Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
В літописах годі шукати згадок про веселих людей. / Павло Загребельний

Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.



Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Податкова система / Золотько


Прямі податки

Прямі податки майже не впливають на ціни, але зменшують доходи платників - тим самим впливаючи на обсяги інвестиційного і споживацького попиту. В той же час вони не змінюють структуру попиту, на відміну від деяких видів непрямих податків. Пряма залежність між сумою прямих податків і обсягом доходу сприяє збільшенню можливостей для держави в регулюванні економічних процесів і вирішенні проблем соціальної справедливості за рахунок прогресивних ставок оподаткування. В той же час з фіскальної точки зору вони поступаються непрямим в стабільності надходжень, в рівномірності розподілу надходжень по окремих регіонах, в існуванні більш сприятливих умов щодо ухилення від їх сплати.

Прямі податки поділяються на дві підгрупи : особисті і реальні. Особисті податки встановлюються персонально для конкретного платника, в залежності від його доходу чи майна. Видами особистих податків є прибутковий, майновий, на спадщину та дарування, подушний. Реальні податки передбачають оподаткування за зовнішніми ознаками. До них належать земельний, домовий, промисловий, на грошовий капітал. Наведена вище класифікація прямих податків є вже дещо застарілою, оскільки деякі з вказаних податків не застосовуються не лише в Україні, а й у світі. Тенденції розвитку практики оподаткування свідчать про те, що реальні податки, які були досить поширеними на початку минулого століття поступаються місцем особистим податкам. Тому прямі податки можна поділити на дві підгрупи в залежності від об”єкта оподаткування : податки на доходи та податки на власність.

До податків на доходи, які стягуються в Україні належать податок на прибуток підприємств, прибутковий податок з громадян, єдиний податок з суб’єктів малого підприємництва, фіксований сільськогосподарський податок. Серед податків на власність в Україні стягується земельний і податок з власників транспортних засобів. Передбачається введення податку на нерухоме майно громадян і на майно підприємств.

Найбільш поширеними в сучасних умовах є прибуткові податки. Прибутковий податок поділяється на податок з юридичних осіб і фізичних. Податок з фізичних осіб стягується з особистих доходів громадян: заробітної плати, інших доходів, персоніфікованого прибутку підприємців. Податок з юридичних осіб справляється з доходу, у формі якого виступає прибуток, чистий або валовий дохід.

Стягнення прибуткового податку може здійснюватись за двома системами: шедулярною і глобальною. При шедулярній системі оподаткування ведеться окремо по кожному виду доходів. Глобальна система передбачає оподаткування сукупного доходу. Як правило, прибуткові податки стягуються за процентними ставками (пропорційними, прогресивними чи регресивними). Але в Україні застосовуються ще і тверді фіксовані ставки при оподаткуванні фізичних осіб – суб”єктів підприємницької діяльності, які встановлюються у визначеній сумі на місяць в залежності від виду діяльності.

Перевагами прибуткових податків є наступні: рівень оподаткування прямо залежить від доходу, що створює рівні умови в оподаткуванні, крім того за допомогою прогресивних ставок можна збільшувати податковий тягар для доходів, вищих за середні, що має наслідком вирішення проблем соціальної справедливості і підвищує еластичність прибуткових податків відносно ВВП, що сприяє автоматичному регулюванню циклічного розвитку економіки; у цих податків існують великі можливості для регулювання економіки як на мікро- так і на макрорівні. До недоліків прибуткових податків відносять: від них легко ухилитись і приховати, підрахунок бази оподаткування є досить складним для платника, в то й же час податковим органам досить непросто контролювати правильність обчислення цих податків. Крім того, об”єкт оподаткування є нестабільним, і досить сильно його розміри коливаються в процесі циклічного розвитку економіки. Слід додати ще і нерівномірний розподіл надходжень по цих податках по регіонах: як правило, більшість надходжень припадає на індустріально розвинуті території держави.

Податки на власність установлюються відносно майна, яке перебуває в власності чи користуванні платника. В Україні оподатковуються транспортні засоби та земля. Передбачається оподаткування майна підприємств і нерухомого майна громадян.

Переваги податків на власність: сталість надходжень, незначні можливості для ухилення і приховання, простота стягнення, соціальна справедливість. До недоліків відносять обмежену регулюючу функцію, нееластичність надходжень.

Земельний податок встановлюється залежно від площі земельної ділянки та її грошової оцінки і має диференційовані ставки залежно від напряму використання і місця знаходження ділянки. За допомогою земельного податку можна здійснювати економічне регулювання ефективності використання земельних ресурсів та розміщення продуктивних сил.

Податок з власників транспортних засобів стягується як з фізичних, так і юридичних осіб. Основна мета його стягнення – фінансування дорожніх робіт.Ставки цього податку є диференційованими в залежності від виду транспортного засобу і потужності його двигуна.

Книга: Податкова система / Золотько

ЗМІСТ

1. Податкова система / Золотько
2. Сутність та функції податків.
3. Елементи податків
4. Класифікація податків
5. Прямі податки
6. Непрямі податки
7. Економічні теорії в податковій сфері
8. Методи формування доходів держави
9. Поняття податкової системи
10. Податкова політика
11. Склад і структура доходів бюджету
12. Податкові системи інших держав
13. Органи державної податкової служби України та їх завдання
14. Функції Державної податкової адміністрації України
15. Функції середнього та базового рівня Державної податкової служби
16. Податкова міліція
17. Права органів державної податкової служби
18. Фінансові санкції
19. Адміністративні штрафи
20. Обов'язки посадових осіб державних податкових органів
21. Облік платників податків
22. Облік податків
23. Порядок погашення зобов’язань платника перед бюджетом
24. Загальна характеристика ПДВ
25. Платники
26. Об”єкт оподаткування
27. База оподаткування
28. Податковий облік
29. Пільги
30. Дати виникнення податкового зобов”язання та податкового кредиту
31. Строки сплати та відшкодування
32. Податковий вексель
33. Загальна характеристика акцизного збору
34. Платники
35. Порядок визначення суми АЗ
36. Особливості оподаткування алкогольних та тютюнових виробів
37. Мито
38. Митна вартість товарів
39. Загальна характеристика податку на прибуток підприємств
40. Платники та об”єкт оподаткування
41. Визначення скоригованого валового доходу
42. Валові витрати
43. Витрати подвійного призначення
44. Аморизаційні відрахування
45. Дати збільшення валового доходу і валових витрат
46. Особливості оподаткування операцій особливого виду
47. Фіксований сільськогосподарський податок
48. Платники
49. Об'єкт оподаткування
50. Порядок сплати
51. Загальна характеристика податку з доходів фізичних осіб
52. Платники
53. Об”єкти оподаткування
54. Загальний оподатковуваний дохід
55. Податковий кредит
56. Пільги
57. Порядок нарахування та сплати
58. Оподаткування орендних операцій.
59. Оподаткування процентів
60. Оподаткування дивідендів, роялті
61. Оподаткування виграшів та призів
62. Оподаткування інвестиційного прибутку
63. Оподаткування благодійної допомоги
64. Оподаткування доходів, отриманих за договорами довгострокового страхування життя та недержавного пенсійного страхування.
65. Оподаткування іноземних доходів
66. Оподаткування сум надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлений строк
67. Оподаткування доходів, одержаних нерезидентами
68. Оподаткування операцій, пов
69. Оподаткування операцій з продажу або обміну об
70. Оподаткування доходу, отриманого платником податку внаслідок прийняття ним у спадщину та у подарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав
71. Оподаткування операцій із заміщення втраченої власності
72. Оподаткування доходів громадян від здійснення підприємницької діяльності
73. Спрощена система оподаткування суб
74. Плата за ресурси та послуги
75. Лісовий дохід
76. Плата за воду
77. Збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету
78. Збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету
79. Рентна плата за нафту і газ
80. Рентна плата за транзитне транспортування природного газу, аміаку через територію України та рентна плата за транспортування нафти
81. Платежі за користування надрами
82. Державне мито
83. Єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України
84. Збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства
85. Збір за забруднення навколишнього природного середовища
86. Загальна характеристика плати за землю
87. Об”єкт, платники та ставки
88. Пільги
89. Податок на промисел
90. Податок з власників транспортних засобів
91. Місцеві податки і збори
92. Склад неподаткових доходів бюджету
93. Структура неподаткових надходжень
94. Збори на обов”язкове державне пенсійне страхування
95. Внески на загальнообов’язкове державне соціальне
96. Внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття
97. Внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків
98. Платежі до фонду соціального захисту інвалідів
99. Ухилення від податків та перекладання податкі
100. Фактори та можливості ухилення
101. Методи ухилення
102. Податкова оптимізація
103. Подвійне оподаткування в міжнародному бізнесі
104. Перекладання податків
105. Податкова політика в системі державного регулювання економіки
106. Обмеження щодо використання податкової політики як регулюючого чинника
107. Податкова політика як чинник макроекономічного регулювання
108. Мікроекономічний вплив податкової політики
109. Податкова політика і інфляція

На попередню


Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate