Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Повстанець не сміє марнувати пострілу: кожен постріл мусить давати жертву. / Яків Гальчевський

Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.



Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Бухгалтерський облік у бюджетних установах: Підручник / За заг. ред. проф. Р. Т. Джоги.


4.5. Нарахування заробітної плати 4.5.1. Нарахування заробітної плати в разі почасової оплати праці

Заробітна плата в разі почасової оплати визначається згідно з тарифною ставкою й кількістю фактично відпрацьованого часу. Тарифна ставка — це розмір заробітної плати за одиницю часу. Існують годинні, денні та місячні тарифні ставки. У бюджетних установах застосовуються переважно місячні тарифні ставки заробітної плати, які називаються посадовими окладами.

Розмір ставок заробітної плати (посадових окладів), а також надбавок до них у деяких галузях бюджетної сфери (осві-
та, охорона здоров’я, культура) визначається на підставі що-
річної тарифікації, яку проводить постійно діюча тарифікаційна комісія (за станом на 1 вересня в установах освіти й на 1 січ­ня до затвердження кошторису доходів і видатків — в установах охорони здоров’я та бібліотечної мережі). Тарифікацій-
на комісія створюється наказом керівника установи у складі головного бухгалтера, інспектора відділу кадрів, начальника планово-економічного відділу (старшого економіста, економіс­та), представника профспілкової організації, а також інших осіб, що їх залучає керівник установи до роботи з тарифіка-
цією. Головою тарифікаційної комісії є керівник установи або його заступник.

Тарифікаційні комісії у своїй роботі керуються чинними умовами оплати праці відповідних працівників та іншими нормативними актами. При цьому перевіряються документи про освіту, стаж роботи. Результати роботи комісії подаються у вигляді тарифікаційних списків, які складаються за кожною посадою окремо (табл. 4.5). Тарифікаційні списки підписують усі члени тарифікаційної комісії та затверджує керівник вищої установи. Ці списки — єдині документи, які визначають розмір посадових місячних окладів, тарифних ставок і надбавок в окремих установах і посадах працівників. Установлена за тарифікацією та зафіксована в тарифікаційних списках ставка заробітної плати виплачується працівникам щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

Нарахування заробітної плати в бюджетних установах різних галузей має певні особливості. Розглянемо їх докладніше.


Таблиця 4.5

Підпис: 209ТАРИФІКАЦІЙНИЙ СПИСОК

ПРАЦІВНИКІВ ХІРУРГІЧНОГО ВІДДІЛЕННЯ СТАНОМ НА _____________ 200__ р.


з/п

Назва
структурного
підрозділу та посад

Прізвище,
ім’я,  по батькові

Посадовий оклад

Обсяг
роботи
за даною посадою (1,0; 0,75; 0,5; 0,25)

Місячний фонд
заробітної плати, грн

Схемний посадовий оклад

Усього схемний
посадовий оклад (гр. 4—7)

Підвищення схемного
посадового окладу

Усього схемний посадовий оклад
(гр. 8 + 9 + 10 + 11 + 12)

установлений
за розділом ІІ умов

У тому числі підвищення схемного посадового окладу

за оперативне
втручання

за завідування,
старшинство

за кваліфікаційну
категорію керівникам
та їхнім заступникам

за шкідливі умови

за почесне звання

за науковий ступінь

інші

за основною посадою

за сумісництво

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

1

Лікар-анестезіолог

Петрів Володимир

200

80

280

30

310

1,0

310

Романович

2

Лікар-хірург

Дунаєва Марія

230

60

92

382

32

414

1,0

414

Дмитрівна

 ШТ.ОД

22

 ЗАЙНЯТО

21

 ВАКАНСІЯ

1

Головний лікар

Головний бухгалтер


Розміри посадових окладів лікарів у медичних закладах диференціюються залежно від посади, кваліфікаційної категорії (вищої, першої, другої, без категорії) і коливаються від 100 грн (лікар-інтерн, лікар-стажист) до 230 грн (лікарі-хірурги, лікарі-ендо­скопісти, лікарі-анестезіологи). Останнім залежно від обсягу, склад­ності та характеру їхньої праці схемні посадові оклади підвищуються в разі роботи в поліклініках до 15 %, у стаціонарі — до 40 %.

Лікарям усіх спеціальностей, які отримали диплом з відзнакою після закінчення медичних інститутів, університетів, академій, схемні посадові оклади підвищуються на 5 % протягом п’яти років.

Посадові оклади лікарів-керівників структурних підрозділів (відділень, кабінетів, лабораторій, відділів) установлюються підвищенням схемних посадових окладів лікарів відповідного профілю даної установи на 10—25 % залежно від кількості лікарських посад згідно зі штатним розписом.

Посадові оклади керівних працівників медичних закладів уста­новлюються залежно від посади, групи за оплатою праці (усього передбачено 5 груп) з підвищенням за кваліфікаційну категорію: вищу кваліфікаційну категорію — 55 грн, І кваліфіка­ційну категорію — 40 грн, ІІ кваліфікаційну категорію — 29 грн.

Посадові оклади середнього медичного персоналу диференціюються залежно від посади (медична сестра, акушерка, зубні лікарі) і кваліфікаційної категорії. Присвоєння кваліфікаційної категорії медичним і фармацевтичним працівникам, які не мають повної вищої медичної освіти, але допущені до медичної та фармацевтичної практики, проводиться за результатами атестації кожні 5 років.

Основою для підвищення посадових окладів є також наявність вченого ступеня доктора наук — на 25 %, кандидата наук — на 15 %; за почесні звання: «народний» — на 40 %, «заслужений» — на 20 %.

Підвищення посадових окладів здійснюється і у зв’язку з небезпечними для здоров’я та особливо важкими умовами праці, зокрема працівникам установ і підрозділів для лікування лепрозних і психіч­но хворих, хворих на алкоголізм і наркоманію — 15—30 %, госпіталів і спеціальних лікарень для інвалідів Великої Вітчизняної війни, воїнів-інтернаціоналістів — на 15 %, медичних закладів, зайнятих доглядом та наданням медичної допомоги тим, хто постраждав у зв’язку з аварією на ЧАЕС, — на 25 %, медичних закладів, які працюють з вірусом імунодефіциту людини, — на 6 %.

У середніх закладах освіти заробітна плата педагогічним працівникам виплачується за фактичну кількість годин викладацької роботи за тиждень. Повну ставку розраховують, виходячи з тижневої норми годин на підставі тарифікації. З урахуванням категорії освіти та інших тарифікаційних даних ставки заробітної плати педагогів коливаються від 167 до 213 грн.

Учителям, які отримали в результаті атестації звання «Вчитель-методист», «Заслужений учитель» або «Старший учитель», ставки заробітної плати встановлюються в підвищених розмірах порівняно з загальновстановленими. Крім того, ставки підвищуються на 20 грн 40 коп. педагогам, які мають вчений ступінь кандидата наук, і на 34 грн 30 коп. — тим, які мають вчений ступінь доктора наук.

Обсяг навчального навантаження педагогам установлюють на підставі штатного розпису й навчального плану. Він може й перевищувати обсяг, згідно з яким установлено посадовий оклад.
У результаті середня місячна заробітна плата перевищуватиме розмір посадового окладу.

Вона визначається множенням годинної ставки вчителя на встановлений йому обсяг річного навчального навантаження й діленням результату на 10 — кількість навчальних місяців. Щоб дістати отримання годинну ставку, потрібно місячну ставку заробітної плати поділити на середньомісячну норму навантаження. Наприклад, учителеві середньої школи — спеціалісту другої категорії встановлено оклад у розмірі 176 грн на місяць, а годинна ставка дорівнює 2,44 грн (176 : 72). Річне навчальне навантаження вчителя встановлено в обсязі 1000 годин. Звідси його середня місячна заробітна плата становить:

 (грн), тобто 1,389 ставки (1000 : 720).

За своїм економічним змістом таке перевищення централізовано встановленого посадового окладу подібне до оплати за перевиконання норм виробітку в матеріальному виробництві. Саме висока професійна культура, уміння правильно організувати свою працю дають змогу вчителеві, не знижуючи якості навчання, виконувати підвищене навантаження. Однак на відміну від матеріального виробництва у сфері освіти встановлено межі такого перевищення — обсяг фактичного навчального навантаження не повинен перевищувати 1,5 норми.

Розглянемо приклад нарахування заробітної плати вчителям. Працівник відпрацював місяць, і в табелі зазначено заміну у стар­ших класах 12 годин. Тарифна ставка вчителя — 176 грн, місячна заробітна плата дорівнює 244 грн, заробіток за 12 годин заміни: 176 : 72 · 12 = 29,33 грн, де 72 — середньомісячна норма годин роботи вчителя. Заробітна плата за місяць становитиме:

244 грн + 29,33 грн = 273,33 грн.

У вищій школі для професорсько-викладацького складу ставки встановлюються залежно від обійманої посади, рівня акредитації, вченого звання і вченого ступеня. Повна ставка виплачується за 6 годин щоденної роботи. Тільки відповідність усім чотирьом умо­вам у сукупності дає право на відповідний оклад (табл. 4.6).

Таблиця 4.6

ПОСАДОВІ ОКЛАДИ НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ
ВИЩИХ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ ІІІ ТА І
V РІВНІВ АКРЕДИТАЦІЇ

Посада

Місячний посадовий оклад, грн

Ректор

437

Проректор:
професор або доктор наук
доцент або кандидат наук
який не має вченого звання й наукового ступеня


420
414
374

Директор філії:
який має вчене звання або науковий ступінь
який не має вченого звання й наукового ступеня


385
351

Завідувач кафедрою — професор:
доктор наук
який не має наукового ступеня доктора наук


414
403

Професор:
доктор наук
кандидат наук
який не має наукового ступеня


403
391
374

Доцент:
кандидат наук
який не має наукового ступеня кандидата наук


391
368

Старший викладач:
кандидат наук
який не має наукового ступеня кандидата наук


368
328

Викладач, асистент:
кандидат наук
який не має наукового ступеня кандидата наук


328
276

Викладач-стажист

253

Оскільки у вищій школі доплат за перевищення навчального навантаження не передбачено, заробітна плата викладача дорівнює його посадовому окладу.

Тим науково-педагогічним працівникам, призначеним на посади професорів чи доцентів, які не мають відповідного вченого звання, один раз строком до двох років від часу першого обрання чи призначення посадові оклади встановлюються в таких розмірах:

професор — 391 грн;

доцент — 368 грн.

Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних ними службових обов’язків. Під час розрахунку заробітної плати за посадовим окладом останній зберігається в разі відпрацювання всіх робочих днів місяця. Якщо відпрацьовано неповну кількість робочих днів, середньоденний заробіток перемножується на кількість відпрацьованих днів. Наприклад, посадовий оклад працівника — 200 грн. Робочих днів у звітному місяці — 21. Фактично відпрацьовано 15 днів. Середньоденний заробіток — 9,52 грн (200 : 21 = 9,52). Сума заробітної плати працівника — 142,8 грн (9,52 · 15).

Книга: Бухгалтерський облік у бюджетних установах: Підручник / За заг. ред. проф. Р. Т. Джоги.

ЗМІСТ

1. Бухгалтерський облік у бюджетних установах: Підручник / За заг. ред. проф. Р. Т. Джоги.
2. Вступ
3. РОЗДІЛ  1 ОСНОВИ ПОБУДОВИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВАХ 1.1. Роль бухгалтерського обліку в управлінні бюджетними установами, його функції та завдання
4. 1.2. Бухгалтерський баланс
5. 1.3. План рахунків бухгалтерського обліку
6. 1.4. Форми бухгалтерського обліку
7. 1.5. Особливості організації бухгалтерського обліку
8. Контрольні завдання до розділу 1
9. РОЗДІЛ  2 ОБЛІК ДОХОДІВ І ВИДАТКІВ 2.1. Система розпорядників коштів (РК) і завдання обліку їхніх доходів і видатків
10. 2.2. Склад і класифікація доходів і видатків 2.2.1. Класифікація доходів
11. 2.2.2. Класифікація видатків
12. 2.3. Порядок складання, розгляду й затвердження кошторису доходів і видатків
13. 2.4. Облік доходів загального фонду 2.4.1. Порядок отримання асигнувань із загального фонду бюджету
14. 2.4.2. Облік грошових коштів, внутрішніх розрахунків і доходів загального фонду
15. 2.5. Облік доходів спеціального фонду
16. 2.6. Облік видатків 2.6.1. Облік касових видатків
17. 2.6.2. Облік фактичних видатків
18. 2.6.3. Контроль за формуванням видатків
19. 2.6.4. Облік зобов’язань
20. Тести до розділу 2
21. РОЗДІЛ  3 ОБЛІК ФІНАНСОВО-РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ 3.1. Принципи та форми грошових розрахунків
22. 3.2. Облік касових операцій
23. 3.3. Облік операцій з іноземною валютою
24. 3.4. Облік інших коштів
25. 3.5. Облік розрахунків з підзвітними особами
26. 3.6. Облік розрахунків з різними дебіторами і кредиторами 3.6.1. Облік розрахунків з відшкодування завданих збитків
27. 3.6.2. Облік розрахунків за платежами й податками до бюджету
28. 3.6.3. Облік розрахунків з іншими дебіторами і кредиторами
29. 3.6.4. Облік розрахунків в порядку планових платежів
30. 3.6.5. Облік списання простроченої дебіторської та кредиторської заборгованості
31. Тести до розділу 3
32. РОЗДІЛ  4 ОБЛІК РОЗРАХУНКІВ З ОПЛАТИ ПРАЦІ, СТРАХУВАННЯ ТА СТИПЕНДІЙ 4.1. Праця й заробітна плата в бюджетних установах та завдання їх обліку
33. 4.2. Оперативний облік персоналу
34. 4.3. Облік використання робочого часу та виробітку
35. 4.4. Форми та системи оплати праці
36. 4.5. Нарахування заробітної плати 4.5.1. Нарахування заробітної плати в разі почасової оплати праці
37. 4.5.2. Нарахування заробітної плати в разі відрядної оплати праці
38. 4.5.3. Доплати й надбавки до заробітної плати
39. 4.5.4. Нарахування на підставі середньої заробітної плати
40. 4.6. Утримання із заробітної плати працівників
41. 4.7. Порядок оформлення розрахунків із працівниками та виплата заробітної плати
42. 4.8. Синтетичний і аналітичний облік заробітної плати й пов’язаних з нею розрахунків
43. 4.9. Облік розрахунків зі страхування
44. 4.10. Облік розрахунків зі стипендіатами
45. Тести до розділу 4
46. РОЗДІЛ  5 ОБЛІК НЕОБОРОТНИХ АКТИВІВ 5.1. Склад, класифікація, оцінка й завдання обліку необоротних активів
47. 5.2. Облік надходження і наявності необоротних активів
48. 5.3. Облік зносу та ремонтів необоротних активів
49. 5.4. Облік вибуття необоротних активів
50. 5.5. Інвентаризація необоротних активів
51. Тести до розділу 5
52. РОЗДІЛ  6 ОБЛІК ЗАПАСІВ 6.1. Склад, класифікація, оцінювання та завдання обліку запасів
53. 6.2. Документація та оперативний облік надходження запасів
54. 6.3. Документація та оперативний облік відпуску й витрачання запасів
55. 6.4. Облік запасів на складах та його зв’язок з обліком у бухгалтерії
56. 6.5. Синтетичний облік запасів
57. 6.6. Обік продуктів харчування
58. 6.7. Облік медикаментів, перев’язувальних засобів і виробів медичного призначення 6.7.1. Класифікація лікувальних засобів
59. 6.7.2. Облік лікувальних засобів у аптеках установи
60. 6.7.3. Облік лікувальних засобів у відділеннях установи
61. 6.7.4. Облік лікувальних засобів у бухгалтерії установи
62. 6.8. Облік малоцінних та швидкозношуваних предметів
63. 6.9. Інвентаризація запасів
64. Тести до розділу 6
65. РОЗДІЛ 7 ОБЛІК ВИРОБНИЧИХ ВИТРАТ 7.1. Облік витрат на науково-дослідні роботи за договорами 7.1.1. Особливості наукового виробництва та завдання обліку витрат на НДР за договорами з замовниками
66. 7.1.2. Порядок укладання господарських договорів і відповідальність сторін за їх виконання
67. 7.1.3. Склад і класифікація витрат на НДР
68. 7.1.4. Облік витрат на виробництво та калькулювання собівартості НДР
69. 7.1.5. Облік розрахунків із замовниками і співвиконавцями за виконані НДР
70. 7.2. Облік витрат і продукції виробничих майстерень
71. 7.3. Облік витрат та продукції підсобних сільських господарств
72. 7.4. Облік витрат і калькулювання послуг бюджетних установ 7.4.1. Основи обліку витрат і калькулювання послуг
73. 7.4.2. Облік витрат і методика калькулювання освітніх послуг
74. 7.4.3. Облік витрат і калькулювання медичних послуг
75. Тести до розділу 7
76. Розділ 8 ОБЛІК ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ 8.1. Власний капітал бюджетних установ і завдання його обліку
77. 8.2. Облік фондів
78. 8.3. Облік результатів виконання кошторису
79. Тести до розділу 8
80. Література
81. Додаток 1 ПЛАН РАХУНКІВ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ
82. Додаток 2 ІНСТРУКЦІЯ Про кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення основних господарських операцій бюджетних установ
83. Додаток 3 КЛАСИФІКАЦІЯ ВИДАТКІВ БЮДЖЕТУ

На попередню


Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate