Додати в закладки
Переклад Translate
Вхід в УЧАН Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами. |
|
Скачати одним файлом. Книга: ІНВЕСТОЗНАВСТВО. В. Г. Федоренко. Частина 1.
11.4. КОМЕРЦІЙНЕ І ФІНАНСОВЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО
Комерційне підприємництво характеризується насамперед тим, що ви-значальну роль тут відіграють товарно-грошові та торгово-обмінні опе-рації. Вони виражають основний зміст комерційного підприємництва. Ос-нову цього виду підприємницької діяльності становлять операції й угоди з купівлі-продажу, тобто з перепродажу товарів і послуг.
За радянських часів у свідомості багатьох людей склався й укоренився негативний стереотип приватного комерційного підприємництва як антисуспільної, нетрудової і протизаконної діяльності, яку звичайно називають спекуляцією. Таке уявлення складалося впродовж кількох десятиліть.
235
Багато років в Україні панувала державна монополія не тільки на зов-нішню, а й значною мірою на внутрішню торгівлю. Громадяни могли вільно продавати тільки продукцію власного господарства й особисті речі. Деякі права щодо торгівлі мали колгоспи і промислова та споживча кооперації, що по суті були недержавними.
Крім того, хоча формально економічна наука і статистика України за-раховують торгівлю до галузей виробничої сфери, у свідомості людей торгівля і торгово-підприємницька діяльність не асоціюються не те що з виробничою, а й навіть з трудовою діяльністю. І нині доходи від тор-гівлі мало хто вважає трудовими.
Складність подолання поглядів на комерційне підприємництво, що сформувалися в суспільній свідомості, зумовлена ще й тим, що іноді воно справді було й залишається протиправним.
В умовах гострого дефіциту на окремі товари і послуги працівники державної торгівлі або самостійно, або із залученням посередників реа-лізовують за підвищеними цінами товари, призначені для продажу за державними цінами. У цьому разі комерсант одержує незаконну додат-кову плату за торгово-посередницькі послуги, а по суті — хабар за про-даж дефіцитного товару.
Подібна “комерційна” діяльність повинна переслідуватися і каратися. На жаль, відсутність законодавчого забезпечення правових норм комер-ційного підприємництва не дає можливості провести чітку грань між за-конною і протизаконною комерцією.
Загальна схема комерційного підприємництва багато в чому аналогічна схемі виробничо-підприємницької діяльності. Відмінність поля-гає в тому, що в разі комерційного підприємництва немає потреби в за-безпеченні виробничими ресурсами, пов’язаними з випуском продукції, оскільки матеріальні ресурси підприємець купує як готовий товар, а по-тім реалізує їх споживачеві.
Комерційна справа доцільна, якщо вона забезпечує чистий прибуток не менш як 20 % витрат. Така жорстка вимога зумовлена високим рівнем ризику, що характерний для комерції.
Особливим видом комерційного підприємництва є фінансове (фінан-сово-кредитне). Об’єктом купівлі-продажу в цьому разі є дуже специфіч-ний товар — гроші, іноземна валюта, цінні папери.
Для цього виду підприємництва гроші та цінні папери не тільки опосередковують товарообмінні операції, а й є основним об’єктом товарно-грошових відносин, перетворюючи їх на грошово-грошові або валютно-
236
грошові. По суті, підприємець має справу з продажем одних грошей за інші у прямій або непрямій формі.
За неринкової економіки фінансове підприємництво було цілковито монополізоване державними органами, а здійснення його окремими громадянами або колективами вважалося протизаконним.
За ринкової економіки ринок грошей, валюти, цінних паперів має пра-во на законне існування, і активними агентами цього ринку поступово стають комерційні банки, фондові біржі, підприємства, організації і на-віть окремі громадяни-підприємці. Право на здійснення громадянами операцій з цінними паперами закріплене законодавством України.
Загальна схема фінансової підприємницької угоди аналогічна схемі ко-мерційної справи, але комерційним товаром у цьому разі стають гроші, валюта, цінні папери.
Як і в інших видах комерційної діяльності, фінансово-кредитній угоді мають передувати аналіз ринку цінних паперів і маркетингова діяльність, пов’язана з пошуком, виявленням і залученням потенційних покупців грошей, валюти, цінних паперів, тобто майбутньої клієнтури. Згодом таку діяльність здійснюватимуть фондові біржі, що стануть, можливо, основними осередками фінансового підприємництва.
Одночасно з виявленням потенційного покупця грошей, валюти, цін-них паперів підприємець встановлює джерела їх отримання. Початковим власником фінансового товару може бути підприємець, який має гроші, валюту, цінні папери. У цьому порівняно рідкісному для умов України випадку підприємець є продавцем цінних паперів або лихварем, що дає цінні папери (гроші, валюту тощо) споживачеві в борг за певну плату або під певний відсоток.
Розглянемо такий специфічний вид фінансового підприємництва, коли підприємець відіграє роль виробника цінних паперів. Природно, що йдеться не про фальшивомонетників. Мається на увазі, що підприємець офіційно в юридично оформленому порядку випускає, а точніше, здій-снює емісію таких цінних паперів, як власні акції, облігації, кредитні білети, комерційні папери (грошові зобов’язання, векселі). Суть підпри-ємницької діяльності полягає в тому, що ці папери підприємець продає, розміщує за певних умов і зобов’язань як фінансовий капітал. Така фор-ма фінансового підприємництва властива в основному для підприємств, а не окремих громадян.
Фінансове підприємництво потребує одержання інформації з ряду джерел, зокрема даних про потенційних покупців грошей, валюти, цін-
237
них паперів, про курс валюта, кредитний відсоток, про умови здійснен-ня фінансово-кредитних операцій і порядок їх оформлення, необхідні джерела ресурсів.
Якщо такої інформації підприємець не має, він змушений одержувати її із зовнішнього джерела і платити за це грошову винагороду.
Основною завершальною частиною фінансової угоди є продаж грошей, валюти, цінних паперів покупцю, тобто кінцевому споживачеві або іншому підприємцю, що перепродує їх. У результаті підприємець одер-жує грошовий дохід, який має бути достатнім для покриття усіх витрат і одержання прибутку.
Зазначимо, що завершальна частина угоди, у процесі якої виникають прямі фінансові відносини між підприємцем і покупцем, потребує ре-тельного оформлення, особливо якщо гроші надходять до підприємця від покупця через певний час після передання останньому куплених ним грошей, валюти, цінних паперів. Мається на увазі, що потрібно ретельно перевірити фінансову спроможність покупця, встановити можливу за-ставу, визначити гаранта, який може поручитися за покупця.
Фінансова угода доцільна, якщо за її тривалості менше року розрахун-ковий прибуток становить щонайменше 5 % обсягу угоди. Для тривалі-ших угод відсоток прибутку підвищується (до 10-15 %).
На закінчення зазначимо: викладені дані про підприємницьку діяль-ність містять тільки вихідні передумови, що допомагають опанувати ос-нови підприємництва. Подальший їх розвиток можливий на основі прак-тики кожного підприємця.
Книга: ІНВЕСТОЗНАВСТВО. В. Г. Федоренко. Частина 1.
ЗМІСТ
На попередню
|