Додати в закладки
Переклад Translate
Вхід в УЧАН Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами. |
|
Скачати одним файлом. Книга: Управління проектами – конспект лекцій (УДПСУ)
Тема 2. Концепція та розробка підприємницького проекту
1. Поняття проектів2. Структуризація проектів
3. Розробка концепції проектуВступ
Що таке проект? Це сукупність різних видів діяльності, які мають наступні загальні характеристики:
- спрямованість на конкретні результати;- координоваване виконання багатьох взаємопов’язаних дій;
- обмежений час виконання.Управління проектами або проектний менеджмент (РМВОК), як самостійна дисципліна, почали розвиватися в 50-х роках ХХ сторіччя. Це було пов’язано з масовим ростом масштабів проектів, необхідністю розв’язання великої кількості складних завдань, які в сукупності становили об’єкт управління.
Перші інструменти для вирішення завдань управління проектами з’явились в середині 50-х років та були засновані на використанні методу критичного шляху (СПУ) та методу оцінки та перегляду планів (ПЕРТ). Вперше вони були використані для управління ракетною програмою “Атлас” і під час будівництва великого заводу синтетичного волокна.Слід зазначити, що фундаментом сучасного апарату управління проектами є теоретичні основи та практичні методи календарного планування з використанням діаграм Ганта та циклограм, які були розроблені радянськими вченими ще в 30- ті роки.
Етап найбільше бурхливого розвитку систем для управління проектами почався з появою персональних комп'ютерів, коли комп'ютер став робочим інструментом для широкого кола керівників. Значне розширення кола користувачів управлінських систем породило потребу створення систем для управління проектами нового типу, одним із найважливіших показників таких систем є простота використання.1. Поняття проектів
“Кодекс знань про управління проектами” дає наступне визначення проекту:
Проект – це задача з відомими початковими даними і результатами, які визначають спосіб її розв’язання. Проект включає проблему (замисел), засоби реалізації проекту (способи вирішення проблеми) та результати проекту.Мал.1. Основні елементи проекту
Інвестиційний проект – це вкладення матеріальних, фінансових, людських та інтелектуальних ресурсів в будь-яку справу з метою отримання запланованого результату у визначений термін.
Очевидно, що всі проекти є інвестиційними, але вини можуть бути комерційними (підприємницькими) або некомерційними.
Проект як система діяльності існує протягом обмеженого часу, який необхідний для досягнення визначеної мети. Відмінність проекту від виробничої системи полягає в тому, що проект є не циклічною діяльністю. кожен проект має певний початок і певний кінець. Проекти можуть виконуватись на всіх організаційних рівнях. Вони можуть охоплювати один підрозділ або виходити за рамки організації, залучаючи різні форми партнерства. Проекти є найбільш важливими компонентами стратегії організації бізнесу.В сучасному розумінні проекти – це те що змінює наше оточення: будівництво житлового будинку або промислового об’єкту, програма науково-дослідних робіт, реконструкція підприємства, створення нової організації, розробка нової техніки, зменшення витрат тощо.
Якщо в результаті реалізації проекту створюється фізичний об’єкт, то визначення проекту може бути конкретизовано наступним чином:Проект - цілеспрямоване, заплановане створення або модернізація фізичних об’єктів, технологічних процесів, технічної та організаційної документації для них, матеріальних, фінансових, трудових та інших ресурсів, а також управлінських рішень та заходів щодо їх виконання.
Проект може бути представлений як система. Система – це група елементів (люди, технічні елементи), організованих таким чином, що вони діють як одне ціле для досягнення визначеної мети.Мал.2. Проект як система
Програми. В деяких галузях об’єкти є настільки складними, що робота щодо цих об’єктів здійснюється шляхом реалізації декількох проектів. Група проектів, управління якими для отримання прибутків здійснюється в комплексі називається програмою.
Підпроекти. Проекти часто поділяють на підпроекти чи компоненти, що краще піддаються управлінню. Підпроекти часто передають для управління в зовнішні організації або в інший функціональний підрозділ організації, яка виконує проект. Проте, з точки зору організації, яка виконує проект, підпроект слід розглядати як послугу, ніж як продукт. Отже, підпроекти в основному належать до проектів і управляються так само.
Контекст проекту – це зовнішнє та внутрішнє середовище в якому планується та здійснюється проект.Зовнішнє середовище проекту включає наступні фактори:
- фізичні (місце розташування, клімат, географічні особливості);- економічні фактори (внутрішні та міжнародні);
- культурні, соціальні, політичні, в тому числі підтримка з боку сторонніх організацій;- технологічні (можливості та тип змін).
Внутрішнє середовище, в основному, визначається взаємодією між наступними учасниками та зацікавленими сторонами проекту:- власник, яким може бути уряд, рада директорів, акціонери, приватна особа;
- користувач, ринок, покупець, клієнт, чиї потреби та бажання необхідно враховувати та з’ясовувати;- головна організація, якою може бути міністерство або корпорація, відповідальна за роботи по проекту;
- команда з управління проекту, включаючи штатних робітників та консультантів;- постачальники, оптові фірми, підрядники, що забезпечують матеріалами та послугами.
Крім названих факторів, на контекст проекту впливають ірраціональні фактори, які важко підлягають формальному визначенню, але можуть впливати як позитивно так і негативно на проект, наприклад:- фактори соціальної системи (премії та якість життя);
- політичні фактори (влада, обмежені ресурси, ідеологія);- індивідуальні реакції на премію, владу, якість життя.
Книга: Управління проектами – конспект лекцій (УДПСУ)
ЗМІСТ
На попередню
|