Додати в закладки
Переклад Translate
Вхід в УЧАН Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами. |
|
Скачати одним файлом. Книга: ІНВЕСТОЗНАВСТВО. В. Г. Федоренко. Частина 1.
Розділ 6 ЦІННІ ПАПЕРИ ТА ФІНАНСОВІ ІНВЕСТИЦІЇ. 6.1. ВИДИ ЦІННИХ ПАПЕРІВ, ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКА ТА ПРИЗНАЧЕННЯ. ОСНОВНІ ОПЕРАЦІЇ З ЦІННИМИ ПАПЕРАМИ
Розвиток інвестицій постійно потребує мобілізації й розподілу фінан-сових коштів.
Цінні папери — це грошові документи, що засвідчують право володіння грошима, визначають відносини між особою, яка їх випустила, та їх власником. Крім того, вони передбачають можливість виплати до-ходу у вигляді дивідендів або відсотків, а також передавання грошових та інших прав, що випливають з цих документів, іншим особам.
Відповідно до законів України можуть випускатися такі види цінних паперів: акції, облігації, казначейські зобов’язання, ощадні сертифікати, векселі тощо.
Акція — це цінний папір без встановленого строку обігу, який за-свідчує пайову участь у статутному фонді акціонерного товариства,
61
підтверджує членство в акціонерному товаристві та право на участь в управлінні ним, дає його власникові право одержувати частину прибутку у вигляді дивідендів, а також брати участь у розподілі майна в разі ліквідації акціонерного товариства.
Облігації засвідчують внесення їх власником коштів і підтверджують зобов’язання відшкодувати йому номінальну вартість цих цінних паперів у передбачений строк з виплатою відсотків (якщо інше не передбачено умовами випуску).
Казначейські зобов'язання — це цінні папери на пред’явника, які роз-повсюджуються виключно на добровільних засадах серед населення, зас-відчують внесення їх власником коштів до бюджету і дають право на одержання встановленого доходу.
Ощадний сертифікат — це письмове свідоцтво банку про депону-вання коштів, яке засвідчує право вкладника одержувати після встанов-леного строку депозит і відсотки за ним.
Вексель — це цінний папір, який засвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця сплатити після настання строку визначену суму грошей власнику векселя (векселеутримувачу).
ОБЛІК АКЦІЙ ВЛАСНОЇ ЕМІСІЇ
Акціонерне товариство випускає акції в розмірі його статутного фон-ду. Під час реєстрації товариства в його засновницьких документах (установчій угоді, статуті) мають бути визначені загальна сума статутно-го фонду, кількість акцій (простих чи іменних), їх номінальна вартість. Додатковий випуск акцій чи збільшення їх номінальної вартості може відбутися тільки після повної сплати раніше випущених акцій і внесення відповідних доповнень у засновницькі документи.
На суму зареєстрованого статутного фонду в бухгалтерському обліку робиться такий запис:
Дт. pax. 75 “Розрахунки з учасниками”;
Кг. pax. 85 “Статутний фонд”.
Оплату викуплених акцій акціонери можуть здійснювати як у грошовій, так і в будь-якій іншій формі. Порядок запису такий:
Дт. 50 “Каса”, 51 “Розрахунковий рахунок”, 52 “Валютний раху-нок” — на суму внесених коштів;
Дт. 01 “Основні засоби”, 04 “Нематеріальні активи”, 05 “Матеріали”, 41 “Товари” —на вартість внесених цінностей;
Кт. pax. 75 “Розрахунки з учасниками” — на суму, що відповідає но-мінальній вартості акцій;
62
Кг. pax. 88, субрахунок “Емісійний дохід” — на суму перевищення продажної (курсової) вартості акцій над номінальною.
Якщо акції реалізуються за ціною нижче номінальної вартості, різниця списується за рахунок раніше створеного емісійного доходу або відноситься на зменшення залишкового прибутку товариства.
Акціонерне товариство може викуповувати в акціонерів акції власної емісії з метою їх подальшого продажу або анулювання. Для обліку викуп-лених акцій використовується рахунок 56 “Грошові документи”, субра-хунок “Власні акції, викуплені в акціонерів”. У момент придбання акцій цей рахунок дебетується в кореспонденції з кредитом рахунків 50 “Каса”, 51 “Розрахунковий рахунок”.
Подальша реалізація викуплених акцій відображується в обліку за де-бетом рахунків коштів і кредитом рахунку 56 “Грошові документи”, суб-рахунку “Власні акції, викуплені в акціонерів”.
У разі анулювання викуплених акціонерним товариством акцій має бути зменшений його статутний фонд з відповідним внесенням змін у засновницькі документи. На суму акцій, що підлягають анулюванню, дебетується рахунок 85 “Статутний фонд” і кредитується рахунок 56, субрахунок “Власні акції, викуплені в акціонерів”.
Якщо під час купівлі-продажу курсова вартість акцій не відповідає номінальній, різниця відноситься в дебет або кредит рахунку 88, субра-хунку “Емісійний дохід”. Дебетується цей субрахунок тоді, коли акцію продано за ціною нижче номіналу або придбано за ціною вище номіналу. Записи у кредиті субрахунку “Емісійний дохід” здійснюють у разі продажу акції за ціною вище номінальної вартості або викупу акцій власної емісії за цінами, нижчими від номінальних.
На суму нарахованих акціонерам дивідендів дебетується рахунок 81 “Використання прибутку” та кредитуються такі рахунки:
pax. 70 “Витрати на оплату праці”, якщо акціонери є працівниками цього підприємства;
pax. 75 “Розрахунки з учасниками”, якщо акціонери є засновниками господарського товариства;
pax. 76 “Розрахунки з різними дебіторами та кредиторами” в інших випадках.
Дивіденди нараховуються та виплачуються за підсумками роботи за рік. Відповідно до Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” у разі виплати дивідендів товариство повинне сплати-ти в бюджет податок на дивіденди в розмірі 30 % нарахованої суми, що
63
в обліку відображується в дебеті рахунку 68 “Розрахунки з бюджетом” і кредиті рахунку 51 “Розрахунковий рахунок”. У наступному звітному періоді ця сума зараховується до оплати податку на прибуток, який нара-ховується в обліку за дебетом рахунку 81 “Використання прибутку” і кре-дитом рахунку 68 “Розрахунки з бюджетом”.
ОБЛІК ОБЛІГАЦІЙ ВЛАСНОЇ ЕМІСІЇ
Підприємства й організації з метою залучення додаткових інвестицій можуть випускати облігації для відкритого продажу. Рішення про їх ви-пуск приймається емітентом і оформлюється протоколом. Акціонерні то-вариства можуть випускати облігації на суму понад 25 % розміру ста-тутного фонду тільки після повної сплати всіх випущених акцій.
Облік залучених коштів, одержаних у результаті випуску облігацій підприємства, ведеться на рахунку 95 “Інші позикові кошти”, до якого відкриваються два субрахунки:
1. “Короткострокові позикові кошти” — строком до одного року.
2. “Довгострокові позикові кошти” — строком понад один рік.
У разі одержання коштів від продажу облігацій дебетуються рахунки 50 “Каса”, 51 “Розрахунковий рахунок” і кредитується рахунок 95.
У разі погашення облігацій на суму виплачених коштів робляться зво-ротні записи за дебетом рахунку 95 і кредитом рахунків 50, 51. Відсотки за облігаціями нараховуються за рахунок чистого прибутку за дебетом рахунку 81 “Використання прибутку” та кредитом рахунку 70 “Витрати на оплату праці”.
З уведенням у дію з 1 липня 1997 р. нової редакції Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” кошти, одержані від розпов-сюдження цінних паперів з обмеженим строком дії, у тому числі й від продажу облігацій, вважаються валовим доходом. У свою чергу кошти, сплачені у зв’язку з придбанням таких цінних паперів, відносять до ва-лових витрат.
Такий порядок оподаткування операцій з цінними паперами недостат-ньо врегульований. Згідно із Законом кошти, одержані від продажу об-лігацій, мають бути включені до валових доходів і оподатковані за став-кою 30 %, тоді як у валові витрати вони будуть включені під час викупу облігацій власної емісії. Такий порядок оподаткування цінних паперів знижує їх інвестиційні властивості. На нашу думку, випуск облігацій має явно виражений кредитний варіант інвестування і не повинен оподатко-вуватися.
64
ОБЛІК ОПЕРАЦІЙ З ЦІННИМИ ПАПЕРАМИ НЕВЛАСНОЇ ЕМІСІЇ
Для обліку цінних паперів, придбаних у сторонніх організацій, внес-ків у статутні фонди інших підприємств, розміщення коштів на депозит-них вкладах у банку та інших форм зовнішнього інвестування викорис-товується рахунок 58 “Фінансові вкладення”. Ці вкладення можуть бути довго- та короткостроковими. Довгострокові вкладення обліковуються на окремому субрахунку й відображаються в I розділі активу балансу у складі довгострокових активів. Короткострокові вкладення входять до складу швидколіквідних оборотних засобів (III розділ активу балансу). У момент придбання таких цінних паперів, здійснення інших фінансових вкладень рахунок 58 дебетується з кредиту різних рахунків:
50, 51, 52 — у разі оплати цінних паперів коштами, розміщення в бан-ку депозитних вкладень;
01, 04, 05, 41 — у разі внесення у статутні фонди інших підприємств майна у вигляді основних засобів, нематеріальних активів, товар-но-матеріальних цінностей.
Передавання майна у статутні фонди не вважається реалізацією і не оподатковується.
Одержані дивіденди за зроблені вкладення хоча й відображуються в обліку у складі балансового прибутку (Дт. pax. 50, 51, Кт. pax. 80), про-те виключаються з оподаткованого прибутку через те, що в емітента цін-них паперів вони нараховані з уже оподаткованого прибутку. Відсотки з банківських депозитів вважаються валовим доходом і оподатковуються на загальних підставах.
У разі повернення фінансових вкладень рахунок 58 кредитується в ко-респонденції з дебетом таких рахунків:
50, 51, 52 — на суму одержаних коштів;
01, 05, 41 —на вартість поверненого майна.
ОБЛІК ФОРМУВАННЯ СТАТУТНОГО КАПІТАЛУ ПРИ АКЦІОНУВАННІ ПРИВАТИЗОВАНОГО ПІДПРИЄМСТВА
У разі створення акціонерного товариства на базі державного (кому-нального) підприємства необхідно сформувати статутний фонд, під який проводиться емісія акцій у відповідній кількості та відповідної номіналь-ної вартості.
65
На основі проведеної інвентаризації активів складається акт оцінки майна за його балансовою вартістю. Основні засоби (у тому числі одер-жані в довгострокову оренду з правом викупу) оцінюються за відновною вартістю, тобто з урахуванням їх індексації згідно з відповідними постановами уряду. Останнім часом в Україні чотири рази проводилась індексація основних засобів: на 01.05.92; 01.08.93; 01.01.95 і 01.04.96. Повністю зношені основні засоби, які на момент приватизації перебува-ють у роботі, можуть бути оцінені державною комісією; зношення до-оцінених об’єктів має бути зменшене на суму дооцінки.
Виявлені під час інвентаризації нестачі чи лишки матеріальних цінностей мають бути списані на фінансові результати або за рахунок інших джерел.
Після завершення інвентаризації і на основі акта оцінки майна скла-дається заключний (передатний) баланс. У ньому мають бути враховані заключні операції, що пов’язані зі списанням збитків минулого та поточ-ного років, проведена реформація прибутку звітного року, враховані по-передні індексації та дооцінки вартості основних засобів.
На випадок продажу підприємства, що приватизується, через аукціон чи за конкурсом можуть виникнути розбіжності між купівельною ціною та оціночною вартістю майнового комплексу. Якщо купівельна ціна пе-ревищує оціночну вартість, їх різниця (гудвіл) ураховується в дебеті ра-хунку 04 “Нематеріальні активи” на субрахунку “Різниця між купівель-ною та оціночною вартістю майна” і включається до статутного фонду приватизованого підприємства. До 1995 р. цю різницю протягом 10 років можна було списувати на витрати виробництва. З уведенням у дію Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” це забороняється. На нашу думку, це питання слід врегулювати так, щоб приватизоване підприємство протягом певного періоду (наприклад, 10 років) мало мож-ливість відамортизувати зазначений гудвіл.
У момент приватизації та акціонування державних підприємств в обліку використовуються такі нові рахунки та субрахунки:
- рахунок 65, субрахунок “Розрахунки з органом приватизації”, на якому обліковується заборгованість перед Фондом державного чи комунального майна за несплачену частку вартості майна;
- рахунок 85, субрахунок 1 “Визначений статутний фонд” — для об-ліку акцій, які належать органу приватизації;
- субрахунок 2 “Оплачений статутний фонд” — для обліку акцій, ви-куплених трудовим колективом;
66
- рахунок 88, субрахунок “Кошти, що надійшли від продажу акцій працівникам підприємства” —для обліку акумульованих коштів, що надійшли від продажу акцій працівникам і будуть спрямовані на створення статутного фонду акціонерного товариства.
Основні бухгалтерські проведення, що складаються у процесі приватизації та акціонування державних підприємств, наведено в табл. 2.
Таблиця 2
Типові кореспонденції рахунків під час формування статутного фонду у процесі акціонування приватизованого підприємства
№ п/п |
Зміст операції |
Бухгалтерський запис |
Сума, тис. ум. од. |
|
Дебет |
Кредит |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1 |
Списання непокритих збитків минулих років за рахунок прибутку, фондів поточного року |
81, 88 |
98 |
21 |
2 |
Покриття збитків поточного року за рахунок прибутків, фондів минулих років |
87, 88, 98 |
80 |
— |
3 |
Індексація основних засобів та капітальних вкладень: первісної вартості зношення |
01, 33 88 |
88 02 |
321 152 |
4 |
Дооцінка повністю зношених об’єктів основних засобів під час проведення інвентаризації (червоним сторно) |
85 |
02 |
-13 |
5 |
Формування визначеного (згідно з актом оцінки майна) статутного фонду на суму: статутного фонду державного підприємства амортизаційного фонду фондів економічного стимулювання та спецпризначення цільових коштів залишків фінансування капітальних вкладень зменшення статутного фонду на вартість об’єктів соціально-культурного призначення з особливим режимом приватизації |
85 86 87, 88, 96 93 85/1 |
85/1 85/1 85/1 85/1 88 |
126 9 267 19 28 |
67
Закінчення табл. 2
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
зменшення статутного фонду на суму використаних позичкових |
||||
коштів різниця між оціночною і курсовою вартістю об’єкта приватизації в разі |
85/1 |
82 |
20 |
|
продажу через аукціон чи за конкурсом |
04 |
85/1 |
45 |
|
6 |
Відображення кредиторської заборгованості перед органом |
|||
приватизації |
85/1 |
65 |
418 |
|
7 |
Нагромадження та використання коштів, призначених для викупу об’єктів приватизації: зарахування вартості зданих приватизаційних майнових і компенсаційних сертифікатів для погашення заборгованості |
|||
перед органом приватизації |
65 |
73 |
350 |
|
оплата коштів здача (перерахування) коштів |
50, 51 |
73 |
68 |
|
наспецрахунокубанку перерахування коштів для погашення заборгованості перед органом |
55 |
50, 51 |
68 |
|
приватизації |
65 |
55 |
68 |
|
8 |
Формування статутного фонду акціонерного товариства за рахунок коштів, що надійшли від продажу майна: нагромадження коштів, що надійшли від продажу акцій |
|||
працівникам підприємства сума статутного фонду |
73 |
88 |
418 |
|
акціонерного товариства |
88 |
85/2 |
418 |
68
Книга: ІНВЕСТОЗНАВСТВО. В. Г. Федоренко. Частина 1.
ЗМІСТ
На попередню
|