії «За сто літ», випуски Археографічної комісії (першоджерела давнішої історії України), організував і публікував порайонні дослідження історії України.

Робота Грушевського і його численної школи старших і молодих істориків являла собою в 20-х роках епічну панораму переможної битви за всі минулі віки радостей і страждань, боротьби і творчости українського народу. Витиснувши російських інтервентів-істориків із старокиївської України та з пізніших часів, Грушевськии кинув таких своїх учнів, як 0. Гер-майзе, Ф. Савченко, Рябінін-Скляревський та десятки інших на ділянку історії революційного руху і російських репресій на Україні другої половини XIX і початку XX сторіччя, ділянки, які особливо нахабно закривала від світу і присвоювала в російський «общий котелок» партійна історіографія РКП(б).

Зрозуміло, що актуальне національно-політичне значення цієї праці було велике. Ця праця сприяла тому, що Українська Академія Наук в цілому стала одним з основних бастіонів Розстріляного Відродження. Історія, поруч літератури, театру, мистецтва, мала особливо велике політичне звучання. Це звучання Грушевськии, не виходячи із своїх рамок представника української науки, посилив своїми чисто публіцистичними виступами. Так він гостро виступив проти національної дискримінації української науки Москвою, протестуючи проти того, що Москва трактує Російську Академію Наук як всесоюзну та фінансує її із всесоюзного бюджету (в тому числі й коштом України), а Українську Академію Наук трактує як провінцію російської і не дає їй коштів із всесоюзного бюджету («Перспективи і вимоги української науки». «Україна», 1926, ч. І, ст. 3—15). Через три місяці він виступає із своєю славетною статтею «Ганебній пам'яті» — до 50-річчя указу Олександра II з ЗО травня 1876 року про заборону української культури (цю статтю ми подаємо нижче без скорочень). Грушевськии, посилаючись на видані в Москві книжки, на дебати на сесіях ВЦВК у Москві тощо, говорить, що затоплений дзвін царського указу про заборону української культури знову загув у комуністичній Москві. Стаття Грушевського появилась в «Україні» (ч, 4, 1926) якраз після появи двох серій памфлетів Хвильового КАМО ГРЯДЕШИ (1925) і ДУМКИ ПРОТИ ТЕЧІЇ» (1926) і справила велике враження в усьому суспільстві. Грушевськии з усією силою приєднав свій авторитетний голос до тих молодих українських сил, що відважились іти в контратаку на російський великодержавний шовінізм ЦК ВКП(б).

Свою незалежність від компартії і Москви Грушевськии продемонстрував і на 60-літньому ювілеї в Києві 1926 року (він родився 29 вересня 1866 року в родині педагога із священицько-го роду Київщини, закінчив гімназію в Тбілісі, а університет в Києві — як найліпший учень проф. Володимира Антоновича). На ювілей прийшло кілька тисяч привітань з усього світу, в тому числі й від найвидатніших світових істориків; приїхали на ювілей чимало чужинців. Актова заля університету св. Володи-мира була переповнена. Члени уряду і партії у промовах хвалились опікою партії над українською наукою і ставили руба питання — з ким тепер стоїть ювілянт — по той чи по цей бік барикад? У заключній промові Грушевський подякував промовцям і присутнім за вшанування, але жодного слова на похвалу партії не сказав. Навпаки, підкреслив: напружена праця і успіхи, яких досяг він, свідчать, що за в с я к и х умов може працювати людина, якщо вона цього прагне (Н. Василенко-По-лонська. УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ НАУК. Нарис історії, частина перша, 1918—30. Мюнхен; Інститут для вивчення історії та культури СРСР, 1955, стор. 47-48).

