Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Гравець не так досконало володіє м’ячем, як оратор душею людини. / Феофан Прокопович

Додати в закладкиДодати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Конфліктологія / Ємельяненко Л. М


6.3. Основні періоди й етапи розвитку конфлікту

Початок конфлікту визначається першими актами протидії сторін. Уважається, що конфлікт почався за умови одночасної наявності трьох умов:

перший учасник свідомо й активно діє на шкоду іншому учаснику (дії — фізичні рухи, передача інформації);

другий учасник (опонент) усвідомлює, що зазначені дії спрямовано проти його інтересів;

опонент починає відповідні дії проти першого учасника [16, с. 52].

Якщо одна зі сторін-конфліктерів починає агресивні дії, а друга обирає пасивну позицію, то конфлікту немає. Конфлікт відсутній також, коли одна зі сторін лише замислює конфліктну взаємодію, тобто діє у своїй уяві, а не насправді.

Закінчення конфлікту може мати різні форми, але в будь-якому випадку передбачає припинення дій учасників, спрямованих один проти одного.

У динаміці конфлікту виділяють три періоди, кожний із яких має конкретні етапи (рис. 6.1) [3, с. 263—267].

Латентний період (передконфлікт) включає такі етапи: виникнення об’єктивної проблемної ситуації; усвідомлення об’єктивної проблемної ситуації суб’єктами взаємодії; спроби сторін розв’язати об’єктивну проблемну ситуацію неконфліктними способами; виникнення передконфліктної ситуації.

Виникнення об’єктивної проблемної ситуації. Конфлікт породжується об’єктивною проблемною ситуацією, коли виникають суперечності між суб’єктами (їхніми цілями, мотивами, діями, прагненнями тощо). Оскільки суперечностей іще не усвідомлено й немає конфліктних дій, то цю ситуацію називають проблемною. Вона є результатом дії переважно об’єктивних причин [56].

Об’єктивні суперечливі ситуації, що виникають у процесі діяльності людей, створюють можливість виникнення конфліктів, що стають реальністю тільки в сполученні із суб’єктивними факторами. Умови переходу — усвідомлення об’єктивної проблемної ситуації [15].

Усвідомлення об’єктивної проблемної ситуації. Сприйняття дійсності як суперечливої, розуміння необхідності почати якісь дії для усунення суперечностей складають зміст даного етапу. Наявність перешкоди для реалізації інтересів сприяє тому, що проблемна ситуація сприймається суб’єктивно, із перекручуваннями. Суб’єктивність сприйняття породжується природою психіки, соціальними розходженнями учасників комунікації (цінностями, соціальними установками, ідеалами, інтересами). Індивідуальність усвідомлення залежить від рівня знань, потреб, інших особливостей учасників взаємодії. Чим складніша ситуація і чим швидше вона розвивається, тим більшою є ймовірність її перекручування опонентами.

Спроби сторін розв’язати об’єктивну проблемну ситуацію неконфліктними способами. Усвідомлення ситуації як суперечливої не завжди автоматично призводить до конфліктної протидії сторін. Частіше вони (чи одна з них) намагаються вирішити проблему неконфліктними способами — переконанням, роз’ясненням, проханнями, інформуванням сторони-опонента. Іноді учасник взаємодії поступається, не бажаючи переростання проблемної ситуації в конфлікт. У будь-якому випадку на даному етапі сторони аргументують свої інтереси й фіксують позиції.

Виникнення передконфліктної ситуації. Конфліктність ситуації сприймається як наявність загрози небезпеки для однієї зі сторін взаємодії. Ситуація може усвідомлюватися як передконфліктна і в разі сприйняття загрози для певних суспільно важливих інтересів. Причому дії опонента розглядаються не як потенційна загроза (що існує в проблемній ситуації), а як безпосередня. Саме відчуття безпосередньої загрози сприяє розвитку ситуації в бік конфлікту, є «пусковим механізмом» конфліктної поведінки [3, с. 265].

Відкритий період називають конфліктною взаємодією чи власне конфліктом. Він включає: інцидент; ескалацію конфлікту; збалансовану протидію; завершення конфлікту.

Інцидент — це перше зіткнення сторін, проба сил, спроба за допомогою сили вирішити проблему на свою користь. Якщо залучених однією зі сторін ресурсів досить для співвідношення сил на свою користь, то інцидентом конфлікт може й обмежитися. Часто конфлікт розвивається далі як низка конфліктних подій, інцидентів. Конфліктні взаємодії здатні видозмінювати, ускладнювати первісну структуру конфлікту, додаючи нові стимули для подальших дій. Цей процес можна представити в такий спосіб: перехід від переговорів до боротьби — боротьба розпалює емоції — емоції збільшують помилки сприйняття — це веде до інтенсифікації боротьби тощо. Такий процес одержав назву «ескалація конфлікту».

Ескалація полягає в різкій інтенсифікації боротьби опонентів [3].

Збалансована протидія. Сторони продовжують протидіяти, однак інтенсивність боротьби знижується. Сторони усвідомлюють, що продовження конфлікту силовими методами не дає результату, але дії для досягнення згоди ще не починаються.

Завершення конфлікту полягає в переході від конфліктної протидії до пошуку вирішення проблеми і припинення конфлікту за будь-яких умов. Основні форми завершення конфлікту: розв’язання, урегулювання, згасання, усунення чи переростання в інший конфлікт (див. п. 6.6).

Латентний (післяконфліктний) період включає два етапи: часткову нормалізацію стосунків опонентів і повну нормалізацію їхніх стосунків.

Часткова нормалізація стосунків відбувається в умовах, коли не зникли негативні емоції, що виявлялися в конфлікті. Етап характеризується переживаннями учасників, осмисленням ними своєї позиції. Відбувається корекція самооцінки, рівнів домагань, ставлення до партнера. Загострюється почуття провини за свої дії в конфлікті. Негативні установки стосовно один до одного не дають можливості відразу нормалізувати стосунки.

Повна нормалізація відносин настає в момент усвідомлення сторонами важливості подальшої конструктивної взаємодії. Цьому сприяє подолання негативних установок, продуктивна участь у спільній діяльності, досягнення довіри.

У конфлікті можна виділити період, який характеризується диференціацією сторін [3, с. 266]. Конфлікт розвивається за висхідною лінією, розбіжності між сторонами підсилюються. Конфронтація продовжується доти, доки подальша ескалація не втрачає зміст. Із цього моменту починається процес інтеграції. Учасники починають прагнути до угоди, прийнятної для обох сторін.

Книга: Конфліктологія / Ємельяненко Л. М

ЗМІСТ

1. Конфліктологія / Ємельяненко Л. М
2. 1. СУТНІСТЬ КОНФЛІКТУ ТА ЙОГО ХАРАКТЕРНІ РИСИ 1. СУТНІСТЬ КОНФЛІКТУ ТА ЙОГО ХАРАКТЕРНІ РИСИ 1.1. Кінцеві та проміжні цілі
3. 1.2 Визначення конфлікту
4. 1.3 Конфліктна ситуація та інцидент як передумови виникнення конфлікту
5. 1.4. Характерні ознаки прояву конфлікту
6. 1.5. Об’єктивні й суб’єктивні складові конфліктної взаємодії
7. 1.6. Межі поширення конфлікту
8. 1.7. Види та типи конфліктів
9. 1.8. Висновки, практичні рекомендації та інструментарій керівникові для використання в професійній ситуації
10. 2. ПРИЧИНИ Й НАСЛІДКИ КОНФЛІКТІВ В ОРГАНІЗАЦІЇ 2. ПРИЧИНИ Й НАСЛІДКИ КОНФЛІКТІВ В ОРГАНІЗАЦІЇ 2.1. Кінцеві та проміжні цілі
11. 2.2. Типові причини виникнення конфліктів в організації
12. 2.3. Функції конфліктів і їхня спрямованість
13. 2.4. Вплив конфлікту на соціальне оточення та його учасників
14. 2.5. Позитивні наслідки конфліктів
15. 2.6. Негативні наслідки конфліктів
16. 2.7. Висновки, практичні рекомендації та інструментарій керівникові для використання в професійній ситуації
17. 3. СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ КОНФЛІКТАМИ В ОРГАНІЗАЦІЇ 3. СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ КОНФЛІКТАМИ В ОРГАНІЗАЦІЇ 3.1. Кінцева та проміжні цілі
18. 3.2. Правила поводження з конфліктами в організації
19. 3.3. Сутність системи управління конфліктами
20. 3.4. Модель організаційного механізму управління конфліктами
21. 3.5. Загальні принципи управління конфліктами
22. 3.6. Методи управління конфліктами
23. 3.7. Роль менеджера в процесі управління конфліктами
24. 3.8. Об’єктивна необхідність регулювання конфліктів у виробничих умовах
25. 3.9. Висновки, практичні рекомендації та інструментарій керівникові в професійній ситуації
26. 4. ПРОФІЛАКТИКА Й ЗАПОБІГАННЯ ВИНИКНЕННЮ КОНФЛІКТІВ 4. ПРОФІЛАКТИКА Й ЗАПОБІГАННЯ ВИНИКНЕННЮ КОНФЛІКТІВ 4.1. Кінцеві та проміжні цілі
27. 4.2. Сутність і значення процесів профілактики та запобігання виникненню конфліктів
28. 4.3. Передумови успіху, труднощі профілактики та запобігання конфліктам
29. 4.4. Технологія профілактики й запобігання конфліктам
30. 4.5. Інструменти профілактики й запобігання конфліктам
31. 4.6. Інструменти управління емоціями у профілактиці й запобіганні конфліктам
32. 4.7 Висновки, практичні рекомендації та інструментарій керівникові для використання в професійній ситуації
33. 5. ДІАГНОСТИКА КОНФЛІКТУ І КОРЕГУВАННЯ ПОВЕДІНКИ ЙОГО УЧАСНИКІВ 5. ДІАГНОСТИКА КОНФЛІКТУ І КОРЕГУВАННЯ ПОВЕДІНКИ ЙОГО УЧАСНИКІВ 5.1. Кінцеві та проміжні цілі
34. 5.2. Логіка своєчасного діагнозу конфлікту
35. 5.3. Технологія діагностики конфлікту
36. 5.4. Інструментарій технології діагностики конфлікту
37. 5.5. Позиції та стилі поведінки учасників конфлікту
38. 5.6. Висновки, практичні рекомендації та інструментарій керівникові для використання в професійній ситуації
39. 6. ПРОГНОЗУВАННЯ РОЗВИТКУ КОНФЛІКТІВ 6. ПРОГНОЗУВАННЯ РОЗВИТКУ КОНФЛІКТІВ 6.1. Кінцеві та проміжні цілі
40. 6.2. Особливості прогнозування конфліктів
41. 6.3. Основні періоди й етапи розвитку конфлікту
42. 6.4. Ескалація конфлікту
43. 6.5. Реверсія конфлікту
44. 6.6. Форми, результати й критерії завершення конфліктів
45. 6.7. Динаміка конфлікту з урахуванням деформації взаємин його учасників
46. 6.8. Умови й фактори продуктивного завершення конфліктів
47. 6.9. Дії керівника в процесі розвитку конфлікту
48. 6.10. Висновки, практичні рекомендації та інструментарій керівникові для використання в професійній ситуації
49. 7. РОЗВ’ЯЗАННЯ КОНФЛІКТІВ 7. РОЗВ’ЯЗАННЯ КОНФЛІКТІВ 7.1. Кінцеві та проміжні цілі
50. 7.2. Сутність процесу розв’язання конфлікту
51. 7.4. Типові помилки під час розв’язання конфліктів
52. 7.5. Технологія розв’язання конфлікту
53. 7.6. Конструктивний інструментарій для розв’язання конфліктів
54. 7.7. Висновки, практичні рекомендації та інструментарій керівникові для використання в професійній ситуації
55. 8. УПРАВЛІННЯ СТРЕСАМИ В КОНФЛІКТНІЙ СИТУАЦІЇ 8. УПРАВЛІННЯ СТРЕСАМИ В КОНФЛІКТНІЙ СИТУАЦІЇ 8.1. Кінцева та проміжні цілі
56. 8.2. Класифікація стресорів та їхніх наслідків
57. 8.3. Сутність, фактори та види стресів
58. 8.4. Динаміка розвитку внутрішнього напруження під час стресу
59. 8.5. Рівні та методи управління стресами
60. 8.6. Умови запобігання стресам
61. 8.7. Психологічна готовність членів трудового колективу протистояти стресам
62. 8.8. Прийоми виходу зі стресових ситуацій
63. 8.9. Прийоми нейтралізації стресів
64. 8.10. Висновки, практичні рекомендації та інструментарій керівникові для використання в професійній ситуації
65. 9. БЕЗКОНФЛІКТНЕ СПІЛКУВАННЯ В ПРОЦЕСІ ПРОВЕДЕННЯ ПРОФЕСІЙНИХ ПЕРЕГОВОРІВ І НАРАД 9. БЕЗКОНФЛІКТНЕ СПІЛКУВАННЯ В ПРОЦЕСІ ПРОВЕДЕННЯ ПРОФЕСІЙНИХ ПЕРЕГОВОРІВ І НАРАД 9.1. Кінцеві та проміжні цілі
66. 9.2. Переговори й наради у професійній діяльності
67. 9.3. Технологія організації та проведення ділових нарад
68. 9.4. Техніка ведення ділових переговорів
69. 9.5. Формування культури проведення переговорів і нарад
70. 9.6. Рекомендації організаторам та учасникам переговорів і нарад із позицій безконфліктного спілкування і результативного завершення
71. 9.7. Висновки, практичні рекомендації та інструментарій керівникові для використання в професійній ситуації
72. 10. БЕЗКОНФЛІКТНА ВЗАЄМОДІЯ СТОРІН У ДИСКУСІЯХ І СУПЕРЕЧКАХ 10. БЕЗКОНФЛІКТНА ВЗАЄМОДІЯ СТОРІН У ДИСКУСІЯХ І СУПЕРЕЧКАХ 10.1. Кінцеві та проміжні цілі
73. 10.2. Дискусії й суперечки як специфічні форми ділового спілкування
74. 10.3. Передумови формування безконфліктного спілкування у процесі ділових дискусій і суперечок
75. 10.4. Етапи проведення ділових дискусій і суперечок
76. 10.5. Шляхи встановлення згоди учасників ділових дискусій і суперечок
77. 10.6. Висновки, практичні рекомендації та інструментарій керівникові для використання в професійній ситуації
78. 11. КОНФЛІКТНА ВЗАЄМОДІЯ В ПРОЦЕСІ НОВОВВЕДЕНЬ 11. КОНФЛІКТНА ВЗАЄМОДІЯ В ПРОЦЕСІ НОВОВВЕДЕНЬ 11.1. Кінцеві та проміжні цілі
79. 11.2. Нововведення і їхній вплив на взаємини в трудовому колективі
80. 11.3. Особливості сприйняття нововведень різними категоріями працівників
81. 11.4. Оптимізація соціально-психологічного клімату в колективі за інноваційної діяльності
82. 11.5. Роль керівника колективу в регулюванні інноваційних конфліктів
83. 11.6. Підготовка свідомості працівників до необхідності інноваційної діяльності
84. 11.7. Висновки, практичні рекомендації та інструментарій керівникові для використання в професійній ситуації
85. 12. СОЦІАЛЬНО-ТРУДОВІ КОНФЛІКТИ, ЇХ УРЕГУЛЮВАННЯ ТА ВИРІШЕННЯ 12. СОЦІАЛЬНО-ТРУДОВІ КОНФЛІКТИ, ЇХ УРЕГУЛЮВАННЯ ТА ВИРІШЕННЯ 12.1. Кінцеві та проміжні цілі
86. 12.2. Соціально-трудовий конфлікт, його сутність і місце в системі соціальних суперечностей
87. 12.3. Різновиди соціально-трудових конфліктів, їх причини та функції
88. 12.4. Основні стратегії переговорів у вирішенні конфліктів соціально-трудового характеру
89. 12.5. Посередництво та головні умови досягнення успіху в переговорах
90. 12.6. Страйки як надзвичайний засіб вирішення колективних трудових суперечок, їхня суть, різновиди та проблеми врегулювання й вирішення
91. 12.7. Соціальне партнерство: його примирна функція в досягненні злагоди в колективному трудовому спорі (конфлікті)

На попередню


Додати в закладкиДодати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate