Додати в закладки
Переклад Translate
Вхід в УЧАН Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами. |
|
Скачати одним файлом. Книга: Калліст (Уер), єпископ Діоклійський Внутрішнє Царство Переклад з англійської
8.
Так вирішує це питання Лукіан: постійна молитва здійснюється у співпраці. Такий самий шлях обрали, удосконаливши його, у відомому монастирі Акімете (Akoimetai), чи "безсонних", у Константинополі. Ченці тут вели службу за "змінною" системою: щойно одна група закінчувала службу, її продовжувала інша, і у такий спосіб безнастанно протягом двадцяти чотирьом годин читалась молитва принаймні частиною общини.
Розуміння Лукіана молитви у співпраці, за всієї її явної простоти (naivete), наголошує на надзвичайно важливому моменті.: Молитва — це не індивідуальний акт, а спільна діяльність: ми завжди молимось як члени один одного у Тілі Христовому. Навіть самітник у найвіддаленішій пустелі ніколи не стоїть перед Богом один, а завжди як член великої сім'ї. Вся Церква молиться у ньому і разом з ним, і навіть коли він не може молитись, молитва інших триває і далі. "Чернець, — зазначає Євагрій Понтійський, — це той, хто, відокремившись від усіх, об'єднаний з усіма"9.
Ще цікавіший факт постає з відповіді авви Лукіана месаліанцям. Для нього молитва не виключає фізичної праці. На відміну від месаліанців, він молиться під час роботи, промовляючи дуже коротку, постійно повторювану молитовну формулу. Таким чином, час його молитви не обмежений моментами, коли він "стає до молитви", він може молитися також під час праці.
Лукіан молиться словами із псалма 50 — це лише одна з багатьох можливих формул для постійного повторення. Св. Йоан Кассіан, який пройшов чернечу підготовку в Єгипті, радив інший вірш з псалма: "О, Боже рятуй мене, о Господи, мені на допомогу поспішися!" (Пс 70(69), 1 )10.
Авва Аполлон, який до постригу вчинив дуже тяжкий гріх, використовував, як і Лукіан, покаянну молитву: "Як людина, я грішний, Ти, як Бог, помилуй мене"11. За потреби, текст молитви може бути навіть ще простішим. Св. Макарій Єгипетський повчає:
"Не потрібно багато слів, простягніть руки і скажіть: "Господи, нехай буде воля Твоя, нехай сповниться правда Твоя, змилуйся наді мною". А якщо буде зовсім погано, скажіть: "Господи, допоможи!" Він знає, що для нас найкраще і що є милістю для нас"12.
Але серед усіх коротких формул, створених для постійного повторювання, найважливішою за своїм значенням та найуживанішою протягом століть безперечно є Ісусова молитва: "Господи Ісусе Христе, Сине Божий, помилуй мене". У православній практиці часто додають слово "грішного"13.
Це спосіб втілити настанову "моліться без перерви", уникаючи крайнощів месаліанства. Молитву можна поєднувати з роботою. Чернець обирає коротку молитву — Ісусову молитву чи іншу, за власним бажанням або за порадою духовного отця — і повторює її, куди б він не йшов або що б він не робив. (Або повторює її протягом певного періоду, якщо так радить його Духовний отець). У цей спосіб, він несе молитву із собою крізь свої щоденні завдання, перебуваючи удвох реальностях одразу, зовнішній і внутрішній. Свт. Феофан Затворник визначає це так: "Руки за роботою, розум і серце з Богом"14.
Отже, чернець здійснює два види "діяльності": видиму працю, фізичну чи розумову, яку він безперечно повинен виконувати якнайкраще во славу Божу, і, поза цим, "внутрішню діяльність". "Людина, — повчали отці пустелі, — мусить завжди займатися внутрішньою діяльністю"15. Цю "внутрішню діяльність" ще визначають як "приховане споглядання", чи просто як "пам'ять про Бога" (mnene Theou). Як сказано у Проповідях Макарія: "Християни мають завжди пам'ятати про Бога... щоб виявляти любов до Господа не лише тоді, коли вони йдуть до місця молитви, а й також тоді, коли вони ходять, розмовляють, їдять; вони мають пам'ятати про Бога і зберігати почуття любові та відданості до Нього"16.
Такі ідеї характерні не тільки для християнського Сходу. Стосовно Заходу одразу ж спадає на думку брат Лоуренс з його "вправлянням у Божественній присутності" під час виконання обов'язків на кухні.
Постійна молитва як внутрішній стан
Проте наша відповідь месаліанцям залишається неповною. Авва Лукіан правий, вважаючи, що можливо працювати і молитися одночасно. До того ж, він пропонує практичний спосіб, за допомогою якого ця подвійна діяльність може відбуватися, — постійне повторення дуже короткої і простої молитви. Але таке розуміння природи молитви вкрай обмежене. Він усе ще має на увазі передусім промовляння молитви: для нього, як і для месаліанців, "молитися" означає "промовляти молитви". Напротивагу можна стверджувати — тут ми підходимо до справжнього вирішення проблеми постійної молитви, — що молитва, у її найглибшому значенні, не стільки діяльність, скільки стан. Для того, щоб перебувати у стані постійної молитви, не обов'язково повторювати нескінченну кількість молитв. Існує постійна внутрішня молитва. Звичайно, постійне повторення короткої молитви, як радить св. Лукіан, — чудовий спосіб для досягнення цього внутрішнього стану. Тоді може настати момент, коли моління триває, навіть коли повторення молитви вже припинилось. Коли молитва вже не є тим, що ми повинні постійно промовляти, а якимось чином проникає у саму суть нашого єства, так, що навіть коли ми її не промовляємо, вона завжди з нами. Стосовно цього є люди, які моляться навіть уві сні. Вони моляться не завдяки тому, що вони говорять чи думають, а скорше завдяки тому, чим вони є. І якщо вони перебувають у такому стані постійно, то можна стверджувати, що вони досягли, у найповнішому значенні цього слова, постійної молитви.
Свт. Василій Великий висловлює такі ж ідеї у своїй "Проповіді про мученицю Юлітту":
"Молитва — це прохання про блага, яку благочестиві підносять до Бога. Прохання це, безперечно, не обмежується словами. (...) Потрібно висловлювати нашу молитву не тільки у словах, а навпаки, сила молитви має виявлятись у душевному прагненні та доброчинних справах, що їх ми безнастанно чинимо протягом усього нашого життя. (...) У такий спосіб безнастанно молитимешся не за допомогою слів, а протягом усього життя наближаючись до Бога, щоб життя твоє було постійною і безперервною молитвою"
Книга: Калліст (Уер), єпископ Діоклійський Внутрішнє Царство Переклад з англійської
ЗМІСТ
На попередню
|