Коли настав поліційний погром відродження, Грушевського хотіли втягнути в дискредитацію його колеґ-академіків, що потрапили під суд у «справі СВУ». Грушевський відмовився сказати бодай одно критичне слово. Після процесу СВУ почалася скажена кампанія цькування Грушевського і його великої історичної школи та інституцій. За час від 1931 по 1934 рік були ліквідовані всі історичні заклади і вилучені та припинені всі видання, що ними керував Грушевський. Грушевський дістав наказ негайно переселитись у Москву. 7 березня 1931 року він виїхав до Москви, а 9 березня вже був арештований там органами ГПУ. 12 березня він був уже в Харкові в тюрмі, але через пару днів знов відвезений до Москви, де його звільнили, зобов'язавши регулярно ходити в ГПУ на реєстрацію. Тим часом на Україні громили рештки його учнів. В Київській опері, переповненій публікою, був улаштований «диспут», а в суті речі своєрідний суд над працями Грушевського. Хто з його учнів хотів остатися живий, мусив виступати з наклепами на свого вчителя. 1933 року на листопадовому пленумі ЦК КП(б)У Пости-шев, Косіор і Попов оголосили, що Грушевський стояв на чолі підпільного «Українського Національного Центру» та «Організації українських есерів», що Грушевський у зв'язку з переходом партії до колективізації активізував свою контрреволюційну діяльність. Але з тих «підпільних організацій» так і не вдалося Москві зробити показового процесу, подібно до «СВУ» — видно, ні Грушевський, ні його ближчі співробітники не зломились на слідстві і ніяких слідчих фальшивок не підписали.

Тоді ЦК ВКП(б) задумав зломити Грушевського «солідними політичними розмовами». Кілька разів викликали Грушевського 1934 року до ЦК ВКП(б), де він мав розмови з Лазарем Кагановичем. Ще у вересні 1934 року від Грушевського вимагав Каганович написати якусь деклярацію (мабуть, одобрения нової політики ЦК ВКП(б) і засудження «українських буржуазних націоналістів»). Через різних людей Грушевському передавали із ЦК ВКП(б), що коли не напише «деклярацію» — то за його життя ніхто не ручиться. «Ну що ж, так і буде» — відповів Гру-шевський. Несподівано зняли з Грушевського домашній арешт (він мав право ходити тільки в історичний архів і бібліотеку) і дали йому місце в санаторії вчених у Кисловодську, куди він і поїхав 15 жовтня 1934 року. Там зразу сталася з ним інфекція карбункулу на шиї. Дружина просила дозволу, щоб операцію зробив її знайомий лікар, що якраз був у Кисловодську, але їй відмовили, і операцію робив якийсь Хурґін, після якої Гру-шевський помер 25 листопада 1934 року. Усі дослідники цієї справи сходяться на думці, що Грушевського таким способом штучно позбавили життя. (Г. Костюк. «Останні дні життя академіка М. Грушевського. За совєтською пресою і спогадами сучасників». «Український збірник», Мюнхен, Інститут для вивчення історії і культури СРСР, 1954, ч. 1, стор. 83—94; також англійською мовою у збірнику того ж інституту «Ukrainian review», 1957, ч. 5, стор. 73—83).

Щоб приховати і геройську поведінку Грушевського під час арештів, заслання та розмов у ЦК ВКП(б), і злодійське знищення любленого і популярного серед населення України її великого історика і першого президента її держави, Москва влаштувала Грушевському похорон в Києві на кошт держави. Похороненими поки що в УРСР остались і всі історичні праці Грушевського та його учнів, хоч у Росії праці царських буржуазних істориків (Ключевського тощо) передруковуються великими тиражами.

Крім згаданої раніш великої роботи, Грушевський у Києві написав 9 і 10 томи своєї ІСТОРІЇ УКРАЇНИ-РУСИ, а також довів до 6 тому монументальну ІСТОРІЮ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ. За три роки заслання в Москві Грушевський, що починав працю щодня о 4 годині ранку, написав 7, 8 і 9 томи «Історії української літератури» (шостий том готовий лишився в Києві), готував дальші томи ІСТОРІЇ УКРАЇНИ-РУСИ, писав роман-біографію Івана Котляревського (Грушевський порядком відпочинку від наукової праці часом писав белетристичні твори на історичні теми, вони зібрані в книжці ПІД ЗОРЯМИ, Київ, «Рух», 1928: М. Зеров позитивно оцінив її). Загроза смерти та атмосфера моральних тортур, якими — це ясно — керував щодо Грушевського сам Сталін, ні можливі пропозиції вивести Грушевського на «всесоюзного вельможу» (як то вдалося Сталінові із Довженком) — ніщо не могло похитнути Грушевського з його позиції. Повернувшись на Україну, щоб

поділити із своїм народом його боротьбу і страждання, згинувши на барикадах великої битви за духову самостійність України, Грушевський потвердив своїми працями і діями висновок і рішення, до яких прийшов у січні 1918 року, коли писав: «Першим, що я вважаю пережитим і віджитим, ...се наша орієнтація на Московщину, на Росію, накидувана нам довго й уперто силоміць, і, кінець кінцем, як то часто буває, справді присвоєна собі частиною українського громадянства... Провідники українського життя довго стояли під владою сих гасел («спільного революційного фронту» російсько-українського. — Ю. Л.) і я сам не відрікаюсь її. Тільки коли російська керма після угоди з Україною перейшла до революційних соціялістичних кругів і вони в відношеннях до України виявили себе твердоголовими централістами і обвинителями, нездібними чого-небудь навчитися від революції, се сильно захитало такий пієтизм для спільної революції. Ну а війна більшовиків з Україною рішуче поставила хрест над сею ідеологією, розв'язала всякі моральні вузли, які ще могли в чиїх-небудь очах зв'язувати українця з московським громадянством спеціяльно. Вона, так би сказати, зняла з Московщини права «особо благоприятствуемой» нації й дала почуття права кермуватись у своїх відносинах до неї єдино добром українського народу, а не якимись інтересами спільної революції, спільної культури, спільної отчизни, чи що.

«Я вважаю таке визволення від «песього обов'язку» супроти Московщини незвичайно важним і цінним. Роздумуючи над сим моментом, я думаю, що не даремно пролилась кров тисяч розстріляних українських інтелігентів і молоді, коли вона принесла чи закріпила духове визволення нашого народу від найтяжчого й найшкідливішого ярма, яке може бути: добровільно прийнятого духового чи морального закріпощення. Я скажу різко, але справжніми словами: се духове каліцтво, холуйство раба, котрого так довго били по лиці, що не тільки забили в нім всяку людську гідність, але зробили прихильником неволі й холопства, його апологетом і панегіристом. Таким холопством вважаю ту вірність, ту служебність не за страх, а за совість, глибоку й необориму, поколіннями виховану, яку українське громадянство виявляло — в одних частях менше, в інших більше — супроти державних, культурних і національних інтересів Росії й великоруського народу». (Михайло Грушевський. «Кінець московської орієнтації», в збірці статей Грушевського НА ПОРОЗІ НОВОЇ УКРАЇНИ, Київ, 1918, стор. 10—11).

Велику сувору істину цих слів про добровільне духове рабство і визволення з нього в українській революції 1917—18 років блискуче потвердило Розстріляне відродження 20-х років. Тільки знищивши фізично коло 80% верхніх культурних кадрів (серед них і Грушевського) та коло 20% населення УРСР — змогла Москва змусити решту підкоритись і прославляти (не за совість, а за страх!) «старшого брата». Це вже не добровільне рабство! Це безприкладний в історії людства героїзм непідлег-лости. Своїми фізичними насильствами і вбивствами на Україні 1930-х років Москва тільки підкреслила своє повне духове банкрутство.

ГАНЕБНІЙ ПАМ'ЯТІ

Під таким заголовком була надрукована рівно двадцять років тому — в першім числі «Украинского вестника», що виходив у Петербурзі під час Першої Думи, моя статейка з приводу скасування славнозвісної заборони українського слова — «коротке, але прочуте», як говориться — прощальне слово сьому найганебнішому винаходові царської обруситель-ної політики супроти українства, санкціонованому «Царем-освободителем» на літньому спочинку в Емсі 18 (ЗО) травня 1876 року.1) «Временныя правила о неповременной печати», видані тоді, весною 1906 року, перед самим відкриттям Думи, касуючи попередню (предварительную) цензуру взагалі, заразом по-касували всякі виїмкові обмеження для друків на «иностранных или инородческих языках», і тим способом позбавили сили — навіть не назвавши по імені

— цей хитромудрий винахід^ спільної творчости петербурзьких і київських обрусителів 1870-х років. «Малороссийское наречие», чи «жарґон», чи «арґо», — як його величали державні мужі «благополучно царствовавших», — «временными правилами» 1905 року був цілком зрівняний з «государственным языком» в нововизначеній цензурній практиці.

Се був один з тріюмфів українського визволення в російській революції. Царська бюрократія, цілий рік крутивши в руках сей нещасливий «юзефо-вичівський закон»2), в прикрій свідомості, що з моменту, коли стало неминучим означити якийсь «хід назустріч громадянству», «закон» сей ніяк врятувати не можна, — все-таки не рішалась його скасувати.

Після того, як усі оракули, запитані в сій справі комітетом міністрів зимою 1904-5 року: Петербурзька Академія Наук, київський і харківський університети і сам верховний сторож України — київський генерал-губернатор рішуче висловились за скасування яких-небудь обмежень українського слова, — комітет міністрів признав таки у вересні 1905 року скасування акту 1876 року «несвоевременным». Тільки революційні події кінця 1905 року — селянські рухи, професійні страйки, робітниче московське повстання, натиск інтеліґентських кіл, змусивши бюрократію до капітуляції, — вирвали з її рук разом з іншим старорежимним лахміттям сей указ. Але й тут старорежимний уряд не зважився на який-небудь «благородний жест», який міг би свідчити про свідому, принципову відмову від вікової політики національного гніту і насильства. Він мовчки пожертвував ним, викинувши разом з іншим поліцейським сміттям перед відкриттям Думи, «серед загальної чистки, переведеної всеросійською бюрократією в переддень приходу нового господаря — народного представництва», як я писав в отій статті з-перед двадцяти літ.

Се було характеристичне і симптоматичне: секретна, бюрократичною таємницею оповита поява сього виродка старорежимного україноненависництва, — і такий мовчазний його похорон. Свого часу звісний консультант київської жандармерії в українських справах С. Щоголєв у своїм підручнику протиук-раїнської інквізиції висловив скромний жаль (як подобало льояльному чиновникові V кляси), що сі про-тиукраїнські розпорядження 1876 року і додаткові інструкції 1881 року «не були офіційно опубліковані — і се надавало їх появі якийсь відтінок таємничо-сти і якоїсь боязкої нерішучости»3). Дійсно, акту 1876 року своєчасно не розпубліковано, не вмотивовано, навіть його правний титул зостався незвіс-ним— що се було: «закон», «положение», «інструкція цензурному відомству», і тому його означали

всякими описовими назвами, як от «юзефовичів-ський закон» тощо. Коли закордонна опозиційна преса з тріюмфом винесла перед світ сей секретний указ, як акт нечуваного варварства і злочину супроти волі і культури — особливо вопіющий в обстанові тодішнього російського слов'янофільства: офіціозної акції на оборону слов'ян від турецького насильства, потім «визвольної війни» та лібералізму й конституціоналізму на вивіз «для балканських брату-шок»,— урядові сфери, сі «внутрішні турки», як їх називав Драгоманов, не відважились виступити на оборону своєї антиукраїнської політики і свого грубого насильства над братнім народом. І так само потиху і мовчки, не зробивши проби оправдати сей акт, чи обрахуватися з його наслідків, вони потиху кинули його, — як злодій кидає в воду свої одмички, коли дальша «практика» стає небезпечною.

В нас, тодішніх українців, се викликало гостре почуття втіхи, коли ми побачили, як боязко і соромливо тікає «начальство» з своїх антиукраїнських позицій. Крім конкретних здобутків ми мали і певне задоволення в сій моральній конфузії насильників. Я писав тоді в згаданій статейці: «Відступаючи, бюрократія мовчки кинула до ями один з найгрізніших витворів своєї державної мудрости: не стало духу навіть голосно заявити про його скасування!

Очевидно його негідність була занадто ясна навіть для неї самої, аби про нього говорити, і ми певні, що з того брудного місця, де він опинився, його не попробують витягти навіть неперебірливі руки бюрократичних спасителів вітчини».

Сі міркування були справедливими тільки в часті. Бюрократія дійсно не мала відваги відновити скасовані заборони, навіть серед усіх пізніших обгострень реакції. Але пам'ять про нього, як про закопаний скарб, як про затоплений дзвін, похоронений в бурхливім потоку революції, — бентежила її уяву. Коли революційні хвилі затихали, до неї долітав підводний

гук сього дзвону і будив сум і жаль за сими абсолютними заборонами 1876 року, котрі вона даремно силкувалась заступити мережею частинних адміністра-ційних, судових, поліційних, цензурних причіпок, обрахованих на загальмування українського руху і українського письменства. І, нарешті, її надії спочили на перспективах можливої війни з Австрією, на позазаконний воєнний стан, коли можна було вільно розправитися з українським рухом, з українським словом і всіма причетними до них. Проголошення війни було вперед прийнято за знак для фактичного відновлення практики 1876 року. Українські часописи були заборонені відразу. Для всіх інших видань відновлено вимогу «общерусскаго правописания», і припинено їх вихід за те, що вони не виконали сеї вимоги, а слідом на підставі фактичного невиходу повідбирано всякі дозволи на видання і т. д.

Се потривало більш як два роки і в зв'язку з усякими іншими вислідами воєнного стану, особливо з розгромом українства, заподіяним російською окупацією Галичини, встигло наробити серйозних спустошень в українському житті. Кінець кінцем і воно пройшло, і нове життя піднялось на руїнах війни. Але затоплений дзвін 1876 року видимо досі дзвонить і його гук, у хвилях революційного затишку, бентежить слух патріотів панрусизму. І се понуджує нас присвятити кілька слів ганебній пам'яті «юзефо-вичівського закону» в п'ятдесяту річницю його породу во граді Емсі ЗО травня 1876 року.

Від часу, коли Україна зв'язалася з Москвою, і за політичним зв'язком прийшов культурний (то значить, в тодішніх формах — церковний: перехід київської митрополії в залежність від московського патріярхату), так українське культурне життя^стало підпадати різним катаклізмам від московських мішань, московського контролю, московської цензури. Почалось від контролю патріярха над православними, догматичними поглядами київських богословів, а скінчилось — в редакції геніяльного

московського насильника Петра Вел. — забороною яких-небудь язикових відмін в українських виданнях, що майже на ціле століття загальмувала всякий друкарський рух, книжну справу і літературну працю на Україні. А коли, нарешті, світська книга якось визволилася з-під букви сеї заборони, українська думка, українське слово — і включно до українського акценту в вимові, мусили пробиватися через сітку всяких заборон, обмежень і запідозрювань, які неймовірно гальмували розвій українського культурного життя і відстрашували обивательську масу від будь-якої при-четности до нього. Заборона 1876 року, що протривала без двох місяців цілих тридцять літ та вивела з лав українського активу цілий ряд поколінь, — була тільки найбільш яскравим і голосним явищем, — але подібних перепон, часом менш абсолютних і менш тривких, українське культурне життя за часи свого зв'язку з Москвою знало безліч! І вони в загальній сумі утворили таку «натуральну» для багатьох ситуацію, де українська культура, що давніш ішла попереду Московщини в зв'язках з культурним світом, в культурних домаганнях і досягненнях, зійшла на провінціяльний додаток до «світової» російської культури. Додаткові сьому, на гадку одних, не треба було потурати, щоб він не відганяв сил від єдиної російської культури; на гадку інших, більш ліберальних, — його можна було терпіти і навіть культивувати, в інтересах різнородности і багатства тої російської культури, як її провінціялізм. Але майже нікому або таки й нікому поза свідомою українською інтеліґенцією не здавалось можливим, тим менше — бажаним, щоб українська культура, слово, творчість стали рівнорядними з великоруськими, або краще сказати — зайняли таке місце в житті України і сповняли для неї такі ж функції, які для Великорусі сповняє культура великоруська, інакше звана російською чи руською. Отже, коли тепер на такому становищі серйозно стали не тільки «невідповідальні українські гуртки», як колись за царських часів, а

керівники Української Республіки, члени Всесоюзного Центрального Комітету, — се наповнило тривогою, як бачимо, дуже і дуже багатьох ревнителів руської культури і руської державности. Почулися їх голоси не тільки в обивательських розмовах, в викриках білої еміґрантської преси, але й у всесоюзних дебатах.

Розуміється, мало хто говорить про відновлення колишніх заборон, про перечеркнет революцією, двадцять літ тому, обмеження українського слова— про затоплений дзвін 1876 року! І за старих царських часів у російських кругах не було добрим тоном підтримувати чи оправдувати сі обмеження. Ліберальні круги знали, що «эту грязную работу» придавлювання українського життя в інтересах великоросійського сповняє адміністрація, жандармерія, поліція, «министерство народного просвещения, святейший синод, управление по делам печати» і багато різних інших «почтенных и полупочтенных» установ. Тому нетактовним вважалось підчеркувати великоруську національну точку погляду, «відкривати національне лице» великоруське — як се почали робити збиточники «вехисты», Струве з компанією. За краще, тактовніше, а в результатах видатніше вважалося налягати на непотрібність обгострювання національного питання, на другорядне значення його супроти далеко важнішого завдання — втягування мас в круг загальнолюдських інтересів, розуміється — дорогою єдино можливої великоруської культури. І тепер, навіть у білій пресі, що проливає сльози над українізацією, над недопустимою слабодушністю комуністів, які серйозно здійснюють се гасло українізації, замість тільки дурити ним хохлів, — навіть там мало хто договорюється до відживлення старих заборон.

Але закріпити на вічні часи те підрядне становище, на яке звели українську культуру царські заборони, — ту дистанцію, яку вони витворили між державною великоруською культурою і культурами провінціяльни-ми, і в першій лінії — найбільш претенціозною і небезпечною між ними — культурою українською.

Забезпечити за великоруською культурою абсолютну гегемонію. Дати великоруській мові, літературі, історії і т. д. під різними аспектами ролю обов'язкових і пануючих предметів у шкільнім навчанні. Зіставити місцеві культури при «домашнім ужитку», а за великоруською культурою — значення «окна до Европи»: тої форми, в котрій світова творчість має доходити до знання, свідомости і вжитку «менших народів» (зайвість перекладів на українську й инші мови, коли всі сі провінціяльні народи можуть користуватися перекладами російськими; зайвість українських форм для таких вищих культурних явищ, як скажім опера; можливе обмеження українського театру місцевою побутовщиною — тим часом як світовий репертуар мав би зістава-тися фактично привілегією театру російського і т. д.). Одночасно використати всі матеріяльні лишки провінцій на розвій всесоюзних, себто фактично велико-руських установ. їх розростом і одночасними обмеженнями культурних установ провінціяльних звернути всю культурну творчість, поскільки вона підіймається над рівнем масового мінімуму, в течію великоруської культури. Се, як бачимо, являється ще й тепер цілком конкретним завданням адептів великоруської великодержавности, чи імперіялізму, їх же ім'я леґіон!

Чи треба підчеркувати — що все се ті самі мотиви, які свого часу диктували обмеження і заборони царського уряду?

Чи треба виясняти, що відновлення в рамцях Радянського Союзу такої боротьби, котра б питання про обсяг і зміст національних культур зводила до реального відношення сил національностей — було б рівнозначне з компрометацією ідеї Союзу?

Що відмовлення, скажім, українському народові в перспективах чи можливостях всеї повноти культури, значило б дискредитувати ідею соціялістичного будівництва, в котрім національний колектив не міг би, значить, осягнути таких результатів, які він осягає звичайно засобами звичайного буржуазного хазяйства, неорганізованого і анархічного?

Що прийняти великоруську культуру за обов'язкову основу національних культур Радянського Союзу, а сі національні культури звести до ролі провінціяльних додатків було б рівнозначне з позбавленням сього Союзу універсального характеру, з відреченням від орієнтації на світове поширення, з замкненням навіки в рамках колишньої Росії, бо тільки в ній великоруська культура по інерції старого панування могла б задержати таке всесоюзне значення?

Мабуть сього нема потреби виясняти. Але мабуть не зайве буде ще раз підчеркнути, що всякі такі потяги в бік старої великоруської великодержавности стихійно мусять викликати обгострення українського націоналізму, яке непотрібно утруднятиме всякий раз соціялістичне будівництво України. Діялектика історичного процесу в тім полягає, що всяка аномалія, витворюючися, самим своїм процесом викликає до життя контраномалію, яка для зрівноваження життя починає надмірно розвивати протилежні явища, настрої і орієнтації. Всякий раз як починає відзиватися затоплений дзвін колишніх обмежень, насильних звод-жень національних культур на підрядне становище супроти великодержавної, втискань їх в узькі ракці «хатнього вжитку», побутовости, популярности масового мінімуму і т. д. та відсування від вищих форм культурного життя, — зараз і неминуче починають відживати старі інстинкти національної самоохорони. Робоча енергія від витворчої діяльности перекидається на оборону. Чергові завдання плянового будівництва жертвуються далекосяглим, реальним і нереальним маневрам, продиктованим бажанням випередити стратегічні ходи противника, уневажнити їх, наперед захопити позиції, котрі в процесі боротьби можуть бути страчені. В противагу імперіялізмові нації-гегемона починають всякими способами роздуватися великодержавні потяги націй другорядних, що засуджуються нею на ролю будівельного матеріялу, культурного погною, на ролю провінцій і колоній. Так званий український шовінізм, підогріваний національний романтизм, національне реакціонерство, містицизм

і т. д. — на що так часто нарікають противники українства, старі й нові, в величезній більшості своїй був власне таким продуктом репресій і зазіхань на нього, всяких таких обставин, які гальмували і спиняли нормальний розвій українського життя. Щоб перебороти сі перешкоди, щоб розмахати, грубо висловлюючись, енерґію культурного життя, щоб затримати обивательську масу — всюди схильну сунутись по похилій площі найменшого сопротивления та усуватися з ділянок загрожених, де треба обстоювати свої позиції і жертвувати для них своїми шкурними інтересами, — люди, які брали до серця питання й інтереси української культури, свідомо і несвідомо звертались не тільки до засобів раціоналістичних арґументів: від логіки й реального інтересу, але також і до засобів емоціональних: підогрівання національних настроїв і почувань, перебільшування їх засобами уяви, фантазії, ідеалізованими образами минувшости. Так було і так буде скрізь, де національність почуває себе загро-женою, покривдженою, обмеженою!

Розуміється, все се явища нездорові з погляду природного і нормального, соціяльного чи національного життя. Але корінь їх лежить в зазіханнях на національне життя і в його природній самообороні. Твердий, розумний, широко закроєний національний курс, взятий комуністичною партією і Радянським Союзом, в інтересах тіснішого союзу села з містом, не-втралізує повищі національні емоції українського громадянства краще, ніж могли це зробити «Чудацькі думки» Драгоманова чи інші хоч які талановиті писання. І, навпаки, примара великоруського імпе-ріялізму, що висунулася в виступах Ларіна-Єнукідзе й інших на останній московській сесії Всесоюзного Центрального Комітету, загрозила обгостренням національної ідеології всупереч всім раціям соція-лістичного будівництва. Се правильно відчули відповідальні керівники Радянської України, енергійно виступивши проти яких-небудь обмежень українського національного розвитку.4) І їх сильний виступ знайшов найбільш співчутливий відгомін якраз в укра-їнських кругах, не схильних до націоналістичних перебільшувань — тому власне, що всякий натиск на повноту української культури або порушення перспективи вповні сприятливих для неї відносин в рамках Радянського Союзу загрожує якраз повищенням націоналістичних течій і закаламученням нормального українського національного будівництва. Щоб запобігти українським націоналістичним перебільшенням, треба мати уважне око на обидва фронти: і на українські шовіністичні витівки і на імперіялістичні зазіхання великоруські, польські, чеські і всякі інші. Така боротьба на два фронти була уділом всіх, хто стояв за широкий, здоровий, нормальний розвиток українського народу — і зістається заповітом нам від великих апостолів Нової України: Шевченка, Драго-манова, Франка — їх же пам'ять нині совершаем.

Примітки автора: !) «Позорной памяти». «Украинкий вестник», ч. 1, 21 травня 1906 р.; передруковане в збірці ОСВОБОЖДЕНИЕ РОССИИ И УКРАИНСКИЙ ВОПРОС. Київ, 1907.

2) Мих. Юзефович, полтавський поміщик, помічник попечителя київської шкільної округи, що передав Костомарова в 1847 p., в українських колах вважався властивим автором сього акта 1876 p., і тому вони звали його іменем Юзефовича.

3> УКРАИНСКОЕ ДВИЖЕНИЕ, КАК СОВРЕМЕННЫЙ ЭТАП ЮЖНОРУССКОГО СЕПАРАТИЗМА, стор. 64.

4) Чітко і сильно зазначив цю позицію нар. ком. юстиції УРСР Мик. О. Скрипник у своїй статті «До теорії боротьби двох культур», що з'явилася в харківськім «Комуністі» з 3 і 4 червня, коли нинішня стаття вже пішла до друку. Він пише з приводу різних ухилів у бік теорії «українського наріччя»: «Ми не припустимо повертати колесо історії на десятки років назад, до часів, коли Що-голєви й інші україножери й москвофіли говорили про «українське нарєчіє», про права на існування «полтавського нарєчія» тощо. На сьому Жовтень поставив велетенську крапку».

«Україна». Науковий двомісячник українознавства. Орган історичної секції Всеукраїнської Академії Наук. Київ, 1926, стор. 46-51.

Книга: Юрій Лавріненко. РОЗСТРІЛЯНЕ ВІДРОДЖЕННЯ

ЗМІСТ

1. Юрій Лавріненко. РОЗСТРІЛЯНЕ ВІДРОДЖЕННЯ
2. ЮРІЙ ЛАВРІНЕНКО
3. ПОЕЗІЯ Павло Тичина
4. Максим Рильський
5. Яків Савченко
6. Дмитро Загул
7. Михайль Семенко
8. Олекса Слісаренко
9. Микола Зеров
10. Василь Еллан (Блакитний)
11. Василь Чумак
12. Майк Йогансен
13. Володимир Сосюра
14. Володимир Свідзінський
15. Павло Филипович
16. Тодосій Осьмачка
17. Ґео Шкурупій
18. Дмитро Фальківський
19. Василь Бобринський
20. Михайло Драй-Хмара
21. Євген Плужник
22. Леонід Чернов (Малошийченко)
23. Степан Бен
24. Микола Бажан
25. Марко Вороний
26. Василь Мисик
27. Олекса Близько
28. Кость Буревій (Едвард Стріха)
29. ПРОЗА Микола Хвильовий
30. Валеріян Підмогильний
31. Григорій Косинка
32. Іван Сенченко
33. Борис Антоненко-Давидович
34. Юрій Яновський
35. Остап Вишня
36. ДРАМА Микола Куліш
37. Кость Буревій (Едрард Стріха)
38. ЕСЕЙ Андрій Ніковський
39. Юрій Меженко
40. Микола Хвильовий
41. Микола Зеров
42. Володимир Юринець
43. Олександер Довженко
44. Лесь Курбас
45. Михайло Грушевський
46. Юрій Лавріненко
47. Євген Сверстюк
48. ПОЖЕРТВИ

На попередню


Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate